| Jardelin a întrebat:

Ce parere aveti?

http://www.dcnews.ro/......51282.html

https://www.youtube.com/watch?v=YA0VOMv2sCo

Serpii apar doar o singura zi pe an pe 15 septembrie si se urca pe icoanele din biserica.

56 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Nu e tocmai ce eu as considera o "minune"...

| Holiday a răspuns:

Cu ce povesti va mai imbrobodesc astia.laughing

| pet555 a răspuns:

De ce "ar proslavi-o pe Maica Domnului serpii? Dumnezeu trebuie proslavit. Nu stiu de unde scoateti unele lucruri. Eu stiu ca scrie in Biblie :"Laudati pe Domnul". Arata-mi unde scrie: "Laudati-o pe Maica Domnului". Da, o fericesc toate neamurile, adica o numesc fericita si se bucura impreuna cu ea de harul mare care i-a fost dat. Crestinismul are un singur dumnezeu. Dumnezeul atotpurernic!
Inca ceva, de ce ar face El o mimune total fara sens? Cum ar fi ca vai, am gasit in mijlocul unui mar fata Maicii Domnului( credeti ca asa urata a fost?), sau vin serpii misterios si se urca pe icoana ei. Asta sun a crestinism sau a povesti?

| pet555 a răspuns:

Cat dspre "minune inexplicabila". Cres ca se explica foarte bine. Nu toate mimunile sunt de la Dumnezeu. Ba chiar unii vor face semnd si minuni in Numele Domnului, ca sa insele, cum zice Biblia. Minunea pe care o face El si pentru care a venit este mantuirea noastra si schimbarea noastra! Aducerea noastra la scopul pentru care am fost creati. De a-I da slava! Asta e minunea adevarata!

| Aiwendil a răspuns:

Stiu si eu stirea si e incredibil.

| Inferno a răspuns:

Suna destul de interesant, insa nu prea inteleg ce semnificatie ar putea avea.
Pana la urma stim cine e sarpele in religia crestina, sau stim ca Dumnezeu a pedepsit toti serpii, deci de ce ar face ei asa ceva?

Sa fie o dovada ca serpii s-au pocait in sfarsit si l-au iertat pe Dumnezeu pentru ca i-a pedepsit?

| pet555 a răspuns:

"Maicute transformate in serpi care si acum vin la icoana sa aduca noroc si prosperitate". Asta-i buna! laughing)) dar e doar o legenda si doar cei supercreduli cred asta, in nici un caz un crestin nu ar trebui sa creada asa povesti. Daca face Dumnezeu o minune, mai bine zis cand face Dumnezeu o minune, fiindca face minuni, o face pentru Slava Lui si se vede clar ca e minune. Si are si un sens. Oricum, nu cred ca stirea asta e plina de adevar. Si daca o fi, are o explicatie. Desi cred ca El se poate folosi de orice sa faca minuni. Dar faptul ca unii amesteca superstitiile si legendele cu credinta face stirea mai putin credibila.

| milan9 a răspuns:

Universul tot mai are o "margine" mobila, in continua expansiune, dar din pacate ipocrizia apartinatorilor unei anume secte nu are nici o limita.
Neaga orice urma de cinstire care sa i se aduca Maicii Domnului, confundand in mod tendentios cinstirea cu divinizarea.

Un lucru esenţial este faptul că sfinţilor li se acordă CINSTIRE şi nu "inchinare" (nu divinizare).

Deşi cinstirea sfinţilor este numită uneori "închinare", asta nu este decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că ne înclinăm în sute de moduri diferite, spre arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| pet555 a răspuns (pentru Inferno):

"Sa fie o dovada ca serpii s-au pocait in sfarsit si l-au iertat pe Dumnezeu pentru ca i-a pedepsit?"
laughing. Sa fie dovada ca Cel care a creat Universul si stapaneste toti oamenii, animalele si tot ce exista tremura de frica serpilor sau iti cerseste tie iertarea? Nu, nu exista asa dovada. Fie ca "Il iarta serpii" sau "Il ierti tu", El e Cel care trebuie sa ierte. Nu conteaza ca "Il iarta oamenii" sau nu, oamenii pe care nu ii iarta El au un viitor clar, foarte rau.

