| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere v-ați face despre un preot (tânăr, în jur de 43 de ani) care joacă la pariuri, stă de vorbă cu interlopi, poartă tricouri cu cap de mort și consumă băuturi alcoolice?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Adica te surprinde un tricou cu un craniu desenat, dar nu te surprinde cand o gloata de mistici imbecili se duc sa linga oase de morti, cum se practica de exemplu in ortodoxia romaneasca?!laughing

75 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Cunosc preoti mai diferiti, care fumeaza, care socializeaza, se duc in baruri, vorbesc cu diferite persoane mai bune mai rele dar consider ca e doar un om si in afara jobului poate sa fie cum vrea. Daca nu exagereaza nu e problema. Despre vestimentatie nu stiu ce sa zic, nu am vazut extravagante de genul.

| Hammurabi a răspuns:

Nici una.
Nu sunt eu ăla în măsură să-l judec pe altul.

| Simpatic a răspuns:

Este fix genul de preot care mai devreme sau mai tarziu calca pe bec, fie sileste vreo crestina sa stea in genunchi si sa-i sufle in furtun, fie o face cu baietei sau cine mai stie in ce chestii se baga.
Dar nu ne privesc pe noi toate astea, e problema lor cum se comporta.
Insa a fi preot este una dintre acele profesii in care trebuie sa fii cu totul in acea profesie chiar si in timpul liber. Prea ne-am obisnuit cu preoti patroni de afaceri ceea ce nu este corect, preoti infractori, preoti care fac cu totul altceva decat zic la slujba, sa fac ce vor ei dar sa -si caute alta profesie, aici nu este corecta zicala "sa faci ce zice popa, nu ce face popa". Daca ca si preot faci altceva decat predici este un nimic, pe acelasi principiu in care procurori sunt prieteni cu infractori, nu iti permite profesia sa faci asta.
Ce exemplu si parere isi formeaza ceilalti despre tine cand tu vorbesti ceva si faci altceva? cum te caracterizeaza asta pe tine ca om?
Ca parinte daca ii spui copilului tau sa nu bea niciodata Coca-Cola si tu bei, ce intelege copilul acela? e bine sa bea sa nu?
Si apropo nu ma intereseaza de nicio bagaboanta care la tv acuza pe acel preot ca a "siluit-o", nici de faptul ca anumiti preoti abuzeaza alti gay.
Eu am zis doar asa preotia este o profesie in care daca nu ai "har" stai drecu in banca ta si apuca-te de rebus.

Preotii viitorului vor fi toti Batman :

https://www.youtube.com/watch?v=gAaFsVmD6DI

| Holiday a răspuns:

Cand nu sunt la serviciu, sunt oameni normali. Gandeste-te ca majoritatea nu dau doi bani pe povestile cu spiridusi. Ei stiu foarte bine ca e doar o afacere, ca vorba aia, nu degeaba au facut teologia, adica facultatea unde te invata cum sa vinzi iluzii fraierilor.

| Catrice a răspuns:

Ca e coolhee hee

| nukeyly a răspuns:

De la 8-16.00 predica asta:
https://www.youtube.com/watch?v=R_3TnaQwUeE
dupa 16.00 e liber de job, ca multi.
Altu dupa 16 poarta tricou cu floare soarelui, consuma doar apa sfintita, si vorbeste cu oricine ii asculta predica matei 15.2:43.

| DovleacTurbat a răspuns:

Că e pierdut sad

| sierra1 a răspuns:

Fiind omul in timpul liber (și jizăs nu-l vede), e de ințeles. Tu oricum vei face ce zice popa, nu ce face

| cristi202 a răspuns:

Ala nu e preot. Un preot adevarat e in mijlocitor între Dumnezeu și om, asta înseamnă că trebuie să îl vezi pe Dumnezeu în viața sa. De aceea, un preot trebuie sa fie din punct de vedere moral, și nu numai, impecabil. Altfel, face din preotie doar o meserie.

| T0T a răspuns:

Tânăr la 43 de ani? Cum naiba!?
Părerea mea e că nu e tânăr.

| calutulfericit a răspuns:

Model de preot pentru noile generatii!

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Altfel, face din preotie doar o meserie."

