| UnNumeCeNuExistă a întrebat:

Ce religie sunteti voi?
Eu sunt ateu gnostic...

36 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Sunt crestin-ortodox si sunt mandra

| bismarck a răspuns:

Nu există o asemenea religie.

Exemple de religii: creştinismul, iudaismul, islamismul, budismul etc.
Exemple de confesiuni(ramuri ale unei religii, creştinism de exemplu): ortodo x, catolic, adventist, creştin după evanghelie, penticostal, martor al lui Iehova, carismaticii etc.

Pocăiţii sunt de fapt tot ce nu e ortodox şi catolic.Lipsă de cultură.

| bismarck a răspuns:

Nu te acuz de nimic, şi nici nu-ţi predau istoria religiilor. Există profesori, cărţi, wiki, google pentru asta.Eu doar ţi-am dat câteva exemple de religii şi confesiuni, cele mai cunoscute.

Cu privire la lipsa de cultură, nu mă refeream la tine, ci la marea şi proasta majoritate până la urmă pentru care, orice nu e ortodox sau catolic e "pocăit"(dacă întrebi pe un oarecare: "de ce l-ai făcut pocăit?", o să-ţi spună:"păi nu e ortodox.). Însă e clar: aşa cum sunt diferenţe între ortodocşi şi catolici, la fel sunt şi între creştini după evanghelie şi baptişti, baptişti şi adventişti etc.

Religia nu e un domeniu pentru toată lumea.De aceea unii sunt atei, alţii credincioşi iar alţii ipocriţi(din nou, vorbesc la general, nu te cunosc şi nu pot şti ce fel de om eşti).

Numai bine

| Papillon09 a răspuns:

Ateu gnostic thinking Oare se impaca cele doua credinte?
Ateu stim cu totii este omul care neaga existenta unei Divinitati.
Acum sa vedem ce inseamna gnostic, gnosticism.
Ideea de baza introdusa de gnosticism a fost aceea cum ca salvarea se primeste numai prin posedarea acelui gnosis, respectiv cunostiinta secreta, ezoterica, singura ce poate da raspuns problemei vietii omului de pe pamant si care apoi garanteaza unirea cu divinul in viata de dincolo. Dumnezeu gnosticilor este unul total spiritual. El nu poate fi cunoscut. Este logic sa aiba aceste doua caracteristici, spun gnosticii. Motivul? Deoarece noi oamenii suntem trupuri materiale, si materia nu poate transcende imaterialul.Nu poate fi cunoscut nici prin intermediul intelectualitatii noastre, deoarece intelectul implica creierul, iar creierul este tot materie. El e de neimaginat si deasupra la orice. Dar exista.
Acum judeca tu, ce esti ateu sau gnostic? Dupa cum vezi ele nu prea se pot imbina. Se contrazic. Ori crezi intr-o divinitate ori nu? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns (pentru UnNumeCeNuExistă):

Se pare ca iti plac cuvintele contradictorii. happy
Ai spus ca esti ateu gnostic-se contrazic, acum spui ca nu crezi in nimic, dar de fapt crezi in stiinta si univers. Daca ai spus ca nu crezi in nimic deja te-ai contrazis pentru ca tu de fapt crezi in fraza ca nu crezi in nimic, dar ai mai amplificat asta si cu stiinta si universul.
Daca pentru tine stiinta si universul sunt nimic, ok inseamna ca nu crezi in nimic.
Ai grija atunci cand iti formulezi raspunsurile.winking
Sper sa te decizi in cele din urma.happy