| UnNumeCeNuExistă a întrebat:

Ce religie sunteti voi?
Eu sunt ateu gnostic...

26 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Nu ai cum sa fii ateu gnostic.
Poate Agnostic.
Gnosticii sunt poate cei mai informati credinciosi.

| OOOLEOOO a răspuns:

Rastafarian.

| chelstone a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Alalalala long...

| OOOLEOOO a răspuns (pentru chelstone):

Respect!

| mona a răspuns:

Crestin otodox

| RAY a răspuns:

Ateu,ateismul nu-i o religie,credinta,cult, dogma, doctrina, idei etc, este un minus

| zurick a răspuns:

Sunt crestin-ortodox si sunt mandra

| Liviu a răspuns:

Ateu laughing nu cred in nimic.
cred doar ceea ceva vad.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu fac parte din nici o religie.

| dragos9234 a răspuns:

Ateismul/agnosticismul nu este oreligie.

| HueyFreeman a răspuns:

Eu nu sunt o religie, sunt un om.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

In primul rand ca ateismul nu-i o religie.
In al 2-lea rand ca se spune agnostic si in al 3-lea rand nu exista ateu-agnostic.
Ateismul e ceva, agnosticismul altceva.

-Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| C0nstantin a răspuns:

Ateismul nu este o religie!

| Danielcristian a răspuns:

Adventist de ziua saptea.

| Calininio a răspuns:

Ateu de facto. Adica pe o scara de la 1 la 10 sunt 9.

| Jackul336 a răspuns:

Liber cugetator/ nu m-a intrebat niciun zeu cum imi mai merge daca sunt fericit, nu mi-a spus ce talente am asa ca decat sa dezvolt anxietati pe baza unui basm mai bine fac ce pot cu ceea ce pot

| RAY a răspuns (pentru Jackul336):

Liberi cugetatori sunt si ateii, nu isi place sa fi numit ateu, agnostic?

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Ortodox.

| 7Dany a răspuns:

Sunt crestin!

| marinelpop a răspuns:

Gnosticismul, o mişcare filozofico-religioasă care a contaminat credinţa unora, lua din ce în ce mai multă amploare. Gnosticii considerau spiritul ca fiind bun, iar materia, în esenţă, rea. Susţinând că tot ce e carnal este rău, ei respingeau căsătoria şi procrearea, ca provenind de la Satan. Unii dintre ei credeau că, întrucât numai ceea ce aparţine spiritului este bun, nu contează ce face omul cu trupul său. Aceste opinii au dus la apariţia a două stiluri de viaţă extremiste: ascetismul şi libertinajul. Gnosticii susţineau că salvarea nu poate fi obţinută decât prin gnosticismul mistic, sau cunoaşterea de sine, excluzând adevărul din Cuvântul lui Dumnezeu.

| Papillon09 a răspuns:

Ateu gnostic thinking Oare se impaca cele doua credinte?
Ateu stim cu totii este omul care neaga existenta unei Divinitati.
Acum sa vedem ce inseamna gnostic, gnosticism.
Ideea de baza introdusa de gnosticism a fost aceea cum ca salvarea se primeste numai prin posedarea acelui gnosis, respectiv cunostiinta secreta, ezoterica, singura ce poate da raspuns problemei vietii omului de pe pamant si care apoi garanteaza unirea cu divinul in viata de dincolo. Dumnezeu gnosticilor este unul total spiritual. El nu poate fi cunoscut. Este logic sa aiba aceste doua caracteristici, spun gnosticii. Motivul? Deoarece noi oamenii suntem trupuri materiale, si materia nu poate transcende imaterialul.Nu poate fi cunoscut nici prin intermediul intelectualitatii noastre, deoarece intelectul implica creierul, iar creierul este tot materie. El e de neimaginat si deasupra la orice. Dar exista.
Acum judeca tu, ce esti ateu sau gnostic? Dupa cum vezi ele nu prea se pot imbina. Se contrazic. Ori crezi intr-o divinitate ori nu? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns (pentru UnNumeCeNuExistă):

Se pare ca iti plac cuvintele contradictorii. happy
Ai spus ca esti ateu gnostic-se contrazic, acum spui ca nu crezi in nimic, dar de fapt crezi in stiinta si univers. Daca ai spus ca nu crezi in nimic deja te-ai contrazis pentru ca tu de fapt crezi in fraza ca nu crezi in nimic, dar ai mai amplificat asta si cu stiinta si universul.
Daca pentru tine stiinta si universul sunt nimic, ok inseamna ca nu crezi in nimic.
Ai grija atunci cand iti formulezi raspunsurile.winking
Sper sa te decizi in cele din urma.happy

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Crestin Ortodox...

| Cocodrilo a răspuns:

Sunt ateu-ortodox*.

