| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre satanismul laveyan(modern)?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

E o filozozie drăguţă, într-adevăr, şi ar fi şi mai drăguţă dacă n-ar fi fost amestecată cu tot bullshitu' ăla de "satana". Dacă automat crezi că eşti propriul tău zeu, de ce mai trebuie să crezi în magii şi chestii d-astea cu "satana"? Nu înţeleg.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satanismul mi se pare cea mai mare porcarie din lume la fel ca si 666 sau nu stiu ce.O tampenie, nu am cum sa cred in asa ceva.

| dracu14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca esti pe langa subiect, satanistii moderni nu il privesc pe satan ca o entitate ci ca pe un simbol de aceea satanistii moderni sunt considerati mai mult atei

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dracu14):

Offf,ateu inseamna sa nu crezi in Zei sau in Dumnezeu, dar daca cred in Satan atunci de ce mai sunt atei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dracu14):

Si oricum ar fi, moderni sau clasici tot aceleasi principii au.

| dracu14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce spune eu si ce spui tu, de cand simbolul e acelasi lucru cu o entitate.

| dracu14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se numesc satanisti traditionali si nu au deloc aceleasi principii
uite cele 9 afirmatii ale satanismului modern
1. Satana reprezinta indulgenta, in loc de abstinenta!

2. Satana reprezinta existenta vitala, in loc de promisiuni spirituale irealiste!

3. Satana reprezinta inteligenta pura, in loc de ipocrizia in care oamenii se complac!

4. Satana reprezinta bunatate pentru cei ce merita, in loc de dragoste irosita pe ingrati!

5. Satana reprezinta razbunare in loc de intoarcerea celuilalt obraz!

6. Satana reprezinta responsabilitate pentru responsabili in loc de ingrijorare pentru vampiri psihici!

7. Satana reprezinta omul ca un animal printre animale; uneori mai bun, alteori mai rau decat cele ce merg pe patru picioare, si care datorita a devenit cel mai vicios dintre ele.

8. Satana reprezinta toate asa-zisele pacate, pentru ca ele duc la multumirea fizica mentala sau emotionala!

9. Satana reprezinta cel mai bun prieten al Bisericii, pentru ca a tinut-o in afaceri in tot acest timp!

si cele 11 reguli
1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.

2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.

3. Cand te afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te duce acolo.

4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.

5. Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.

6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara.

7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.

8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.

9. Nu face rau copiilor mici.

10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.

11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.

| dracu14 a răspuns (pentru dracu14):

Spun*

| dracu14 a răspuns:

Sunt ateu si voi ramane ateu pana la sfaristul vietii, am vrut doar sa aflu parerea celorlalti si sa vad cati fac diferenta intre satanismul laveyan si cel traditional

| Ionut a răspuns:

Nu te apropia de cruce niciodata! Mie teama ca o sa te pirlesti.

Si apropo iti plac cerealele?

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Din raspunsurile care le-am citit aici cred ca e o gaselnita a celor care nu au reusit sa creada in Dumnezeu, multa tristete si frustrare, e trist pentru ei... fara atac la persoana, daca am suparat pe cineva scuze!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ioan 3:16
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Răspuns utilizator avertizat
| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Mai eu m-am apucat sa citesc un pic biblia satanista de Anton LaVey din pacate doar cateva fragmente asa de curiozitate. Mi s-a parut interesanta ca Satanismul era perceput ca dupa parerea mea tot o forma de ateism. Adica nu crezi in Dumnezeu inclinat spre doctrinele asociate acestei credinte ci in conceptul de Satana care este reprezentat de fiinta ta. Tu esti propriul tau stapan, tu iti stabilesti soarta. Mi-a placut ca, confera omului o independenta si pe plan spiritual.

| Ankhulnb a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Află ce fac SATANIȘTII! N-o să îți vină să crezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html

Creștinismul,evreii și o contradicție biblică ipocrită:

http://www.seruah.com/......blica.html

Află de ce suprimă și denigrează creștinismul sexualitatea și femeile:

http://www.seruah.com/......meile.html