Preoti E o meseria. Deci face exact ce trebuie. Aaa, ca trebuie sa-i faca pe fraieri sa creada altceva, asta e alta discutie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

La așa enoriași, așa preot.

| anonimg a răspuns:

Acesta este un agent uman nedeghizat al diavolului; ferește-te de cei deghizați.
Oh, da, acesta este un om cu un job ca oricare. Dar ne-ar plăcea ca membrii guvernului României să-și petreacă astfel timpul liber în afara job-ului lor? Sau ai armatei, sau ai poliției, sau al profesorilor, sau altor persoane cu influență?
Cu cât functia este mai înaltă, cu atât crește și responsabilitatea; și cu atât mai mult crește și pedeapsa încălcării responsabilității.

| milan9 a răspuns:

Raul cel mai mare in ceea ce ai enumerat este faptul de a sminti pe ceilalti. A plasa bilete la loto, sau la pronosticuri sportive nu este o infractiune, a servi o bautura alcoolica nu este o grozavie (a fi alcoolic este cu totul altceva). A vorbi cu oamenii nu este o faradelege, mai ales ca acestia fac parte din parohia lui, din oamenii (fie ei si interlopi) pentru care este responsabil ca duhovnic si preot paroh. Intr-adevar, nu e indicat sa o faca decat daca incearca sa dezvolte pentru ei mai multa constiinta spirituala. Este nociv insa daca isi asociaza imaginea cu ei, daca petrece timp cu ei.
Chestia legata de tricouri e desigur deplasata. Ar insemna imaturitate, teribilism adolescentin, definit cu mult inainte ca cineva sa-l fi facut pe el preot.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Preotia nu e o meserie. E o vocație. O chemare. Unii chiar sunt destinați pentru asta. Că sunt și alții, mulți, care văd în ea doar o meserie, care profita de pe urma ei, asta e alta mîncare de peste.
Se vede că înca nu ai cunoscut un preot adevărat.

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Problema e că e văzut tot timpul. 24 din 24. Chiar și cînd doarme

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"E o vocație. O chemare. Unii chiar sunt destinați pentru asta."

De fapt, desi ar trebui sa fie cei mai feriti de misticism, unii preoti pur si simplu chiar cred toate bazaconiile alea. Asta nu inseamna ca "au chemare", ci ca pur si simplu sunt loviti de misticism, cum poate fi lovit si un inginer, gunoier, sau casnic. In plus, unii sunt loviti atat de rau dinainte sa se apuce de preotie, incat nici cu evidenta in mana nu mai pot scapa de sechelele mistice.

"Se vede că înca nu ai cunoscut un preot adevărat."

De fapt un "preot adevarat" nu e cel care e mistic, ci cel care aduce orgaizatiei cele mai mari beneficii. De aceea si sunt promovati in conducerile organizatiilor mistice cei din categoria mentionata de mine. Ceilalti doar sunt folositi ca asa zise exemple pentru fraieri.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Chestia legata de tricouri e desigur deplasata."

Zise unul care linge schelete...hee hee

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Problema e că e văzut tot timpul. 24 din 24. Chiar și cînd doarme"

Mhm. Activitati Dumnezeu:
1. Creez universul
2. Ma uit ce tricou poarta Xulescu.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Văzând in ce scandaluri sunt implicați ȘI preoții, mi-e că n-are relevanță dacă e văzut sau nu

https://www.antena3.ro/......53610.html

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Daca tu vezi doar muștele, nu înseamnă că albinele nu exista.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Nu dragă, "muște" sunt peste tot, tagma preoțească nu e o elită!

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Mai mult: "știu cîte fire de par i-au căzut cînd s-a pieptănat!" happy Scrie asta în Biblie!

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Este o elită, degradată de multi.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

E normal sa răspunzi așa daca Îl scoți din ecuație pe Dumnezeu, necrezind in El.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Adică NU e o elită, reflectă pe deplin structura societății! Niște bugetari imbuibati și nesătui

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

In Biblie sunt scrise multe. Doar ca n-au nicio logica, sau baza in realitate.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

De fapt nu-l scoate nimeni, de nicaieri. Doar ca unii incearca sa-l introduca si se duce naiba tot.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Daca nu îl scoate nimeni, de ce e lumea asta așa de goala, sa nu zic rea?

Sa-l introducă în ce? El oricum este in orice lucru, că vrei sa accepți sau nu.