| RockaruL a întrebat:

Ce parere aveti despre rugaciune? Eu vad rugaciunea mai mult ca pe o dovada a indoielii, decat ca pe o dovada a credintei. Daca oamenii ar avea pe deplin incredere in planul lui Dumnezeu, nu s-ar mai ruga sa il schimbe. Poate ca nu o sa dau cel mai bun exemplu, dar oamenii cu boli grave de ce se roaga sa se vindece? Nu a fost tot planul lui Dumnezeu si acesta?

38 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Rugaciunea este singura forma de comunicare dintre om si Dumnezeu, cum foloseste omul aceasta posibilitate este problema lui personala.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu este cauza bolilor din lume.El nu incearca pe nimeni, spune Biblia. Iacov1:13.Cat despre rugaciune, aceasta este forma de comunicare dintre noi si Creator.De fapt, Dumnezeu chiar va pune capat, in curand, tuturor suferintelor din prezent.Psalmi37:9-11

| RAY a răspuns:

Religia este speranta omului sarac, bonav asta e adevaul, rugaciunea este o cerseala divina, dumnezeu da o boala ca apoi sa vada daca iar te rogi la el apoi mergi la doctori aia te vindeca si na dumnezeu tea vindecat, asa procedeaza crestini majoritatea, pentru ei asta e un miracol

| OnuOnulică a răspuns:

Totul e numai basme neafișate și nedovedite până în prezent. Nu există o anume divinitate. Rugăciunea e pur și simplu un lucru care e dus în continuare de persoanele religioase fără a știi cu exactitatea cui se roagă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Nu fi bleg. fiindca am fost scos de puterea rugaciunii din chestii pe care tu nici nu le visezi, si ajutat de Bunul Dumnezeu in mod in care tu no sa pricepi niciodata.Si sa stii ca nu merg in genunchi in jurul manastirilor nici la moaste nu am fost,nici pragul bisericii nu l-am tocit,si nici banii mei nu ajung usor la biserica,din nefericire, fiindca sant un pacatos, dar uite ca daca cei bolnavi au nevoie de doctor, cei pacatosi au nevoie de credinta, ca sa biruie.Tui nu ai nevoie de nimic .Deocamdata.Insa cand vei avea; cere si ti se va da.Dar ai grija ce-ti doresti fiindca se poate indeplini.

| VelaJohnny a răspuns:

E o cerinta biblica rugaciunea. Isus s-a rugat, poti spune ca a fost necredincios?

Apoi, de ce aruncati relele asupra lui Dumnezeu? S-a intamplat un accident de masina, a murit un copil si voi ziceti „Asa a vrut Dumnezeu" de parca Dumnezeu a apasat pedala de acceleratie. Se imbolnaveste cineva de cancer „Asa a vrut Dumnezeu" de parca Dumnezeu e devina ca acea persoana nu a dus un stil de viata care sa o protejeze de o astfel de boala (cancerul poate fi prevenit, daca stii cum). Serios, de ce ar comite Dumnezeu rautati si de ce credeti in predestinare, de parca Dumnezeu v-a trasat viata de cand v-ati nascut si voi suferiti actiunile lui gresite. Si culmea, numai la lucruri rele aruncati vina pe el, cand se intampla un lucru, atunci nu a vrut Dumnezeu.

| RockaruL explică (pentru VelaJohnny):

Ma declar ateu, deci nu arunc vina asupra nimanui pentru actiunile mele. Dar dupa parerea majoritatii crestinilor, toti mergem dupa planul lui Dumnezeu, deci inca nu am gasit explicatia. Si ai inceput cu "E o cerinta biblica...". De ce toti crestinii trebuie sa raspundeti la astfel de intrebari doar prin citate biblice? Ce va impiedica sa ganditi pentru propria persoana si sa aveti o opinie personala care sa iasa din tiparele bibliei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RockaruL):

