| Theo94 a întrebat:

"Adevăr sau blasfemie? Un preot armean dezvăluie secretul Focului Sacru din Biserica Sfântului Mormânt"

"Potrivit prelatului, candelele focului sacru ar fi aprinse de către patriarhi de la un felinar pe ulei şi nu ar fi nimic mistic în acest proces."

http://adevarul.ro/......index.html

Stiu ca se mai falsifica si cu fosfor alb.

"Unii oameni sunt de părere că minunea de la Mormântul Sfânt nu este altceva decât fosforul alb, care se aprinde instantaneu în contact cu oxigenul din aer."
"Este posibil ca preoții să introducă fitilul lumânărilor în fosfor alb înainte de începerea ceremonialului. Fosforul alb este foarte ușor inflamabil și se aprinde în contact cu oxigenul"

https://www.dcnews.ro/......72667.html

"Spre deosebire de celelalte forme alotrope, fosforul alb este mult mai reactiv. Se aprinde ușor în aer și arde cu flacără gălbuie,..."

Wikipedia.

Voi ce parere aveti despre "lumina sfanta" de la Ierusalim?

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu exista un studiu stiintific care sa confirme autenticitatea fenomenului. Si vorbim de un fenomen ce ar putea fi studiat foarte usor aplicand metoda stiintifica.
Am reusit sa decelam cele mai obscure fenomente. Fi sigur ca daca o lumanare s-ar aprinde singura la data fixa am sti asta.
Nu e niciun mister aici, decat pentru retardati. Se poate stabili gradul de adevar empiric si de catre un copil de 5 ani.
Va dau un subiect de discutie mai bun. Incercati asta: "Oare exista un dragon mov la mine in pivnita?"

| Inferno a răspuns:

@romario1
"Suntem totusi pe teritoriul credintei."
Absolut, aprinderea unei lumanari nu constituie un fapt obiectiv ci e o chestiune ce implica credinta.
Esti incapabil sa faci distinctia intre cele doua, sunt tare curios cum relationezi cu ceilalti fara a fi considerat sarit de pe fix.
Cineva iti spune ca afara ploua iar tu ii raspunzi ca e vorba de credinta. laughing

| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu este magician =papa de la roma a spus asta, si eu i dau dreptate, asemenea scamatori nu este demn de un creator si de un clovn sau un pacalici care vrea sa pacaleasca lumea, omul vrea sa creada intelegi? omul crede chiar daca stie ca e minciuna, pentru ca i ofera o speranta, i intareste convingerile, credinta

| milan9 a răspuns:

Daca ar fi fost vreun trucaj, gandeste-te ca in 2000 de ani de cate ori s-ar fi gasit islamistii (care pazezc mormantul), evreii
(pe teritoriul carora se afla locatia) sau catolicii sa-i ridiculizeze pe ortodocsi, sau de cate ori nu ar fi luat pozitie impotriva acestui fapt...

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Daca nu ar fi un trucaj, gandeste-te ca nu am mai fi aici intrebandu-ne daca e real sau nu. Am sti cu certitudine asta, tot asa cum stim ca soarele exista.
Nu exista nici un motiv pentru care un fenomen atat de predictibil sa nu poata fi dovedit stiintific. Si cu toate astea nu e dovedit stiintific. Deci cel mai probabil fenomenul nu exista de la bun inceput. Restul e cancan.

| mentholinks a răspuns:

Adevar. Toate asa zisele minuni ce tin de biserica sunt facaturi. Asta au confirmat mai multi preoti de-a lungul timpului.

| xerxes1 a răspuns:

Daca era adevarat, musulmanii care pazesc asa-zisul mormant treceau de mult timp la crestinism.
Cand sunt intrebati de reporteri ce cred acestia doar zambesc cu subinteles.
Traiesc si ei bine de pe urma turismului religios.

| AliGab a răspuns:

Daca esti atat de curios, fugi acolo si vezi cu ochii tai...asa iti vei da seama daca este adevar sau blasfemie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Reprezentanţii Bisericii Copte, care au fost lângă preot în timpul interviului, au reacţionat imediat cerând jurnaliştilor să nu mai filmeze. "Ia-ţi camerele de aici, minte", a strigat unul dintre prelaţii copţi."

Agoian este un mincinos si asta o spun inclusiv coptii.
La armeni niciodata nu a venit Lumina, fiindca ei sunt eretici si aprind totdeauna de la altii. In sec. 16, cand ei au complotat cu otomanii sa inchida Biserica Invierii, Lumina a iesit dintr-un stalp de la intrare, despicandu-l, si tot la ortodocsi a aprins lumanarile.

http://www.pemptousia.ro/2015/04/coloana-despicata-de-sfanta-lumina-1579/

Fosforul alb este o substanta periculoasa cu aplicatie militara, care nu se cumpara tocmai de la magazinul din colt, ca sa falsifici un miracol. Prin comparatie, Lumina ce se coboara la Ierusalim din Cer, in primele minute nu e vatamatoare:

https://www.youtube.com/watch?v=RaI2hXyg-fM

Suntem totusi pe teritoriul credintei. Cine crede drept, crede si in acest miracol, care este obiect al credintei. Cine e kakadox sau ateu, nu va crede niciodata in Dumnezeu, care este Lumina, si care daca vrea, poate trimite Lumina.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am inteles de ce niciodata in filmuletele astea in care apare lumina care "nu arde", oamenii o ating repede si pentru o scurta durata, ca si cum ar fi o torta oarecare. Exista vreun filmulet de anduranta autentica, in care aceeasi parte a corpului uman este expusa mai mult de cat cateva secunde la contactul cu flacara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

E posibil sa existe, daca vei cauta, si daca esti interesat sa afli. Altfel, pentru simplul amuzament, niciun clip nu va fi pentru tine concludent. Pentru mine, este concludent, deoarece cu o torta oarecare nu poti da peste fata, asa cum face persoana din film. Te-ar arde imediat. Acel foc miraculos in cateva minute isi schimba natura si devine un foc normal care poate arde si poate vatama.
Unii pelerini care participau la ceremonia de la Biserica Invierii marturisesc ca li s-au aprins lumanarile fara interventia lor.
Inca o data, lumina sfanta e obiectul credintei. Dovezi autentificate la notar nu vor fi niciodata, caci "umblam prin credinta, nu prin vedere". Credinta nu e acelasi lucru cu constatarea!

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu caut dovezi autentificate la notar, ci doar un filmulet care sa se ridice la nivelul de dovada. Si nu de amuzament, ci chiar pentru a intelege mai bine ce se intampla. Atingerile timide ale unor credinciosi, care par reticenti in a se expune mai mult, nu sunt edificatoare. Nu mai vorbim aici doar de credinta, ci despre un fenomen care, indiferent daca are cauze supranaturale sau nu, este chimico-fizic si poate fi observat ca atare.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Sustin biblia si pe Hristos dar in niciun caz asa ceva - ai dreptate.

| AwGenetix a răspuns:

Tocmai ai spus singur adevarul despre cuiele care se aprind. evident, e blasfemie. la fel si cu icoanele care plang, pictate pe igrasie.

| HDeNiSaR a răspuns:

Este pur si simplu o inselatorie.