| doarunabur a întrebat:

Ce părere aveți despre religia (secta,(spun unii)) penticostală?

29 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Una buna, ma ajuta sa raman ortodox.

| Ioana123456789 a răspuns:

Draga/ Dragul meu. Sa știi ca religia nu contează. Dacă vrei sa afli adevărată cale, adevărata religia, știi unde o poți găsi? Doar în Biblie, atât. Citește Biblia, dacă ți se pare mare începe cu noul testament. Nu exista cuvinte care sa poată descrie aceasta fericire atunci când ai o relație cu Dumnezeu. Nu religia de mânuiește, ci credință. Iar referitor la penticostali. Da, sunt biserici sunt oameni penticostali care într adevăr sunt creștini care merg după Biblie după adevăr și trăiește o pocainta după Biblie. Dar exista și unii care sunt penticostali doar cu numele. Tu nu te uita în stânga și dreapta ci uita te sus. Citește biblia și roagă te Luo dumnezeu ca sa te facă sa o înțelegi sa te călăuzească și categoric vei fi implinithappy

| Jardelin a răspuns (pentru Ioana123456789):

Draga mea, ba conteaza! Pentru ca nu toti care zic Doamne Doamne si zic ca au o relatie personala cu Dumnezeu ajung sa mearga in Rai. Se duc fix in partea opusa! Adica la iad. E drept ca credinta te duce la mantuire, dar credinta prin religia cea adevarata. Restul sunt amagiri.

| whatevernvm a răspuns:

Nu-mi pasa, fiecare sa aiba credinta vrea.

| RAY a răspuns:

Am cunoscut multi asa zisi pocaiti la viata mea si am realizat ca sunt niste oamenii cu o mie de fete da in biserica sunt niste sfinti in afara ei niste ipocriti asta e adevarul, la inceput sa da bine pe langa tine te intreaba religia,unde stai,cu cine stai,unde lucrezi zici ca e cel mai bun prieten apoi i vezi adevarata fata a lui,asa am patit mereu cu pocaiti, am si la scoala un coleg care se datea sfant si cica vrea sa fim prieteni desigur in intersul lui, altul ma jignea ma facea pitic n-am nimic cu ortodoxi dar niciodata n-am patit cu ortodoxi ce am patit cu pocaiti, eu lucru ca pfa si am cunoscut multe persoane cele mai proaste expriente le-am avut cu pocaiti, despre religia lor interpreteaza bilia cum au ei chef macar alte religi nu fac asta in scimb ei isi bat joc de biblie asta e adevarul

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Am prieteni penticostali, ma inteleg foarte bine cu ei. Nu prea ies in evidenta si sunt destul de linistiti, am vazut la ei o dorinta de a ajuta pe ceilalti, si nu pentru ca le impune cineva ceva, ci pentru ca asa vor. Imi place ca sunt uniti, iar cand se intalnesc fac ceva frumos, cum a spus si Jardelin, te distrezi de minune. Nu injura, nu barfec, nu te jignesc in niciun fel.
Sunt oameni extraordinari, cu o bunatate pe care rar o intalnesti. Acum sa nu crezi ca generalizez, vorbesc doar despre persoanele pe care eu le-am intalnit.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Secta crestinismului derivata din iudaism s-a separat initial in catolici si ortodocsi, ceva mai tarziu a aparut secta anglicanilor.
Azi exista sute de secte de provenienta crestina care mai de care mai ciudate.
Toti sustin ca detin adevarul si ca ceilalti sunt pe strada gresita.
Exact ca la spitalul de nebuni.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Crestinismul este o secta desprinsa din iudaism.Secta penticostalilor s-a desprins din crestinism.
Iisus s-a nascut evreu si tot evreu a murit.
Daca ar fi avut de gand sa isi schimbe religia ar fi facut-o.

| Jardelin a răspuns:

E cea mai tare! Te distrezi de minune!

| VelaJohnny a răspuns:

Vorbesc unii in „limbi" pe care nu le intelege nimeni. Apoi cica profetesc, si erau glume si pe seama lor ca vad la stiri ca ploua si seara predica ca bucatele vor fi alese ca o sa vina ploaia. Am o cunostinta, vreo 50-60 de ani are doamna si a fost la ei. A intrerupt predica pastorului zicand ca a vazut la stiri ceea ce spune el, si cum are tupeu sa minta lumea laughing
Alta chestie nasoala la religia lor, ei cred ca botezul e biletul spre rai, ca la botez faci legamant cu Dumnezeu si gata, poti face orice pentru ca Dumnezeu te iarta. Ii auzi ca spun ca s-au pocait, insa nu inteleg ce inseamna pocairea, si anume regretul pacatelor, deci ei numa la botez si le regreta. Daca ar fi sa traducem termenul pocait in limbajul actual s-ar numi căiți. Iti dai seama, alta iluzie. Un prieten zicea ca in randul lor se practica imoralitatea sexuala, pentru ca da, „legamant cu Domnul" si sunt iertati pe baza botezului de orice. Am intalnit persoane ca is okay, dar doctrinele penticostale is aiurea, si nu toti „pocaitii" is oameni cu caracter. In fine, mergi la cateva intruniri si te lamuresti, se roaga toti deodata si cu voce tare, ceea ce nu mi se pare normal, dar in fine. Si sa nu se inteleaga ca atac persoanele de acolo, doctrinele ei sunt aiureli, sunt si oameni buni printre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi place că nu își botează pruncii cu forța.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce conteaza daca ii boteaza sau nu, daca ii indoctrineaza mai mult decat ii indoctrineaza cei care ii boteaza cu forta, incat peste un timp oricum o sa se boteze, "de buna voie"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Măcar se pot mândri cu faptul că nu au fost agitați goi pușcă în fața unei mulțimi.

Nu știu de tine, dar eu și acum sunt îngrozit de faptul că undeva, în trecutul îndepărtat a existat un moment când genitalele mi se bălăbăneau în voie sub privirile rudelor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca ai fost la mare cu parintii, nu ti s-au balabanit in voie in privirile rudelor si ale strainilor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Păi nu am fost niciodată la mare.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar te-ai jucat cu genitalele in nisip.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Le tăvăleam numai prin cenușă vulcanică, nisipul e prea mainstream.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar o alta secta mitomana neoprotestanta aparuta pe la 1900-toamna. Barcuta diavolului in care urca toti ratacitii si inselatii, si care oracaie de mama-focului si se tavalesc pe jos pretinzand ca vorbesc in limbi.
N-au Sfinte Taine, n-au preoti, n-au pe Duhul Sfant, sunt doar o secta cu duhul antihristului.

Hrisos a avut si are Biserica Sa Ortodoxa, nebiruita de portile iadului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce părere să am decât : Același rahat, dar toaletă diferită.

| 6684464 a răspuns:

Aceeasi ce o am si despre ortodoxa, catolica, hindusa, baptista, etc.

| Constantin9704 a răspuns:

În primul rând, cultul penticostal este format din sute de organizații care au luat ființă de la 1901 până în vremea contemporană. Punctul central al doctrinei lor este nașterea din nou ( pocăința ) și botezul cu Duhul Sfânt în care semnul primirii este vorbirea în alte limbi(glosolalia )
Între ei există oameni sinceri care își doresc apropiere de Dumnezeu, și oameni care s-au strecurat prin adunări cu intenții pe care doar ei le cunosc.
Religiunea a fost fondată de om, însă credința dată sfinților dată pentru totdeauna a fost emisă de Domnul Isus Hristos.

| Mindilica a răspuns:

Oamenii au dreptul sa-si aleaga religia care ii reprezinta cel mai bine.

| Amsm a răspuns:

Este un cult,la fel ca ortodoxia,catolicismul,luteranismul. Frecventez biserica penticostala,pentru ca m-am maritat cu unul.Dar cand am facut botezul, am fost intrebata inainte, de ce vreau sa il fac? "Din dragoste pentru Hristos", asa am simtit eu, am stiut dintotdeauna ca nu un penticostal,ortodox s.a.m.d, a murit pentru mine si m-a iubit pana la capat. Te va intreba Dumnezeu oare, la judecata de apoi din ce cult ai facut parte? Eu nu cred. Am citit si comentariile celor mai putin destepti care au scris aici, dar vezi tu, nu poti intreba o varza, ce parere are despre o galeata, pentru ca ele doua nu se intalnesc aproape niciodata, de accea cei care nu stiu despre ce este vorba nu sunt indreptatiti sa comenteze, cum nici eu nu as putea spune ceva despre Islam pentru ca nu am tinut niciodata un Coran in mana. Sa fii penticostal, ortodox, baptist, nu asta conteaza, astea sunt chestii asa, ca fiecare are tipul lui de inchinare, daca mie nu imi place sa ma rog singura, ma duc unde se roaga toti, si asa ma simt bine, si tot asa cu fiecare se duce unde simte el ca Il gaseste pe Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Amsm):