Fiindca un crestin,traieste ca un crestin,iar temelia vietii de crestin, a casatoriei, a familiei, a vesniciei, este cuvantul lui Dumnezeu care este scris in biblie.Si multumim Domnului, principiile respective se aplica si in viata voastra a ateilor fara sa va dati seama, fiindca oricum faceti la fel ca toata lumea, dar mai mult in spiritul lumii decat in al cuvantului.asta nu insamna nici ca santeti mai buni, nici mai destepti, nici mai inteligenti, ci exact la fel.asta e o parere pesonala si o convingere, din experienta de viata, care nu e luata din biblie.Cat despre planul lui dumnezeu,nu vorbi de asa ceva fiindca esti foarte, foarte departe si Nu o sa reusesti sa cuprinzi, ce e de necuprins intr-o minte limitata ca a noastra a muritorilor trecatori, si vremelnici, prin vesnicia vesniciilor guvernata de Domnul Dumnezeu.Nici asta nu e luata din biblie.

| RockaruL explică (pentru anonim_4396):

Suntem tot oameni ca si voi, insa "Nu te teme de cel ce e bun si fara frica de Dumnezeu, dar fereste-te de cel ce e bun doar de frica lui Dumnezeu". Ideile tale sunt doar formulate altfel, faptul ca esti un pacatos si ca nu te poti vindeca, faptul ca tanjesti dupa ceva ce afirmi ca nu o sa atingi niciodata, faptul ca ai o minte limitata de o forta divina, faptul ca crezi ca treci peste obstacole cu ajutor lui Dumnezeu ci nu prin propriile forte, sunt idei care ti s-au implantat in creier tot prin intermediul bibliei.

| RockaruL explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca atat timp cat esti aici esti un pacatos, si speri ca dupa moarte te vei vindeca si iti vei curata sufletul. Nu ti se pare ca asta e metoda crestinismului de a creea un iad chiar pe Pamant?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RockaruL):

Tu ai idei preconcepute si cand vezi crestin, vezi ceva ciudat si pe tine mult deasupra.Afla ca frica de care vorbesti nu este o frica morbida,cam cum ti-ar fi tie de valurile marii,fiindca iubesti marea dar ti-e frica de innec, si o abordezi cu respectul cuvenit.Din ce ai insirat aici nu ma astept sa pricepi ceva din crestinism, fiindca nu ai nici o noima in cele ce spui, deci nu continuam discutia fiindca tu esti foarte inteligent mult desupra crestinilor, si foarte foarte stiintific.In timp ce in biblie scrie clar; cercetati toate lucrurile si alegeti ce e bun.Caci viata vesnica, este aceasta, ca omul sa adune cunostinte despre tine si despre cel pe care tu l-ai trimes, si toata firea striga slava si gloria lui Dumnezeu.in cazul de fata; fire este ceia ce voi numiti stiintific NATURA, care este guvernata de niste principii, sigure, drepte, frumoase pe care ma puisor.STIINTA LE_A DESCOPERIT.dar nu le-a inventat,fiindca atunci cand stiinta le-a descoprit,ELE, legile, poruncile, ori principiile astea de care vorbesc, ERAU ACOLO

| anonim_4396 a răspuns (pentru RockaruL):

Religios vorbind,Cine in Hristos s-a botezat,in Hristos s-a si imbracat,iar sufletul nu-l poate nimeni curata singur ci sant niste indicatii stricte legate de viata de crestin,care trebuiesc urmate,traite,si chiar si asa cu ajutorul de sus se va putea, fiindca nimeni nu poate singur, ca sa nu se poata lauda nimeni.Ori voi puteti tot singuri fara Domnul, numa sa nu muriti nu puteti, da va puteti reincarna.Ma faci sa rad in hohote.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

