| depression17 a întrebat:

Ce restrictii urmeaza persoanele din cultul penticostal? Ce au voie sa faca si sa nu faca? Din ce stiu totul e interzis la ei

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pentru cei din cultul penticostal sunt valabile toate poruncile din Noul Testament -(sa nu minți, sa nu furi, sa nu ucizi nici măcar prin avort, sa nu faci sex premarutal(curvie) sau adulter( preacurvie) sa nu trăiești în homosexualitate, lesbianism, sa nu invidiezi, sa nu bârfește etci exact la fel ca și pentru ortodocși, catolici, reformați sau toți care zic au la baza credintei lor Biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e totul interzis la ei. Și acum vine întrebarea: de ce noi nu putem face anumite lucruri, dar ortodocșii sau alte religii pot? Că noi ne luăm toate practicile DIN BIBLIE. Deci nu reiese ca voi nu împliniți toată Biblia? Ba asta reiese chiar din întrebarea ta. Penticostalii nu beau, nu fumează, nu se bat, nu înjură, nu se tatuează, femeile poarta batic și fusta, nu se machiază, nu de vopsesc, nu își fac unghiile etc. Dar în schimb, știi care e diferența? Ca eu sunt mai fericiți decât ceilalți "credincioși" și Îl cunosc cu adevărat pe Dumnezeu.

| depression17 explică (pentru anonim_4396):

Am o alta intrebare, ce parere ai de penticostalii care nu poarta batic decat arunci cand merg la biserica? Cunosc multe persoane chiar eu, deci as vrea sa iti aud opinia despre ce crezi tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru depression17):

Pai e greșit ceea ce fac. În primul rand, ptc baticul e un semn în fata îngerilor (scrie în 1 Corinteni 11 parca) și tot acolo scrie și ca femeia trebuie sa poarte batic cand se roagă. Dar ce? Se roagă numai la biserica? Și pe strada se roagă, acasă, la servici/ școală. Sau asa ar fi normal, pentru un credincios. Și cum sa se roage fără batic? Sau dacă ar avea un accident atât de grav, încat nici nu s ar mai putea mișca, dar nu ar avea batic. Cum s ar mai ruga la Dumnezeu sa le salveze? Și mai intervine și alt păcat aici. De ce nu poarta batic și pe strada? Le e rușine? Pai scrie clar în Biblie ca de cine se rușinează cu Dumnezeu, si El se va rușina. E biblic ca femeia sa poarte mereu baticul. Cele ce nu o fac, încalcă aceste lucruri pe propria răspundere, dar vor da socoteală

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Nu este așa,sunt biserici penticostale foarte "lumești", chiar cu îmbrãcãminte indecentã uneori. La începuturi întradevãr, se impuneau mai multe reguli (chiar cu severitate în unele familii), mai ales pe la sate, unde te bârfeau ceilalți dacã erai " pocãit ce trãiește în neorânduialã". Plus cã erau și mai mulți proroci la începuturi, aproape în fiecare "adunare penticostalã", și dãdeau pãcatul pe fațã la cei ce o luaserã pe cãi greșite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Încă e asa. Într adevar, sunt și biserici lumești, dar sunt foarte multe cum erau și înainte, și nu de rușinea oamenilor, ci ptc vor sa Ii fie plăcuți lui Dumnezeu. În biserica mea sunt vreo 9 proroci și avem și văzători. Deci nu toate bisericile sunt lumești, doar câteva

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am cunoscut adunare unde erau mai mult de jumãtate dintre ei, vorbitori în limbi. Dar pe bune, cu tãlmãcire, nu bolboroseli omenești neinteligibile, cum sunt mai peste tot. Ne ajutã foarte mult în bisericã acei vorbitori în limbi, pentru cã vin misionari din alte țãri, dar nu au translator. Mai ales limba germanã, nu o înțelege multã lume laughing

| Whateverrr a răspuns:

Ai pus problema puțin greșit. Nu religia în sine interzice anumite lucruri, ci Biblia este o sursă prin care putem descoperi ce vrea Dumnezeu de la noi, spre binele nostru final.
Principiile morale sunt în esență aceleași și pentru ortodox și pentru penticostal.
În fine, dincolo de culte, cert este că numai atunci când suntem mântuiți putem, prin puterea lui Dumnezeu, să trăim o viață cu adevărat evlavioasă.
Hristos vrea să-L urmăm de bună voie, nu pentru că ne obligă vreo religie.

| goodspeed55555 a răspuns:

Se vorbeste de unirea Bisericilor, deci de ajungere la sobornicitate. La sobornicitatea Bisericii ajung cei ce renunţă la confesionalitate… Tendinţa Papei de a atrage în acelaşi staul pe toţi creştinii nu se va realiza niciodată. Papa nu va ajunge niciodată la o turmă şi un Păstor în staulul Romei, deoarece Biserica are un singur Păstor: Iisus Hristos.
* Sectarii au provocat o libertate catehetică care-i duce la erezie.

* Diavolul ştie şi el Scriptura, însă diavoleşte, deoarece mintea lui fiind nebună, strâmbă înţelesul oricărui cuvânt, devreme ce el nu stă în adevăr, ci în minciună.
* Dracii nu au putere asupra creştinului ortodox, botezat după rânduială, în Biserica. Botezul pocăiţilor (de tot felul) este lepădare de primul botez drept şi e păcat.
* Nu da cu bâta în viespele sectare.
* Ba unii vor ajunge ca, cu ajutorul demonilor, luându-se după amăgiri satanice, să pogoare chiar foc din cer amăgind chiar şi pe sfinţii adevăraţi. Aceştia sunt mucarii de azi, din mijlocul vostru, adică sectarii, care atunci când vor fi lepădaţi de dreptul Judecător vor zice: "Doamne, nu am făcut minuni în numele Tău? Nu ne-am închinat noi Ţie?" La toate acestea Dumnezeu le va răspunde: "Duceţi-vă de la Mine blestemaţilor fiindcă nu vă cunosc pe voi"

"Vor merge în iad cu Biblia în mână!"

Întrebări recente