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Uite ce scrie aici un sectant nerusinat. Da, nu e inchinare, e inclinare. Nu mai spune, voi care aveti rugaciuni speciale pentru Sfanta Maria. De respectat si moi o respectam. Banuiesc ca nu te rogi la cei pe care ii intalnesti, in semn de respsct. "Nu ca lui Dumnezeu." Stii ce? Suna ca religia grecilor care il laudau si se inchinau lui Zeus, da si lui Poseidon si Hermes, dar nu ca lui Zeus. Crestinismul are un singur Dumnezeu. Si desi stiu ca nu vei raspunde decat pe langa, de unde scoateti voi ca trebuie sa ne inchinam ei? Eu din Biblie stiu ca doar lui Dumnezeu trebuie sa ne inchinam si doar Lui sa Ii slujim. A Lui e mantuitea. Degeaba va rugati:" Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-ne!". Si va numiti crestini!

| Mădă0611 a răspuns:

'But according to a woman who grew up in Kefalonia this is a little misleading "The snakes are about 5 to 10 and they come out from 6th of August to the 15th on the rocks and the villagers collect them.This phenomenon not only happens in Markopoulo but also in an other village up the mountain called Arginia."' http://www.greektravel.com/greekislands/kefallonia/page2.html

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Din pacate unii considera crestimismul o religie politeista cu un zeu suprem si alti "sfinti". Sfantul protector al animalelor, aparatorul sirenelor..credeti ca in Locul de odihna sfintii fac ce aveti voi chef. E interzis chiar sa ne rugam creatiei!
Avem voie doar Creatorului sa ne rugam. Altfel numiti-va politeisti, nu crestini!

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Cred ca va rugati la tot ce vedeti. Ingerii sunt printre noi, slujitori ai Lui, dar sfintii nu ne ajuta, nu ne aud. Se odihnesc. Sfintii nu devin ingeri. Oricum nu trebuie sa ne rugam nici sfintilor, nici ingerilor. Doar Dumnezeu are putere sa ne ajute.

| RAY a răspuns:

Daca ai un pic de experienta in photosop isi dai seama ca e fake daca vrei isi fac cate vrei tu icoane si cu crocodili pe icoane se vede ca e fake cu ochii liber in format 3d, faza cu fake religia crestia e un fake evreiesc

| milan9 a răspuns:

Când ne adresăm sfinţilor nu facem altceva decât să-i luăm RUGATORI ALATURI DE NOI către Dumnezeu, DUPĂ CUVÂNTUL SCRIPTURII:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

| pet555 a răspuns:

Mama Domnului Isus, e sfanta, si noi sectantii o respectam, a fost slujitoarea lui Dumnezeu, dar ea e acum in Cer, cu sfintii si nu are legatura cu pamantul. In afara de Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant nu ne rugam nimanui. Doar Dumnezeu ne poate ajuta.

| milan9 a răspuns:

Se confirma ceea ce am scris mai sus:

"Universul tot mai are o "margine" mobila, in continua expansiune, dar din pacate ipocrizia apartinatorilor unei anume secte nu are nici o limita. Confunda in mod tendentios cinstirea cu divinizarea.

"Un lucru esenţial este faptul că sfinţilor li se acordă CINSTIRE şi nu "inchinare" (nu divinizare).
Deşi cinstirea sfinţilor este numită uneori "închinare", asta nu este decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că ne înclinăm în sute de moduri diferite, spre arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…"

| CinevaNou a răspuns:

Clar, o minune cum numai dzeu putea face!

