| Angel0 a întrebat:

Ce parere aveti? L-am primit ca mesaj de la cineva care m-a confundat cu un ateu.(m-am simtit ofensat).rolling on the floor
Ghid de conversatie ateu-ortodox pentru avansati.
Oare acest ghid sa fie chiar biblia ateilor?

1. Afirma ca pentru orice om rational, inteligent, e evident ca Dumnezeu nu exista.

2. Afirma ca existenta lui Dumnezeu trebuie demonstrata, nu inexistenta.

3. Pune semnul egalitatii intre Dumnezeu si personaje imaginare ca: Mos Craciun, bilibistroc, inorog, Spagheti Monster, etc.

4. Considera paradoxul "Dumnezeu poate crea o piatra pe care sa nu o poata ridica?" o dovada irefutabila impotriva existentei lui Dumnezeu.

5. Prevesteste ca religia/credinta va disparea in scurta vreme datorita progresului tehnic / stiintific / informational.

6. Insinueaza ca crestinii sunt mai "saraci cu duhul"; fa glumitze spirituale gen "cre[s]tini".

7. Adu atentatele teroriste arabe ca argumente impotriva religiei, chiar daca vorbesti cu un crestin.

8. Adu inchizitia si cruciadele ca argumente impotriva crestinismului, chiar daca vorbesti cu un ortodox.

9. Afirma ca crestinismul a distrus civilizatia romana si a aruncat omenirea in Dark Age pentru un mileniu.

10. Prezinta cazurile de preoti pedofili catolici din America ca exemplare tipice ale preotimii.

11. Insista pe couptia, lacomia, colaborationismul unei parti a clerului si ierarhei BOR; prezinta asta ca o dovada ca nu exista Dumnezeu.

12. In orice discutie despre crestinism sau despre religie in general sau chiar numai despre existenta unei Divinitati, baga la inaintare argumentele 7-11.

13. Descrie-l pe Dumnezeul biblic ca fiind un psihopat sangeros - pentru asta tine mereu la indemana o lista de pasaje alese din Vechiul Testament (preferabil in engleza - gasesti cu Google).

14. Insista sa combati cele 6 zile (a 24h) ale facerii lumii si cei 6000 de ani de la facerea lumii sau potopul care a acoperit intreg pamantul si arca lui Noe in care au incaput toate speciile de animale, chiar daca e clar ca nici interlocutorul tau nu crede asa ceva.

15. Intreaba daca rumega iepurii.
16. Spune-i ca e ok, poate sa creada ce vrea el, dar nu-ti place ca face prozelitism si incearca sa-ti bage pe gat ideile lui.
17.Cand nu stii ce sa mai zici, numeste-l troll cre(s)tin si raporteaza-i intrebarea (impreuna cu alti useri militanti pentru cauza).

P.S.Pentru ofticați.
Puteti sa raportati cat vreti, doar face parte din principiile voastre "democratice".

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Cred ca lolozila a imprastiat manifestele ateiste si cum sunt ei cu capul in nori au ajuns si la tine.Mai trebuiesc comp ca au o droaie de gaselnite.Cum ar fi "crede si nu cerceta " care o arunca cu disperare dar ofticosi cum sunt se fac ca ploua cind aud ca este a unei capetenii de a lor respectiv I.V.Stalin.Nici jupuiti de vii nu ar recunoaste cite rele a facut ateismul lor vezi Revolutia din octombrie si consecintele.Sa vezi cum vin ca trepadusii cind au sedinta de ateism pe forum
-O definitie =Ateismul tip TPU este o noţiune care se referă la persoanele care ştiu să citească, dar nu înţeleg ceea ce au citit. Mai precis ateul este o persoană care poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înţelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reuşita unei acţiuni sau în performanţă. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conţinutul de idei nu e înţeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial.
-Ateul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
-in conceptia lor Cum iti asterni, cum vine ateul si se culca in locul tau.
-Ca ateul' nu-i nici unu', unde-s multi putea fi unu'!
-Nu te lupta cu ateul, ca te murdaresti si lui ii place

50 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ma gandeam eu ca aceste intrebari nu sunt rezultatul cautarii si al cercetarii lor.Sunt luate de gata.

| nosferatu15 a răspuns:

Deci, dupa ce ai citit asta te-ai transformat in ateu?confused...
Ce ma face sa cred in continuare in Dumnezeu este felul in care il simt ca ma ajuta si nu ma lasa niciodata la greu (asta simt eu), care ma face sa nu mai am constiinta incarcata, care ma mangaie intotdeauna cand sunt depresiv etc.
Asta e farmecul: sa poti sa crezi fara sa vezi dar sa simtihappy...

