| Jardelin a întrebat:

Ce parere aveti?

http://www.dcnews.ro/......51282.html

https://www.youtube.com/watch?v=YA0VOMv2sCo

Serpii apar doar o singura zi pe an pe 15 septembrie si se urca pe icoanele din biserica.

56 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Suna destul de interesant, insa nu prea inteleg ce semnificatie ar putea avea.
Pana la urma stim cine e sarpele in religia crestina, sau stim ca Dumnezeu a pedepsit toti serpii, deci de ce ar face ei asa ceva?

Sa fie o dovada ca serpii s-au pocait in sfarsit si l-au iertat pe Dumnezeu pentru ca i-a pedepsit?

| pet555 a răspuns (pentru Inferno):

"Sa fie o dovada ca serpii s-au pocait in sfarsit si l-au iertat pe Dumnezeu pentru ca i-a pedepsit?"
laughing. Sa fie dovada ca Cel care a creat Universul si stapaneste toti oamenii, animalele si tot ce exista tremura de frica serpilor sau iti cerseste tie iertarea? Nu, nu exista asa dovada. Fie ca "Il iarta serpii" sau "Il ierti tu", El e Cel care trebuie sa ierte. Nu conteaza ca "Il iarta oamenii" sau nu, oamenii pe care nu ii iarta El au un viitor clar, foarte rau.

| Elvina a răspuns:

Asta nu e nicio minune. E vorba de simplul fapt ca serpii ori sunt pusi de cineva acolo, ori au ei drum pe acolo.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu e tocmai ce eu as considera o "minune"...

| RAY a răspuns:

Daca ai un pic de experienta in photosop isi dai seama ca e fake daca vrei isi fac cate vrei tu icoane si cu crocodili pe icoane se vede ca e fake cu ochii liber in format 3d, faza cu fake religia crestia e un fake evreiesc

| Mădă0611 a răspuns:

'But according to a woman who grew up in Kefalonia this is a little misleading "The snakes are about 5 to 10 and they come out from 6th of August to the 15th on the rocks and the villagers collect them.This phenomenon not only happens in Markopoulo but also in an other village up the mountain called Arginia."' http://www.greektravel.com/greekislands/kefallonia/page2.html

| milan9 a răspuns:

Universul tot mai are o "margine" mobila, in continua expansiune, dar din pacate ipocrizia apartinatorilor unei anume secte nu are nici o limita.
Neaga orice urma de cinstire care sa i se aduca Maicii Domnului, confundand in mod tendentios cinstirea cu divinizarea.

Un lucru esenţial este faptul că sfinţilor li se acordă CINSTIRE şi nu "inchinare" (nu divinizare).

Deşi cinstirea sfinţilor este numită uneori "închinare", asta nu este decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că ne înclinăm în sute de moduri diferite, spre arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Uite ce scrie aici un sectant nerusinat. Da, nu e inchinare, e inclinare. Nu mai spune, voi care aveti rugaciuni speciale pentru Sfanta Maria. De respectat si moi o respectam. Banuiesc ca nu te rogi la cei pe care ii intalnesti, in semn de respsct. "Nu ca lui Dumnezeu." Stii ce? Suna ca religia grecilor care il laudau si se inchinau lui Zeus, da si lui Poseidon si Hermes, dar nu ca lui Zeus. Crestinismul are un singur Dumnezeu. Si desi stiu ca nu vei raspunde decat pe langa, de unde scoateti voi ca trebuie sa ne inchinam ei? Eu din Biblie stiu ca doar lui Dumnezeu trebuie sa ne inchinam si doar Lui sa Ii slujim. A Lui e mantuitea. Degeaba va rugati:" Nascatoare de Dumnezeu, mantuieste-ne!". Si va numiti crestini!

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Din pacate unii considera crestimismul o religie politeista cu un zeu suprem si alti "sfinti". Sfantul protector al animalelor, aparatorul sirenelor..credeti ca in Locul de odihna sfintii fac ce aveti voi chef. E interzis chiar sa ne rugam creatiei!
Avem voie doar Creatorului sa ne rugam. Altfel numiti-va politeisti, nu crestini!

