| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere v-ați face despre un preot (tânăr, în jur de 43 de ani) care joacă la pariuri, stă de vorbă cu interlopi, poartă tricouri cu cap de mort și consumă băuturi alcoolice?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Adica te surprinde un tricou cu un craniu desenat, dar nu te surprinde cand o gloata de mistici imbecili se duc sa linga oase de morti, cum se practica de exemplu in ortodoxia romaneasca?!laughing

75 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

E adevărat ce zici tu

| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

Corect! Dar sunt și unii oameni în care Îl poți vedea pe Dumnezeu. Țelul creștinismului e sa devii una cu El, și atunci oamenii Îl vor vedea în tine. Devii și tu oarecum mijlocitor, pentru că Mijlocitorul, Isus Hristos, este in tine. Apostolul Pavel spune că suntem o preotie aleasa. In acest sens, suntem preoți, daca reușim să Îl arătam oamenilor pe Isus Hristos în viața noastră.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai pus o întrebare, ar trebui sa accepți consecințele, răspunsurile. Eu nu cred că m-am îndepărtat de subiect.
In privat nu vad ceilalți, ca sa judece cine are dreptate. Fiecare ne prezentam argumentele, și ceilalți trag concluzii. Nu am ajuns la injurii, la vorbe urite, ca sa trebuiască să fim opriți. Cred că putem sa ne exprimam liber opinia in mod public.

| fllu07 a răspuns (pentru cristi202):

Nu toți cei pe care îi aprobă Dumnezeu sunt o "preoție aleasă " ci un număr limitat de oameni. Pentru ca aceia care sunt aleși să formeze preoția aleasă au un obiectiv clar trasat: Apocalipsa 5:9, 10
Ori nu poti fi preot pentru un pământ pustiu. Distrus. Nu? Sau, poti?

| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

Am greșit, apostolul Petru o spune, in prima sa epistola. Dar sa vedem:
1:1,9,10 :"Petru, apostol al lui Isus Hristos, catre alesii care traiesc ca straini, imprastiati prin Pont, Galatia, Capadocia, Asia si Bitinia,..., Voi insa sunteti o semintie aleasa, o preotie imparateasca, un neam sfant, un popor pe care Dumnezeu Si l-a castigat ca sa fie al Lui, ca sa vestiti puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din intuneric la lumina Sa minunata; pe voi, care odinioara nu erati un popor, dar acum sunteti poporul lui Dumnezeu"
Cred că e necesar să definim cine sunt "aleșii", "poporul lui Dumnezeu". Daca te uiți în Biblie în alte locuri, e vorba de totalitatea credincioșilor, nu doar un număr limitat. Numărul limitat de care zici tu e cu totul altceva.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"De unde stii ce ne mișcă pe noi?"

Revin, si repet, poate n-ai inteles, daca nu astea va stimuleaza, atunci nu crestinismul e cauza.

"...crezind că ce judeci e creștinismul, dar de fapt judeci doar o religie"

Crestinismul chiar e o religie.
Faptul ca sunteti o gramada de secte cu diverse abordari, si care chiar in interiorul aceleiasi secte va balacariti unii pe altii, e dovada clara ca de fapt nici voi nu stiti ce naiba trebuie sa faceti. Bineinteles, la fel ca tine, si altii se cred "adevarati" si spun despre cei ca tine ca sunteti doar panarame. Despre ce vorbim?!

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

E clar că nu ai înțeles ce am spus.
Tocmai aici e problema. Că crezi că creștinismul e o religie. Că crezi că acelasi creștinism impune răsplata și judecata. E adevărat ce crezi tu, nu pot spune nu. Dar nu acela e creștinismul autentic. Că se numesc unii creștini, că au o religie, că se bazează pe o răsplată, că se tem de o judecată, asta nu da la o parte autenticitatea creștinismului, care se bazează în totul pe dragoste, in care dragostea e totul:
"Si chiar daca mi-as imparti toata averea pentru hrana saracilor, chiar daca mi-as da trupul sa fie ars, si n-as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic. Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie,
nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de nelegiuire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul.
Dragostea nu va pieri niciodata." (tot Biblia)
Pacat că nu vrei/poti sa înțelegi ca exista ceva mai mult decat ce consideri tu a fi creștinism, că există ceva mult mai nobil, mult mai frumos, care a inspirat mii de vieți de oameni pe care le-a adus la potențial maxim.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Că crezi că creștinismul e o religie."

De fapt e o mare afacere cu iluzii.