John, tu nu crezi in destin si in predestinare? Nu crezi ca totul este planificat de Dumnezeu si El stie ceea ce va urma sa se intample, de exemplu eu cred ca El stie cum vei reactiona cand vei citi acest mesaj si stie deja ce urmeaza sa imi raspunzi tu. Atunci daca nu crezi in destin si predestinare si nu crezi ca unele fapte pe care noi le consideram rele nu vin de la Dumnezeu, atunci de unde vin? Eu cred ca Dumnezeu ne incearca prin aceste greutati.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Una e ca Dumnezeu sa ne fi trasat viata tuturor inca de la inceput, sa ii fi facut pe unii atei de exemplu, pe unii crestini, pe altii islamici, si alta e ca Dumnezeu sa stie dinainte ce se va intampla in viitor. Dumnezeu ne-a lasat pe noi sa decidem singuri ce si cum, fara sa intervina. Eu nu cred ca Dumnezeu le-a predestinat unor oameni asa vieti, adica sa-i faca atei pe unii. Nu se leaga. Apoi, de ce Dumnezeu ne-ar mai incerca cu greutati, din moment ce stie viitorul? De ce sa mai vada daca rezistam in continuare? De ce ar face pe curiosul inutil? Dumnezeu nu ne incearca, daca el ar fi in spatele tuturor rautatilor comise, ca el le-a creat ca sa le faca rau oamenilor sa vada cum reactioneaza, inseamna ca Dumnezeu nu e capabil sa prevada viitorul, si ca el e rau si aduce suferinta oamenilor. Israelitii au facut un legamant ca daca ei si generatiile viitoare nu vor respecta legea lui Moise, sa se abata asupra lor anumite blesteme. Daca respecta, sa primeasca binecuvantari. Pe baza acestui legamant facut de natiunea Israel pe muntele Horeb, Dumnezeu i-a pedepsit. Ei au fost de acord cu asta. Insa nu le-a predestinat nicicui nimic. Scrie intr-un verset un mesaj de la Dumnezeu „Iată că v-am pus în față viața și moartea." si a zis sa aleaga fiecare. Pai ori le-a predestinat fiecaruia viata si moartea de la nastere, ori i-a lasat pe ei sa aleaga singuri ce sa faca. Ca tot veni vorba de predestinare, ori au ales Adam si Eva singuri sa nu asculte, ori Dumnezeu i-a predestinat la o astfel de viata. Cu Satan la fel. Nu se leaga predestinarea, nici in iudaism, nici in crestinism, nici in islamism.

| VelaJohnny a răspuns (pentru RockaruL):

Nu-ti cunosteam convingerile, m-am gandit ca esti crestin daca intrebi de rugaciune. Si personal, rugaciunea face parte din inchinarea adusa Dumnezeului Bibliei. E un act de inchinare acest lucru. Prin rugaciune pot sa discut cu Creatorul anumite lucruri, sa-i multumesc pentru anumite lucruri, etc. Pur si simplu e o discutie cu el. Eu nu folosesc poezii compuse de altii cand ma rog, nu citesc de pe o foaie ceva anume, ma exprim liber. Eu comunic cu el in rugaciune, el comunica cu mine citind Cuvantul sau. Nu stiu cum suna in ochii tai ce am scris mai sus, dar asta e punctul meu de vedere ca si crestin zelos happy

| RockaruL explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu cine are convingeri mai rigide, eu, care imi asum binele si raul, sau tu, care iti ghidezi toata viata dupa o carte. Nu ma cred superior nimanui care imi poate aduce un argument valid asupra unui subiect. "Sufletul nu poate fi curatat singur, ca sa nu se poata lauda nimeni". Exact. Te-a impacat cu ideea ca atat timp cat respiri esti un nimic. Nu faci decat sa imi intaresti cele spuse mai sus, deci nu stiu cine face pe cine sa rada.

