| anonim_4396 a întrebat:

Ce parerer aveti despre Martorii lui Iehova?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

In general despre organizatia lor am o parere buna. Chiar daca nu sunt martor, pot sa spun ca sunt foarte organizati si cunosc bine Biblia.
Nu ma deranjeaza cand ma opresc pe strada. Daca nu am cu adevarat timp, le spun. Observ ca lumea e foarte deranjata de "propaganda" lor. Intr-o tara 95% crestina oamenilor le este sila sa auda de Dumnezeu.

42 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce e aia?

| usernume007 a răspuns (pentru anonim_4396):

O asociatie religioasa.

| usernume007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne pocaim, iubi? xD

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru usernume007):

Daca ne pocaiam nu o sa mai poti sa mi-a sugi pentru ca e pakat, stii? deci nu vriau.

| usernume007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Naspa. Nici eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru usernume007):

Te iub,

| usernume007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu pe tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru usernume007):

Vriau s-a havem un copil anpreuna, ke zici?

| usernume007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa scrii corect. Ce zici?

| Superior a răspuns (pentru usernume007):

Vreau sa va duceti la psihiatrie. Ce ziceti?

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Sunt indiferent. Atata vreme cat nu ma bombardează cu tot felul de mesaje.

| RAY a răspuns:

Nu-i cunosc pe toti, dar sunt enervanti cand te sacaie

| usernume007 a răspuns (pentru Superior):

XD

| usernume007 a răspuns (pentru Superior):

Ești gelos, Alexe?

| AlexeHellsing a răspuns:

Total negtivă din mai multe motive. Sincer, nu găsesc nici un + existenței acestei organizații religioase, nici măcar pe bază de principiu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Incearca sa o cunosti mai bine.

| sanboss a răspuns:

Martori nu sunt crestini.

In loc sa prezinte oamenilor adevarul biblic si sa vorbeasca despre Hristos iti vin cu fel si fel de doctrine ne-biblice + revistele lor turnul de veghere.

Ca si concluzie personala iti pot spune ca acest cult este fals!
De unde stiu?
Biblia arata adevarul si opusul a multor lucruri pe care le sustin aceste peraoane

| sanboss a răspuns:

Falsi deaorece nu reprezinta Biblia si pe Hristos ci se ghideaza dupa alte invataturi a celor de la Turnul de Veghere

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Ca sa afli o parere obiectiva despre noi, poti accesa situl nostru. Vei observa ca ne bazam in totalitate pe Biblie, ne inchinam lui Iehova, acesta fiind numele lui Dumnezeu si il recunoastem pe Isus ca fiu al sau. Dar vei intelege mai multe despre noi, accesand situl.

| Miga a răspuns:

Martorii lui Iehova sunt o organizaţie internaţională, neafiliată altor grupări religioase. Deşi sediul nostru mondial se află în Statele Unite, majoritatea Martorilor lui Iehova trăiesc în alte ţări. Aproximativ opt milioane de Martori din peste 230 de ţări şi teritorii îşi ajută semenii să înţeleagă Biblia. Ei fac acest lucru deoarece respectă cuvintele lui Isus: „Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile" (Matei 24:14).

Indiferent în ce ţară trăim, noi respectăm cu stricteţe legile. Cu toate acestea, ne străduim să rămânem neutri din punct de vedere politic. Astfel, respectăm îndrumarea dată de Isus creştinilor de ‘a nu face parte din lume’. Prin urmare, nu participăm la acţiuni politice şi nu susţinem războaie (Ioan 15:19; 17:16). De fapt, în al Doilea Război Mondial, Martorii lui Iehova au fost întemniţaţi, torturaţi şi chiar omorâţi deoarece au refuzat să-şi încalce neutralitatea. Un fost episcop german a scris: „Ei se pot considera pe bună dreptate singura grupare religioasă ai cărei membri au fost obiectori de conştiinţă în timpul celui de-al Treilea Reich".....Mai multe informatii veridice cu privire la martorii lui Iehova puteti gasi pe www.jw.org

| milan9 a răspuns:

Organizaţia "martorii lui Iehova", fondata de Charles Russell tarziu în sec. XIX, a părăsit întregul ansamblu al creştinismului (lucru recunoscut de ei înşişi).

