| BogdantheDreamer a întrebat:

Ce parere aveti despre Codex Gigas - Biblia Diavolului. http://www.descopera.org/codex-gigas-biblia-diavolului/

Istoria ei, imprejurarile in care a fost scrisa, este un manuscris ce ar putea sa ne ridice interesul?

1 răspuns:
| IonutCG90 a răspuns:

Salut. O am cartea, este interesanta/atractiva, nu cred că este o biblie a diavolului ci doar o carte care deține niște adevăruri tulburătoare, dacă-mi permiți s-o dau în extrem, chiar niște formule așa zise magice. O am dar e pe latină și sunt fotografii digitale a fiecarei pagini în parte deci nu-i chiar ușor să descifrezi dar nici nu mi-am pus mintea la contributie încă. Se spune parcă faptul c-a fost scrisă în Cehia, și într-o singură noapte. Ceea ce după calculele oamenilor de știința o astfel de carte ca să fie scrisă are nevoie de 4-5 scribi și cel puțin 10-20 ani parcă.