| Vernusio a întrebat:

Ce profetii biblice s-au implinit?

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul mereu cauta o explicatie pentru orice lucru si daca in biblie scrie cum va fi o data el asocieaza acele lucruri cu biblia, un om dogmatic crede orice fara dovezi, asta e baza credintei =zero dovezi, nu s-a implinit nimic viitorul nu il cunoaste nimeni, noi il cream in fiecare secunda

| SG1995 a răspuns:

Cele intepretabile.

| xerxes1 a răspuns:

Niciuna.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu te lua dupa gurile rele, sunt informate gresit. Nu ma apuc sa dau detalii aici, le zic „titlul" lor.
A lui Daniel cu privire la Alexandru cel Mare din Daniel 8:5-8; 20-22

A lui Țefania legat de distrugerea Asiriei din Țefania 2:13-15. Datorita implinirii aceste profetii a fost posibila implinirea profetiei din Isaia 11:11, 12; 14:25 unde se spune ca dupa infrangerea Asiriei vor fi eliberati israelitii exilati acolo.

Legat de distrugerea ireversibila a Babilonului, care va ramane nelocuit din Isaia 13:19, 20

Intreg visul regelui Nebucadnețar din Daniel 2

Cu privire la Cirus cel Mare din Isaia 44:27-45:2

Legat de opozitia impotriva crestinismului din Marcu 13:9

Raspandirea crestinismului la nivel global din Marcu 13:10 si Faptele 1:8

Egiptul cucerit de Nebucadnețar din Ieremia 25:17-19

„Ierusalimul inconjurat de armatele campate" si indicatii cu ajutorul carora crestinii fideli puteau sa ramana in viata in urma distrugerii acelui oras. Tot acea profetie vorbea despre distrugerea templului ca semn al faptului ca Israelul fizic nu mai avea aprobare divina ca natiune. Lua 21:20

Cartea Revelatia/Apocalipsa aproape in intregime. Daca vrei detalii despre anumite profetii, spune-mi.

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

No, mersi de informatii, dar nu ma chinui sa traduc tot textul ala micut. Si crede-ma, m-am documentat suficient de bine, persoana cand a trait acel profet, si perioada cand s-a implinit, dar si felul.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

Asa scriu si eu un ravas: sunt Dan, profet din secolul VII d.Hr. Vedeti ca o sa vina un mare lider al romanilor, Stefan, care o sa se bata cu turcii. Dupa moartea lui va fi sanctificat.

Vezi ce usor e sa scrii profetii?

| VelaJohnny a răspuns (pentru doctorandus):

laughing sunt lucruri atat de evidente, si cu toata taria se impotrivesc unii sa le accepte, si induc si pe altii in aceeasi stare de incapatanare. Daniel nu a trait dupa evenimente profetite, ci in perioada cand Iuda se afla in exilul babilonian, care a inceput in 617 î.e.n. No, e usor sa spui ca a trait dupa, a fost istoric iscusit si mincinos, si e imposibil sa nu se gaseaca in tot internetul pseudo-dovezi care sa ateste ceea ce spui. Pana la urma, Biblia e cea mai criticata carte ever, deci...

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mai termina cu tampeniile..."profetiile" din povestea crestina sunt de trei feluri:
1.Nu s-au adevarit si deci sunt false, sau
2. Sunt concepute ulterior intamplarii evenimentelor si eventual puse in gura unora care au trait inaintea evenimentului, adica tot false.
3.Chestii generale, care e evident ca se vor intampla la un moment dat, gen "o sa fie razboi". Iar pentru astea nu-ti trebuie minte multa sau inspiratii "divine".

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

laughing mai termina cu glumele „profetiile din povestea crestina sunt de trei feluri", fix tu nu ai credibilitate si libertate de cuvant cand vine vorba sa judeci Biblia, din moment ce nu ai studiat cu adevarat lucrurile. Parca erai si tu printre cei ce promovau site-ul crestinismulexpus, daca te bazezi pe astfel de surse care analizeaza lucrurile in stilul fanatic al sectelor iudaice, scuze, dar nu poti spune ca ai cercetat Biblia cu adevarat. O iau drept insulta, ma faci prost in fata, cand am cercetat nu odata lucrurile, si la inceput, fiind ateu, cu scepticism, si tu spui cu aroganta contrariul, pe baza a ce? Ca nu ti-ar conveni tie dovezile care ar arata autenticitatea Bibliei? Doar sa deschizi ochii larg si fara partinire si tragi altfel concluziile. Se vede influenta altora asupra gandirii tale, si e destul de trist. Te cunosc destul de bine incat sa pot spune ca si aroganta e un factor care contribuie la incapatanarea ta, ceva gen „cum sa-ti dea lectii un crestin spalat pe creier, sa aiba el dreptate?". Nu te supraestima, nu poti cunoaste prin presupuneri lucrurile pe care nu le-ai cercetat personal. Fi mai modest, mai echilibrat, mai degraba accepta ca nu poti detine adevarul absolut, decat sa nu dai crezare vreunui cuvant din partea unui crestin cand vine vorba de lucruri care nu sunt in armonie cu convingerile tale. Poate suna urat exprimarea mea, eu am scris raspunsul asta cand zambind, cand fiind mai serios, nici un caz cu sprancenele incruntate, cautand cearta, desi faptul ca am fost direct poate o sa te supere. Reactionez urat cand sunt luat de prost, mai ales cand persoana care are atitudinea aia, stiu sigur ca nu a depus la fel de multe eforturi spre a se documenta, sa nu vorbim de surse, si ti-am zis, site-ul ala e de proasta calitate, daca as vrea sa fiu prostit si mintit la greu prin interpretari stangace, pe crestinismulexpus as intra. Ma mir cate lucruri „dovedesc" cu Biblia laughing un articol despre Atlantida din Biblie chiar m-ar interesa sa citesc.

