| RAY a întrebat:

Ce parere aveti?
http://www.descopera.org/de-ce-nu-sunt-ateu/

7 răspunsuri:
| RAY explică:

Autorul e ateu, cum de nu ai obervat asta?

| unul1 a răspuns:

Poti fii un om echilibrat si cu si fara religie. Pentru unii oameni religia le poate face bine pentru altii nu, in sensul ca se declara fanatici si se afunda atat de tare in doctrine. De asemenea este si periculos un ateu care se revolta mult prea tare impotriva religiei sau impotriva egalitatii oamenilor. Fanatismul este periculos. Oamenii indiferent de religie trebuie sa dea dovada de compasiune, mila, iubire fata de persoanele din jur si sa accepta ca fiecare om este diferit, fiecare gandeste diferit, fiecare are preferintele lui si nu poti fi judecati pentru ca sunt diferiti.

| king4aday a răspuns:

Parerea mea e ca, pune total gresit problema. Ateii nu contesta valorile morale, nici binele si raul. A decide ce e bine si rau nu e supranatural, e cat se poate de omenesc. Faptul ca ateii nu cred in zei, nu inseamna ca vad doar partea negativa din lume. E total aiurea articolul sau e o gluma.

Răspuns utilizator avertizat
| Kiss_Valentin_1997 a răspuns (pentru unul1):

Citeste ''crestinismul redus la esenta - c.s Lewis'' (Demonstreaza existenta lui Dumnezeu fara Biblie sau altceva happy ) sunt sigur ca o sa iti schimbi parerea big grin

| Kiss_Valentin_1997 a răspuns (pentru unul1):

Citeste ''Crestinismul redus la esenta - C.S Lewis'' (Demonstreaza existenta lui Dumnezeu fara Biblie sau altceva happy ) sunt sigur ca o sa iti schimbi parerea.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ateul e un om ratacit, sarac(sufleteste, duhovniceste) si gol(precum s-a mai zis).Sa crezi ca toata omenirea a aparut la intamplare, sa crezi ca toate minunile pe care le fac Sfintii ce au avut loc si sunt relatate de sute de mii de oameni sunt la intamplare, sa crezi ca toata frumusetea naturii si toata complexitatea omului este la intamplare este ceva STUPID SI ILOGIC! Traiti ateilor la intamplare ca la intamplare o sa fi-ti lasati de Dumnezeu si cand o sa muriti.Ateul e ca un fruct fara gust dar caruia i s-a dat sansa sa isi schimbe gustul, dar indiferenta si nepasarea plus putina sau multa rautate nu i-a dat voie sa isi schimbe gustul.