* conform definitiei, ortodox inseamna :
Conform cu principiile tradiționale ale unei doctrine, ale unei dogme etc., considerată ca fiind singura adevărată; (despre oameni) care urmează cu fermitate (sau dogmatic) o asemenea doctrină.

| elik a răspuns:

Il iubesc pe Dumnezeu mai presus de orice! asta este religia mea happy

| bismarck a răspuns:

Nu există o asemenea religie.

Exemple de religii: creştinismul, iudaismul, islamismul, budismul etc.
Exemple de confesiuni(ramuri ale unei religii, creştinism de exemplu): ortodo x, catolic, adventist, creştin după evanghelie, penticostal, martor al lui Iehova, carismaticii etc.

Pocăiţii sunt de fapt tot ce nu e ortodox şi catolic.Lipsă de cultură.

| bismarck a răspuns:

Nu te acuz de nimic, şi nici nu-ţi predau istoria religiilor. Există profesori, cărţi, wiki, google pentru asta.Eu doar ţi-am dat câteva exemple de religii şi confesiuni, cele mai cunoscute.

Cu privire la lipsa de cultură, nu mă refeream la tine, ci la marea şi proasta majoritate până la urmă pentru care, orice nu e ortodox sau catolic e "pocăit"(dacă întrebi pe un oarecare: "de ce l-ai făcut pocăit?", o să-ţi spună:"păi nu e ortodox.). Însă e clar: aşa cum sunt diferenţe între ortodocşi şi catolici, la fel sunt şi între creştini după evanghelie şi baptişti, baptişti şi adventişti etc.

Religia nu e un domeniu pentru toată lumea.De aceea unii sunt atei, alţii credincioşi iar alţii ipocriţi(din nou, vorbesc la general, nu te cunosc şi nu pot şti ce fel de om eşti).

Numai bine

| Noah4823 a răspuns:

Sunt crestin ortodox! Si sunt mandru.

| Allisa a răspuns:

Adventista de ziua a Saptea!

| angus35 a răspuns (pentru Allisa):

Crezi ca exista Iad?

| William a răspuns (pentru Allisa):

Pai si in celelalte sase zile?

| chelstone a răspuns (pentru Allisa):

Mda, adventisa de ziua a opta...

| anonimg a răspuns (pentru angus35):

Imi dai voie sa raspund eu?
" Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa.20:14)
"... Iazul care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua." (Apocalipsa.21:8)
Biblia nu sustine ideea ca exista -sau ca va exista- un iad in care vor fi chinuiti vesnic cei pacatosi.
Retine ca orice idee negativa -despre Dumnezeul care Si-a dat singurul Fiu sa moara pentru noi- este de la Satan.
Satan a castigat pe ingeri de partea sa, punand la indoiala caracterul Lui Dumnezeu. Astfel el i-a castigat pe Adam si Eva, si va continua pana in zilele sfarsitului cu fiecare om in parte.
Deci orice gand rau despre Dumnezeu este de la cel rau. Si la fel si indoielile. Iar orice atractie catre Dumnezeu este de la Dumnezeu.
Inclinatia firii noatre pacatoase este sa ne indoim de bunatatea lui Dumnezeu; iar dovezi ca cerul ne poarta zilnic de grija exista din belsug. Totusi, pe cine ascultam mai mult?
Ca sa iesi din aceasta cursa trebuie sa nu ne mai sprijinim pe simtaminte, ci pe ceea ce sta scris, si pe dovezile purtarii de grija a lui Dumnezeu.
Daca azi ai avut paine pe masa, un loc unde sa-ti pleci capul seara, daca te-ai bucurat de viata si sanatate, dar si de faptul ca existi, atunci acestea nu se datoreaza lui Satan, nici parintilor tai, nici tie sau puterii si intelepciunii tale -caci si acestea tot de la Dumnezeu sunt-, ci 100% lui Dumnezeu. Cine oare Ii ofera recunostinta pentru darurile primite?