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Man biblia a fost scrisa dupa ce aceste evenimente sau petrecut

| Holiday a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Parca erai si tu printre cei ce promovau site-ul crestinismulexpus,"

Ca de obicei, faci presupuneri gresite.

"O iau drept insulta, ma faci prost in fata,"

Ia-o cum vrei, nu schimba cu nimic lucrurile. Nah, simte-te insultat, de aia nu mai ploua, ce sa zic...

"Ma mir cate lucruri „dovedesc" cu Biblia laughing un articol despre Atlantida din Biblie chiar m-ar interesa sa citesc"

Nu prea are sens fraza asta, dar oricum, ce are sula cu prefectura?!? Ce treaba are Atlantida cu stupizenia povestii crestine?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Holiday):

„e treaba are Atlantida" - pai nu are, ideea mea era ca site-ul ala infloreste multe cu ajutorul Bibliei.

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Mai exact cand?

| RAY a răspuns (pentru VelaJohnny):

Sti tu prea bine

| VelaJohnny a răspuns (pentru RAY):

Cam prin 1500 i.e.n a inceput sa fie scrisa Biblia. Fiecare carte in parte a fost scrisa pe parcusrul celor 1500 de ani ce au urmat.

| doctorandus a răspuns (pentru VelaJohnny):

De fapt, daca citesti Cartea lui Daniel, in ea Daniel este laudat pentru lucruri condamnate in Deuteronom.

| drutzix a răspuns:

Niciuna

| Elide a răspuns:

Pai din Apocalipsa se împlinesc in zilele noastre...

| xerxes1 a răspuns (pentru Elide):

Iona a profetizat ca cetatea Ninive urma sa fie nimicita dupa patruzeci de zile, fara ca profetia lui sa se implineasca la timpul indicat de Dumnezeu.

Finalul cartii lui Isaia contine profetii despre slava Ierusalimului dupa intoarcerea evreilor din exilul babilonian ( cap. 60-66 ). Totusi, reconstructia Ierusalimului s-a facut greu si slava lui a fost departe de ceea ce se prezisese in finalul cartii lui Isaia.

Viziunea lui Ezechiel cu privire la viitorul templu ( cap. 40-48 ). Insa nici aceasta profetie nu s-a implinit, caci acest templu nu a devenit niciodata realitate.

Profeteasa Hulda îi dă regelui Iosia şi un bonus. Îi prooroceşte că va muri la adânci bătrâneţi şi că nenorocirile or să-l ocolească. „Iar regelui din Iuda, care v-a trimis să întrebaţi pe Domnul, spuneţi-i: Aşa zice Domnul Dumnezeul lui Israel ş…ţ De aceea, iată, te voi adăuga la părinţii tăi şi vei fi pus în gropniţa ta cu pace; şi nu vor vedea ochii tăi toate acele nenorociri pe care le voi aduce asupra locului acestuia. Şi s-a adus regelui răspunsul acesta" (4 Regi 22,

18-20). Din păcate este ucis. „În zilele lui s-a dus faraonul Neco, regele Egiptului, împotriva regelui Asiriei, la râul Eufratului. Atunci a ieşit Iosia în întâmpinarea lui, iar acela când l-a văzut, l-a omorât în Meghido" (4 Regi 23, 29)
S-au implinit cele scrise post-eventum.

| Miga a răspuns:

In prezent se implineste profetia de la 2 Timotei 3:1-5 :'' Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, nerecunoscători, neloiali, 3 fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, 4 trădători, încăpăţânaţi, umflaţi de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, 5 având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea; şi de aceştia depărtează-te.''

| xerxes1 a răspuns (pentru Miga):

Oamenii au fost dintotdeauna asa.

| Miga a răspuns (pentru xerxes1):

Intreaba o persoana de 80 de ani daca cu 50-60 de ani in urma erau atit de accentuate aceste lucruri... daca era atita ura intre oameni, daca in fiecare seara la stiri auzea despre cum se ucide frate cu frate, daca era atita ipocrizie religioasa...

| xerxes1 a răspuns (pentru Miga):

In Biblie Jehova dumnezeul iubitor ordona uciderea a milioane de prunci, femei si batrani.
Creatia a pornit cu stangul deja cu Cain si Abel.