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

Destinul divin, din punct de vedere islamic este in felul urmator: Eu ca musulman cred in destinul divin (al-qadr), bun sau rău, pe care Allah l-a predeterminat pentru creația Sa, conform Ştiinței și Înțelepciunii Sale. Acest Destin Divin are 4 nivele.1) cunoașterea (al-ʽilm) - Cred în Allah Preaînaltul, Cel Atoatecunoscător a ceea ce a fost, a ceea ce va fi, și cum va fi. Cunoașterea Lui este eternă; El nu Acumulează cunoștințe noi după ce a fost Neștiutor în ceva, și nici nu uită ceea ce Ştie. 2) înregistrarea (al-kitābah) - cred în faptul că Allah Preaînaltul a Scris în Tabla Păstrată (al-lawhul-mahfūdh) tot ce se va întâmpla. 3) voința (al-mashī’ah) - cred în faptul că tot ce se petrece în Ceruri și pe Pământ este un rezultat al Voinței Sale, nimic nu se petrece decât cu Voința Sa. Prin urmare, orice Allah Voiește, se întâmplă și orice nu Voiește, nu se va întâmpla. 4) Cred in ceva numit al-khalq „Allah este Creatorul tuturor lucrurilor și El este peste toate Chezaș! ~ El are cheile Cerurilor și ale Pământului, iar aceia care nu cred în versetele lui Allah, aceia vor fi cei care pierd,,. Aceste patru nivele cuprind ceea ce Face Allah Însuși, precum și ceea ce robii Săi fac. Așadar, orice cuvânt sau acțiune făcută de robii Săi este cunoscută de El; precum şi ceea ce Allah îl Voiește și Creează. Totuși, pe lângă acestea, credem în faptul că Allah Preaînaltul le-a dat robilor Săi liberul arbitru și abilitatea de a alege ce să facă. Cu privire la aspectul realității, fiecare persoană știe că are o mashi’ah și o qudrah conform cărora acționează și aceasta face diferenţa între ceea ce face în mod intenționat, precum mersul, și ceea ce se petrece neintenționat, precum tremuratul. Totuși, voința robului (mashi’ah) și qurdah există doar prin Voința și Abilitatea lui Allah. Din moment ce întreg Universul îi aparține lui Allah Preaînaltul, nimic nu poate exista în Împărăţia Sa fără Voința Lui. De asemenea, credința în al-Qadar, aşa cum este descrisă anterior, nu îi oferă omului o scuză nici pentru actele obligatorii pe care le-a abandonat, nici pentru actele de neascultare pe care le-a făcut. Justificarea lui de a lua al-Qadar drept pretext este invalidă. De exemplu: dacă există două drumuri în fața unei persoane: unul ducând către un oraș plin cu dezordine, crime, furturi, frică, foame și toate formele de abuz moral și sexual; iar al doilea îl duce la un drum în care există ordine, securitate și liniște, în care se trăiește bine și unde ordinea și proprietatea sunt respectate; pe care dintre cele două drumuri îl va alege? Cu siguranță, el va alege drumul cree duce la orașul cu ordine și securitate. Nicio persoană normală nu va alege drumul care duce la orașul aflat în haos și frică și apoi să dea vină pe Al-Qadar. Sper ca m-am facut inteles cam cum este vazut destinul divin in islam, dar daca nu scrie si mai vorbim.

| RockaruL explică (pentru VelaJohnny):

Iti inteleg si respect punctul de vedere. Ca tot vorbim de predestinare, sa zicem ca Dumnezeu a lasat omului sansa de a alege, insa de exemplu, pricopsirea cu o boala foarte grava nu poate fi o alegere a omului, deci planul cui este acesta?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

„nimic nu se petrece decât cu Voința Sa" - oke, Dumnezeu permite sa se intample anumite lucru, insa nu inseamna ca el le cauzeaza daca permite, le da voie. Si tot nu gasesc o logica Bencheriff. Sa spui ca tu ai un destin, e ca si cum ai spune ca liberul-arbitru este doar o iluzie, cand in realitate, Dumnezeu a ales in locul tau, nu tu ai facut acele alegeri. Eu nu pot accepta ca Allah a predestinat cuiva viata. Ca el permite sa se intample tot ce e negativ in jur, e o treaba, cu vointa lui au loc, dar nu e vointa lui in a fi create nenorocirile. Daca ar fi vointa lui sa creeze necazuri, inseamna ca el e de fapt autorul lor, din vina lui sufera omenirea in prezent. Permite, dar nu cauzeaza.

| VelaJohnny a răspuns (pentru RockaruL):

Apreciez respectul, primul ateu asa politicos fata de convingerile crestine ale cuiva happy Mersi!

Si nu e vorba de nici un plan prin faptul ca omul se imbolnaveste, cat de grav. Timpul si evenimentele neprevazute ne ajung pe toti. Ies afara si stau langa casa, iar o tigla subreda imi pica in cap. E cineva vinovat de asta? Daca ieseam cu 5 minute mai tarziu, nu era nimic. Locul nepotrivit la momentul nepotrivit. Apoi ignoranta la fel. Cancerul poate fi evitat printr-un stil de viata si o alimentatie corecta. Dar industria ne hraneste exact cu ceea ce produce cancer si alte boli. Aici poti da vina si pe producatori, si pe tine pentru ignoranta. Un proverb biblic spune „Un om stapaneste peste alt om, spre a-l pagubi". Oamenii care ne conduc se fac vinovati de multa suferinta. Cate familii sufera din cauza deciziilor proaste ale liderilor politice? Oamenii daca nu se lasa influentati si condusi in primul rand de principii si legi sanatoase, produc suferinta. Trage-l la raspundere pe Hitler si sustinatorii lui pentru masacrul comis impotriva semenilor lor. Dumnezeu permite, intrucat nu el conduce sistemul asta de lucruri. Biblia spune ca „cel rau" e la puterea acestei lumi (1 Ioan 5:19). Prin urmare, omenirea nu e ocrotita de Creator. V-a fi la puterea lui cand se v-a implini ceea ce a spus Isus sa cerem in rugaciune, „Sa vina Imparatia pe pamant" adica ca Dumnezeu sa guverneze pamantul, astfel „facandu-se vointa" aici. Am cam dat-o din subiect in subiect, dar sper ca a dus la o lamurire happy

