| ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ a întrebat:

Buna,ce parere aveti despre religia asa penticostala(pocainta)?
P.S. Nu sunt penticostala dar am o gramada de colegi care sunt asa si sunt cam ciudati si nu pre par a fi(ma enerveaza la culme)

30 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Mai corect era să întrebi "Ce părere aveţi despre persoanele care au fiţe şi figuri în cap", pentru că nu putem arunca toţi trandafirii deoarece ne-am înţepat noi în unul.
Sau cum ar fi să întrebăm "Ce părere aveţi despre ucenicii Domnului Isus Hristos sunt toţi trădători?" pentru că unul dintre ei, Iuda, l-a vândut.

Nu ţi se pare mai LOGIC aşa?

| Filip23 a răspuns:

Hie la ei acolo...

| OOOLEOOO a răspuns:

Sunt oameni linistiti, mai fericiti decat ortodoxi, si in societate respecta mai mult biblia decat noi.

Ce te enerveaza cu adevarat? ei sau faptul ca in societate aplica mai bine legiile decat noi?

| danay72 a răspuns:

In general sunt oameni care au multe afaceri cel putin jumatate din orasul meu e cu magazine second hand de la ei. Apoi chiar primar a fost un penticostal, tatal lui fiind pastor.Interesant e totusi ca Isus ne-a indemnat sa ne pastram un ochi simplu.Matei6:19-23.Iar despre adevaratii crestini, Isus a spus ca vor fi neutri din punct de vedere politic.

| EmaS a răspuns (pentru danay72):

In ce oras locuiesti?

| danay72 a răspuns (pentru EmaS):

Hunedoara,iar in judetul hunedoara, mai exact in Hateg, au hale mari unde vand marfa secon hand angro.Dar ce mi se pare mai interesant ca cel putin intr-un loc stiu ca patronul a cerut ca contabilele sa fie Martore a lui Iehova, iar ca argument adus, a zis ca ele sunt cinstite.

| EmaS a răspuns (pentru danay72):

Si eu sunt din Hunedoara, si la noi a fost primar un penticostal.Dar tu stii ca si cei din frunte sunt pusi tot de Dumnezeu.

| danay72 a răspuns (pentru EmaS):

E adevarat ca daca nu ar exista autoritati superioare ar fi un haos total in lume.Dar modelul crestinilor este Isus, iar el nu s-a implicat in politica.De exemplu, cand au vrut sa-l faca rege, el a fugit.Ioan6:10-15.Apoi cand Satan a vrut sa-i ofere regatele lumii, el le-a refuzat.O persoana care crede ca poate rezolva problemele lumii implicandu-se in politica nu ar fi refuzat o asemenea oferta.Totusi Isus a refuzat-o.Matei4:8-11.Cristos a fost neutru din punct de vedere politic si le-a zis si discipolilor sa procedeze la fel.Ioan17:16.Adevaratii crestini sustin doar regatul lui Dumnezeu, pentru ca doar el e singura solutie la problemele omenirii.Iar Biblia spune ca Isus e regele desemnat al Regatului lui Dumnezeu. Apocalipsa11:15.Tocmai de aceea, noi vorbim despre acest guvern ceresc ca fiind singura solutie la problemele oamenilor.Pentru ca doar Dumnezeu va putea pune capat coruptiei si nedreptatilor pe care guvernele de azi le practica.Si sunt convinsa ca fiecare crestin adevarat este dornic sa asculte de Isus Cristos, pentru ca el e un model pentru noi. 1Petru2:21.

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Dar ce te enerveaza? asa de curiozitate?laughing

| ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ explică (pentru ßєtyPєтяσηєℓα):

Se dau mult mai destepti decat noi...Fac discriminari intre religii si multe altele

| carina10 a răspuns (pentru ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ):

Da da, ei ne acuza pe noi ortidoxii, arunca cu pietre in noi si se compara mereu cu noi da ai dreptate ....desi eu ortodoxi nu prea a auzit sa-i critice pe ei...

