| vicky14u a întrebat:

Ce s-ar fi intamplat in gradina raiului daca Adam si Eva nu pacatuiau?

30 răspunsuri:
| Polonic1 a răspuns:

Crestinismul nu ar fi existat.

| BlackSulphur a răspuns:

Nu stiu, ar fi fost scrisa altfel povestea, si astfel nu s-ar mai fi creat niste religii asa de tampite.

| Neberius13 a răspuns:

Sarpele i-ar fi strangulat

| AnnaAnne99 a răspuns:

Nu ar mai fi fost nevoie sa scapam de pacatul stramosesc prin Botez.

| xXAdeBossXx a răspuns:

Ne-am fi nascut direct in gradina edenului si am fi trait direct viata de veci.winking.

| Maxim96 a răspuns:

Am fi avut viata vesnica in Eden.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu ar fi existat, aşa cum nu a existat şi nu există.

| UnunderstoodArtistHere a răspuns:

Nu ar fi existat oameni, am fi trait si acum in rai

| Wøodenpints a răspuns:

Sex

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru AnnaAnne99):

Ai o minte plina de fantezii happy crezi ca botezul asta are ceva miraculous in el? sunt o multime de oameni care nu fac botezul si sunt, Just like us...

| CISCO a răspuns:

Eu nu cred ca au pacatuit ca au mancat cateva mere bune aveau nevoie de vitamine rolling on the floor

| CISCO a răspuns (pentru UnunderstoodArtistHere):

Corect traiam in rai rolling on the floor totii stateam dezbracati si aveam cate 5 neveste

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Și unde se afla Edenul?

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

10. Şi din Eden ieşea un râu, care uda raiul, iar de acolo se împărţea în patru braţe.
11. Numele unuia era Fison. Acesta înconjură toată ţara Havila, în care se află aur.
12. Aurul din tara aceea este bun; tot acolo se găseşte bdeliu şi piatra de onix.
13. Numele râului al doilea este Gihon. Acesta înconjură toată ţara Cuş.
14. Numele râului al treilea este Tigru. Acesta curge prin fata Asiriei; iar râul al patrulea este Eufratul.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Mai simplu, pe pământ sau în cer?

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Pe pamant.Se spune si teritoriul unde s-a aflat el.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

De acord. Desigur locul exact nu-l cunoaștem, dar aproximativ.
Cum crezi, dacă scopul lui Dumnezeu a fost ca oamenirea să trăiască veșnic pe pământ, a eșuat el din cauza păcatului lui Adam?

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Da,dar prin jertfa Fiului Omului ni s-a dat viata vesnica nu pe pamant, ci in cer, cu conditia sa ne pastram credinta pana la moarte.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Deci a eșuat totuși scopul inițial?

| Maxim96 a răspuns (pentru iurii75):

Da.

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

În cazul oamenilor se întâmplă, "n-am reușit aceasta (sau m-au împiedicat ), voi face alta", dar în cazul celui Atotputernic?
IIsaia 46:10 Cel ce spune de la început sfârşitul şi din timpuri străvechi lucrurile care n-au fost încă făcute, Cel ce spune: «Hotărârea mea va rămâne în picioare şi voi face tot ce-mi place»,
Isaia 55 :10, 11 10 Căci aşa cum ploaia bogată şi zăpada coboară din ceruri şi nu se mai întorc acolo până nu satură pământul şi nu-l fac să rodească şi să încolţească, pentru a da sămânţă semănătorului şi pâine celui ce mănâncă, 11 tot aşa va fi şi cuvântul meu, care iese din gura mea. Nu se va întoarce la mine fără rezultat, ci va face negreşit ce-mi place şi va reuşi în lucrul pentru care l-am trimis.
Îl poate împiedica ceva/cineva pe Dumnezeu să îndeplinească ce și-a propus?

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

Nu în zadar Dumnezeu profeţeşte că va fi "un cer nou şi un pământ nou".
Este deci posibil ca pentru viaţa veşnică inclusiv pământul să fie un loc de convieţuire al oamenilor.

Iarăşi nu am putea crede că acesta va fi singurul loc (ar însemna să limităm fie puterea, fie bunătatea lui Dumnezeu), mai ales că Scriptura menţionează ŞI EXISTENŢA UNEI "MARI MULŢIMI ÎN CER"!

| AnnaAnne99 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Pai eu stiam ca prin Botez obtii iertarea pacatului stramosesc

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru AnnaAnne99):

Da teoretic e adevarat, dar practic, botezul nu schimba cu nimic lucrurile, e doar un gest simbolic

| Dumniezău a răspuns (pentru ErrorFound):

Linku asta l-am pus eu la o intrebare.E prea comic.rolling on the floor

| ErrorFound a răspuns (pentru Dumniezău):

Stiu, prima data cand l-am vazut nu m-am oprit vreo 10 minute din ras. rolling on the floor

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eram si noi acum in rai dar fara net

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

?