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Cred ca va rugati la tot ce vedeti. Ingerii sunt printre noi, slujitori ai Lui, dar sfintii nu ne ajuta, nu ne aud. Se odihnesc. Sfintii nu devin ingeri. Oricum nu trebuie sa ne rugam nici sfintilor, nici ingerilor. Doar Dumnezeu are putere sa ne ajute.

| milan9 a răspuns:

Când ne adresăm sfinţilor nu facem altceva decât să-i luăm RUGATORI ALATURI DE NOI către Dumnezeu, DUPĂ CUVÂNTUL SCRIPTURII:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

| milan9 a răspuns:

Se confirma ceea ce am scris mai sus:

"Universul tot mai are o "margine" mobila, in continua expansiune, dar din pacate ipocrizia apartinatorilor unei anume secte nu are nici o limita. Confunda in mod tendentios cinstirea cu divinizarea.

"Un lucru esenţial este faptul că sfinţilor li se acordă CINSTIRE şi nu "inchinare" (nu divinizare).
Deşi cinstirea sfinţilor este numită uneori "închinare", asta nu este decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că ne înclinăm în sute de moduri diferite, spre arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…"

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Cand incetezi odata cu versetele alea? Tu intelegi ca "rugaciunile sfintilor" se refera la rugaciunile copiilor lui Dumnezeu de pe pamant? Si ca sfintii mijloceau doar cand erau pe pamant? Crezi ca stau ei sa se uite la noi? Da de unde. Cum a spus Apostolul Pavel: " Mi-am sfarsit alergarea, am pazit credinta. De acum ma asteapta Cununa neprihanirii pe care mi-o va da in ziua aceea Domnul, mie si tuturor celor ce vor fi iubit venirea Lui." nu stiu trimiterea, e din memorie, scuze daca gresesc. Intelege!
Ingerii sunt fiinte create care sunt printre noi si Il slujesc pe Dumnezeu, eventual ne apara, si ne duc in Rai "A murit si Lazar si a fost dus de ingeri in Sanul lui Avraam". Dar sfintii sunt altceva. Nu confundati.

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

"Se confirma ceea ce am scris mai sus". Iti zic eu ce se confirma: mereu nu stii sa imi raspunzi asa ca spui: "e foarte clar ce am spus mai sus", sau "se confirma ceea ce am spus mai sus." Nu are rost sa iti spere cineva ca vei inceta sa scrii acelasi lucru pe care ti l-am explicat de mii de ori. Daca tot insisti, foloseste argumente noi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Existenta sfintilor nu inceteaza dupa sfarsitul vietii tot la fel cum NU inceteaza nici existenta oricarui alt suflet.

Daca un pacatos ca bogatul nemilostiv se ingrijeste de soarte celor cinci frati ai sai, cum nu ar putea oare sfintii sa fie interesati de binele celorlalti.
Daca Scritura mentioneaza de RUGACIUNILE SFINTILOR, inseamna ca acestea SUNT importante indiferent ca un cult neoprotestant aparut in sec XX isi doreste asta sau nu.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In aceste versete Scriptura se refera la SFINTI, si nicidecum la copii sau la mai stiu eu cine...:

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Nu inceteaza existenta niciunui suflet. Continua, dar undeva intr-un Loc de odihna, ce nu are legatura cu pamantul. Citeste te rog ce ti-am scris mai sus.

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

"In aceste versete Scriptura se refera la SFINTI, si nicidecum la copii sau la mai stiu eu cine...:". "Rugaciunile sfintilor" se refera la copiii Domnului, care sunt sfintii! Apostolii au scris epistole catre sfintii care sunt in biserici. Scrie si in Biblia "ta".
Domnul Isus a spus :" Fiti sfinti, caci Eu sunt sfant."
Si un copil intelege ce scriu! Nu stii sa raspunzi si imi scrii aceleasi lucruri!

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Inainte sa imi raspunzi, citeste ce scriu eu!

| milan9 a răspuns (pentru pet555):

Stii ce? Ia-ti tu termenul inventat de tine ("copiii Domnului") si du-te invartindu-te! happy nu ai ce cauta cu aceasta confuzie la adresa Scripturii.

Vezi mai sus citate autentice care se refera la SFINTII lui Dumnezeu...

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Biblia spune ca tuturor celor care cred in El le-a dat dreptul sa se numeasca copii ai lui Dumnezeu.

