| Octavian199 a întrebat:

Ce profetii s-au implinit?

27 răspunsuri:
| GulubuntzBudulush a răspuns:

Https://adevarul.ro/......index.html
https://a1.ro/......12994.html
https://www.everystudent.ro/a/biblie.html
si aic poți vedea doctrina bisericii care ține tot ce e în Biblia dacă vezi ceva care nu e în Biblia sau contrazice întrebați
https://ro.wikipedia.org/......C8%98aptea

| xerxes1 a răspuns:

Niciuna.Toate profetiile din Biblie, repet TOATE, au fost inserate post-eventum, adica dupa ce s-au intamplat.

| chuckmanson a răspuns:

Ezekiel capitolul 26
Acest capitol spune că orașul Tir va fi distrus de către împăratul Babilonului, Nebucadnețar care trebuia să o distrugă, să o transforme într-o stâncă goală și nelocuibilă, un loc doar pentru pescari să își întindă mrejele, nefiind vreodată reconstruit. Apoi Dumnezeu trebuia să o scufunde și să rămână scufundată pentru totdeauna. Și s-a împlinit în totalitate! Exceptand că Nebucadnețar nu a cucerit și nici distrus Tirul niciodată, ci au ajuns la un compromis. Alexandru cel Mare a făcut asta 240 de ani mai tarziu, dar nu împăratul despre care profeția a spus că îl va distruge. Tirul de asemenea a fost reconstruit rapid când nu trebuia să fie și există și în ziua de azi și poate fi ușor găsit pe google maps și google earth și trăiesc în continuare oameni acolo când trebuia să fie abandonat și nelocuibil pentru că insula nu s-a scufundat niciodată.
Absolut fiecare parte din această profeție a eșuat iar Ezekiel chiar a admis asta în cap 29, profeție care a eșuat de asemenea. De data asta spunea că Egiptul va deveni un ținut pustiu în care nici omul nici animalele nu ar trebui să pună piciorul pentru cel puțin 40 de ani. Din nou la mâinile lui Nebucadnețar, dar nu s-a întâmplat niciodată!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ale lui Jules Verme.

| chuckmanson a răspuns:

Multe profeții The Simpsons s-au împlinit:
https://www.businessinsider.com/......re-2016-11

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Https://adevarul.ro/......index.html
n Vechiul Testament sunt aduse precizări în legătură cu naşterea lui Iisus, dar şi modul cum va muri şi, ulterior, va învia (Psalmii 16:10).
Psalmi 16.10
Căci nu vei lăsa sufletul meu în Locuinţa morţilor,
nu vei îngădui ca preaiubitul Tău să vadă putrezirea.
Profeție trasă de păr. Nu are nimic de a face cu Isus.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu numai că prevezi, dar o să și dispară ca soare, cam peste 5 miliarde de ani. Dar noi nu vom dispărea o dată cu el căci între timp ne vom muta în altă parte în Univers, pe altă planetă în jurul altui Soare.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Nu se stie

| Octavian199 explică (pentru chuckmanson):

Din The Simpsons s-a inspirat cercetatorii.La un moment dat o sa fie si masini zburatoare, sau holograme

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Se știe sau nu, tu vorbești așa în general. Eu spun ce știu eu. Acum imediat vom ajunge pe Marte, și vom locui acolo, vom face apoi terra fomare, să facem planeta locuibilă. Acesta va fi primul pas.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Noi nici pe Luna nu am ajuns, dar pe Marte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ai ajuns tu, că având în vedere ce procupări ai, nu aveai ce căuta acolo.

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru xerxes1):

Da și atunci cum de s-au împlinit profețiile din Apocalipsa care este atestată încă din secolul 5 acest cel puțin. Puterile și toate alea care au venit s-au întâmplat mai sunt foartte puține și dacă nu crezi nu amăgi pe alți.

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu sunt profeți de fapt sunt un fel de conspirații adică se cam știa dinainte cum o să fie doar că era secret pentru noi.

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si aici e vorba de religie și terminați cu simpson că majoritatea de fapt toate care trebuia să se întâmple sau întâmplat. Sunt multe de fapt. umai că pentru unele repet căă unele sunt clare trebuie să ai credință.

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru xerxes1):

Da și atunci cum de s-au împlinit profețiile din Apocalipsa care este atestată încă din secolul 5 acest cel puțin. Puterile și toate alea care au venit s-au întâmplat mai sunt foartte puține și dacă nu crezi nu amăgi pe alți!

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru chuckmanson):

Unele profeții sunt condiționate alte nu trebuie să cercetezi mai bine și da Tirul a fost până la urmă distrus dar nu spune că niciodată nu se va reclădi sau că nimeni nu-l va ridica. Deasemena și greu spui că Tirul vechea cetate e cam în același loc cu noul oraș și Ierusalimul a fost profetizat să se distrugă și afost distrus fără nicio piatră peste piatră mai târziu unii au reconstruit din pietrele găsite un zid în zona templului și apoi din nou reconstituit Ierusalimul Atena a

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru sadrian46):

Nu erau profeții ci idei geniale numai.

| slayer09 a răspuns (pentru xerxes1):

Daca tu asta crezi, pentru tine asta e adevarul, chiar daca el poate fi altul.

| Helper07 a răspuns:

Nasterea lui Isus, Caderea Ierusalimului, moartea lui Isus, profetiile privitoarecla zilele noastre care inca se implinesc si se vor implini...

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Asa pot sa zic si eu ca sunt mesia.

| Helper07 a răspuns (pentru Octavian199):

Ba nu poti fiindca nimeni n-a propovaduit asa ceva si fiindca chiar daca ar fi fost o profetie, nu aveai cum sa dovedesti ca e adevarata.

| xerxes1 a răspuns (pentru slayer09):

Am citit si eu ce au zis niste istorici mai destepti decat tine.
Ca si crestin ai nevoie doar de doi neuroni. Unul ca sa crezi si altul ca sa mananci rahat.

| xerxes1 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Nu s-a implinit nimic.Esti tu batut in cap.

| xerxes1 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Esti balbait, de ce repeti raspunsul?
E clar ca esti batut in cap.