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Te cred stiu cum sunt unii...injura si ei zic ca sunt pocaiti si nu vb prostii.dar uni sunt chiar de treaba..dedpre religie am o parere chiar ff buna dar sunt fel si fel de omanemi cu tot felul de anturaje si nesimtirii nu doar la pocaiti.ci la toate religiile.Fiecare spune "religia meaa e cea mai buna"...

| RAY a răspuns:

Salut, acelasi parere ca despre toate religiile ca are si aspecte pozitive
si negative, am fost la ei la biserica la ei cand eram mic sunt si ei oamenii ca si voi ortodocsi doar ca nu icoane, cruce, sfiinti mi se pare ciudat partea cu facutul crucii ei nu o fac mi-a fost greu sa nu fac, si ei sunt cu rele si bune, nu-mi place sa judec ceva ce nu cunosc, ai grija de tine si ai grija sa nu faci vreo prostie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni fără viață.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar n-ai ce-ai spus...

| 1Mihai1 a răspuns:

Am o părere foarte bună.

| iKronstadt a răspuns:

Habar n-ai ce vorbesti. Invata sa postezi coerent, si in cunostinta de cauza! Daca altcineva este diferit de tine, nu inseamna ca este un ciudat.
P.P. Cine te-a invatat sa scrii in halul asta? Apropos, tu mergi la scoala, sau dimineata doar mergi in directia ei? laughing

| HellSing2012 a răspuns (pentru iKronstadt):

O fi lesbiene mai stii ca sunt si Pitipoance din astea Fanatice Lesbiene de ti-o trag stii tu in ce ca nu pot vorbi Vulgareste pe TPU ca imi da Ban laughing de astea imi plac mie Fanatice da eu vreau sa fie Sataniste laughing

| iKronstadt a răspuns (pentru HellSing2012):

laughing Or fi, ca prea zici cu foc laughing

| Lamaitzza a răspuns:

Pai faptul ca ei sunt de alta religie nu cred ca influenteaza cu ceva comportamentul lor, cel putin nu ar trebui sa ii influenteze in rau, eu cunosc multe persoane care practica aceasta religie si ma inteleg excelent cu ele desi eu sunt crestin ortodox. Eu stiam ca religia lor este aproape ca a noastra adica ei tot in Sfanta Treime cred insa stiu ca ei nu se roaga la icoane si au alte sarbatori sau puse in alta ordine sarbatorile noastre, cel putin asa mi-a spus un prieten de religia asta; d Oricum poti cauta pe net diferite documentare despre persoanele din aceasta religie desi nu cred ca ar avea rost, eventual evita-i daca nu iti face placere compania lor insa nu iti face complexe asupra religiei pentru ca nu cred ca ea e de vina, vei intalni si alte persoane din aceasta religie si vei vedea ca sunt foarte draguti. Succes! :*

| vitbsk a răspuns:

Sunt oameni ca şi noi, cu bune şi rele.
Atât timp cât nu aduc în discuţie religia şi nu încearcă să te atragă la ei, nu văd care ar fi problema.
Fiţe sunt pe tot globul şi în U.S, crema neoprotestantismului şi în Rusia.

| ĎĮĐĬ a răspuns:

Buna. Am si eu o colega care este de aceasta relig si toti ceilalti colegi fac glume proaste pe seama ei ( o ia la misto) Stiu ca religia lor e diferita de cea ortodoxa, dar eu nu tin cont de asta. Ma inteleg bine cu ea. Sper ca ti-am fost de folos. Acum dpeinde de tine; in ce sens te enerveaza?

| ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ explică (pentru ĎĮĐĬ):

Pai unde stau eu ei au multe firme de incaltaminte si au fite pe cap si multe altele

| ĎĮĐĬ a răspuns (pentru ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ):

Aaaa... inseamna ca persoanele noastre sunt diferite. Nu stiu acum, eu sunt eleva in a 8 -a si ma inteleg bine cu ea. Poate si din cauza ca ceilalti copii isi bat joc de ea. Ea este timide si inteligenta, dar nicigand ca are fite...

| gabriel31 a răspuns (pentru ĎĮĐĬ):

