| RAY a răspuns:

Eu as vrea sa comentez ce scrie acolo
1, Chiar as vrea. Am 48 de ani, probabil ca ma asteapta inca vreo 10-20 ok, restul de boala, apoi decesul, apoi nimic. Ce bine-ar fi sa pot crede ca viata e doar o faza a unei existente vesnice, in care cineva va avea grija de sufletul meu… Nici nu va imaginati cat de tare, fara nici o ironie, cat de tare as vrea sa schimb scepticismul, ratiunea si mintea care imi spun ca orice as face, orice ar fi, in maxim 30 de ani sunt nimic.

in 30 de ani va fi nimic, nu poate dovedi ca va fi altceva

2, Absolut nimic. Ma gandesc la asta, cateodata de doua ori pe zi. Nu e un sentiment placut. Fata de nimic, chiar si iadul pacatosilor pare o solutie buna: pentru ca de fapt si in iad, oricat te-ai chinui, continui SA EXISTI.

cele mai pacatoase tarii din lume sunt cele religioase deci in concluzie ipocrizie

3, Ma uit in jur, cei mai multi dintre oamenii fericiti sunt credinciosi. Cei mai multi dintre nevrotici si neadaptati sunt atei. Prietenii mei care cred in divin au o privire mai senina, vacante mai vesele, amici mai buni in jurul lor. Cred ca sunt si mai bogati: la mine in sat, oamenii cu stare, sunt si cei mai vizibil religiosi. Si vad ca le merge bine. Oamenii ii respecta atunci cand vorbesc despre asta. Eu trebuie de cele mai multe ori sa imi ascund parerile despre spiritualitate. Pentru ca sunt putini care sa le accepte.

un om fericit ori e prost ori e beat, nu poti fi fericit daca traiesti in Romania, normal ca hotii sunt fericiti au falimentat economia tarii

in concluzie dragi mei crestini voi existati doar cu numele atat in rest sunteti doar pe interes, eu n-am cunoscut vreun crestin in viata mea si sunt convins ca nu exista crestini doar cu numele atat asa ca chestia cu pacatosi e o ipocrizie grosolana, am citit si comentariile se vede ura asa zisilor crestini da parca era vorba de iubire in fine, fiecare are interesul lui in viata

| Mădă0611 a răspuns:

E bine sa fii ateu, adica sa nu crezi in zei, ca altfel nu esti decat un animal ignorant, cu frica de bataie si cu gandul la recompensa. Iau exemplu doar bolile. Astea-s cauzate de microorganisme. Crestinii, teistii in general, inca mai cred ca sunt de la dumnezeu. Unele se vindeca singure, in atatia ani de evolutie organismul si-a construit arme pentru lupta, dar altele nu, dupa cum se observa, nici rugaciunile nu le vindeca, si atunci ce sa vezi si sa nu crezi? fug teistii la nenea doctor. Bineinteles ca isi cauta scuze, doctorul e luminat de dumnezeu; e luminat de necredinta in el, sau de o credinta intr-un dumnezeu personal, ceea ce il face diferit de ceilalti, ca daca ar fi ca ceilalti, nu existau spitale sau tratamente.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca crestinismul este minciuna mileniului nu inseamna ca musai trebuie sa devii ateu.
Multi au devenit atei din cauza aberatiilor si minciunilor promovate fatis de biserica crestina, dar nu asta este solutia.
Religiile avraamice sunt inventii ale unor evrei destepti.
Iisus a fost un simplu rabin al religiei mozaice, Pavel a facut restul si a iesit o mare cacialma.
Stiinta sufletului ramane inca un mister pentru foarte multa lume, crestini inclusi.
Un sfant la cateva sute de ani este prea putin.Inseamna ca ceva nu functioneaza.
Cu totii ar trebui sa devenim sfinti.
Este unica solutie.
Sa astepti sa pice para malaiata in gura lui natafleata, adica sa te salveze unul care nu a reusit nici macar pe el sa se salveze este prea de tot.
Dar evolutia are timpii ei.
Asa cum nu poti grabi coacerea merelor in copac, nici intelepciune crestinilor nu o sa le creasca peste noapte.
Domnul lor este doar un impostor.
Da doamneeee!

| Jardelin explică (pentru TrăieşteClipa):

La ce tampenii debitezi cred ca ca ti-ar prinde bine o internare de juma de an la Spitalul de Psihiatrie. Ca daca spun sa pui mana pe niste carti sa fii mai cult putin mi-i ca mai rau iti fac.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Jardelin):

Asa ziceau unii si de Iisus, ca are demon.
Nu esti inca pregatit sa accepti adevarul.
Somn usor in continuare.

