| anonim_4396 a întrebat:

Ce reprezintă cei 24 de bătrâni din Apocalipsa 4:4?

Răspuns Câştigător
| fllu07 a răspuns:

Oameni aleși de pe pământ ca să slujească în ceruri, într-o poziție privilegiată.

42 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Poporul lui Dumnezeu simbolizat prin batrani, adica intelepti.
Apocalipsa 19,
4. Si cei douãzeci si patru de bãtrâni si cele patru fãpturi vii s-au aruncat la pãmânt si s-au închinat lui Dumnezeu, care sedea pe scaunul de domnie. Si au zis: "Amin! Aliluia!"
5. Si din scaunul de domnie a iesit un glas, care zicea: "Lãudati pe Dumnezeul nostru, toti robii Lui, voi care vã temeti de El, mici si mari!"
6. Si am auzit, ca un glas de gloatã multã, ca vuietul unor ape multe, ca bubuitul unor tunete puternice, care zicea: "Aliluia! Domnul, Dumnezeul nostru Cel Atotputernic, a început sã împãrãteascã.
Cei douzecisipatru de batrani au legatura cu VIITORUL si nimic cu evreii antici.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Cum adică poporul lui Dumnezeu? Evreii?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Toti cei ce implinesc versetul din Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.

| Celcestietot a răspuns:

Nu ai nicio idee?

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Probabil sunt din alte lumi create inainte de lumea noastra.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cei 12 profeti din Vechiul Testament si cei 12 Apostoli din Noul Testament

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Așa... La ce te referi? Eu am întrebat de cei 24 de bătrâni.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei 24 de batrani sunt cei 12 apostoli + cei 12 profeti ai vechiului testament. Ce e asa greu de inteles...

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

-Numărul(24) îl găsim cel mai clar în 1Cron. 24.
-Acest număr reprezintă un întreg când vine vorba de închinători.
-Sunt numiți bătrâni, împărați și preoți(Apoc. 5:10)
-Au scaune de domnie în Împărăție(Apoc. 3:21 -> 4:4)
-Cântă cântarea Răscumpăraților(5:9,10) [apropo, la noi s-a tradus cum că a facut din ei și că ei vor împărăți. De fapt, scrie "din noi" și că "noi vom împărăți" de unde și erorile]
-Au haine albe și coroane de aur pe cap.

Cei 24 de bătrâni reprezintă Biserica lui Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca crezi ca stii deja ce inseamna pentru ce ti-ai mai pierdut vremea sa pui intrebarea? Mai ales daca respingi raspunsurile care ti se dau

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Pentru ca persoane ca tine ce au interes dar nu și o sursă de inspirație coretă să primească un imbold către o cercetare mai amănunțită.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha. Da, o sa fac o cercetare mai amanuntita dar nu din sursele tale pr*testante ci din Sfintii parinti ai bisericii ortodoxe

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Păcat, vezi să nu ajungi în iad: Matei 23:9; 1Tim. 2:5; 1Petru 3:21.
- Voi spuneți "părinte" popei și prin asta vă împotriviți flagrant Domnului Isus. Cine este singurul Tată?
- Voi vă mărturisiți păcatele la popă, vă rugați la sfinți ce au murit și prin asta vă împotriviți flagrant învățăturii lui Pavel. Cine este singurul Mijlocitor?
- Voi botezați bebeluși ce nici măcar nu știu să vorbească și prin asta vă împotriviți învățăturii lui Petru. Ce mărturisesc bebelușii aceia?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Voi spuneți "părinte" popei și prin asta vă împotriviți flagrant Domnului Isus. Cine este singurul Tată?"

Ah, da, clasicul argument din partea pr*testantilor. Sunt curios cum te referi la parintii tai. "Ea e mama mea, Maria, și el este sotul ei, Vasile". Asa te referi la parintii tai? Nu vezi cat de absurda este interpretarea asta daca nu esti ipocrit si o urmezi pana la capat? Mai jos de Matei 23:9 scrie sa nu numesti pe nimeni "învatator". Cand mergi la scoala cum le spui profesorilor tai? "Ăla care ma invata"? Le spui in mod normal profesor, invatator asa cum îi spui propriului tau tata "parinte".
De ce scoti versete din context? Ai citit intreg capitolul 23 din Matei? Stii contextul sau interpretezi dupa propriul tau intelect si iti faci propriul intelect un idol? Hai ca te ajut eu daca nu stii contextualiza. "Pe scaunul lui Moise s'au așezat cărturarii și fariseii;
deci, pe toate câte vă vor spune faceți-le și păziți-le, dar după faptele lor să nu faceți, că ei spun, dar nu fac.
Că leagă sarcini grele și cu anevoie de purtat și le pun pe umerii oamenilor, dar ei nici cu degetul nu vor să le miște.
Și toate faptele lor le fac ca să fie văzuți de oameni; că-și lățesc filacteriile"

