| OOOLEOOO a întrebat:

Ce religie esti? Si de ce?

Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Iti spun eu. Fiecare om se naste intro religie. De obicei o puncteaza ca fiind cea corecta, cea dreapta. De aici trag o concluzie -oamenii sunt norocosi -se nasc unde trebuie.laughing

47 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu sunt crestina.

| OOOLEOOO explică (pentru EmaS):

De ce?

| EmaS a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Pentru ca religii sunt multe, insa credinta este una singura:In Domnul Isus Hristos.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas numai ai religie?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu o religie iti ofera mantuirea.O relatie personasla si autentica cu Hristos!

| NakedTruth a răspuns (pentru EmaS):

Sunt perfect de acord cu EmaS!

| Miauti a răspuns (pentru EmaS):

Gresit!

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

N-am religie.

Răspuns utilizator avertizat
| NewWorldOrder a răspuns:

Crestin Ortodox

| NewWorldOrder a răspuns:

Deoarece după desprinderea de Biserica primară, toate celelalte culte şi confesiuni au făcut tot felul de modificări după poftele şi neputinţele oamenilor.
Doar Biserica noastră Ortodoxă de Răsărit mai păstrează în totalitate predaniile şi tot ce ne-a fost lăsat de la Sfinţii Apostoli şi de la Sfinţii Părinţii noştri, care şi-au vărsat sângele, ca mucenici, pentru păstrarea neştirbită a sfinţeniei Bisericii Strămoşeşti. Ea este Biserica adevăratei slave (în greacă, ortho = corect, doxa = slavă) a lui Dumnezeu.
Dumnezeu arată lumii că Biserica Ortodoxă este cea adevărată prin mai multe minuni, şi anume:
1.În fiecare an, la Ierusalim, în Biserica Sfântului Mormânt, numai şi numai la Paştele ortodox, coboară din Cer o lumină dumnezeiască (Sfânta Lumină), care aprinde vata ce este aşezată pe Sfântul Mormânt şi lumânările din mâinile credincioşilor. Această lumină nu este o lumină materială, căci la început, câteva minute nu frige. I-am văzut pe mulţi trecându-şi mâinile şi bărbile peste această flacără sfântă, fără să se ardă.
Această minune o văd şi celelalte religii şi culte, dar stau împietriţi în mândria lor şi nu vin la adevărata credinţă.
2. Ştim cu toţii că Agheasma Mare pe care o săvârşeşte preotul ortodox la Bobotează nu se strică. Eu am băut de la o bătrână din Constanţa agheasmă de 40 de ani, şi era aşa de plăcută la gust ca şi cum ar fi fost sfinţită în acea zi! Unii spun că agheasma noastă nu se strică fiindcă preotul foloseşte busuioc şi cruce de argint. Nu este adevărat! Agheasma se sfinţeşte şi cu cruce de lemn, şi tot la fel este. Unii oameni au încercat să prepare şi ei agheasmă, procedând precum preotul, dar mare le-a fost mirarea când au văzut că „agheasma" lor s-a stricat, iar cea sfinţită de preot a rămas curată.
3. Creştinii care au dus o viaţă sfântă, sunt proslăviţi de Dumnezeu, căci după moarte trupurile lor, în multe cazuri, nu putrezesc şi sunt plăcut mirositoare. De exemplu Sfântul Ioan Iacob de la Hozeva, român de neam. Sau mai recent, după cum ştiţi din presă, Părintele Ilarion Argatu de la Mânăstirea Cernica, la care, când era în viaţă, alergau mulţi creştini pentru rezolvarea necazurilor lor, a fost găsit după şapte ani neputrezit.
4. Cunoaşteţi destule cazuri de părinţi duhovniceşti ortodocşi plăcuţi lui Dumnezeu, care au primit darul înainte-vederii şi care atunci când aţi alergat la dânşii deja vă cunoşteau necazurile şi ştiau şi cum vă cheamă.
5. Aţi auzit, sau aţi văzut icoane ortodoxe care plâng cu lacrimi de sânge sau de mir. Uneori mirul care a izvorât din aceste icoane a depăşit cu mult greutatea icoanei.
Şi sunt multe alte dovezi palpabile din care rezultă că Biserica Ortodoxă este Biserica lui Hristos.

| Jardelin a răspuns (pentru NewWorldOrder):

Si eu te felicit pentru mesaj!

| EmaS a răspuns (pentru NewWorldOrder):

Pentru ca Biserica s-a indepartat de la adevarul Scripturilor si au adaugat multe datini si obiceiuri, au inceput sa faca o afacere introducand iertarea prin indulgente. Biblia este Adevarul, noi trebuie sa o traducem in viata noastra. Nu are rost sa ne amagim singuri. Nu o religie iti ofera mantuirea. Ar fi mult prea usor!

| GhuRtty1989 a răspuns (pentru NewWorldOrder):

Esti sincer si imi place asta dar icearca te rog sa te informezi cu privire la Biserica Primara ( sec I, II) pentru a vedea cum erau ei si cum sunt ortodoxi, catolicii, protetantii...