Citesc fiule, nu-ti face griji pentru mine.Fa-ti griji pentru sufletul tau mai degraba ca iti irosesti timpul invatand minciuni pe tine si pe altii.

Uite ce citesc acum.
Ti-o recomand:
Fauritorul De Mituri - Pavel Si Nascocirea Crestinismului - Hyam Maccoby

| suffarstar a răspuns:

Toata lumea vrea pareri, spune pareri, mai potoliti-va. Nu ma intereseaza parerile lui, ca e naspa sa fii ateu. Argumentele lui is 0. Se uita si vede, ok. Trage concluzii, ok. Mi se acorda si mie libertatea? Sau trebuie sa fiu de partea vreunei tabere? Discutii jalnice cu argumente si mai jalnice. Nimeni nu stie nimic. Suntem o turma plina de pareri disperata de a avea dreptate. Calmati-va. Suntem cu toti prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soarele rasare peste toti si asta e ceva bun. Iisus a murit pe cruce pentru cei pacatosi, care l-au rastignit si pacatuiesc zilnic, iertand.Asta e ceva divin, extraordinar ce nici un om nu ar putea face, decat sfintii martiri.deci ce parere sa am? una buna.

| 6684464 a răspuns:

Decat sa existi in Iad, mai bine mori si gata laughing.
Sunt doar trei motive pentru care nu ai vrea sa faci Voia Lui :
1. De lene.
Esti un om bun, dar nu ai chef ca citesti Biblia, sau macar Noul Testament; nu ai chef sa te duci la Biserica; nu ai chef sa spui rugaciuni sau sa inveti rugaciuni..., etc.
2. De rautate. De ce sa faci Voia Lui daca este atat de bine sa razi de altii; sa nu imparti; sa iei lucruri fara a le plati, sau a da ceva in schimb, sau macar a spune ce le iei (laughing); etc.
3. De prostie. De ce sa cred ce spune o carte amarata(irationala chiar) daca am atat de multe alte carti rationale care o contrazic, cele mai multe dintre cartile ale aceeasi categorie fiind dovedite chiar practic.

| Jardelin explică (pentru 6684464):

Ha, ha, ha! Zici ca din lene, rautate si prostie. Cam asa ceva! Din lene, rautate si prostie sunt oamenii atei!

Nu exista domeniu in care daca vrei sa obtii performanta sa nu trebuiasca sa depui efort, sa muncesti, sa urmezi, un program, sa vrei, sa te implici, etc. etc. Cam asa e si cu credinta si mantuirea. Cum vrei sa accezi in Rai, sa ajungi sa-l vezi pe Dumnezeu nefacand nimic, fiind lenes, rau si prost? Fara efort, vointa si implicare nu poti!

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

1. dumnezeu, fiind omniscient, stie ca ai credinta, nu e nevoie sa faci toate acele lucruri de fatada, dar daca tu crezi ca e prost si trebuie sa-i arati ca esti credincios, nu te vad prea bine. devil
2. rautatea nu tine de credinta in vreun zeu. Iar, dumnezeu viind omniscient, iti stie gandurile, daca nu faci rau doar din frica, nu te vad bine la judecata de apoi. devil
3. ce conteaza biblia? Cel mai probabil peste 95% din crestini n-au citit-o, asta ii face atei?

Iisus a zis sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti, un dumnezeu inteligent nu-i prost. laughing Tu crezi in el de frica de iad, ai noroc ca nu exista viata dupa moarte, ca o cam pui de mamaliga.

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

1. Da, deci pildele din Biblie sunt degeaba, rugaciunea data de Isus este degeaba, ce sa mai? Biblia este degeaba...
2. Un om care crede cu desavarsire in existenta Lui Dumnezeu nu este rau, nu ii este frica de Iad si doreste binele tuturor.
3. Pai da... ce conteaza Biblia, la ce ajuta Biblia de fapt? Si asa stim de Dumnezeu cum ne nastem, iar moralitatea ne este data de parinti...