Deci dupa cum vezi, Mantuitorul critica atitudinea ipocrita a fariseilor. Aceasi atitudine ipocrita ca cea a oamenilor care spun ca in biblie scrie sa nu numesti pe cineva "tata" desi acei oameni isi numesc propriul parinte tata.

"Voi vă mărturisiți păcatele la popă..."

Iacob 5:16 " Mărturisiți-vă așadar unul altuia păcatele și rugați-vă unul pentru altul, ca să vă vindecați. Mult poate rugăciunea dreptului cea lucrătoare."

Ioan 20:22-23 " Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: „Luați Duh Sfânt!, cărora le veți ierta păcatele, li se vor ierta; cărora le veți ține, ținute vor fi".

"vă rugați la sfinți ce au murit..."

Iisus se spune sa ne rugam unii pentru altii si ne spune sa-i rugam pe altii sa se roage pentru noi. Chiar si in pr*testantism oamenii îi rog pe alti oameni sa se roage pentru ei. Sfintii nu sunt morti. Stim din pilda bogatului nemilostiv si al saracului Lazar ca oamenii "morti" sunt cat se poate de vii in viata de apoi. Avraam îl aude pe bogat din iad, iar Lazar este si el alaturi de Avraam.

"Cine este singurul Mijlocitor?"
Desigur ca singurul mijlocitor este Hristos, dar de asemenea Hristos ne-a spus sa ne rugam unii pentru altii. De ce ne-a spus sa ne rugam unii pentru altii si sa-i rugam si pe altii sa se roage pentru noi daca El este singurul mijlocitor? Noi nu ne rugam de sfinti sa se roage pentru noi asa cum il rogi pe oricare alt crestin de pe pamant sa se roage pentru tine.

"Voi botezați bebeluși ce nici măcar nu știu să vorbească și prin asta vă împotriviți învățăturii lui Petru. Ce mărturisesc bebelușii aceia?"

Ai citit Biblia, omul lui Dumnezeu ce esti? În Faptele Apostolilor scrie clar ca apostolii au botezat crestini "cu toata familia lor". Toti. Nu doar adultii. Nu scrie nicaieri "exceptand copiii". Botezul este o continuare spirituala a circumciziei care si aia a fost facuta la varsta inocentei.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu ai dat nici un contraargument la nici un verset din cele trei.
Nu are nici o legătură popa cu tatăl meu biologic.
Caută și înțelege ce scrie în Iacob. Ce faci la popă nu are absolut nici o legătură cu ce vrea Iacob să zică. Acolo este vorba de a spune celorlalți păcatele tale pentru a-i face să înțeleagă de ce este rău ce au făcut și să se pocăiască(vindece cum scrie acolo).
Isus a spus să ne rugăm unii pentru alții, nu la cine să ne rugăm. Ești analfabet funcțional, nu înțelegi ce citești? De rugat ne rugăm la Dumnezeu.
Vezi unde scrie că părinții sfințesc copiii și pune informația în funcție cu apostolii ce botezau familii.
Botezul este mărturia unui cuget curat, bebelușul nu știe nici unul din aceste 4 cuvinte măcar.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Și încă o chestie: unde scrie că apostolii botezau copii? Nu fă declarații nefondate și spun asta pentru că nu ai de unde să știi că cei mai tineri din acele familii erau copii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-ma sa te intreb o chestie. Tu crezi in Sola Scriptura? Ai citit scrierile primilor crestini? Daca nu te sfatuiesc sa le citesti. O sa descoperi ca niciunul dintre ei nu era protestant. Niciunul dintre ei nu invata idolul numit "sola scriptura". In Biblie nu exista canonul Biblic si nu scrie niciunde in Biblie "doar Scriptura". Canonul Biblic a fost alcatuit de sfintii parinti, cei pe care tu îi acuzi ca o sa mearga in iad...
Unde e logica aic? Pe de-o parte consideri ca autoritatea cea mai mare in crestinism e Biblia, pe de alta parte canonul Biblic la randul sau a fost alcatuit de sfintii parinti ai Bisericii Ortodoxe. Macat sa zici mersi ca ti-am dat Biblia happy