| Idris a răspuns (pentru VelaJohnny):

,,Dumnezeu a ales in locul tau, nu tu ai facut acele alegeri.,, Nu spun asta ci spun ca el stie deja ceea ce voi alege, el a scris demult ceea ce va urma eu sa aleg, pentru ca stie cum voi actiona. Profetul Muhammed a spus: „Răul nu provine de la Tine." - adica nu provine de la Allah, iar cand se ruga obisnuia sa spuna:„Și salvează-ne de la răul a ceea ce Tu ai decretat." Deci e greu de explicat cum functioneaza aceasta predestinare, insa tine de cele nevazute, pe care nu le putem inca cuprinde cu mintea noastra limitata.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Idris):

Am cam inceput sa inteleg. Lamurirea se invarte in jurul acestui citat „Și salvează-ne de la răul a ceea ce Tu ai decretat."

Si in crestinism a cam fost interpretat un verset fara sa se tina cont de restul versetelor cu acelasi subiect. La rugaciunea model spusa de Isus, „si nu ne duce in ispita". In fine, imi e clar acum. Nu-i poti spune destin totusi, am explicat definitia destinului. Dumnezeu stie de la inceput tot viitorul, da, cat se poate de adevarat, dar nu el e autorul a tot ce se va intampla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RockaruL):

Esti penibil.un nimic? bai trudila un gardian il intreba pe petre tutea; cum se face ca un om destept ca dumneata, filozof, crede in Dumnezeu? Din orgoliu, ii raspunde acesta.Cum adica? sant prea orgolios ca sa cred ca ma trag dintr-o maimuta.Asa si eu ma.Sant incununarea creatiei, creat pentru ceia ce fac in viata, si pentru tine pot fi mai mult decat nimic, insa daca-mi poti defini nimicul.Sant creat,din dragoste si iubire divina,si Dumnezeu m-a iubit mai inainte de toti vecii si pe tine nu mai putin, fiindca i-a spus unui oarecare in biblie; tie mila de firul de iarba pe care-l calci, si mie sa nu-mi fie mila de oamenii pe care eu i-am creat? unde gasesti o dragoste si o iubire neconditionata mai mare ca asta? trebuie sa intelegi un lucru.tu esti ateu. Putem rade unul de altul cat vrei, da trebuie sa pricepem amandoi ca neacceptandune punctele de vedere si nefiind toleranti nu putem purta o discutie dezlanata fara puncte comune ca religia si lumea, stiinta si credinta.Imi place sa cred ca toate sant frumoase, utile, necesare.si create pentru folosul nostru fizic si spiritual.Chiar si ateii.trebuie sa mai radem nu?

| RockaruL explică (pentru anonim_4396):

Este adevarat ca ADN-ul omului este in proportie de 99, 4% asemanator cu al cimpanzeilor, insa de asemenea este 95% asemanator cu al soarecilor si in proportii mari cu al altor animale. Ti se pare ca semeni cu un soarece? Nu. Asta nu inseamna ca am evoluat din maimute, ci ca provenim din aceeasi supa primordiala. Si chiar daca ar fi asa, daca nu te consideri o primata, nu are de ce sa te deranjeze aceasta afirmatie. Acum mi-l dai exemplu pe Petre Tutea, imi este deja mai mult decat clar ca trebuie sa gandeasca cineva in locul tau constant. O sa incerc sa nu ma leg de gramatica ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RockaruL):

Na ca am ajuns si la gramatica.Esti ultra superior ce mai, te rog sa ma ierti ca-mi duc banala existenta in acelasi timp si pe aceeasi planeta cu tine. iarta-ma.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai iisus s-a rugat la dumnezeu care dumnezeu e tot el, practic el s-a rugat de el insati

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Te inseli. Isus nu e Iehova, sunt doua persoane diferite. Iehova este Dumnezeu, Isus este fiul lui.winking Biblia nu sustine trinitatea, doctrina aparuta prin secolele 3-4 era noastra.