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Cand incetezi odata cu versetele alea? Tu intelegi ca "rugaciunile sfintilor" se refera la rugaciunile copiilor lui Dumnezeu de pe pamant? Si ca sfintii mijloceau doar cand erau pe pamant? Crezi ca stau ei sa se uite la noi? Da de unde. Cum a spus Apostolul Pavel: " Mi-am sfarsit alergarea, am pazit credinta. De acum ma asteapta Cununa neprihanirii pe care mi-o va da in ziua aceea Domnul, mie si tuturor celor ce vor fi iubit venirea Lui." nu stiu trimiterea, e din memorie, scuze daca gresesc. Intelege!
Ingerii sunt fiinte create care sunt printre noi si Il slujesc pe Dumnezeu, eventual ne apara, si ne duc in Rai "A murit si Lazar si a fost dus de ingeri in Sanul lui Avraam". Dar sfintii sunt altceva. Nu confundati.

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

"Se confirma ceea ce am scris mai sus". Iti zic eu ce se confirma: mereu nu stii sa imi raspunzi asa ca spui: "e foarte clar ce am spus mai sus", sau "se confirma ceea ce am spus mai sus." Nu are rost sa iti spere cineva ca vei inceta sa scrii acelasi lucru pe care ti l-am explicat de mii de ori. Daca tot insisti, foloseste argumente noi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Existenta sfintilor nu inceteaza dupa sfarsitul vietii tot la fel cum NU inceteaza nici existenta oricarui alt suflet.

Daca un pacatos ca bogatul nemilostiv se ingrijeste de soarte celor cinci frati ai sai, cum nu ar putea oare sfintii sa fie interesati de binele celorlalti.
Daca Scritura mentioneaza de RUGACIUNILE SFINTILOR, inseamna ca acestea SUNT importante indiferent ca un cult neoprotestant aparut in sec XX isi doreste asta sau nu.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In aceste versete Scriptura se refera la SFINTI, si nicidecum la copii sau la mai stiu eu cine...:

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Nu inceteaza existenta niciunui suflet. Continua, dar undeva intr-un Loc de odihna, ce nu are legatura cu pamantul. Citeste te rog ce ti-am scris mai sus.

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

"In aceste versete Scriptura se refera la SFINTI, si nicidecum la copii sau la mai stiu eu cine...:". "Rugaciunile sfintilor" se refera la copiii Domnului, care sunt sfintii! Apostolii au scris epistole catre sfintii care sunt in biserici. Scrie si in Biblia "ta".
Domnul Isus a spus :" Fiti sfinti, caci Eu sunt sfant."
Si un copil intelege ce scriu! Nu stii sa raspunzi si imi scrii aceleasi lucruri!

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Inainte sa imi raspunzi, citeste ce scriu eu!

| milan9 a răspuns (pentru pet555):

Stii ce? Ia-ti tu termenul inventat de tine ("copiii Domnului") si du-te invartindu-te! happy nu ai ce cauta cu aceasta confuzie la adresa Scripturii.

Vezi mai sus citate autentice care se refera la SFINTII lui Dumnezeu...

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Biblia spune ca tuturor celor care cred in El le-a dat dreptul sa se numeasca copii ai lui Dumnezeu.

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

"Este un singur Mijlocitor intre Dumnezeu si om. Omul Isus Hristos." Deci pentru asta nu avem nevoie de sfinti. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Fight! Fight! Fight!
Scrie tot intr-un raspuns, ca ma incurc. laughing)

| milan9 a răspuns:

"Mijlocirea" despre care este vorba în textul din Timotei se referă la Jertfa pe Cruce a Mântuitorului. Într-adevăr aceasta a fost una singură, iar noi avem un singur Mântuitor.

Observaţia din Timotei nu se referă la sfinţi ci la un context limitat (Jertfa pentru mântuire). Acest lucru se poate observa din tot ansamblul Sfintei Scripturi şi a Sfintei Tradiţii.

Mijlocitor mai poate fi numit şi cel care se roagă lui Dumnezeu pentru altcineva. Un argument în acest sens este îndemnul din Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului."

Mai sunt versete destule care pomenesc de rugăciunile sfinților...:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)