| qVoichita a întrebat:

Ce s-a întâmplat cu Isus(trupul) după ce a fost introdus în mormânt?
Varianta mea
Ucenicii au căutat să-i îndeplinească ultima dorință pe care le-a mărturisit-o la "cina cea de taină", deci s-au dus și s-au tocmit cu ostașii romani care păzeau mormântul. Cum romanii nu aveau vreun interes ca să-l păzească și se simțeau aiurea păzind un mormânt, au fost deschiși la negociere și l-au dat pe Isus la un preț destul de bun pentru un mort. Astfel ucenicii au reușit să-l ia pe Isus din mormânt și apoi s-au gândit cum să-i îndeplinească ultima dorință, cea pe care n-o înțeleseseră atunci când le-a mărturisit-o. În acele vremuri carnea era considerată comestibilă dacă era păstrată de 2 zile într-un loc întunecos și răcoros, deci ucenicilor nu le-a fost de prisos. Așadar au făcut o masă la care au luat parte numai ei, ucenicii, iar rudelor lui le-au spus că a înviat după ce acestea găsiseră mormântul gol.
Vă întrebați de ce ar fi făcut ucenicii una ca aceasta? Credința, bat-o vina! Unii ucenicii credeau că mâncând din Isus vor dobândi "harul" lui, alții că se vor tămădui ori că vor avea puteri supranaturale. Resturile, ce nu au putut consuma ucenicii, au devenit venerabile pentru primii creștini. Acestea s-au pierdut cu timpul, unele degradându-se, altele fiind furate ori fiind distruse de "păgâni", însă cultul moaștelor a fost perpetuat până în zilele noastre.

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu cred ce spune Ioan, ucenicul lui Iisus și martor ocular la evenimente, care a scris ce a văzut și anume că Tuma, după înviere a atins trupul fizic al lui Isus.Cred că ucenicii au fost așa de tirști și de înfricoșați după execuția lui Iisus încât dacă nu l-ar fi văzut întradevăr viu după aceea nu le-ar fi ars să meargă să vestească peste tot o farsă și să-și și dea viața pentru așta, după cum știm din istorie, înafară de Ioan toți ucenicii au murit ca martiri.

| RAY a răspuns:

Poti dovedi ceea ce afirmi?

| qVoichita explică (pentru RAY):

Tot atât cât pot dovedi și cei care susțin că este viu dar a murit.

| RAY a răspuns (pentru qVoichita):

Religia a fost inventata ca sa dea o speranta omului desi nimanui nu-i pasa de biblia sau daca a inviat sau nu

| qVoichita explică (pentru RAY):

Religia a fost inventată pentru manipularea omului. Adesea credința religioasă a fost impusă cu forța, făcându-se astfel asocierea lui dumnezeu cu forța.

| sublime89 a răspuns:

Nu-mi prea vine sa cred in partea cu canibalismul, dar cea cu furatul trupului e destul de posibila. Faptul ca in noul testament se incearca a se da o explicatie pentru acest zvon ca ar fi fost furat, spune multe. Dar e foarte greu sa mai deslusim adevarul din toate povestile astea amestecate, si dupa atata timp. Ce ramane e ca nu exista nicio dovada care sa sustina afirmatia extraordinara a crestinilor cum ca Isus ar fi inviat. Iar inca un lucru suspect e ca Isus, odata "inviat" nu a stat decat foarte putin prin preajma, si aparea asa ocazional. Au inventat povestea cu ridicatul la cer, ca sa le raspunda celor care ar fi intrebat: "Daca Isus e viu, atunci unde e? Vreau sa-l vad", astfel: "A inviat, dar s-a inaltat la ceruri, deci ne pare rau, nu-l poti vedea". Foarte convenabil.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Bar Abba inseamna fiul Tatalui.
In aceeasi perioada cica era arestat si Bar Abba.
Cam ciudata coincidenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu s-a întâmplat nimic pentru că "Isus Hristos" nu a existat niciodată. Nu este o persoană atestat istoric iar personajul "Isus" nu este decât un caracter furat și adaptat din legendele a peste 18 zei antici păgâni.
http://crestinismulexpus.blogspot.be/......istos.html
http://crestinismulexpus.blogspot.be/2015/07/nazarineanul-omniprezent.html
http://crestinismulexpus.blogspot.be/......-toti.html

| BogdantheDreamer a răspuns:

E cea mai mare tampenie pe care am vazut-o vreodata. Dar in fine e problema ta, deoarece negand existenta si invierea lui Hristos iti inchizi singur drumul spre viata vesnica a sufletului, tu cu mana ta. Nu faci rau nimanui prin a spune asta, ci doar tie.

Am auzit si de Michael Jackson ca ar fi fost devorat de fani. Ce zici de asta?

| qVoichita explică (pentru BogdantheDreamer):

Nu neg faptul că a existat dar este clar că adepții lui au creat un personaj total diferit de persoana din realitate, atribuindu-i capacități pe care nu le-a avut și transformându-l într-un biruitor.

| AlinC17 a răspuns:

Nu s-a întâmplat asa. Isus a înviat si ostasii s.au speriat de înger si au rămas ca niste moti. Matei 28:1-4. Isus a înviat, iar preotii de seama si bătrânii au mituit strajerii sa zică, ca au venit ucenicii si l.au furat. Tot Matei 28:11-20

| qVoichita explică (pentru AlinC17):

Tu chiar crezi poveștile astea?
Dacă eu scriu acum că ești un retard înseamnă că este și adevărat pentru că este scris?