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

"Este un singur Mijlocitor intre Dumnezeu si om. Omul Isus Hristos." Deci pentru asta nu avem nevoie de sfinti. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Fight! Fight! Fight!
Scrie tot intr-un raspuns, ca ma incurc. laughing)

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Multumita?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Amuzata. devil Lui milan ii ziceam. Pare interesanta discutia, dar e plictisitor sa citesti enjpe raspunsuri cand poate fi unul singur.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Lasa-l pe milan! Ce spune el te depaseste! Uite aici ceva amuzant care te va bine-dispune cu adevarat in aceasta seara:

https://www.youtube.com/watch?v=4uf3Prl8JWA

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Logic ca ma depaseste, prea multa minciuna. Uita-te iar la filmulet, mie mi-e ca o ma depaseasca si asta, daca zici ca tu l-ai inteles, si la ce si cum intelegi tu...

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Te inteleg. Ceea ce te depaseste, consideri ca e minciuna! Adevarurile se opresc la nivelul tau de cunoastere si perceptie! Ceea ce este peste, e minciuna sau nu exista!

De aia ti-am dat un filmulet simpatic, ca sa te amuz putin si sa intelegi si tu ceva. Imi pare rau ca si filmul te-a solicitat prea mult!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu te mai crede asa superior ca mi-ai raspuns la raspunsul off topic, deci un fel de "sunt incapabil sa zic ceva ok, hai sa ma leg de ceva potrivit pentru mine". Din filmulet n-am vazut nici 2 secunde, nu cred ca ceva ce vine de la tine ar putea fi interesant sau inteligent.

| pet555 a răspuns (pentru Jardelin):

Am vazut putin din filmulet. Uite, eu cred ceea ce scrie in Biblie. Ceea ce depaseste Biblia, adica e deja basm, da, nu mai cred. Cred nici mai mult nici mai putin decat Biblia. Sunt multe culte fiindca unii inteleg anapoda. Dar cultele neoprotestante nu au mari diferente intre ele, asa ca fiecare crede ca credinta lui e corecta, altfel ar avea alta! Vad ca dimpotriva, pe Milan il depaseste sa aduca si el raspunsuri noi, sau sa spuna ce il intreb eu... Oricum, Biserica e formata din copiii lui Dumnezeu, fie ei ortodocsi sau baptisti!

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

" Te inteleg. Ceea ce te depaseste, consideri ca e minciuna! Adevarurile se opresc la nivelul tau de cunoastere si perceptie! Ceea e peste, e minciuna sau nu exista!"
Adevarul e Biblia. Orice o depaseste, adica e in plus sau minus, nu cred!

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

Draga pet555, raspunsurile scrise de Jardelin legate de adevar nu iti erau adresate tie ci utilizatorului Mădă0611, iti poti da seama de acest lucru din faptul ca in dreptul raspunsului scrie: "a raspuns( pentru Mădă061):"

Jardelin ti-a adresat tie o intrebare cat se poate de logica si clara:
Daca Biblia e atat de logica si clara cum se face ca nu exista o singura credinta?

De unde aceasta diversitate?

| Jardelin explică (pentru pet555):

"Sunt multe culte fiindca unii inteleg anapoda."

Tu esti baptista, am impresia. Ce se intimpla daca cei care inteleg corect 100% Biblia sint adventistii? Inseamna ca voi baptistii si ceilalti care ati mai ramas gresiti, sinteti in eroare, deci nu va veti mintui!

Tu sa stii asa, Pet! NU exista ma multe interpretari ale Bibliei. Exista un singur inteles! Unul singur, deoarece Sfinta Scriptura este cuvintul lui Dumnezeu iar ceea ce ne-a spus Dumnezeu are un singur sens, nu mai multe!

Deci vor accede in Imparatia lui Dumnezeu doar aceea care fac voia Lui conform Bibliei intelese corect! Toti cei care inteleg din Biblie ca trebuie sa slujeasca in pielea goala, ca trebuie sa se tavaleasca pe jos in chinuri mistice, toti cei care inteleg din Biblie ca trebuie sa delireze in limbi numai de ei stiute, toti cei care inteleg din Biblie ca trebuie sa minuiasca serpi veninosi sau ca trebuie sa faca farse cu vindecari miraculoase, toti acestia NU vor vedea Imparatia lui Dumnezeu!

NU sintem toti copiii lui Dumnezeu (asta este o falsa teorie a protestantilor), pentru ca NU toti ajungem asemenea Lui. Cei care sint altfel decit vrea Dumnezeu (si Dumnezeu vrea sa fim intr-un singur fel) sint copii altcuiva!