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Pavel nu s-a căsătorit, nu a fost părinte. Despre ce vorbești? Iar păcătuiești?
Treaba cu botezul bebelușilor a apărut în 220 en. din cauza lui Origene, â. Voi aveți istoria tradițiilor voastre, sau și acolo sunt băgate minciuni?
Unde am spus ceva de "sola Scriptura"? Dacă spun Scripturi mă refer la VT, credeam că știi asta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sola Scriptura este ideologia tampita a protestantilor. Daca nu stiai ai aflat acum. Te mai intreb inca o data. CINE a alcatuit canonul Biblic? CINE? Cine a zis ce carti sa fie in Biblie si ce nu? Pastorul din "biserica" ta penticobaptistoevanghelica sau cine?
Si mai am o intrebare. Daca voi pr*testantii (nu scriu tot cuvantul ca mi-e scarba de el) ziceti ca trebuie sa citesti doar Biblia si atat de ce aveti atatea denominatiuni? 30.000 de secte protestante exista in lumea asta. Care dintre ele e cea adevarata? Desigur, aia in care crezi tu e cea adevarata...

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

""biserica" ta penticobaptistoevanghelica" laughing tare asta.

Eu admir lucrarea ce se face în anumite Biserici Baptiste, dar nu cred în religia Baptistă pentru că în origine se credea că nu există Mileniul(prin asta se diferenția de celelalte culte în trecut). Eu cred în Biblie, așa cum cred și pastorii din anumite Biserici.
Sunt aprox. 33000 de culte, de religii, pentru că se interpretează prost Biblia; cei 33000 de prezbiteri nu știu o iotă de cultură mozaică, cultură în care s-a scris și VT din care s-au dat citate în NT.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Dar nu-ți trebuie cultură ebraică, ci clasa a 3-a(să înțelegi ce citești), pentru a înțelege cât de greșită este învățătura ortodoxă, catolică, adventistă ș.a.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca din alea 30.000+ de culte literalmente toti interpreteaza gresit Biblia dar fix tu si cultul tau si pastorul tau de la coltul strazii o interpreteaza corect? Asta-mi miroase a mandrie.
Uite, eu sunt dispus sa renunt la ortodoxie si sa ader la cultul tau daca imi explici cum puii mei din 30.000+ de secte protestante fix tu te-ai gasit sa nimeresti care e adevarul.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Pentru că noi o luăm(Biblia) ad litteram în raport cu mozaismul și cultura iudaică. (vezi www.youtube.com/channel/UCF7VJc8K6Kg_d8tfrHgt-vg )

Du-te la o Biserică în care prezbiterul îți poate răspunde la toate întrebările și care nu își însușește nici un leu pe an pentru slujirea în Biserică.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iei Biblie ad literam de ce îi spui parintelui tau "tata"? Iisus a zis sa nu-i zici niciunui om "tata"

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Pentru că este tatăl meu biologic, iar mama este mama mea biologică. Preotului de ce i se spune părinte de către enoriași? Nu este nici Dumnezeu nici tată de trup.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus nu spune "nu numi pe niciun om tata in afara de tatal tau biologic" ci spune "nu numi pe niciun om tata" si punct. Nu ziceai ca luati Biblia ad literam? Ad literam asta inseamna, sa nu numesti pe NICIUN OM tata. Pe NIMENI. AD LITERAM

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Exact, ad litteram, iar acolo scrie să numești. Știi ce înseamnă a numi? Tu când îi spui popei "părinte" te referi la tatăl tău biologic, sau la Dumnezeu? Tatălui biologic îi spun tată pentru că este tatăl meu biologic, iar pe Dumnezeu îl numesc Tată pentru că este Creatorul din care s-au făcut toate. Din popă ce s-a născut?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Adaugi de la tine. Dumnezeu a zis sa nu spui niciunui om tata, nici macar celui biologic.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu adaug de la mine, așa este. Tată este acela din care s-a născut ceva. Repet, din popă ce s-a născut?

| fllu07 a răspuns:

Ioan vede 24 de bătrâni în jurul tronului. Care este semnificaţia acestei cifre? În multe privinţe, aceşti bătrâni au fost prefiguraţi de preoţii fideli din Israelul antic. Apostolul Petru le-a scris creştinilor unşi: „Voi sunteţi «un neam ales, o preoţie regală, o naţiune sfântă, un popor care să fie o proprietate specială»" (1 Petru 2:9). Să remarcăm că în vechime preoţia iudaică era împărţită în 24 de grupuri. Fiecare grup slujea înaintea lui Dumnezeu câteva săptămâni într-o anumită perioadă a anului pentru ca serviciul sacru să fie efectuat fără întrerupere (1 Cronici 24:5-19). Este potrivit deci ca în viziunea lui Ioan referitoare la preoţia cerească să apară 24 de bătrâni, deoarece aceştia îi slujesc lui Dumnezeu încontinuu, fără întrerupere. Când va fi completă, această preoţie va avea 24 de grupuri, fiecare dintre ele numărând 6 000 de învingători, deoarece în Apocalipsa 14:1-4 se spune că 144 000 (24 x 6000) sunt „cumpăraţi dintre oameni" ca să stea, împreună cu Mielul, Isus Cristos, pe muntele Sion ceresc. Dat fiind că numărul 12 înseamnă o organizaţie echilibrată din punctul de vedere al lui Dumnezeu, numărul 24 (dublul lui 12) subliniază sau întăreşte această caracteristică.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Tu spui că numărul deplin al credincioșilor este de 144 000?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Credincioșilor care merg la cer.
Cei care raman pe pământ, spune Biblia, sunt o mare mulțime de oameni din toate popoarele, triburile, națiunile si limbile pe care nimeni nu putea să o numere. Apocalipsa 7:9, 10.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Nimeni nu știe care este numărul deplin al neamurilor(ei împreună cu evreii ce s-au pocăit vor fi "răpiți"), iar poporul pe care nu-l poate număra nimeni sau "cei mulți" se referă la evrei, ei vor fi împărțiți peste tot pe pământ(cum și sunt acum).

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

E să adevărat, nimeni nu știe. Biblia spune că este o mare mulțime din toate popoarele limbile. etc. Cat despre evrei, nu mai sunt poporul ales al lui Dumnezeu. Ieremia 31:31-33 spune că va încheia un legământ nou cu națiunea... deoarece primul a fost încălcat. Mai mult Isus Cristos a spus în Matei 21:43 ca Dumnezeu va încheia cu alta națiune un legământ. Si cel în vigoare încă în acele momente urma să ia sfârșit. Iar încă o dovadă că evreii nu sunt cu nimic mai presus de alți oameni din alte națiuni, o găsim în Faptele Apostolilor 10:34, 35 - imediat după înființarea noii congregatii creștine, apostolul Petru spune că Dumnezeu l-a ajutat să înțeleagă că El (Dumnezeu) nu este părtinitor, ci IN ORICE NAȚIUNE omul care se teme de el este primit. Așadar evreii au pierdut șansa unică de a fi regi și preoți în ceruri împreună cu Isus Cristos.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"Așadar evreii au pierdut șansa unică de a fi regi și preoți în ceruri împreună cu Isus Cristos."
Dar pe mine mă interesează să știu, pe scurt, ce reprezintă cei 24 de bătrâni. Neamuri? Evrei? Prezbiteri? Ce?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Da, corect.
O explicație puuuțin mai detaliată aici:
-După cum ai spus și tu, numărul îl găsim cel mai clar în 1Cron. 24.
-Acest număr reprezintă un întreg când vine vorba de închinători.
-Sunt numiți bătrâni, împărați și preoți(Apoc. 5:10)
-Au scaune de domnie în Împărăție(Apoc. 3:21 -> 4:4)
-Cântă cântarea Răscumpăraților(5:9,10) [apropo, la noi s-a tradus cum că a facut din ei și că ei vor împărăți. De fapt, scrie "din noi" și că "noi vom împărăți" de unde și erorile]
-Au haine albe și coroane de aur pe cap.

Cei 24 de bătrâni reprezintă Biserica lui Dumnezeu!

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biserica lui Dumnezeu, alte traduceri mai spun Israelul lui Dumnezeu, sau Noul Israel.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Dacă ei vor să ignore 5:8, 9,10 problema lor.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine, si ce sa ignore?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Cei ce spun că reprezintă evreii, fără neamuri. Prin asta ignoră Apoc. 5: 8, 9, 10.
Dacă prin Israelul lui Dumnezeu și Noul Israel se referă la totalitatea răscumpăraților(inclusiv neamuri), atunci este corect.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. În noul israel sunt incluși si necrestinii, ( Corneliu din faptele apostolilor cap. 10) si iudeii. Iar strângerea lor încă nu sa încheiat.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oameni aleși de pe pământ ca să slujească în ceruri, într-o poziție privilegiată.