Legat de ce ai scris mai jos de raspunsul dat mie, te inseli prietene. Eu sunt religios si nu fac parte din vreo categorie enuntata de tine, si la fel si multi alti cunoscuti de-ai mei. Ca devin unii din lipsa de speranta sau de creduli doar, e alta treaba. laughing Si multi pocaiti spun ceva gen „Ai pacatuit, d-aia Dumnezeu te-a imbolnavit, pocaieste-te de pacate si Dumnezeu te vindeca" - care din nou, nu e in armonie cu Biblia. Dumnezeu iti face un rau, ca tu sa te rogi de el sau sa te rogi de anumiti oameni credinciosi care sunt morti (sfinti) sa te vindece ei, daca nu Dumnezeu. Cum ziceam, din lipsa de speranta, disperare si de credulitate, oamenii decurg la astfel de practici. Chiar sunt amagiti, iar cei ce sufera de boli tind sa mearga fie la moaște, fie sa mearga la pocaiti. In fine, asta nu e crestinism adevarat si convingeri adevarate despre Dumnezeu. El nu ar provoca raul ca tu sa mergi sa i te rogi, nu-si gaseste vreo placere in rugaciunile pe interes, si nici nu vindeca miraculos. E un miracol insa ca suntem creati cu un corp care sa poata produce singur anticorpi care ne ajuta intr-o mare masura sa luptam cu bolile, asta intra pe jumatate in categoria minuni laughing

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

In anumite locuri în Sfanta Scriptură Fiul lui Dumnezeu este direct asociat lui Yahve. In alte versete biblice este direct si indirect numit a fi "Atotţiitorul":
- "Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE."- Coloseni 1, 16.

"Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT." - Ioan 1, 3.
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Spune ca „intru el" (el fiind Isus), „prin el", „pentru el". Aceste cuvinte subilinaza faptul ca a colaborat cu acel cineva, Dumnezeu „prin el" „pentru el" si „intru el" a facut ceea ce a facut. Daca ar fi spus ca Isus de unul singur, nu „prin Isus" s-au facut acele lucruri, atunci eram de acord cu tine, dar ideile evidentiate de tine nu sustin. In cate versete biblice se spune ca au fost facute lucruri prin cineva si pentru acel cineva, si se refera contextul la doua persoane diferite. Dar sa o luam altfel, daca Isus (in ebraica Ieșua care inseamna Iehova este salvare/mantuire) este Iehova, atunci de ce i se spunea lui Isus Mesia (in ebraica inseamna Unsul lui Dumnezeu)? Sau de ce i se spunea fiul lui Dumnezeu, daca el era Dumnezeu? Nu scrie nicaieri in Biblie ce spui tu „Dumnezeu Fiul". Scrie fiul lui Dumnezeu.
Daca Isus este Iehova, de ce s-a rugat cu urmatoarele cuvinte lui insusi, cum spune Matei 27:46

„Pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare, zicând: „Eli, Eli, lama sabactani?", adică: „Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai părăsit?" "

Ce sa inteleg? Ca s-a parasit singur si trebuie sa i se roage de el insusi sa nu mai fie parasit? Care e parerea ta legata de aceste lucruri, Milan?

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dumnezeu este iubire, si nu ar putea fi astfel fara a exista si impartasirea acestui sentiment, transmitere de iubire in Insasi Fiinta Sa. In Dumnezeu nu este o solitudine absoluta, ci un continuu dialog intre Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Spuneam si altadata ca absolut toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Ti-a explicat si Iuri destul de clar pozitia lui Isus pe care a avut-o in cer dupa ce s-a inaltat. Scrie in Biblie ca chiar si atunci a fost inferior Tatalui sau. Plus ca nu ai dat o lamurire la ce am spus mai sus... Deci tot nu pot crede in trinitate happy