Asa zisii "martori" AU PIERDUT învăţăturile care definesc ceea ce se poate numi BISERICĂ:

- preoţia şi rolul ei în realizarea sfintelor Taine în Biserică, rol confirmat de Mântuitorul Hristos şi de Apostoli în repetate rânduri;
- transmiterea harului prin episcopii şi preoţii lăsaţi de apostoli în Biserică;
- "Predania" (termen al Noului Testament) ca al doilea izvor al Revelaţiei divine;
- Transmiterea mesajului Bibliei fără interpretări stranii şi dislocate din context, etc…

Pe de alta parte, stricteţea regulilor absurde a fost încă de la început un specific al,, organizaţiei martorilor".
Un simplu exemplu îl constituie îndrăzneala "întemeietorului" setei, Charles Taze Russel, cel care a indraznit să pretindă că inventatorii cultului ar fi chiar mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI SCRIERILE intemeietorului sectei, C.Russel, ajunge la adevar (!?!).

| VelaJohnny a răspuns (pentru sanboss):

laughing eu te provoc sa iti testezi teoria, si dupa scrie-mi sincer experienta avuta. Ia-ti o Biblie cu tine, Ortodoxa, Cornilescu, care vrei, si pune un Martor sa isi sustina convingerile cu Biblia ta. Experimentul asta e pentru ca observ ca esti prost informat, sau minti intentionat, nu stiu, cert e ca daca in publicatiile noastre sunt consemnate convingerile pe care le avem, nu inseamna ca de acolo provin. Un alt test pe care l-ai putea face, pentru ca observ ca nu ai citit nici un „turn de veghe" despre care faci referire, sau daca ai facut-o, nu ai fost prea atent, este sa citesti si sa observi unde se face referire la anumite informatii de natura spirituala, gen despre Dumnezeu, Isus, cer etc. daca la sfarsitul frazei care contine informatiile respective sunt versete Biblice pe baza carora poti verifica daca e scripturala informatia sau nu. Nu iti cunosc religia, nici nu-mi pasa, insa intreaba-te, si fara sa intri pe internet, daca ai purta o discutie cu mine, fata in fata, si te-as intreba unde scrie in Biblie de cutare practica, gen maslul, inchinarea si puparea icoanelor si a cadavrelor unor persoane „sfinte" s-a.m.d, ai putea sa imi raspunzi cu Biblia? Sunt curios cat de des citesti din Biblie si cate versete stii, daca tot te ti mare crestin dupa Biblie.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Esti mare fan la dat copy&paste de pe internet. Inteleg de unde provine intoleranta ta fara de Martorii lui Iehova, si in general fata de cei ce nu iti impartasesc convingerile. Nu stiu cum poti sa argumentezi ceea ce ai scris in ultimul alineat, dar ia zi, crestinii in general cred si fara sa cerceteze, tipul care a pus intrebarea nu o sa iti ceara informatii pentru a verifica cele spuse, nu o sa se prinda nimeni ca e o minciuna copiata de pe internet, fara sa ai cu adevarat habar de ceea ce scrie acolo.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sanboss):

Nu există adevăr biblic. Este ca și cum ai zice portocale albastre.

| sanboss a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu vreau sa scriu prea multe ca sunt pe tlf si scriu greu dar totusi cateva lucruri iti spun.

Isus HRistos este fiul lui DZeu
Isus hristos a coborat in trup, patimit, a murit a inviat si sade la dreapta tatalui. Creezi?

Daca vi si imi spui ca nu e adevarat ai o invatatura a dracilor si de fapt esti antihristul de care se pomeneste in scriptura

Mai departe despre cultul vostru 1844 sfarsitul lumi, 1878 rapirea adunari sfintilor, in 1889 prezice ca in 1914 din nou sfarsit lumi pana in 1969 au crezut asta.
Rusell 1916 dupa moartea sa invie la cer de unde supravegheaza turnu de veghe pfff vai vai.
1925 vor inviaa sfinti credinciosi
1975 din nou armaghedon

Deci sa recapitulam;
Unde este adevarul? Daca vi si stam de vorba si nu imi vorbesti despre Hristos - iertare prin El daca nu imi marturisesti pe HRistos ca Domn si Mantuitor si vi cu o alta invatatura de care ne avertiza ap Pavel ca vor veni, pentru mine egal cu 0 ce imi spui.