| Angel0 explică (pentru nosferatu15):

Doar m-a confundat cineva cu un ateu.Nu sunt ateu.Am fost odata, dar ateu adevarat, nu pacalici TPU.

| MMihai a răspuns:

Ieri ai postat acestă întrebare și apoi ai șters-o.
Am scris peste o oră, cam 1, 5 ore să îți răspund la cele 17 puncte, dar tu renunțând la întrebare mie mi s-a șters răspunsul la care am scris așa mult, dar ești un neserios, că după ce pui o întrebare nu trebuie să o mai ștergi, că anulezi răspunsurile oamenilor. Șterge-ți tu întrebările, că nu mai sunt eu prost, să răspund la întrebările tale.

| nosferatu15 a răspuns (pentru Angel0):

As vrea tare mult sa stiu ce te-a facut sa te schimbi, sa nu mai fii ateu?

| EmaS a răspuns (pentru MMihai):

Vezi ca la sfarsitul intrebarii este scris pentru cei care i-au raportat intrebarea.Deci in concluzie, nu el a sters-o.

Răspuns utilizator avertizat
| ShowTim3 a răspuns (pentru EmaS):

Ema presedinte!

| muffy1 a răspuns:

Wow, deci wow. sunt ateu, da de tampenii mai mari decat punctele astea n-am auzit, stiu ca toti pulifricii se cred atei pe net dar isi fac cruce in fata bisericii ca altfel ii calca masina, dar adevarul e ca ambele "tabere" au ceva mai mult cap, singura diferenta e ca cei credinciosi indiferent de religie cred in o entitate superioara, atat, dar stiu la fel de multa stiinta, fizica, ca cei care se bazeaza pe stiinta si nu cred in zei, suntem oameni exact la fel, si o credinta personala nu ar trebui sa ne diferentieze. aici nu vorbesc de credinciosii hardcore, care zic ca nu exista dinozauri, pamantul are 6000 de ani si asa mai departe, aia intr-adevar sunt imbecili si nu face nici un bine speciei umane sa se inmulteasca, daca vor sa traiasca in epoca de piatra atunci sa fie trimisi acolo.

| tsevaoth a răspuns (pentru ShowTim3):

Pregateste-te de contraatac!

| wales a răspuns:

Exact cum am spus! Ateismul este o religie cu acte în regulă, având o altfel de " evanghelie ". Nu există religie fără o ideologie, iar ateismul s-a conformat întocmai.
Și în religiile ateiste găsești persoane care știu exact ce înseamnă a fi ateu și sunt foarte mulți " pârâți ", care habar nu au ce înseamnă ateismul. Cine crede că doar ateii sunt deștepți și raționali, iar creștinii sunt iraționali, vorbește din neștiință, dar viața ne arată altceva. Acești " pârâți " sunt tentați să creadă că totul este strict o problemă de intelect. Însă lucrarea deciziilor corecte cu privire la credință, la fel ca lucrarea unor decizii bune pentru viață, în general, nu pare să depindă de IQ. S-a demonstrat că oamenii într-adevăr deștepți greșesc cu la fel de mare ușurință ca toți ceilalți. Un ateu " pârât ", de pe TPU, nu avea puterea să înțeleagă cum credința este mai presus de rațiune? Probabil, încă nu și-a luat viața în piept " ori este sub tutela părinților și atunci se explică, ori este un parazit al societății și asta se poate explica ". Exemple: Căsătoria ține de credință, nu de rațiune, rațiunea nu îți poate garanta succesul în căsnicie. Un împrumut la bancă pe termen lung cu ipotecă ține de credință, nu de rațiune, cât ai calcula și para calcula, rațiunea nu îți garantează că totul va decurge ață până la sfârșit. Sunt meserii riscante, în care trebuie să-ți pui toată încrederea în partener/coleg, iar acest lucru ține de credință, nu de rațiune etc. Marea iluzie a ateilor cu privire la mintea umană este că ea e guvernată în general de rațiune. Însă mintea noastră nu este o mașinărie logică. Ceea ce ni se pare adevărat într-un moment, se poate schimba drastic în momentul următor.

| Rapunzell a răspuns:

Ce sa faca si ei? Trebuie sa-si ocupe timpul cu ceva si din cand in cand sa mai citeasca un rand care sa-i intareasca in necredinta happy

Răspuns utilizator avertizat
| Necrophagist a răspuns:

Toti,inclusiv crestinii au paralogisme.Iar toti in site-ul asta si in viata de zi cu zi radem unii de altii pentru rationamentele schioape fara sa cautam in traire sau stiinta, fara sa avem un scop mai mare decat amorul propriu.

| ahileintaiul a răspuns (pentru wales):

Habar nu ai ce vorbesti. Ateismul NU este o religie.

| Urzi23 a răspuns (pentru ahileintaiul):

Ahileintaiul a răspuns (pentru wales):
Habar nu ai ce vorbesti. Ateismul NU este o religie.