Rautatea oamenilor s-a manifestat mereu asa.este o minoritate si din cauza asta.

| Alex a răspuns (pentru ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ):

Firmele si fitele pe cap n-au nicio treaba cu religia. Sunt si fete ortodoxe care au firme de incaltaminte si fitele pe capul lor.

| Mooonsure a răspuns:

Am prieteni, intr-adevar, si ai mei au fite si haine de firma.Ei se ajuta!

| sweetapril a răspuns:

Nu conteaza religia pe care o ai, ci relatia personala pe care o ai cu Dumnezeu, deoarece in Biblie Dumnezeu porunceste ca toti oamenii sa se pocaiasca, adica sa se caiasca, sa ii para rau pentru greselile pe care le-a facut, cred ca si tu ai vrea sa fii iertata de Dumnezeu, dar asta nu e posibil doar daca crezi ca Dumnezeu si-a trimis singurul Fiu ca sa moara pe cruce pentru fiecare din noi, asta da dragoste din partea Lui Dumnezeu, iar noi nu am putea sa il rasplatim o viata intreaga pentru tot ceea ce a facut pentru noi. De aceea ar trebui sa ducem o viata plina de curatie, si sa incercam sa ii fim placuti lui Dumnezeu in fiecare zi! De asemenea, mersul la biserica nu te face crestin, cum nici statul in garaj nu te face masina. Nu toti cei care pretind ca sunt pocaiti sunt cu adevarat asa.

| sweetapril a răspuns:

Nu conteaza religia pe care o ai, ci relatia personala pe care o ai cu Dumnezeu, deoarece in Biblie Dumnezeu porunceste ca toti oamenii sa se pocaiasca, adica sa le para rau pentru greselile pe care le-au facut si sa isi ceara iertarea, cred ca si tu ai vrea sa fii iertata de Dumnezeu, dar asta nu e posibil doar daca crezi ca Dumnezeu si-a trimis singurul Fiu ca sa moara pe cruce pentru fiecare din noi, asta da dragoste din partea Lui Dumnezeu, iar noi nu am putea sa il rasplatim o viata intreaga pentru tot ceea ce a facut pentru noi. De aceea ar trebui sa ducem o viata plina de curatie, si sa incercam sa ii fim placuti lui Dumnezeu in fiecare zi! De asemenea, mersul la biserica nu te face crestin, cum nici statul in garaj nu te face masina. Nu toti cei care pretind ca sunt pocaiti sunt cu adevarat asa

| carina10 a răspuns:

Pocaitii......cine stie ce inseamna cuvantul pocait?,si asta ar trebui sa o stie toti asa-zisii pocaiti, inseamna fara de pacat, oarene putem noi sau ei sau oricine de pe pamantul acesta numi fara pacat? din pacate m-am lasat convinsa si eu de soacra mea sa merg la o slujba penticostala(pocaita)si am iesit de acolo cu lacrimi in ochi si cu inima cat un purice cand am auzit slujba, nu stiam cum sa plec cat mai departe cand am vazut si am auzit cum spala creierele oamenilor, citeau citate din biblie si le interpretau dupa creierul lor, imi pare tare rau ca am fost prezenta ma gandesc ca daca nu as fi fost poate imi pastram stima pentru ei si ma gandeam ca fiecare crede cum vrea in D-zeu.Soacra si socru sunt pocaiti,nu fumeaza nu beau,dar peste toate aste vorbesc foarte foarte urat si injura mai mult ca mine care sunt ortodoxa, si asta ma pune pe ganduri oare cu ce sunt ei mai credinciosi ca mine, din contra sunt mult mai pacatosi pentru ca sunt falsi si smecheri, si da, cum spuneti si voi au afaceri grosolane, cunosc o gramada de pocaiti care au afaceri desi totusi religia lor spune ca nu au dreptul sa faca comert......deci de aceea draga HELLOPISSY sunt ciudati si te inerveaza pentru ca vor sa para ceea ce ar trebui sa fie nu ceea ce sunt, si de multe ori se "sparge"aceasta acoperire.