Pet, ca sa intelegi Biblia, trebuie sa "iesi" cu mintea din Biblie si sa intri cu sufletul in ea! Nu trebuie sa cauti sa o intelegi in maniera protestanta. Incearca pentru citeva clipe (dar nu cred ca ai sa poti), sa te gindesti la Dumnezeu si altfel decit prin logica Bibliei. Daca ai sa faci vreodata acest exercitiu la inceput iti va fi teribil de frica, ai sa te simti ca un copil nesigur care face primii pasi, insa in momentele urmatoare ai sa incepi incetul cu incetul sa intelegi ca te afli pe unicul si adevaratul drum catre Dumnezeu.

Noapte buna!

| pet555 a răspuns (pentru Jardelin):

Da, sunt baptista, slava Domnului, stiu si eu foarte bine ce e umblarea cu Dumnezeu. Dar daca te numesti crestin trebuie sa ai baza Biblica pentru ce crezi. Unele lucruri intelese oricum nu sunt esentiale pentru mantuire, dar multe sunt, si doar cei care inteleg corect sunt pe calea buna.Noi putem intelege corect doar sub calauzirea Duhului Sfant.

| milan9 a răspuns (pentru Jardelin):

"intelegeri corecte" pretinde fiecare dince le 42000 de culte neoprotestante diferite si contradictorii, dar nu exista 42000 de "adevaruri" contradictorii intre ele.
Acel adevar a fost incredintat Bisericii- odata cu lucrarea harului Duhului Sfant.
Tot al Bisericii este meritul pentru care noi avem astazi Sf. Scriptura, Biblia.

| milan9 a răspuns (pentru Jardelin):

DAR, Biserica reprezinta o credinta unica.
Să nu intrăm în "confuzie universală" şi să numim tot "creştinismul" cu cele aproape 42000 de culte drept Biserică. Asta ar fi culmea.

Biserica este comunitatea celor care cred în Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu, care păstrează ierarhia harică instituită de Hristos, sacramentele de transmitere a harului, care păstrează nealterate învăţăturile apostolice ale primelor comunităţi creştine...
Biserica reprezintă suma anumitor PRINCIPII concrete şi inconfundabile formează "un corp distinct" care nu se interpretează aleatoriu.

| pet555 a răspuns (pentru Jardelin):

Da, cei care inteleg sa faca show-uri cu vindecari miraculoase si sa delireze in "limbi" inteleg prost. Ca sa intelegi ceva in Biblie, ca de asta avem ratiune, trebuie sa iei contextul, si apoi alte versete de acelasi subiect. Normal ca trebuie sa intelegi si cu sufletul, sa ai credinta. Dar, cum am spus, fiecare crede ceea ce i se pare cel mai corect, du ca daca nu, ar avea alta credinta. Daca vrei sa Il asculti, vei vedea cum sa intelegi Biblia.

| milan9 a răspuns:

"Mijlocirea" despre care este vorba în textul din Timotei se referă la Jertfa pe Cruce a Mântuitorului. Într-adevăr aceasta a fost una singură, iar noi avem un singur Mântuitor.

Observaţia din Timotei nu se referă la sfinţi ci la un context limitat (Jertfa pentru mântuire). Acest lucru se poate observa din tot ansamblul Sfintei Scripturi şi a Sfintei Tradiţii.

Mijlocitor mai poate fi numit şi cel care se roagă lui Dumnezeu pentru altcineva. Un argument în acest sens este îndemnul din Iacov cap.5, 16:,, şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului."

Mai sunt versete destule care pomenesc de rugăciunile sfinților...:

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Isus a spus:" Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine."
Cum atunci prin sfinti ajungi la Dumnezeu? Mijlocitor nu inseamna mantuitor.
Oricum, citeste si tu ce am scris mai sus, unde am dat exemple si versete. Discutia cu tine e ca si cum as numara stelele de pe cer. S-ar putea sa regret ca am raspuns. Daca vei raspunde, sigur imi vei scroe exact asta sau ceva pe langa. In fine.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

De fapt, hai sa incheiem, ca tu vei crede oricum cum crezi acum, iar eu nu voi crede ce sustii tu. In plus, nu are rost sa scriu lucruri pe care le ignori fiindca probabil nu stii sa raspunzi, si continui ca pe banda rulanta cu aceleasi argumente. Asta nu e discutie deja ca vorbesc singur. Cand eu vad ceea ce se intelege in mod clar din Biblie, tu intelegi ceva "anapoda", deci e clar ca ai fost influentat fiindca Biblia e clara si trebuie rastalmacita mult sa intelegi ca tine.

| milan9 a răspuns (pentru pet555):

"Cum atunci prin sfinti ajungi la Dumnezeu?" In mod asemenator cum cineva ajunge prin mama lui, cea care il initiaza, il invata, il sfatuieste.
Cuvantul mijlocitor are o mie de sensuri, dar un numitor comun al acestora este acela de "veriga de legatura". Nu trebuie sa interpretezi exclusivis, cu ochelari de cal acest sens.