Urzi23 a raspuns cu intelepciune:

Sa o crezi tu Ateii de pe TPU au o religie numita evolutionism si se agata cu disperare de ea ca motanul de gard.Ei au liota de zei mai mari si mai mititei. Capetenia zeilor=darwin, ateii TPU au si un program de rugaciune la cartea de biologie unde au portretul lui darwin si il pupa de abia se mai vede.Se roaga la zeii de stiinta evolutionisti sa le dea mai repede mintuirea prin aparitia verigiilor lipsa si tot ei zic mai degraba vedem statuia lui buda vorbind si dind daruri ca veriga lipsa. Bietii atei se duc in pelerinaj la Antipa la pupat moastele evolutiei.La intrare toti pupa icoana cu darwin si sunt binecuvintati de popa portarul

La Antipa au si cutia milelor, unde doneaza si ultimul banut din alocatie, pentru sufletul verigilor lipsa, cazute pe altarul evolutiei

| Urzi23 a răspuns:

Ce tot ii dai cu ateii in sus ateii in jos.Pai ateii de pe TPU au o religie a lor. Zeul lor este darwin sa ii vezi cum deschid cartea de biologie si pupa poza cu el si se roaga in genunchi la zeii lor evolutionisti sa le dea mai repede mintuirea prin aparitia verigilor lipsa.Dar verigi lipsa apar ciuciu, tot ei se lamenteaza "mai degraba statuia lui buda din piatra incepe sa se plimbe si verigile =ioc".Sa ii vezi pe credinciosii atei cind pleaca in pelerinaj la Antipa la pupat moastele evolutiei acolo este mare dandana ca toti indeamna sa pupe moastele primatelor pe la brontozauri nu indeamna ca nu au luat scara evolutiei cu ei.

Ei numesc Muzeul Antipa Catedrala Mintuirii Ateilor

La iesire au cutia milelor, toti doneaza cite ceva pentru sufletele verigilor lipsa.

| wales a răspuns (pentru ahileintaiul):

Puișor, te grăbești ca fata mare la măritat. Ce consideri tu e una, iar ce cred specialiștii e alta și crede-mă, că respectivii știu bine ce zic.
Ateismul este o religie, mai documentează-te. Tu poți să-l numești cum vrei, dar nu faci altceva decât să îți impui o regulă a ta strict și personală, care nu e conformă cu realitatea. În lume ateismul este recunoscut ca și religie și sunt religii teiste și religii ateiste. Orice filozofie legată de viață, este considerat religie. În plus, cuvântul ateu oscilează pe lângă Dumnezeu: Din grecescul theos = Dumnezeu; atheos = fără Dumnezeu.
Cercetătorul religiilor Christoph Elsas a cules și prezentat sute de definiții în studiul comparativ al religiilor. Conform lui și nu numai, în cadrul acestei discipline nu există nicio concluzie unică și definitivă. Există multe definiții ale religiei. De exemplu: Cuvântul latin " religio " folosit de romani este înțeles de Cicero ca fiind respectul atent față de ceva important. În greacă, " eusebeia ", reprezintă teama de Dumnezeu, pietate. Cuvântul arab " din " subliniază aspectul juridic. Cuvântul indian " dharma ", înseamnă ceea ce trebuie să împlinești. Chinezescul " chiao ", Japonezul " kyo " și coreeanul " hak ", se referă la doctrină etc.
Acum înțelegi? Ateismul este o religie în toată puterea cuvântului. În lume, ateismul are chiar și biserici.

| Angel0 explică (pentru MMihai):

Am postat intrebarea de vreo 7 ori, si tot de atatea ori a fost raportata de cățelușii atei care erau de garda.

| Angel0 explică:

Exista ateu si ateu.

| muffy1 a răspuns (pentru wales):

