| mihaituneup a întrebat:

Ce credeti ca se intampla dupa moarte? din punctul vostru de vedere
Precizati si ce religie aveti sau daca sunteti ateu.

18 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Sunt de religie creştin-ortodoxă.
La şcoală am avut diverse discuţii cu profesorii pe această temă cât şi despre câteva minuni care au avut loc de-a lungul timpului.
Eu sunt o persoană foarte credincioasă chiar dacă nu merg în fiecare zi la biserică, chiar dacă nu ţin fiecare post şi aşa mai departe.
Cred că tot ceea ce scrie în Biblie este adevărat.
Eu cred în "judecata de apoi" şi în "lumea de dincolo".
Când omul părăseşte lumea de aici, cel mai probabil rămâne doar trupul însă sufletul se înalţă la cer, la Dumnezeu.
Aceasta este părerea mea, bună sau rea, o susţin.

Pa-pa.

| mihaituneup explică (pentru Hydrangeaceae):

Spui ca tu personal crezi tot ceea ce scrie in Biblie, ai citit-o?

| Furculingură a răspuns:

Nimic.
Nu cred în chestii gen " Spiritul se ridică şi merge pe un tunel unde vede lumina " şi alte aiureli.
E normal ca oamenii să moară. Mor şi sunt înmormântaţi.
Atât. Fără reîncarnare şi viaţa sufletului de după moartea fizică.

Sunt creştin-ortodox.

| al3xander a răspuns:

Parerea mea: moartea nu este sfarsitul ceva tot este dupa si nu ma refer doar ca ajungi in cer sau in iad, poate fi si reincarnarea.

| mihaituneup explică (pentru al3xander):

Te-ai gandit vreodata ca asta poate fi doar dorinta subconstientului tau,
o dorinta de viata vesnica si frica de moarte?

| al3xander a răspuns (pentru mihaituneup):

Prietene ai intrebat ce credem fiecare de ce critici acuma? tu nu te-ai intrebat niciodata ca poate gresesti cand esti ateu si crezi ca moartea e sfarsitul? eu nu critic pe nimeni, fiecare gandeste ce vrea, eu ti-am raspuns ce cred eu.

| mihaituneup explică (pentru al3xander):

Frate nu ti-am criticat raspunsul, eu vruiam doar sa vad daca iti susti opinia.

| Northern a răspuns:

Ce se intampla dupa moarte? Simplu, nimic.Ai murit deci nu mai existi.Nu mai simti nimic, nu mai gandesti nimic, nu mai spui nimic. Unii cred ca te reincarnezi, altii ca mergi in rai sau in iad sau mai sunt care cred ca vei invia la a doua venire cand va avea loc judecata.Eu cred ca toata izvorasc din frica omului fata de moarte.Nu am nici o religie.

| mihaituneup explică (pentru Northern):

Foarte realist ce ai scris, inca un om cu picioarele pe pamant care si-a invins frica de moarte si a patruns adanc in subconstient ca sa se impace cu ideea asta.

| Athée a răspuns:

Eu personal cred ca scopul vietii e iubirea. Gasirea acelei " jumatati". Daca nu reusesti a o gasi, trebuie sa revi mereu si mereu si mereu. Daca o gasesti, atunci esti binecuvantat si trimis intr-o lumea mult mai buna, numita de crestini " rai ". (p.s. nu am o religie anume, sa ma numesc Atee as gresi ca eu cred in ceva, desi nu stiu in ce. In ceva ce ne-a creat, de unde am aparut si noi, nu?

| MissmysteriousS a răspuns:

Cred ca exista o putere infinit mai mare decat a omului si probabil ca viata pe pamant e doar o incercare a sufletului.Nu murim niciodata..Moare doar trupul, dar sufletul e nemuritor.Nu cred ca aparem asa din neant si ne pierdem in pamant dupa moarte.
Parerile sunt impartite, e sub natura omeneasca ce ai intrebat tu; un raspuns plauzibil nu ti-l va da nimeni pentru ca nu e in masura.Va fi in masura dupa ce moare si apoi iti povesteste.

| mihaituneup explică (pentru MissmysteriousS):

Realizez ca "sufletul" este o parte a creierului?
pana la urma ti-ai dori sa fie ceva dupa moarte sau nu?

| MissmysteriousS a răspuns (pentru mihaituneup):

''Budistii spun ca dupa moarte sufletul se uneste cu universul''.
Daca ar fi dupa noi, ar fi un haos total. Prefer sa ramana un mister big grin.

| SarosBogdan a răspuns:

Parerea mea e ca, atunci cand mori, intri intr~o lume noua, mult mai spirituala si mai buna de cat ce'a de pe pamant.

| mihaituneup explică (pentru SarosBogdan):

Da dar iti dai seama ca dupe cele spuse de tine acolo vei intalni lumea de pe pamant?

| SarosBogdan a răspuns (pentru mihaituneup):

Pai de ce se zice o vorba din PoPoR, "lasa loc de buna ziua pe unde treci". Logic ca ne vom intalni si cu dusmani si cu persoanele dragi plecate(acolo sus)!

| yonela30 a răspuns:

Sincer chiar nu ma intereseaza ce se intampla dupa moarte, eu sa-mi traiesc viata, asta conteaza. Eu merg pe chestii demonstrate, daca nimeni n-a demonstrat concret ca exista o lume dincolo mi-e greu sa cred asta si totusi trebuie sa crezi in ceva mai ales cand e vorba de viata ta, pentru ca astfel devii optimist. Unii zic ca ne reincarnam, altii ca mergem in Paradis dar cel mai important e sa traim prezentul, parerea mea. Sunt crestin-ortodoxa daca asta conteaza in vreun fel.