| Purec a întrebat:

Ce parere aveti despre teoria punctului Omega? O considerati o "revelatie" a stiintei sau o mare tampenie? Putem identifica acest punct Omega cu Dumnezeu?

Teoria punctului Omega a fizicianului Frank J. Tipler ajunge la concluzia ca urmasii nostri indepartati ar putea trai la nesfarsit - devenind. nemuritori. Daca Universul, asa cum crede Tipler, va sfarsi intr-un Big Crunch (opusul Big Bangului) si daca anumite conditii, cum vom vedea, vor fi satisfacute, se va evolua spre o singularitate finala si spre punctul Omega, in care viata, sub forma de informatie, va continua la nesfarsit - am deveni, practic, nemuritori. Ba mai mult, acest punct Omega ar putea fi identificat cu Dumnezeu - cu evidente implicatii religioase, mergand pana la idea resurectiei
Punctul Omega este perioada imediat premergatoare singularitatii corespunzatoare sfarsitului lumii. In aceasta conditie Universul s-ar afla intr-o stare de complexitate organizata, care nu este nici o stare cu o distributie uniforma dar nici singularitatea finala. Teilhard de Chardin vede acest punct Omega ca fiind asemanator cu o galaxie spirala in care nucleul este un fel de constiinta care orchestreaza, prin intermediul mecanicii cuantice, tot restul (complexitatea din bratele spirale). Acest observator a fost identificat cu omenirea insasi care functioneaza ca un fel de Cristos colectiv.

Ulterior, dupa ce s-a ajuns la nivelul maxim de complexitate organizata, acest Cristos colectiv, in viziunea lui Chardin, va face saltul catre singularitatea finala, in care toti observatorii individuali dispar (altfel prea multi observatori ar dirija, prin mecanica cuantica, orchestra Universului in mod incoerent) si ramane un singur supravietuitor care altul nu este decat Cristos, cu dobandirea unei armonii unice

Pentru mai multe detalii aveti si asta http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=t NkuJvhyfP0#!

Ps: In teoria lui Tipler exista unele erori, dar as dori sa le lasam deoparte, macar pentru moment

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| muffy1 a răspuns:

Nu conteaza, teoria lui este doar imaginatie, supozitii, ce ar fi daca asa se va intampla cand dispare universul
pentru ca o teorie sa fie teorie stiintifica, trebuie sa fie dovedita, sa aiba dovezi si lucruri masurabile, pentru stiinta teoria asta, chiar de e destul de logica, pentru ca altfel intelege un fizician disparitia universului, e la fel de importanta ca teoria unui betiv pe strada, sunt doar supozitii, nu are fapte, nu are legi, deci stiinta nu o incorporeaza.
da, poate aparea teoria asta in articole din diverse ziare, poate sa fie chiar si la discovery la o emisiune despre ce pareri au unii cercetatori ca va fi in viitor, dar nu trebuie facuta confuzia intre supozitii si societatea academica, are se ocupa doar cu lucruri care au fost testate, pot fi testate, si mai mult, au fost confirmate.

| Purec explică (pentru muffy1):

Intamplarea face ca teoria lui chiar poate fi testata. Din pacate insa nimeni nu are de gand sa investeasca in asa ceva. Majoritatea considera ca ar fi o pierdere inutila de timp si bani. AM si spu ca teoria lui are unele erori, dat fiind faptul ca a fost publicata cand inca nu se stia de "dark energy", care schimba un picut problema. Plus ca teoria lui a plecat de la ideea ca expansiunea universului este decelerata, iar galaxiile se vor departa una de alta, si totul se va sfarsii intr-un "big Crouch". Acum insa cunoastem ca expansiunea universului este accelerata. As rpefera raspunsuri strict din punct7l de vedere al religiei. Eram curios daca crestinii ar accepta ca Dumnezeu poate sa fie o singularitate de la sfarsitul universului.

Răspuns utilizator avertizat
| Purec explică (pentru somios):

Hehe tu esti ala de ai speriat toti crestinii de pe site? Te cred toti satanist laughing Care este diferenta intre Dumnezeul din Biblie si un Dumnezeu general? Adica sunt sigur ca Dumnezeu asa cum este descris in Biblie nu exista. E total aberant ca cienva sa creada asta. Dar mi-ar place sa se demonstreze existenta oricarui fel de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

"Putem identifica acest punct Omega cu Dumnezeu?"
Hei, chiar asa de mic a ajuns Dumnezeu? Doar un punct?