"Mijlocitor se poate referi la un sens in care nu poate exista decat o singura veriga ("Jertfitorul" pentru mantuire) sau se poate referi la un sens in care cuvantul "mijlocitor" sa se refere la o "veriga" dintr-o mie sau din cate vrei tu (cu sensul de ajutator, sfatuitor, rugator, etc...)...

Un altfel de "mijlocitor", in procesul hranirii tale, un intermediar intre tine si vasul cu mancare este si... lingura.

| Jardelin explică (pentru pet555):

Vezi, de asta iubesc ortodoxia! Pentru ca este mai presus de logica! Ca s-o intelegi trebuie sa gindesti nu numai cu mintea ci si cu... sufletul!

Pentru protestanti totul trebuie sa aiba o logica, trebuie sa existe a explicatie rationala si din aceasta cauza ei sint prizonierii mintii. Asta ii face sa ramina permanent la conditia de om.

Acum 2000 de ani Dumnezeu s-a facut prin Iisus om, pentru ca Omul sa ne faca pe noi dumnezei! Asta nu intelegem noi crestinii!

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Asa ca daca esti om si nu robot, da dovada de raspuns gandit si proaspat fabricat, nu sa vorbesc doar eu singura. Si scuze pentru greselile de litere din raspunsuri. Citeste singur si ce am scris eu! Banuiesc ca esti baiat, eu sunt fata chiar daca e-mailul e al unui baiat si din raspunsurule mele puteai crede altceva. Doar ca mai modific textul si uneori suna ciudat sau gresesc, uit sa scriu ceva poate, si vreau sa scriu altceva( cum ar fi ca sunt baptist, de fapt trebuia sa scriu din cultul baptist)hiar la intrebarea asta am scris "un sectant" fiindca mi se pare ca e in mod normal la genul masculin cuvantul. Spun asta fiindca mi-am dat seama ca unii cred ca sunt baiat.

| pet555 a răspuns (pentru Jardelin):

Biblia e logica si clara! Daca nu ai argumente pentru ceea ce crezi, credinta ta e ratacita. Biblia e logica. Sa intelegi din ea ceva ce, ciudat, nici nu scrie in ea, intr-adevar nu are logica. Pai atunci de ce nu credeti si ca pamantul e plat? Desi Biblia foloseste expresia "rotocolul pamantului" si scrie ca e rotund, in timp ce nu zice ca e plat. ("Marginile pamantului" e o expresie simbolica).Nu? Nu credeti ce e in Biblie, ce e clar, dovedit si normal, ci ceva ce nu stiu de unde ati aflat, ca doar nu e totul ratiune, argumente, nu?

| pet555 a răspuns (pentru Jardelin):

" Vezi, de asta iubesc ortodoxia! Pentru ca este mai presus de logica! Ca s-o intelegi trebuie sa gindesti nu numai cu mintea ci si cu... sufletul!

Pentru protestanti totul trebuie sa aiba o logica, trebuie sa existe a explicatie rationala si din aceasta cauza ei sint prizonierii mintii. Asta ii face sa ramina permanent la conditia de om."
De ce nu credeti si ca pamantul e plat? Desi Biblia spune ca e rotund folosind expresia "rotocolul pamantului", si "marginile pamantului " e doar simbolic, folosit si azi, nu cum zic unii, doar nu e totul argumente, ratiune, dovezi, nu?
Se pare ca ilogic este sa intelegi din Biblie care e o carte logica, sa intelegi din ea ceva ce..nici nu scrie in ea! Ci ati aflat voi de undeva, in secret... O credinta fara argumente e ratacita. Sa nu stii sa dovedesti de ce e corecta.

| pet555 a răspuns (pentru Jardelin):

Imi cer scuze ca m-am repetat. E o greseala. Dar e clar ca sunteti influentati. Biblia e clara si trebuie mult rastalmacita sa se inteleaga ce intelegeti voi. Oricine intelege Biblia. Cineva spune ca doar preotii o inteleg(sau ceva asemanator spunea). Nu e adevarat. Dar asa ajungeti sa intelegeti altfel.

| Jardelin explică (pentru pet555):

Ai grija draga Pet, logica aplicata Bibliei este cea mai mare capcana! Sminteste omul (logica, nu Biblia) si desi in aparenta ii da impresia ca il duce pe calea spre Dumnezeu in realitate il indeparteaza! Am o intrebare simpla pentru tine: daca Biblia este atit de clara si de logica, cum se face ca nu exista o singura credinta protestanta (sola scriptum)?