Si cred ca orice om incepe sa creada in Dumnezeu dupa ce constientizeaza ce inseamna o eternitate in Iad, sau chiar si in pustietate/nicaieri, abia apoi incepe sa inteleaga cat de mult l-a iubit Dumnezeu si cat de mult il vrea inapoi, ca apoi sa-L iubeasca si el.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

Copile, ai trecut la droguri daca fumatul s-a cam interzis?

Zici la punctul doi ca cine crede in dumnezeu crede ca de kiki, nu din frica de iad, si apoi zici ca omul incepe sa creada in el dupa ce constientizeaza ce inseamna o eternitate in iad. Bravo, esti tare!

Ce dumnezeu e ala care pedepseste necredinta in el chiar daca persoana a facut cat bine a putut, sau n-a facut cat rau a putut? Eu daca as fi crestina si as gandi ca tine, sau ca voi, ca toti ganditi asa, da, m-as teme de iad. Aaaa, stai ca m-am prins.

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca un om nu a inceput sa creada in Dumnezeu pentru a se adapta la societatea ce-l inconjoara, atunci o face de frica de Iad; dupa ce devine credincios si se pocaieste nu-i mai este frica de Iad, logic, pentru ca stie ca nu mai ajunge acolo.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

Logic e sa crezi in el fara frica sau vreo nevoie. Daca esti pe punctul de a cadea intr-o prapastie si cineva iti intinde mana si te salveaza, ii esti recunoscator de teama ca in caz ca o sa te gasesti iar intr-o situatie de genul n-o sa te salveze, sau pur si simplu pentru ca te-a salvat? I-as fi dat exemplu pe parinti, dar povestea nu se potriveste tuturor. Pe ei ii iubesti pentru ca te-au facut, nu din teama ca daca nu-i iubesti o sa te omoare. Daca as fi Yhwh, asa cum il vedeti voi, adica rau, iadul ar fi plin de cei care cred in mine. devil

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce diabolic gandestihee hee.
Dar ce am spus este adevarat pentru ca pe Dumnezeu nu-L vezi, la fel si Iadul si pe amandoua variantele o sa le vezi dupa ce mori, iar moartea este inevitabila.
Daca parintii si-ar omora copii daca nu-i iubesc, atunci copii si-ar iubi parintii ca sa nu-i omoare.

| Dandanache a răspuns (pentru 6684464):

Ce simplu e. Pamantul are peste 7 miliarde de oameni si absolut toti sunt fie crestini, fie atei. Bravo baieti, multumim pentru explicatiile concise si deosebit de istete.

| 6684464 a răspuns (pentru Dandanache):

Cu placere, dar referitoare la ce?

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

"Daca parintii si-ar omora copii daca nu-i iubesc, atunci copii si-ar iubi parintii ca sa nu-i omoare." iooooi, asa crezi tu ca e dumnezeu? Daca parintii si-ar omori copiii daca nu-i iubesc, acei parinti nu merita iubiti, asa ca acei copii care isi folosesc mintea ar alege moartea decat cealalta varianta, plus ca nu e iubire, e frica. Clar, daca dumnezeu ar exista, iadul ar fi plin de cei care gandesc ca tine.

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

Am comentat la asta : "Pe ei ii iubesti pentru ca te-au facut, nu din teama ca daca nu-i iubesti o sa te omoare." Si da, nu ar fi iubire, ar fi frica; asta daca parintii nu au un motiv bun sa-i omoare, un motiv legat de faptul ca nu-i iubesc.

