| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere v-ați face despre un preot (tânăr, în jur de 43 de ani) care joacă la pariuri, stă de vorbă cu interlopi, poartă tricouri cu cap de mort și consumă băuturi alcoolice?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Adica te surprinde un tricou cu un craniu desenat, dar nu te surprinde cand o gloata de mistici imbecili se duc sa linga oase de morti, cum se practica de exemplu in ortodoxia romaneasca?!laughing

75 răspunsuri:
| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"El oricum este in orice lucru, că vrei sa accepți sau nu."

Sigur, oricine poate spune ca oricine e in orice. De demonstrat e problema.

"...de ce e lumea asta așa de goala, sa nu zic rea?"

De fapt suntem in cea mai buna perioada din istorie.

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Caută o "albina". Cind ai găsit-o, mai vorbim.
Problema e că te rezumi doar la ce știi tu, la ce ai văzut sau auzit tu. Nu ești deschis pentru altceva. Și de aia vezi doar muste. Și atunci problema nu e la albine, ci la tine, că nu vrei sa le vezi. Pentru tine întreaga lume se va rezuma la muște.
Îți dau doar o sugestie de "albina". Parintele Tănase de la Valea Plopului. Nu îți zic nimic despre el. Te las sa cauți tu. Sunt destule informații pe net. Dar, o fac ca sa demonstrez ceva. Tu vei găsi scuze sa nu cauți. Că nu ai timp, că nu are importanta, etc. Dar tocmai asta va arata că de fapt nu vrei sa vezi decat muste. Ca nu vrei sa deschizi ochii sa vezi și macar o albina.
Ramii cu muștele, și critica de zor creștinismul. Tu critici de fapt ceva ce nu tine de creștinism, critici muștele, și o faci pe buna dreptate, greșit e că spui că asta e creștinismul. Te asigur eu că atunci cînd vei descoperi ce e creștinismul cu adevărat (nu doar o ideologie, o minciună, cum crezi tu), vei deveni creștin.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Parintele Tănase de la Valea Plopului..."

Exista persoane de alte religii, sau atee, care investesc mult mai mult in ingrijirea copiilor.
Meseria de preot nu implica automat faptul ca nu poti fi o persoana de treaba. Dar faptul ca totusi accepti sa vinzi iluzii pentru a-ti castiga existenta, sau faptul ca faci anumite lucruri pentru ca crezi ca un spiridus inexistent te va rasplati, ridica anumite semne de intrebare asupra moralitatii si/sau inteligentei tale.
Afirmatia "cativa preoti/crestini fac fapte bune, deci crestinismul e bun", e total lipsita de logica.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

" cristi202 : Problema e că te rezumi doar la ce știi tu, la ce ai văzut sau auzit tu....Pentru tine întreaga lume se va rezuma la muște"

Să ințeleg cu tu "știi" mai multe? N-aș crede. Dacă tu ai alte viziuni diferite de "muștele" invocate aiurea și crezi in ce NU vezi, simți sau auzi, te privește pe tine.

Și asta nu te face pe tine cu nimic mai deosebit, dimpotrivă ești rupt de realitate și nici măcar nu știi asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Niciuna. Viata lui e viata lui si viata mea e viata mea. Ar trebui sa scapam de comoportamentul asta românesc de a ne uita peste gardul vecinului sa-l judecăm, în loc sa ne uitam în curtea noastra si sa ne rezolvam în primul rand problemele noastre.

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Da, știu mai multe. Am cunoscut oameni care chiar merita numele de preoți. Nu e vorba de viziuni aici, ci de caractere de oameni. In care poți vedea ceva divin. Desigur, daca vrei, că așa, poți vedea murdărie și în aurul cel mai strălucitor. Dar exista oameni care prin caracterul lor îl arată pe Dumnezeu, trăiesc ce zice Biblia, sunt adevărați preoți. Eu mă bucur că am cunoscut citiva, așa am știut unde trebuie sa ajunga omul daca vrea sa se formeze ca OM.
Da, nu sunt cu nimic mai deosebit. Doar am avut o șansă de a vedea mai mult decat alții. Sau chiar și mai puțin, exista altii care au văzut mai mult ca mine.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

'De fapt suntem in cea mai buna perioada din istorie."
Pentru tine, poate. Dar întreaba un ucrainean, căruia i-a fost bombardata casa. A, aia e ceva izolat, nu? Las' că vedem, daca Putin folosește bomba atomica, atunci sa zici asta.
Sau întreabă pe copiii ce mor de foame in Africa. A, nu, nu trebuie sa mergi așa departe, mergi la pensionarii din Romania, ce trăiesc cu cateva sute de lei pe lună.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