Gindeste-te la ce te-am intrebat! De ce exista 20.000 de culte (milan afirma ca ar fi vreo 40.000) protestante fiecare cu propria sa interpretare a Bibliei? De ce este asa daca Biblia este atit de logica si clara si are doar un singur inteles? De ce unele culte au dogma axata pe a doua venire (adventistii), altii pe a doua nastere (baptistii), altii pe lucrarea harului (penticostalii), etc, etc, etc,. Mai mult de atit, unii neoprotestanti au cultul crucii, altii au inceput sa aiba cultul Fecioarei Maria, altii minuiesc serpi, altii tin adunarile in pielea goala, altii fac minuni vindecatoare (carismaticii), altii accepta casatoriile cu mai multe femei si nu mai continui ca deja am inceput sa ma plictisesc.

Ai abservat ca, cultele bazate strict pe Biblie au cea mai mare diversitate dogmatica?

| Holiday a răspuns:

Cu ce povesti va mai imbrobodesc astia.laughing

| Holiday a răspuns:

Ai starnit galceava sectelor, si culmea toti aveti dreptate in ce ziceti de ailalti, numai prostii peste tot, cum dracu sa cadeti de acord in legatura cu ceva ce nu exista? laughing
Pana la urma al cui zeu o are mai mare?!?

| sublime89 a răspuns:

Si unde e dovada ca acei serpi apar doar atunci, sau ca se "roaga" la icoana, sau ca nu au fost adusi chiar de oameni acolo?

| CinevaNou a răspuns:

Clar, o minune cum numai dzeu putea face!

| Aiwendil a răspuns:

Stiu si eu stirea si e incredibil.

| pet555 a răspuns:

De ce "ar proslavi-o pe Maica Domnului serpii? Dumnezeu trebuie proslavit. Nu stiu de unde scoateti unele lucruri. Eu stiu ca scrie in Biblie :"Laudati pe Domnul". Arata-mi unde scrie: "Laudati-o pe Maica Domnului". Da, o fericesc toate neamurile, adica o numesc fericita si se bucura impreuna cu ea de harul mare care i-a fost dat. Crestinismul are un singur dumnezeu. Dumnezeul atotpurernic!
Inca ceva, de ce ar face El o mimune total fara sens? Cum ar fi ca vai, am gasit in mijlocul unui mar fata Maicii Domnului( credeti ca asa urata a fost?), sau vin serpii misterios si se urca pe icoana ei. Asta sun a crestinism sau a povesti?

| pet555 a răspuns:

Cat dspre "minune inexplicabila". Cres ca se explica foarte bine. Nu toate mimunile sunt de la Dumnezeu. Ba chiar unii vor face semnd si minuni in Numele Domnului, ca sa insele, cum zice Biblia. Minunea pe care o face El si pentru care a venit este mantuirea noastra si schimbarea noastra! Aducerea noastra la scopul pentru care am fost creati. De a-I da slava! Asta e minunea adevarata!

| pet555 a răspuns:

"Maicute transformate in serpi care si acum vin la icoana sa aduca noroc si prosperitate". Asta-i buna! laughing)) dar e doar o legenda si doar cei supercreduli cred asta, in nici un caz un crestin nu ar trebui sa creada asa povesti. Daca face Dumnezeu o minune, mai bine zis cand face Dumnezeu o minune, fiindca face minuni, o face pentru Slava Lui si se vede clar ca e minune. Si are si un sens. Oricum, nu cred ca stirea asta e plina de adevar. Si daca o fi, are o explicatie. Desi cred ca El se poate folosi de orice sa faca minuni. Dar faptul ca unii amesteca superstitiile si legendele cu credinta face stirea mai putin credibila.

| pet555 a răspuns:

Mama Domnului Isus, e sfanta, si noi sectantii o respectam, a fost slujitoarea lui Dumnezeu, dar ea e acum in Cer, cu sfintii si nu are legatura cu pamantul. In afara de Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant nu ne rugam nimanui. Doar Dumnezeu ne poate ajuta.