| UnNumeCeNuExistă a întrebat:

Ce religie sunteti voi?
Eu sunt ateu gnostic...

36 răspunsuri:
| Noah4823 a răspuns:

Sunt crestin ortodox! Si sunt mandru.

| dragos9234 a răspuns:

Ateismul/agnosticismul nu este oreligie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Rastafarian.

| Jackul336 a răspuns:

Liber cugetator/ nu m-a intrebat niciun zeu cum imi mai merge daca sunt fericit, nu mi-a spus ce talente am asa ca decat sa dezvolt anxietati pe baza unui basm mai bine fac ce pot cu ceea ce pot

| RAY a răspuns:

Ateu,ateismul nu-i o religie,credinta,cult, dogma, doctrina, idei etc, este un minus

| RAY a răspuns (pentru Jackul336):

Liberi cugetatori sunt si ateii, nu isi place sa fi numit ateu, agnostic?

| Calininio a răspuns:

Ateu de facto. Adica pe o scara de la 1 la 10 sunt 9.

| HueyFreeman a răspuns:

Eu nu sunt o religie, sunt un om.

| Allisa a răspuns:

Adventista de ziua a Saptea!

| angus35 a răspuns (pentru Allisa):

Crezi ca exista Iad?

| Angel0 a răspuns:

Nu ai cum sa fii ateu gnostic.
Poate Agnostic.
Gnosticii sunt poate cei mai informati credinciosi.

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Ortodox.

| 7Dany a răspuns:

Sunt crestin!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu fac parte din nici o religie.

| C0nstantin a răspuns:

Ateismul nu este o religie!

| mona a răspuns:

Crestin otodox

| marinelpop a răspuns:

Gnosticismul, o mişcare filozofico-religioasă care a contaminat credinţa unora, lua din ce în ce mai multă amploare. Gnosticii considerau spiritul ca fiind bun, iar materia, în esenţă, rea. Susţinând că tot ce e carnal este rău, ei respingeau căsătoria şi procrearea, ca provenind de la Satan. Unii dintre ei credeau că, întrucât numai ceea ce aparţine spiritului este bun, nu contează ce face omul cu trupul său. Aceste opinii au dus la apariţia a două stiluri de viaţă extremiste: ascetismul şi libertinajul. Gnosticii susţineau că salvarea nu poate fi obţinută decât prin gnosticismul mistic, sau cunoaşterea de sine, excluzând adevărul din Cuvântul lui Dumnezeu.

| William a răspuns (pentru Allisa):

Pai si in celelalte sase zile?

| Cocodrilo a răspuns:

Sunt ateu-ortodox*.

* conform definitiei, ortodox inseamna :
Conform cu principiile tradiționale ale unei doctrine, ale unei dogme etc., considerată ca fiind singura adevărată; (despre oameni) care urmează cu fermitate (sau dogmatic) o asemenea doctrină.

Răspuns utilizator avertizat
| marinelpop a răspuns (pentru UnNumeCeNuExistă):

Toţi, inclusiv agnosticii, s-au născut cu conştiinţă. Mulţi încearcă să asculte de glasul conştiinţei, chiar dacă nu cred în Dumnezeul care i-a înzestrat cu acest simţ al binelui şi răului.

Cu toate acestea, o credinţă solidă în Dumnezeu, credinţă care se bazează pe Biblie, exercită o influenţă pozitivă mult mai puternică decât glasul conştiinţei. O credinţă bazată pe Cuvântul lui Dumnezeu, Biblia, instruieşte conştiinţa, o ascute în ce priveşte discernerea a ceea ce e bine de ceea ce e rău (Evrei 5:14). Mai mult decât atât, credinţa le dă oamenilor tăria de a respecta norme înalte în faţa presiunilor crunte. De exemplu, pe parcursul secolului al XX-lea, multe ţări au ajuns sub stăpânirea unor regimuri politice corupte, care i-au constrâns pe unii oameni, oameni cu principii, după cât se pare, să comită atrocităţi de nedescris. Cu toate acestea, cei care au avut o credinţă adevărată în Dumnezeu au refuzat să-şi încalce principiile, chiar cu riscul vieţii. În plus, o credinţă bazată pe Biblie îi poate schimba pe oameni. Ea poate să salveze vieţi care par pierdute şi îi poate ajuta pe oameni să evite greşeli grave.

| chelstone a răspuns (pentru Allisa):

Mda, adventisa de ziua a opta...

| chelstone a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Alalalala long...

| OOOLEOOO a răspuns (pentru chelstone):

Respect!

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Crestin Ortodox...

| anonimg a răspuns (pentru angus35):

Imi dai voie sa raspund eu?
" Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa.20:14)
"... Iazul care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua." (Apocalipsa.21:8)
Biblia nu sustine ideea ca exista -sau ca va exista- un iad in care vor fi chinuiti vesnic cei pacatosi.
Retine ca orice idee negativa -despre Dumnezeul care Si-a dat singurul Fiu sa moara pentru noi- este de la Satan.
Satan a castigat pe ingeri de partea sa, punand la indoiala caracterul Lui Dumnezeu. Astfel el i-a castigat pe Adam si Eva, si va continua pana in zilele sfarsitului cu fiecare om in parte.
Deci orice gand rau despre Dumnezeu este de la cel rau. Si la fel si indoielile. Iar orice atractie catre Dumnezeu este de la Dumnezeu.
Inclinatia firii noatre pacatoase este sa ne indoim de bunatatea lui Dumnezeu; iar dovezi ca cerul ne poarta zilnic de grija exista din belsug. Totusi, pe cine ascultam mai mult?
Ca sa iesi din aceasta cursa trebuie sa nu ne mai sprijinim pe simtaminte, ci pe ceea ce sta scris, si pe dovezile purtarii de grija a lui Dumnezeu.
Daca azi ai avut paine pe masa, un loc unde sa-ti pleci capul seara, daca te-ai bucurat de viata si sanatate, dar si de faptul ca existi, atunci acestea nu se datoreaza lui Satan, nici parintilor tai, nici tie sau puterii si intelepciunii tale -caci si acestea tot de la Dumnezeu sunt-, ci 100% lui Dumnezeu. Cine oare Ii ofera recunostinta pentru darurile primite?

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

In primul rand ca ateismul nu-i o religie.
In al 2-lea rand ca se spune agnostic si in al 3-lea rand nu exista ateu-agnostic.
Ateismul e ceva, agnosticismul altceva.

-Numai bine.

| elik a răspuns:

Il iubesc pe Dumnezeu mai presus de orice! asta este religia mea happy

| Liviu a răspuns:

Ateu laughing nu cred in nimic.
cred doar ceea ceva vad.

| Danielcristian a răspuns:

Adventist de ziua saptea.