"Exista persoane de alte religii, sau atee, care investesc mult mai mult in ingrijirea copiilor."
E adevărat. Dar care e motivația? Unii spala bani in spatele filantropiei. Părintele Tănase o face datorita lui Dumnezeu, pentru El. Fara motivații ascunse. Aici e diferența între un credincios și un ateu: credinciosul o face dezinteresat, ateul se întreabă ce ii iasă și lui. Daca Dumnezeu nu e ca motivație, atunci trebuie sa ai una, nu? Și în cele mai multe cazuri, in spatele faptelor bune sunt motivații egoiste.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

~ cristi202 : Da, știu mai multe.~

ai impresia, falsă desigur... dar tu poți susține ce vrei, că de demonstrat, nu poți

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Asta e ușor de demonstrat. Pot sa îți stabilesc o întâlnire cu un adevărat preot. Ca sa vezi diferența față de muștele pe care le știi. Te bagi?

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

N-am ce invăța de la un/o popă, fie idolul tău!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Depinde ce vorbeste cu interlopii. Daca-i cheama la pocainta, atunci e ok. Sa ne amintim ca Hristos era acuzat de farisei ca sta la masa cu pacatosii; dar stim ce le-a replicat, ca nu cei sanatosi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. Hristos ne spune cum il vedeau iudeii, ca pe un om mancacios si bautor de vin, prieten al vamesilor si al pacatosilor. Un pahar de vin nu e rau! Hristos a baut vin; a transformat apa in vin la nunta din Cana Galileii si a transformat vinul in Sangele Sau la Cina cea de Taina. Daca vinul ar fi ceva rau, nu cred l-ar fi ales ca sa-l transforme in insusi Sfant Sangele Sau.
Sfantul Apostol Pavel il indeamna pe ucenicul sau, Sfantul Apostol Timotei sa bea putin vin pentru problemele lui de sanatate. Vinul baut cu masura este bun, nu este rau! Deci, nu consumul de bauturi alcoolice este rau in sine, ci cantitatea lor mare! Cu pariurile si tricourile cu cap de mort, are timp sa se corijeze! Si eu am jucat la loz in plic sau la 6/49, dar in trecut si foarte rar.
Tricouri am purtat cu formatii black metal, cand eram rocker. Nu ma mandresc cu asa ceva! Purtam si pentagrama, spre regretul meu de acum. Dar e mult de-atunci, m-am schimbat.

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Nu e vorba de învățat ceva. Doar sa vezi ce fel de om e.
Vezi, e cum am zis, nu ești deschis pentru ceva nou. Vezi doar muste, și, pentru că nu ești deschis sa vezi și albine, crezi că există doar muste.
Q.E.D.

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

E trist sa închizi ochii ca sa nu vezi soarele, dar e și mai trist cînd zici că afară e doar umbra, fără să realizezi că nu vezi soarele pentru că tu ai închis ochii.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

N-ai demonstrat nimic doar aceea că rămâi rupt de realitate.
Somn ușor mai departe!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Vă rog, nu mai faceți chat aici. Continuați în privat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Te rog, nu mai fă chat aici. Continuați în privat.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Pentru tine, poate. Dar întreaba un..."

Nu e vorba de mine, e vorba de media la nivel mondial. Esti (iarasi) analfabet functional. Am precizat "din istorie", nu "de cand m-am nascut eu". Tot ce ai precizat ca fiind negativ, ca medie la nivel mondial, a fost mereu mai rau decat acum,
Cunosti foarte putine lucruri, si deformate, despre istorie.

"Las' că vedem, daca Putin folosește bomba atomica"

Oricum scapa mai multi decat spun povestile mistice crestine ca ar fi supravietuit potopului.
Dar nu, nu o va folosi. Poate cel mult una tactica, dar e improbabil si asta.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Parintele Tănase o face datorita lui Dumnezeu..."
"...credinciosul o face dezinteresat."

Daca e sa mergem pe ideea ta, ca ar face asta pentru ca i-a spus Dumnezeu intr-un fel sau altul, atunci cu atat mai mult nu e dezinteresat. Acelasi spiridus afirma faptul ca, daca face ceva, va primi altceva. In plus, si alte religii au in fisa postului activitati de genul asta, adica si spiridusii lor afirma ca acorda recompense daca faci ceva de genul asta.

"Dar care e motivația? Unii spala bani in spatele filantropiei."

Posibil, la fel cum unii popi o fac pentru a atrage in jurul lor copii pe care sa-i fta.

