| SimplyBlue a întrebat:

Credeti ca religia e buna sau nu, in educatia unui om?
Daca sunteti ateu, ati interzice copilului vostru apropierea de o religie, chiar daca e pentru cultura lui generala?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Cand voi avea un copil, acela o sa fie crestin prin botez. El singur o sa decida in ce masura va urma invataturile acestei religii, eu voi avea grija de limitele extreme: sa nu devina un tampit habotnic sau un ateu cretin, pe motiv de "Stiinta".
E plin pe aici de ei, ambele categorii. big grin
La Stiinta si Filosofie e mai greu, pe 97, -98% dintre astia cu "Ratiunea" si "Stiinta" in gura pe aici, NU o sa-i gasesti pe acolo.
Matematica si Fizica de a 8 a sunt grele...
Sunt putini atei, si inca si mai putini religiosi cu care poti sa ai un dialog aici.

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Religia e o mizerie.

Dacă copilul meu ar crede în Dumnezeu n-as avea nimic împotriva.

| Ineys a răspuns:

Religia e ceva ce se invata. Daca esti ateu inseamna ca nu mergi la biserica si nu faci nimic din "cele bisericesti". Copilu tau o sa auda de religie la scoala si-o sa fie doar o alta materie pentru el pe care o uita dupa liceu.

Daca-l iei de mic la biserica si toate cele sta altfel treaba.

De asta aveam o dilema mai inainte. Daca Dumnezeu e atotputernic si "exista", de ce nu ne nastem cu informatia asta? De ce nu stim deja ca "exista" un Dumnezeu? Trebuie sa-ti spuna altii ca "exista", ca altfel tu nu o sa stii asta niciodata. Si atunci intrebarea este, daca un om care nu stie de "existenta" lui Dumnezeu si de invataturile lui "pacatuieste" din punctul de vedere al religiei, ajunge in rai sau in iad? E iertat ca nu a stiut? E corect daca se intampla sa fie iertat doar pentru ca nu a stiut?

| Panamax a răspuns:

Depinde de treapta evolutiei pe care se afla.
Nu suntem cu totii la fel.
Unii abia au coborat din copac si au doar nevoi primare, altii au inceput sa fie preocupati de lumea de dincolo, de religie, de botez.Dar la o scara cu mii de trepte vorbim doar de primele doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de religie. Până la urmă copilul alege în ce să creadă sau nu.

| alidenbealidenbi a răspuns:

Religia adevarata care e una singura rezolva toate problemele omului.

| SimplyBlue explică (pentru alidenbealidenbi):

Daca te nasteai in Arabia Saudita religia ta era alta decat aceasta de acum.
Iata o alta problema. Rezolva te rog.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru SimplyBlue):

Constiinta imi spunea ca ceva nu e in regula cu religia in care m-am nascut. In plus Biblia are cea mai mare raspandire - in toata lumea.

Eu mi-am schimbat religia.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru SimplyBlue):

In Arabia Saudita sunt martori ai lui Iehova care au trecut peste interdictiile islamului si au trecut de la islam la martorii lui Iehova.

| rapandula a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Daca toata lumea ar fi martorii lui Iehova, ne-am intoarce la primitivism si viata mizera fara spitale si optiuni de viata diverse.

| Eisenheim a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Mă bucur că îți place religie cea noua. Sper că ești mai fericit, sănătos, ai lucrurile de care ai nevoie, și cum ai menționat,, rezolva toate problemele omului " happy

| alex598 a răspuns:

Si daca esti ateu cred ca e importnat sa fi educat despre religie, macar pentru a putea sa ii intelegi pe cei care cred in religie.