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate; dragostea nu pizmuieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie,"

Pai tocmai ce te umflai in pene ca tu esti "adevaratul" crestin, iar ceilalti sunt niste panarame. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Cind am zis eu că ceilalți sunt panarame? Nu cred că aici, ca și în viața reală, am încălcat respectul ce îl datorez fiecărei ființe umane. Că recunosc că unii calca pe bec, cum și tu recunoști, asta e o realitate, dar aia nu înseamnă că i-am făcut panarame.
Și nu mă umflu in pene că sunt adevăratul crestin. In primul rand nu mai ești creștin daca te umfli in pene. Apoi, știu și eu că mereu e loc de reconsiderare, căci nimeni nu deține adevărul absolut, de aceea credem, și uneori credința trebuie ajustata. E valabil in orice domeniu, tu nu ai patit sa greșești și să trebuiască să îți reconsideri punctul de vedere? Și dacă ești conștient de asta, te mai poți umfla în pene că detii adevărul?

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Cind am zis eu că ceilalți sunt panarame?"

Preferai sa spun imbecili (pentru ca nu inteleg cum sta treaba cu crestinismul "adevarat")? Faptul ca nu folosesti cuvinte, nu inseamna ca nu ai parerea asta. Mai nasol e ca nici macar nu ti-o asumi, desi e clar ca o ai. De aia spuneam si cu alte ocazii, misticul e cea mai ipocrita categorie de persoane.

"Și nu mă umflu in pene că sunt adevăratul crestin."

Deci si tu esti la fel de neadevat ca cei despre care spuneai "Dar nu acela e creștinismul autentic. Că se numesc unii creștini, că au o religie, că se bazează pe o răsplată, că se tem de o judecată"? Sau cum?

"E valabil in orice domeniu, tu nu ai patit sa greșești și să trebuiască să îți reconsideri punctul de vedere? Și dacă ești conștient de asta, te mai poți umfla în pene că detii adevărul?"

Nu conteaza ce fac eu, TU ai afirmat ca ceilalti nu sunt adevarati. In esenta, cum am spus, niste imbecili, pentru ca nu au descifrat tainele misticismului crestin. Acum vii si-mi spui ca de fapt nici tu nu ai habar, si ca iti poti reconsidera opinia legata de misticism?! Cum ar veni, daca si ei te fac pe tine imbecil, toata lumea are dreptate. Din ce in ce mai bine...hee hee

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Misto, e genul de preot cu care m-as intinde la cateva beri, sa aflu cum s-a gandit el sa imbrace sutana.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Eu sunt convinsa ca nimeni nu se gandeste serios ca o parte din materia din univers are ca si cauza Dumnezeul crestinilor, alta parte pe Alah etc ci ca universul ar trebui sa aiba o cauza unitara. Cine a fost capabil sa cauzeze toata materia plus fiinte capabile de comunicare, de relationare eu sunt convinsa ca are puterea de a comunica cu peroanele pe care le-a cauzat.
Cand eu eram agnosico-atee Lam provocat pe Creator daca ezista sa mi se reveleze si cine mi-a raspuns si m-a vindecat de necredinta mi-a spus ca Biblia e cartea Lui. Daca ai incerca sa il provoci si tu sa ti e reveleze daca exista si nu s-ar intampla nimic, cel putin ai avea o scuza buna zic eu, sa ii spui atunci-Te-am provocat sa mi te revelezi si n-ai facut-o!

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Eu sunt convinsa ca nimeni nu se gandeste serios ca o parte din materia din univers are ca si cauza Dumnezeul crestinilor, alta parte pe Alah etc"

Si eu la fel. Dar nu despre asta e vorba. Mai citeste o data si incearca sa intelegi ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un preot satanist ¿ si, pur si simplu sta de vorba cu acolitii lui ¿ Ii povatuieste, cum se spune pe la tara : )

Adica, se stieee! happy ca Michiduta e taticul tuturor interlopilor si ' smecherasilor de cartier ', aici, hopa si preotul vine ca intermediar! Slujindu- l evident pe Michiduta!

Joaca la pariuri nu e demna de un preot crestin!
Dar ce sa faca si sfintitul / sau preasfintitul cu banii care ii curg la propriu din buzunare si pentru care nu a transpirat deloc ca sa-i castige? Doar nu o sa-i dea la saraci? ( caci de la ' saraci ' / cutia milei au vanit! Doar intingand mana! )

Mai bine ii da pe prostituate ( doar si ele sunt sarace nu ¿)

| pacatosulBogdan a răspuns:

E grav ca desemnezi castigator raspunsul incarcat de ura si insulte al unui anticrestin interlop la adresa Ortodoxiei!