Asa ca mai usor cu "unii".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Te rog, nu mai fă chat aici. Vorbește cu el în privat.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Daca aștepți răsplată, e și acela un motiv egoist. Da, vom primi o răsplată, dar nu suntem încurajați să facem ce facem pentru răsplată. O credincioasă nu de mult mi-a spus că și-a pus întrebarea: pot eu sa Îl iubesc pe Dumnezeu chiar daca mă lasă să sufar? Adică, Îl iubesc și la rău ca la bine. Cînd totul e bine, e ușor să iubești. Și pe oameni. Dar poți iubi cînd nu primesti nimic de la ei, ba chiar te calca intenționat pe batatura? Asta e creștinismul adevărat. Că unii o fac pentru răsplata lui Dumnezeu, e și aia adevărat. Dar adevăratul creștinism sta in iubirea dezinteresată, necondiționată.

| ania a răspuns:

Si Mantuitorul Hristos a consumat ocazional bauturi alcoolice( nunta din Cana) a stat de vorba cu interlopii vremii Lui si a incercat sa-i indrepte spre cele bune.
In schimb despre celelalte inseamna ca e eventual absomvent de Facultate de teologie nu si preot.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Si daca totusi la finalul vietii vei ajunge in fata Creatorului nostru si iti va cere socoteala pentru toate incalcarile de constiinta pe care le-ai comis?

| fllu07 a răspuns (pentru cristi202):

Singurul mijlocitor între om și Dumnezeu este Isus Cristos. 1Timotei 2:5.

| fllu07 a răspuns (pentru cristi202):

De mulți preoți fie prin faptele lor, fie prin ceea ce predau, prin ce îi învață pe oameni: lucruri total neadevărate, chiar minciuni, chestii bazate pe "sfânta tradiție " etc. Si se vede că aceste chestii nu ii ajuta pe oameni.

| fllu07 a răspuns (pentru cristi202):

Da, si Alexa a vorbit frumos, mai mai îți dădeau lăcrimile, a scris cărți, a dat povețe. are o voce calmă, prietenoasă, caldă, si hop pe dedesubt l-au prins cu mâna unde nu trebuie. prietenește punea mâna. Stii cum zic, nu?

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Si daca totusi la finalul vietii vei ajunge..."

Aceeasi problema si pentru tine, daca "creatorul" nu e cel din povestile iudeo-crestine. Sunt mii de alti spiridusi pe care nu ii respecti. Daca e unul din ala, ai dat de naiba, nu?hee hee Ideea e simpla, pe tine de doare in fund de n spiridusi (unde "n" inseamna cateva mii), iar pe mine de n+1.
Deci, daca totusi la finalul vietii ajungi in fata altui spiridus decat cel pe care l-ai pupat in fund?

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Daca aștepți răsplată, e și acela un motiv egoist. Da, vom primi o răsplată, dar nu suntem încurajați să facem ce facem pentru răsplată."

De fapt rasplata si pedeapsa sunt singurele lucruri care va pun in miscare. Altfel intrati in logica unui ateu (nu astept vreo rasplata daca fac, sau vreo pedeapsa daca nu fac) in ce priveste actele de caritate si asta iarasi implica faptul ca nu crestinismul e cauza caritatii de care dau dovada unii crestini.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Vezi, aici e buba. Te pronunți fara să știi. De unde stii ce ne mișcă pe noi? Dai cu presupusul, și de aceea tragi concluzii greșite.
Tocmai aici e chestia, că un creștin adevărat nu merge pe răsplată și pedeapsa. Că sunt destui care merg, e adevărat, dar aceia au pierdut frumusețea creștinismului.
Uite aici ce zice Biblia despre pedeapsa: "In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme n-a ajuns desavarsit in dragoste" Asta e realitatea. Fac ce fac că mă tem de ce pedeapsa? E zero, o fac de frica, nu din dragoste. Fac pentru răsplata? Același lucru, e egoism, asteptind ceva sa primesc, mă gindesc la mine. Ori tocmai problema asta o tratează creștinismul, mă aduce in situatia de a uita de mine, de a mă lasa pe mine deoparte. Nu ai ajuns în situația asta, nu ești creștin. Foarte multi își zic că sunt, dar nu sunt. Tu ii vezi pe ei și zici: asta e creștinismul. Și îl judeci, poate pe buna dreptate. Dar judeci ce nu știi, crezind că ce judeci e creștinismul, dar de fapt judeci doar o religie, care nu prea are de-a face cu adevăratul creștinism.

| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

Eu nu am zis de vorbit frumos, de voce prietenoasa, ci de caracter. Fa diferenta. Știu și eu că unii te fura cu vorba frumoasa, prietenoasa.
Am cunoscut oameni pe care aparent nu dădeai doi bani, dar străluceau prin caracterul lor. Nu trecea mult timp pana sa îți dai seama că erau Oameni