Ca sunt idioti in america care formeaza biserici e una, dar nu ma insulta spunand ca am o religie, de unde provine cuvantul e una, difinita curenta a lui e cu totul alta, religia inseamna credinta in o forma superioara, zei, zeu, godzilla, ce vrei, ateismul inseamna tocmai lipsa oricarie zeitati si a unei forme de religie, e o doctrina, dogma, filozofie, orice, dar nu si religie, exista dogmen si filozofii religioase, dar asta nu le face pe toate religii, cum de exemplu nici budismul nu e religie, cu toate ca tot mai multi idioti de pe la noi spun asta. da, poti sa spui ca am o filozofie de viata, o idee ceva, dar faptul in sine de a fi ateu implica eliminarea religiei. ai putea spune religia unui ateu e stiinta si credinta ca prin stiinta putem afla si intelege in timp totul despre univers, dar e slaba si ideea asta, ca e ceva firesc ca prin stiinta sa afli cat mai mult, e de departe o religie

| ahileintaiul a răspuns (pentru Urzi23):

Evolutionismul este realitate stiintifica deovedita. NU este o religie.

RELÍGIE, religii, s. f. 1. Sistem de credințe (dogme) și de practici (rituri) privind sentimentul divinității și care îi unește, în aceeași comunitate spirituală și morală, pe toți cei care aderă la acest sistem; totalitatea instituțiilor și organizațiilor corespunzătoare; confesiune, credință. ♦ Fig. Crez, cult. 2. Disciplină predată în școală, având ca scop educarea și instruirea elevilor în spiritul religiei (1) date. – Din fr. religion, lat. religio, -onis, germ. Religion.

| ahileintaiul a răspuns (pentru wales):

RELÍGIE, religii, s. f. 1. Sistem de credințe (dogme) și de practici (rituri) privind sentimentul divinității și care îi unește, în aceeași comunitate spirituală și morală, pe toți cei care aderă la acest sistem; totalitatea instituțiilor și organizațiilor corespunzătoare; confesiune, credință. ♦ Fig. Crez, cult. 2. Disciplină predată în școală, având ca scop educarea și instruirea elevilor în spiritul religiei (1) date. – Din fr. religion, lat. religio, -onis, germ. Religion.

Ateismul nu are nimic de a face cu asta.

| wales a răspuns (pentru muffy1):

În primul rând, credința unui ateu este foarte mare, să crezi că viața a apărut din nimic " minunea minunilor - number one ". Cu felul 2 " supă fierbinte primordială ". Și ca desert " maimuța și urmașii "
Serios, asta numiți voi baza rațiunii?

| Urzi23 a răspuns (pentru ahileintaiul):

Poate erai obosit cind ai scris DOVEDITAAAAA? Poate ai incurcat schema de tratament.

| wales a răspuns (pentru ahileintaiul):

Dex-ul, în anumite cazuri, face trimitere la alte surse " în domeniu " pentru înțelegerea cât mai exactă a anumitor cuvinte, acolo unde este prezentată doar o idee de ansamblu.

| ahileintaiul a răspuns (pentru Urzi23):

1. De ce jignesti? Esti nesigur de afirmatiile tale?
2. Exista o multime de dovezi, citeste o carte scrisa de un om de stiinta in secolul asta sau cel trecut, nu te baza pe niste scrieri din antichitate. Apropos, Biserica Anglicana si cea Catolica recunosc evolutionismul.

| ahileintaiul a răspuns (pentru wales):

O religie presupune existenta divinatatii. Ateismul respinge existenta divinitatii.

| Urzi23 a răspuns (pentru ahileintaiul):

1) Incearca sa citesti ce am scris eu si ce ai scris tu ca verigile lipsa tot ciuciu
2)Eu zic sa te mai informezi si sa nu digeri toate prostiile. Vezi cum se descotoroseste genetica de evolutionisti si bazaconiile lor.
Papa nu cred ca a recunoscut ca se trage din maimute si gaselnita cu stramosul comun, poate era bolnav ca am auzit ca este batrin si subred cu sanatatea Probabil anglicanii si catolicii la Sf Liturghie citesc liturghia dupa sf ateu darwin.Nu este cazul Sf Biserici Ortodoxe noi mergem tot dupa Liturghia Sf Ioan Gura de Aur.

| ahileintaiul a răspuns (pentru Urzi23):

1. Verigi lipsa exista o gramada (e adevarat ca nu s-au gasit inca toate)

2. "this theory has been progressively accepted by researchers, following a series of discoveries in various fields of knowledge. The convergence, neither sought nor fabricated, of the results of work that was conducted independently is in itself a significant argument in favour of this theory" - citat din Ioan Paul al II-lea