Cu tot respectul, nu vreau sa jignesc happy insa cultul din care faci parte conteaza. Stii de ce? Deoarece fiecare cult ii aduce inchinare lui Dumnezeu in felul sau. Inchinarea pe care i-o aduci poate fi gresita si nu are aprobarea lui Dumnezeu, iar felul in care i te inchini conteaza mult. Crestinii apostati din secolul I crezi ca vor fi primiti de Dumnezeu cu bratele deschise pentru ca au parasit invataturile discipolilor lui Isus si au avut alte credinte? Gandeste-te la treaba asta. Sa iti mai dau un pont, Isus a vorbit despre calea cea stramta pe care putini o gasesc. Fie esti de partea lui Dumnezeu 100%, fie esti pe calea cea larga, care nu are aprobarea lui Dumnezeu, nu exista o cale de mijloc, sa faci numai pe jumatate si totusi sa fii salvat.

| Amsm a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ei bine stii ce, eu cred ca daca nu ar fi avut "aprobarea" lui Dumnezeu, m-ar fi instiintat nu-i asa? Ca merg pe o cale gresita. Eu refuz sa cred ca Dumnezeu vede ca eu caut adevarul dar merg pe o cale gresita si El nu face nimic ca sa imi arate ca gresesc. Asta este, ma simt mereu aproape de Dumnezeu, vorbim, Il intreb, El imi raspunde. Eu cred ca nu gresesc happy ce zici de asta?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Amsm):

Am zis la inceput „nu vreau sa jignesc". Nu am zis nimic de religia ta. Am zis ca e importanta religia in care ne aflam, cum ii aducem inchinare lui Dumnezeu, ai luat-o ca pe un atac, desi nu te-am acuzat de nimic. Ma bucur sincer pentru tine ca esti interesata de Dumnezeu si cauti sa te apropii de el, e un lucru bun. Oricum, tin sa precizez ca poate fi o iluzie, ca ai impresia ca ai aprobarea lui Dumnezeu dar sa nu o ai de fapt, dau exemplu fariseii. In fine, nu te judec, nu te atac, doar iti spun sa fi prevazatoare, calculeaza bine lucrurile, reia motivele pentru care crezi cu tarie ceea ce crezi. Legat de faptul ca iti raspunde Dumnezeu, is curios cum a facut-o in cazul tau?

| Amsm a răspuns (pentru VelaJohnny):

Daca esti curios, am sa iti spun. Ma aflam intr-o seara la rugaciune. Ma rugam in felul urmator : " Doamne, eu nu stiu cum trebuie sa fiu, ce trebuie sa fac, nu stiu cum e." nici nu imi terminasem rugaciunea (in gand o spun mereu), caci mi s-a zis in felul urmator: "Spui in inima ta, ca nu stii cum trebuie sa fii, cum e...am sa iti arat Eu, si am sa te invat Eu". stii in momentul ala am zambit pentru ca mi se parea foarte ciudat dar si interesant si frumos in acelasi timp, nu am crezut ca mie mi se poate intampla, si altii (ca si tine) au crezut ca mi-am batut joc cand am zambit, cand eu de fapt ma bucuram. Dar asta e o particica, mama mea a avut cancer la 24 de ani, in metastaza, pe moarte, ce mai, numai ce nascuse al doilea copil... nu a facut citostatice pentru ca a refuzat, Dumnezeu a iubit-o si oamenii s-au rugat pentru ea. Dupa ce a fost operata a doua oara de cancer, i-a fost gasit cancerul in intestinul gros si a fost scos. Medicii i-au spus ca nu mai poate face copii. Ghici ce.a mai facut 5, printre care si eu. Ghici cum a nascut dupa doua operatii? Natural, ghici ce face azi? Lucreaza! Ghici ce? Eu am de-a face cu acelasi Dumnezeu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Amsm):

Experiente frumoase happy ei, ma bucur pentru tine happy