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Te lovesti prea mult de termenii "egalitate" sau "inferioritate". Ia gandeste-te, ce inseamna "egalitatea" sau "inferioritatea" in familie? Este fiul inferior tatalui? Si da si nu. Prin natura umana, diferita de aceea a vietatilor domestice din curtea familiie fiul nu este "inferior" tatalui. Este un egal prin natura umana.
In privinta "ascultarii", exista binecunoscuta supunere a unui fiu sau fiica fata de mama sau fata de tata. Dar acest lucru in familie nu este asociat nici cu "inferioritatea" nici cu umilinta. Eu nu l-am auzit pe tatal meu atunci cand ii dau ascultare sa-mi "sluga inferioarta" sad

Ce spui de faptul ca in pofida ascultarii, forta fizica a fiului o depaseste pe aceea a tatalui. Cine ii mai este inferior celuilalt din aceswt punct de vedere in familie? thinking

"pozitia pe care a continuat sa aiba Iisus in cer dupa ce s-a inaltat" tine de fapt de ROLUL purtat pe umerii Sai prin Intrupare (tine de lucrarea mantuirii) tine de natura umana diferita ce CEEA CE ERA EL DIN "ZILELE VESNICIEI" - natura divina- sau atributul de CREATOR daca recunosti referirile biblice la numirea Sa ca si CREATOR.
Spune-mi te rog ce anume ti se pare ca fiind "ilogic"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea batranetea si boala au venit odata cu pacatul.Cand pacatul nu exista omul traia in comuniune cu Domnul care este viata, in rai unde nu era nici intristare nici suspin.Cand s-a hotarat sa pacatuiasca, de fapt a hotarat indepartarea de Dumnezeu si acceptarea efectului, pe care-l cunostea deja dar in care nu credea.Sa nu mananci de acolo, fiindca vei muri negresit.deci a fost alegerea omului sa fie neascultator si nu ascultator, necredincios si nu credincios muritor si nu nemuritor.rugaciunea facuta cu credinta, inseamna ca omul isi aduce aminte de creatorul sau, si el stie ca doctorul a toate, este cel ce l-a creat, fiindca cine stie sa repare o stricaciune mai bine decat cel a facut pe om?

| MistretulPufos a răspuns:

Ba Dumniezau stie deja ce vrei, el vrea doar sa auda, e un fel de "spune unchiul"

| KNST a răspuns:

Rugaciunea este un act de autosugestie.

| Cliar a răspuns:

Pai fara rugaciune majoritatea oamenilor care sunt naivi nu ar mai putea sa isi dea singuri sperante false ca cel de sus ii va ajuta, si ar fi cuprinsi de disperare. Btw invata ca viata ti-o faci tu nu altii happy
P.S Daca eu as venii acum sa te omor ai tine inca la credinta ta si m-ai lasa sa o fac crezand ca asta e planul lui dumnezeu?

| RagnarokR a răspuns:

Nu, nu a fost planul lui dumnezeu si asta. voi tot uitati ca exista dumnezeu si diavol. nu pot crede in unul fara sa crezi in existenta celuilalt.
cei care se roaga, se roaga pentru ajutor, caci tot ei, sau stramosii lor incepand de la parinti au facut lucruri mai degraba pe placul diavolului decat al lui dumnezeu si desigur ca au fost luat sub 'obladuirea' lui.

diavolul exista ca sa avem noi o alternativa.
dumnezeu nu ne mmantuie asa pe toti si gata. ne lasa la alegem. il putem alege pe el sau pe diavol. desigur ca sunt destui tampiti incat sa il aleaga pe diavol, dar hey - e alegerea lor.

revenind, cei ce se roaga, se roaga pentru a-l indeparta pe diavol si a se apropia de dumnezeu. e clar, dar multi sunt orbi. nu inteleg de ce.

| krazzy a răspuns:

Este treaba ta cum vezi rugaciunea, dar cine crede in Dumnezeu trebuie sa se roage, aceasta este o fapta a credintei, pe langa lucrarea binelui, faptul ca exista boli, este o dovada a iubirii, cum poate fii asta, prin faptul ca daca Dumnezeu nu ar ingadui bolile, unii oameni nu si-ar intoarce fata inspre El, ci si-ar vedea de viata lor de zi cu zi, traind bine mersi aici si lasand poruncile Lui si negandindu-se la viata vesnica care este telul crestinismului pentru a dobandi o astfel de viata, acesata credem in Biserica!