| Maxim96 a întrebat:

Ce parere aveti despre sfarsitul lumii?
Credeti ca traim in acele vremuri descrise in apocalipsa? Cand va veni Domnul va mai gasi credinta pe pamant?
Eu cred ca trebuie sa ne rugam ca sa ne pazeasca Dumnezeu de toate primejdiile, toate sunt in mainile Lui! Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

El a profeţit pentru Biserica Sa că va rezista până la sfârşitul lumii. Nu a spus Mântuitorul câţi vor rămâne, dar a profeţit că învăţătura Sa nu va dispărea până la sfârşit...

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu sunt in bratul Domnului stiou ca El este in control in toate lucrurile si ca viata mea este ascunsa cu Hristos in Dumnezeu. Si daca traim pentru Domnul traim, iar daca murim pentru Domnul murim! http://www.youtube.com/watch?v=f5ab6z6tLaE

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

EmaS de Penticostal tu te-ai predat deja. laughing

| danut a răspuns:

Da, traim acele vremuri, roaga-te incontinu dar fara studiu BIBLIC nu faci nimic.

| Dandanache a răspuns:

La intrebarea asta, indiferent cand a fost sau cand va fi pusa, raspunsul este acelasi: da laughing

| danay72 a răspuns:

Sfarsitul e aproape si doar cei care fac vointa divina pot beneficia de salvare.Semnele se vad la tot pasul.Matei7:21-23,Matei24:3-14,2Timotei3:1-5

| BlackSulphur a răspuns (pentru danay72):

Meth. Not even once.

| milan9 a răspuns:

"Babilonul cel Mare" este prezentat şi ca "desfrânata cea mare", "beată de sângele SFINŢILOR şi de sângele MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

"Sfinţii şi mucenicii lui Iisus", în toată istoria creştinismului AU FĂCUT PARTE DOAR DIN BISERICĂ. "Babilonul cel Mare" a vărsat sângele lor, A RĂNIT BISERICA, nu are altă legătură cu Biserica!

Hristos profetic spune despre Biserică faptul că "nici Porţile Iadului nu o vor birui"! S-a păcălit oare Hristos? Să nu se ardă nimeni cu aşa ceva!

Cei interesaţi să lovească creştinătatea, Biserica, interesaţi să dezinformeze, vor să-i facă pe ceilalţi să înţeleagă greşit "Babilonul cel Mare" din cap.17-18 din Apocalipsă.
Dar "Babilonul cel Mare" nu se referă la nici o religie, ci la opusul ei, fie la o mentalitate a păcatului (la modul figurat corupţia, mirajul banului etc...), la necredinţă (curente care s-au îndreptat clar împotriva creştinismului, precum comunismul) sau chiar la vreun,, organism de conducere" de genul unui guvern mondial (ceea ce de mult se pregăteşte).

| milan9 a răspuns:

"Babilonul cel Mare" luptă la propriu împotriva lui Dumnezeu, împotriva Bisericii Sale cu care El se identifică în tot Noul Testament.

În TOT Noul Testament, Mântuitorul Hristos (,, Mielul lui Dumnezeu") se suprapune peste imaginea Bisericii Sale, despre care spune că:,, ...pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui. (Matei 16, 18).

Cum este posibil logic (şi după ce logică) să se facă în toate cărţile Noului Testament o pledoarie maximă pentru BISERICA, iar apoi, în ultimul capitol, să se înlocuiască totul cu ideea diametral opusă? Aşa ceva nu este posibil (decât în conspiraţiile sectanţilor)... sunt doar simboluri greşit înţelese, sau mai rău, interpretări tendenţioase la 180 de grade!

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

Interpretari intentionat facute, ii sperii si-i stapanesti.

| milan9 a răspuns (pentru Hombre):

Cam aşa ceva... happy

| Lizzu a răspuns:

"credeti ca traim in acele vremuri descrise in apocalipsa? "
--nu cred.

"Ce parere aveti despre sfarsitul lumii?"
--un mare haos in jurul acestui subiect si o minciuna idioata.

"Eu cred ca trebuie sa ne rugam ca sa ne pazeasca Dumnezeu de toate primejdiile"
--ruga nu e de ajuns.
Trebuie ca toti oamenii sa fie mai uniti si mai toleranti unii cu altii.
Sa se ajute reciproc si lucrurile se vor schimba in bine fara rugaciuni la cer.

| greyhound a răspuns:

Domnul nici nu va mai veni. Sta frumusel pe tron cu o punga de popcorn in mana si o pereche de ochelari 3D pe nas si se uita amuzat la noi cum ne autodistrugem.

| iurii75 a răspuns:

Da, sînt ultimele zile. Așteptăm să se împlinească ce scrie apocalipsa 17:16-18 Cele zece coarne pe care le-ai văzut şi fiara o vor urî pe prostituată, o vor pustii, o vor lăsa goală, îi vor mânca părţile de carne şi o vor arde complet în foc. 17 Căci Dumnezeu le-a pus în inimă să ducă la îndeplinire gândul lui, da, să ducă la îndeplinire singurul lor gând: să dea regatul lor fiarei, până se vor împlini cuvintele lui Dumnezeu. 18 Femeia pe care ai văzut-o reprezintă cetatea cea mare care are un regat peste regii pământului"
Cum crezi ce semnifică, cine este prostituata?

