| TepesStyle a întrebat:

Ce parere religioasa ati avea despre Ku Klux Klan? Eu nu am una buna

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Oameni cu perspectiva, idealuri.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce părere să am dacă nu am treabă cu ei?
Pa, pa.

| Calininio a răspuns:

Nu e nevoie ca parerea mea sa fie una religioasa ( sunt ateu ), dar spun clar ca ce faceau Ku Klux Klan era complet gresit. Cum as putea sa am o parere buna despre o grupare extremist-rasista?

| Guildo a răspuns:

Sunt un grup extremist pornit din rasism, normal ca nu am o impresie foarte buna, mai ales ca tinta lor erau negrii din Statele Unite, care pe langa ca au suferit in sclavie peste 2 secole, au urmat si acest kkk dupa razboiul civil, care sa le mai amarasca viata.

| TepesStyle explică (pentru Guildo):

Acum kkk este mai bland fizic adica nu omor oamenii asa cum o faceau in 1800

| Guildo a răspuns (pentru TepesStyle):

Stiu, dar asta nu schimba nimic...

| TepesStyle explică (pentru Guildo):

Daca ar veni astea in Romania ar muri toti rromii
laughing

| Guildo a răspuns (pentru TepesStyle):

E loc suficient pentru toata lumea, dar cand apar prejudecatile, este normal sa apara si reactia romilor la aceste judecati, iar de aici apar confilectele, ura si alte probleme sociale.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Guildo):

Esti sigur ca nesimtirea tiganilor apare de la asta? Nu cumva apare de la needucatie? Cati tigani care se iau de tine pe strada stiu sa citeasca?

| Guildo a răspuns (pentru Thunderstruck):

Dar de ce sunt needucati? Deoarece parintii lor nu isi gasesc de lucru nicaieri, numai in cele mai josnice slujbe, asa ca nu prea au de la cine sa invete copii astia, ca doar nu o sa invete de la niste rebuturi ale societatii cum sunt parintii lor.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Guildo):

N-ai vazut ca exista si tigani destepti, cu o situatie materiala buna, pe baza muncii lor? Mie astia imi demonstreaza ca se poate, sunt atatia oameni cu parinti analfabeti care au ajuns mari.Am ca exemplu pe mama mea.

| Guildo a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pai asta e adevarul, ca nu poti sa generalizezi o intreaga rasa dupa cateva exemple, fiecare cos cu frucute are merele lui stricate. Din pacate la noi se generalizeaza foarte mult, iar de aici pana la rasims e un pas foarte mic.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Guildo):

Iti dau dreptate, dar in cosul asta de fructe, sunt peste 99% din mere stricate... Vorbind "filosofic".

| DARCEINGEĂL a răspuns:

Ce/cine e Ku Klux Klan lamureste-ma.

| Guildo a răspuns (pentru DARCEINGEĂL):

Sunt grupari de extrema dreapta, aparute in Statele Unite dupa razboi civil, avand ca ideologie suprematia rasei albe, manifestandu-se prin violenta. Clanul a fost reactivat de 2 ori, dupa disparitia clanului original. Gruparile KKk mai sustin antisemitismul si anticatolicismul.

| TepesStyle explică (pentru Guildo):

De fapt a fost reactivat de 3 ori
exista si parca in California unele clanuri care ii lasa pe negri sa se alature lor

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Ma,mintea mea judeca altfel:
In casa la tine cineva iti aduce niste persoane sa le tii fortat in casa ta, iti aduce niste persoane nu chiar asa inteligente ca tine si nu ai cum sa l-e gonesti pentru ca le-a adus cel care are autoritate in casa ta, sunt persoane ascultatoare muncesc dar nu sunt din familia ta si dupa un timp vine persoana autoritara si iti cere ca servitorii sa aiba acelaeasi drepuri ca tine atunci ce ai face? te-ai revolta sau ai impartii casa cu ei? Media si cei care au bagat KKK ca un grup neimaginabil de rau sunt tot aceia care au adus negrii pe taramul american din africa si au avut ca scop distrugerea relatiei dintre oameni ca apoi sa faca ce vor din ei,