Ce rost are sa vi cu reviste in nu il vad pe Isus - vad cerul plin de escavatoare ( in santier asa va fi acolo?) Si nu imi vorbiti de puterea invieri Lui

Concluzie: abureala curata pierdere de timp... findca sunt lucrari facute fara Isus si hiblia arata ca despartiti de el nu putem face nimic.

Daca desp. De El nu putem face nimic, cum imi vorbesti despre addvar cand El nu este inclus ca fii d adevar?

Apropo ca era sa uit e bine sa cunosti versete biblice cat mai multe ai dreptate dar e mai bine sa le dai o interpretare adevarata ca altfel scrie pe noi pierzare
Pace tie

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru Ionut1492):

Depinde cum definesti termenii "respecta" si "cunosc", pentru ca daca merg pe cai gresite prin interpretari stranii nu se mai poate spune despre ei ca ar "cunoaste" ceva corect (si asta de cand li sa intemeiat secta). In privinta respectarii, cert este ca respecta liniile de invataturi oferite lor de liderii sectei din Statele Unite.

Iar atunci cand te referi la ortodocsii care nu respecta, cu siguranta te referi atunci la cei care NU sunt ortodocsi decat cu numele, indesavarsit NEPRACTICANTI ai nuci unui set de invataturi ortodoxe... sad

| sanboss a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ai ajuns la concluzia ca biblia e o minciuna? Ce te face sa creezi asta?

| VelaJohnny a răspuns (pentru sanboss):

„Isus HRistos este fiul lui DZeu" - da, ai dreptate
Legat de toate informatiile istorice stranse despre organizatia noastra, nu esti profund documentat. E adevarat ca s-au facut greseli in dorinta de a intelege Biblia si profetiile ei, dar trecutul e doar trecut, pentru ca mereu s-au facut schimbari, organizatia noastra nu a ramas in acelasi stagiu. Observ ca informatiile le-ai strans de pe site-uri care arunca o lumina negativa asupra noastra. Incerci sa arati ca este rea, deoarece s-au inteles gresit anumite lucruri acum zeci de ani din Biblie. De ce nu pomeneste nimeni laudele care s-au adus membrilor ei pentru faptul ca au refuzat sa se implice in razboaiele mondiale, sau in orice alt conflict militar, desi unii au fost executati pentru refuzul pe bazei constiintei lor, altii dusi in lagare de munca sau de concentrare, altii in inchisoare. Cunosc personal martori romani care s-au aflat intr-o astfel de situatie. Daca crezi ca sunt mai importante niste vorbe, si alea apuse, ma refer la intelegerea gresita, decat faptele, atunci inseamna ca privesti lucrurile subiectiv.

Legat de reviste, care e problema cu faptul de a citi? Adica tu nu citesti nici o publicatie care nu il prezinta pe Isus desenat? Sau procedezi asa doar cand vine vorba de publicatiile oferite de organizatia noastra? Din nou, unde e problema, la noi sau la tine?

Concluzia ta e nefondata, sincer, pentru ca nu intelegi pe deplin lucrurile, si nu ti cont de toate detaliile. Ioan 18:35, 36, Isus a aratat clar ca implicarea in sustinerea vreunui guvern politic uman este gresita pentru continuatorii lui, de asemenea, din moment ce nu s-au implicat in apararea celei mai importante persoane de pe pamant din acea vreme, cu atat mai putin crestinii nu ar trebui sa se implice in razboaiele dintre oameni. Cerceteaza istoria marilor religii si vezi cum au facut contrariul, promovand pacea doar in timp de pace, iar in timp de razboi conducatorii lor fiind cei mai buni instigatori la ura si violenta. Acuma no, faptul de a ramane neutru in chestiuni politice e o lucrare facuta „fara Isus", si a ucide pentru guverne este „cu Isus". Ma rezum la exemplele astea.

Recomand sa te documentezi de la sursa despre toate informatiile pe care le consideri deja adevarate, si sa privesti intreaga imagine, nu doar greselile. Cu greseli cu totii ne putem scoate ochii la greu, ce organizatie, religioasa sau nu, nu a facut si face? Diferenta e masura, si lucrurile utile pe care le face in acelasi timp.