Daca vorbim de Dumnezeu nu e asa. Nu ai sa ajungi sa-L iubesti daca nu crezi, si nu ajungi sa crezi daca nu ti-e frica de Iad, si nu ti-e frica de Iad daca nu constietizezi faptul ca mori si nu stii ce va fi atunci/dupa, iar moartea este inevitabila. Stii ce inseamna inevitabil, nu? laughing Adica mori ori cat de mult sport ai face si ori cat de sanatos ai manca.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

Varza. Si ce zici de asta: esti constient ca esti viu, probabil esti fericit pentru asta, esti recunoscator si stii ca cineva undeva te iubeste si are grija de tine, si ca orice s-ar intampla, orice ai face, daca vrei sa ii fii alaturi, te lasa sa-i fii, iar daca il iubesti, vrei sa fii ca el, asa cum daca o colega pe care o placi e fana Sailor Moon, o sa inceapa sa iti placa Sailor Moon? N-a creat vreun loc in care cei care nu vor sa-i fie alaturi sa sufere, ci pur si simplu departarea de el e suferinta, dar e alegerea ta. Plin iadul de crestini inteligenti. oh go on Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Varza. Sunteti toti varza, adica praf, vai de voi, s.a.m.d. Cati ani ai?

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sunt niste lucruri de baza pe care ar trebui sa le stii inainte sa te contrazici cu un crestin. Nu spun ca eu sunt un crestin, spun ca nu este ilogic sa nu existe Dumnezeu, ba chair logic sa existe.

De ce a creat Dumnezeu omul?
De ce nu a starpit fiinta omeneasca dupa ce a vazut ca nu este o "capodopera"?
De ce si-a sacrificat Fiul ca omul sa poata fi mantuit?
Daca nu poti raspunde la astea ar trebui sa nu te contrazici cu un crestin, desigur, tu incepand si subiectul.

Apoi :
De ce nu-l inchide sau chiar distruge pe diavol?
De ce va veni Sfarsitul Lumii?
De ce va face Dumnezeu un nou Pamant?
De ce diavolul va fi legat doar 1000 de ani?
Ce este Dumnezeu?
Daca raspunzi la astea si ramai ateu, devin si eu ateu, pentru ca nu ai cum sa raspunzi corect la ele daca nu ai analizat cum trebuie Biblia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

Amigo, crestinismul e lipsit de logica pentru ca iudaismul e ilogic. Daca raspunzi la prima intrebare, pica toate religiile avraamice: dumnezeu a creat omul din iubire. Iubire inseamna iubire neconditionata, indrumare, nu capcane, nu testare, nu pedeapsa.
Varza! devil

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci sa inteleg ca nici macar la prima nu stii sa raspunzi? M.da, varza...

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

Am raspuns, copilas: "Daca raspunzi la prima intrebare, pica toate religiile avraamice: dumnezeu a creat omul din iubire." Daca nu e asta raspunsul, lumineaza-ma! not worthy

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

Desigur ca nu asta este raspunsul. Si raspunsul este in primul capitol. Varza...
Si apropo, intrebarea incepe cu "De ce", nu "Din ce", sau nici sa mai citim corect nu mai stim?

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

Pai la "de ce" am raspuns. Ia zi tu de ce a creat dumnezeu omul.

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

Zau asa, iti ia 3 minute maxim, hai 6 daca esti dislexica.
"Daca raspunzi" si "dumnezeu a creat omul din iubire" nu raspunde la "De ce". Un raspuns corect, la o intrebare care incepe cu "De ce", incepe cu "Pentru ca".

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

Doar aia varza fac pe desteptii. Mare, sa vezi: DUMNEZEU A CREAT OMUL PENTRU CA AVEA PREA MULTA IUBIRE, DECI A CREAT OMUL DIN IUBIRE. Cati 11 ani ai? Si astept raspunsul tau la intrebarea ta.

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Pentru ca aveam PREA multa iubire" oh go on Si eu sunt ala de 11 ani...

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

Ce crestinu lu' peste esti tu de nu zici oamenilor de ce a creat dumnezeu omul? Sau nu stii, tu crezi in el din frica. Aaaa, dumnezeu, fiind un psihopat, a creat omul ca se plictisea si nu avea pe cine sa tortureze.

| 6684464 a răspuns (pentru Mădă0611):

Serios ma?! Nici acuma?!
"dumnezeu, fiind un psihopat, a creat omul ca se plictisea si nu avea pe cine sa tortureze." Ai di capu meu. Las-o asa! Hai sa incheiem subiectul ca deja e prea de tot! [Dar spune-mi pe privat macar de unde naiba ai scos-o si pe asta?!]

| Mădă0611 a răspuns (pentru 6684464):

Incep sa imi pierd rabdarea cu tine. De ce a creat dumnezeu omul?

Răspuns utilizator avertizat