| Tanasă_Cosmin_1999 a întrebat:

Ce rol are preotul in viata crestinului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preotul in primul rand are o functie pastorala, este cel care sarvarseste sfiintele taine in Biserica. Cam acesta ar fi rolul preotiei.

15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sa ii ia banii.

NOname
| NOname a răspuns:

Să colecteze banii (taxa pe prostie).

| Tanasă_Cosmin_1999 explică (pentru NOname):

Dar calugarii ce parere ai aia iau bani?

| MskDesign a răspuns:

Sa-l induca in eroare si sa il lase fara bani.

| CinevaNou a răspuns:

Cu siguranta are rolul de a nu lasa crestinul sa cada in pacatul banului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este interesant de intrebat si ce rol are crestinul in viata preotului.

| BaiatDeGaşcă a răspuns:

Incatusarea mintii, indobitocirea populatiei. Toate aberatile crestinilor care nu sunt din biblie sunt de la preoti

| anonim_4396 a răspuns (pentru BaiatDeGaşcă):

laughing facempalm, careva sa zic ca pentru toate superstitile preotii sunt devina.

| BaiatDeGaşcă a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii preoti chiar te ajuta spiritual si nu au nevoie de bani sau altele dar altii sunt niste marsavi care umbla numa dupa bani, si noi ne ducem sa le mai pupam si mana si ei cine stie ce au facut cu mana aia.=)

| anonim_4396 a răspuns (pentru BaiatDeGaşcă):

De acord, dar adevarul e ca orice persoana indiferent de functia sa reflecta societatea in care e crescut, si din nefericire in societatea nostra sunt veneratii zeii materialismului denumiti banii.

| BaiatDeGaşcă a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai mare dreptate happy

| LeZizu a răspuns:

Rolul preotului este sa il faca pe crestin sa se simta mai bine, sa fie mai bun, mai calm, mai linistit, sa il ajute sa treaca peste probleme, sa ii dea putere sufleteasca.

Dar marea parte din preoti ceea ce fac este sa te jumuleasca de bani si sa te faca sa nu mai crezi in Dumnezeu.

| MrNob0dy a răspuns:

Preotul are rolul de indrumator al crestinului ne invata cum sa ne traim viata spirituala...

| Tanasă_Cosmin_1999 explică:

Dar de călugari și pustnici ce părere aveți?

| AlexAndra2001310 a răspuns:

Preotii au rolul de a indruma omul spre bine. De exemplu cand mergi la spovedit el iti da sfaturi si te ajuta sa-ti repari greselile. Nu e doar acesta rolul mai sunt, de exemplu ei au harul preotiei si oricat de pacatos ar fi in viata de zi cu zi cand isi imbraca straiele el este imbracat cu sfantul duh ( daca imbraca straiele cu inima curata ci nu cu alte intentii).winking