| LauraSauLura a întrebat:

Ce părere aveți despre Satanismul tradițional?

Răspuns Câştigător
| Essencest11 a răspuns:

Eh, e ok. Eu sunt satanista spirituala, din cate stiu ei parca il ridica pe Lucifer mai presus de Satan. Un lucru ireal.
* pentru necunoscatori: Satan si Lucifer sunt doua persoane total diferite.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru Essencest11):

Adevarat, satan e mult mai smecher ca lucifer. iti vine sa crezi ca unii indraznesc macar sa-l compare pe satan cu lucifer...pfff

| Moisie a răspuns (pentru Essencest11):

Evident ca da!
Lucifer este Christosul in timp ce Satan este personaj din VT unde este ingerul de incredere a lui Dumnezeu

| Moisie a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Foarte gresit!
Satan nu face absolut nimic fara aprobarea lui Dumnezeu, in timp ce Lucifer se lauda in Biblie ca este seful Iadului, adica Dracu, si dupa cate stiu eu Dracu nu este un inger de incredere a lui Dumnezeu asa cum este Satan

| anonim_4396 a răspuns (pentru Essencest11):

Satan si Lucifer, Satan/Lucifer oricum ai zice, ambele sunt corecte, deoarece nu vorbim de 2 entitatii distincte, ci de doua personalitati duale ale aceleiasi entitati.
Lucifer/Satan, lumina/intuneric, bine/rau.
Oricum iata ce cred cei traditionali despre satan:www.flacaraneagra.ro/inner/satanismtraditional-teologie.htm‎

| anonim_4396 a răspuns (pentru Essencest11):

De mentionat conceptia ta mi se pare una luciferista, decat satanista:http://luciferianblog.com/

| VictorMihail1990 a răspuns (pentru Essencest11):

Studiez Satanismul Traditional de ceva timp si nu am auzit de asa ceva. Ce spui tu se numeste " Luciferianism ". Inainte de a mai da un raspuns, ti-as sugera sa te documentezi.

13 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu îmi place nimic legat de satanism.

| sublime89 a răspuns:

E chiar ok, in afara faptului ca nu are nicio legatura cu realitatea.

| Kalla a răspuns:

Despre satanisti depide.Normal ca nu sunt toti buni.Sunt cei buni si politicosi si sunt cei rai.Problema nu sunt satanistii.E pocitania la care aduc jertfa problema.

| Deaad a răspuns:

Am o parere buna sa zic, eu am ce am cu religia ca forma de manipulare, cu popi nenorociti si biserica de doi bani.
Daca tu il slavesti pe satan(am dat doar un exemplu) e treaba ta.Eu nu cred in d-zeu, satan sau altii.
Dar imi place sa aflu mai multe despre satanism in general pentru ca mi se pare un cult mult mai interesant decat porcaria de crestinism.
Deci, da, am o parere buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parere buna.
Satana este constiincios si lucreaza 24 din 24.
Gaseste intotdeauna scheme noi sa ingradeasca orizontul muritorilor deja destul de limitat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satanismul(indiferent din ce categorii ar face parte) ESTE O PORCARIE!

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Ati luat-o razna ma cu satanismul vostru?
in your face, ateilor, nu mai sunteti la moda!