| Duucu a răspuns:

Sunt creștin.Alegerea am făcut-o după ce am observat că acestea par a fii zilele finale, repetate în Biblie.

| OOOLEOOO explică (pentru Duucu):

Sugereaza-mi aceste episode biblice, precum aparitia lui Mesia si durata apocalipsei.

| RAY a răspuns:

Ateu de facto,din nimic nu apar zeii care sa creeze totul din nimic,desi n-am religie,credinta in zeii, dumnezeu, alah, forte supranaturale, cred in metoda stiintifica doar atat

| OOOLEOOO explică (pentru RAY):

Minunata afirmatie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stiinta nu te face ateu. ATeu esti si fara stiinta. Daca vrei sa fii ateu cu stiinta atunci trebuie sa algi stiinta mincinoasta si aberanata.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca te folosesti de stiinta asa cum e ea

| AvalohAlyn a răspuns:

Sunt botezat crestin ortodox si ma declar si cred ca sunt cu adevarat crestin ortodox.Asta este credinta pe care am aflat-o.E CREDINTA ADEVARATA! Si da, au fost cautari si cercetari.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ortodox, ca asa trebuie si asa m-am nascut

| Thunderstruck a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

De ce trebuie asa? Sunt destul de putini ortodocsi, nu inteleg de ce trebuie...

| dragos9234 a răspuns:

FSM-ist

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu apartin de nici o religie. Apartin Domnului Isus Hristos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Pe ce te bazezi cand spui asta? Nu ca nu ar fi corect ce spui.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu am religie. De ce? Pentru ca pot alege.

| Jardelin a răspuns:

Daca intrebi de religie, vei primi raspunsuri gen "sint crestin", "musulman", etc. Daca intrebai "Carui cult confesional apartineti?", primeai raspunsuri gen "sint ortodox", "sint romano-catolic", "adventist", "iehovist", etc.

| dracu14 a răspuns:

Nu apartin niciunei religii, sunt ateu(de facto)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic: crestin ortodox
Practic: nimic.

| Addaa1998 a răspuns:

Sunt de religie ortodoxa deoarece asa au vrut bunicii.

| мαяdυк a răspuns:

Niciuna.De ce? de aia

| angus35 a răspuns:

Sunt areligios si antireligios.

| Calininio a răspuns:

Ateu de facto.

| Făgăraş a răspuns:

Crestin Ortodox deoarece doar Ortodoxia a tinut predaniile de la Mantuitorul si Sfintii Apostoli. Bravo newWorldOrder pentru ceea ce ai scris.

| AntoniaOrman a răspuns:

Crestin.

| y0nutz3ly a răspuns:

Pai sunt crestin...de ce? nu stiu mama stielaughing)

| marinelpop a răspuns:

Sunt martor al lui Iehova.am luat aceasta hotarâre după ce am studiat Biblia.

| Teemo98 a răspuns:

Ortodoxa deoarece asa m-am nascut!

| GhuRtty1989 a răspuns:

Crestin. de ce? pentru ca nu cred ca poate aparea ceva din nimic, cred intro forta creatoare care este Dumnezeu
toate dovezile stiintifice (aici nu ma refer la cele falsificate de atei) au aratat ceea ce spune si Biblia
modul in care este structurata o celula(fara a vorbi despre complexitatea unui corp uman) ne ofera un indiciu- este imposibil ca formara ei sa fie la intamplare.
am incercat sa rezum ceea ce ma determinat pe mine sa fiu crestin.

| anamariaiancu a răspuns:

Ortodoxa pentru asa m-a facut mama happy

| Stefanescu_Mircea_1994 a răspuns:

Salut. Provin din familie de ortodocsi, iar cu timpul eu, surorile mele si mama, ne-am convertit la penticostali. Am mers un timp la biserica si m-am simtit foarte bine. Si am decis sa raman la penticostali. Bineinteles, nu religia conteaza. Toti avem acelasi mantuitor, pe Isus Hristos, si a murit pe cruce pentru toti, nu pentru o anumita categorie de religiosi. La penticostali, am inteles cuvantul lui Dumnezeu, si am reusit sa imi dau seama ce inseamna sa fi pocait. Pocait, inseamna sa iti recunosti vina pacatului, sa renunti la pacat, si sa decizi sa il urmezi pe Hristos. Unii ne considera pe noi penticostalii, martorii lui Iehova, care dupa parerea mea, si din cat de bine am stat sa ii ascult pe strazi si in casa cand i-am primit, sunt cu totul si cu totul rataciti, ca sa zic asa. Ei cred ca Isus Hristos inca nu a venit pe pamant ca sa moara pentru pacatele noastre. Ceea ce e total diferit de toate religile care le cunosc. Va recomand tuturor, macar o singura vizita la o biserica penticostala, sau baptista. O seara faina

| OlteanOana1964 a răspuns:

Greco catolica de ce? nu stiu. intreab-o pe mama. Dar in orice caz sunt crestina