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

"Da, sînt ultimele zile."
rolling on the floor rolling on the floor

Am eu un buncar pregatitbatting eyelashes vii?

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu vin, sânt căsătorit tongue. Caută altul rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Nu vii?
Atunci vei cunoaste pedeapsasi razbunarea pentru neascultarea tawinking

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Ia nu te mai da la mine că de te află soția ai pârlit-o sad

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Bine... sad

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Dar la o întrebare așa și n-ai mai răspuns sad

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Nu inteleg...ce vrei sa spui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trăim acele vremuri.Să ne păzească de toate primejdiile?
Unde a fost Dumnezeu în 2004 când a lovit acel tsunami? A fost accident în Muntenegru, unde era atunci? Dar despre accidentul feroviar din Spania, ce zici? În aceste accidente au murit foarte mulți oameni. Dumnezeu are treburi mai importante de făcut.N-are timp de voi.

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a trimis aceste rele pentru ca oamenii sunt rai si nu asculta de Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Dumnezeu a trimis aceste rele? Ce duur.Eu știam că el este fără de păcat și iubitor de oameni. Dacă nu ascult de Dumnezeu sunt sortit morții? Fii serios.

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Cine nu are pe Fiul nu are viata vesnica. Dumnezeu le trimite din mila Sa, ca e mai bine sa sufere omul pe pamant decat in iad o vesnicie.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Maxim, le ai pregatite si invatate pe de rost replicile acestea happy
--Dar de ce ar trebui ca omul sa sufere catusi de putin? pentru ce? doar pentru simplul fapt ca NU alege calea zeului acestuia?

E cam razgaiat, da-mi voie sa-ti spun. Transmite-i asta, ok? tongue

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Pentru ca Dumnezeu ne-a creat cu un anumit scop:sufletele dreptilor completeaza locurile ingerilor cazuti din cer. Dumnezeu ne-a creat ca sa ne bucuram de slava Sa in ceruri si sa fim vesnic alaturi de El.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Si pentru ca sufletele celor drepti sa poata fi selectate si filtrate dintre cele ale celor nedrepti si sa completeze locul ingerilor cazuti a trebuit sa faca oamenii sa sufere ca mai apoi sa-i aleaga pe cei care sufera umiliti si care se supun?

Nu o vad ca pe o rasplata ....intelegi ce vreau sa spun?

| Maxim96 explică (pentru Lizzu):

Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa se mantuiasca si sa fie fericiti alaturi de El.

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"Eu cred ca trebuie sa ne rugam ca sa ne pazeasca Dumnezeu de toate primejdiile, toate sunt in mainile Lui! Voi ce credeti?"
Daca toate sunt in mainele Lui de ce ti-e frica?

| Maxim96 explică (pentru Hombre):

Sa ne rugam ca sa ne pazesca de vrajmasii vazuti si nevazutihappy

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

Mai tu esti ca Stalin "Daca nu avem dusmani ii inventam"

| Maxim96 explică (pentru Hombre):

Omul care este de partea Domnului mereu are dusmanihappy

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Pai o vrea el ca toti oamenii sa fie fericiti alaturi de el, dar se cam contrazice in discursuri.
Si toata viata asta umana si "saraca" mi se pare o joaca de zei.

| 22SWAG22 a răspuns:

Ce drog iei? Zi-mi sa iau si eu...

| khaori a răspuns:

Buna.
Nu cred ca traim in vremurile descrise in apocalipsa, cel putin nu inca. Oricum ar fi, Domnul sigur va mai gasi credinciosi pe pamant, atunci cand va veni vremea.

| S3D4n a răspuns:

Atunci toti vor recunoaste ca Iehova este salvarea lor, dar va fi prea tarziu, din pacate sad. De ce credeti ca doar Martorii sunt persecutati? Pentru ca doar la Iehova este salvare.
Si de ce credeti ca zic de Martori ca ei sunt singurii care fac ce este bine?
Pentru ca, in Isaia 43:10-12 scrie ca Iehova isi recunoaste MARTORIIII!
Si cum putem supravietuii Apocalipsei?
In Apocalipsa 7:14-17 scrie :
Imediat i-am zis:''Domnul meu, tu stii''! Si el mi-a zis: ''Acestia sunt cei care vin din necazul cel mare. Ei si-au spalat robele si le-au albit in sangele Mielului. De aceea sunt ei inaintea tronului lui Dumnezeu. Si zi si noapte implinesc pentru el un serviciu sacru in templul sau, iar Cel ce sta pe tron isi va intinde cortul peste ei (adic peste martori). Nu vor mai suferi de foame, nici de sete si nu-i va mai bate soarele, nici vreo caldura dogoritoare, pentru ca Mielul, care este in mijlocul tronului, ii va pastori si ii va calauzi la izvoarele apelor vietii. Si Dumnezeu va sterge orice lacrima din ochii lor''!

| Constantin1963 a răspuns:

Eu cred ca daca Dumnezeu exista(inca nu sunt 100% convins), apocalipsa poate veni in orice moment, peste cateva secunde, peste 10 minute, peste 100 de ani sau peste 1000 de ani.