| vicky14u a întrebat:

Si cine este mai vinovat pentru incalcarea poruncii in gradina raiului, Adam sau Eva?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Amandoi sunt de vina pentru ca nu au ascultat de porunca lui Dumnezeu si apoi in loc sa recunoasca greseala, ei au dat vina unul pe celalalt.

| Rapplex a răspuns:

Dumnezeu happy A fost conştient de ce o să se întâmple, şi totuşi, a permis asta, iar apoi tot el a fost cel iritat! Ciudat!

| danut a răspuns:

Biblic, primul vinovat este Lucifer dar in Eden succesiunea (la asta te referi) a fost in felul urmator: Prima greseala a fost aceia ca Eva s-a indepartat de Adam, a doua a fost ca Eva s-a apropiat de pomul interzis, a treia a fost ca a intrat in discutie cu Sarpele, a patra greseala a fost ca s-a indoit de ceea ce spusese Dumnezeu, a pacatuit cand a mancat din fructul interzis, apoi Adam a pacatuit pentru ca din dragoste pentru Eva a acceptat moartea mancand si el din fructul oprit. Daca Adam nu ar fi mancat din acel fruct atunci Dumnezeu i-ar fi facut alta femeie. Ordinea este Eva si apoi Adam. Amandoi sunt vinovati DEOPOTRIVA dar practic Eva a fost capul rautatilor.

NOname
| NOname a răspuns:

Idioţii care au scris povestea.
http://i.imgur.com/aNKkWdv.jpg

| Purec a răspuns:

Dumnezeu este vinovat. EL i-a creat asa tampiti si pacatosi.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Purec):

Nah... fructul interzis era de vina

| BlackSulphur a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nope, scoarta copacului era vinovata.

| Mădă0611 a răspuns:

De fapt e dumnezeu din moment ce nu le-a dat minte primilor oameni (nu cunosteau binele si raul).

| Lizzu a răspuns:

Nici unul si nici altul...ei au fost doi amarati de pioni in lupta fara sfarsit dintre cele doua creaturi: dumnezeu si diavol.

| ErrorFound a răspuns:

Dumnezeu.

| ww2Totenkopf a răspuns:

Eva.

| Maxim96 a răspuns:

Amandoi sunt vinovati, pe Eva a amagit-o sarpele, iar pe Adam l-a induplecat Eva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista MAI vinovat.doar vinovat.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Biblia este o metafora. Noi suntem aici pentru ca firea omului este de a incalca regulile, nu pentru ca Eva si-a infipt coltii intr-o poama.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Daca pleci de la premise ca textul bibliec e scris la figurat, ai plecat gresit

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Daca tu consideri ca singura situatie in care e pacat sa te razbuni este atunci cand iti iei o palma peste obraz, atunci scuza-ma...

| sabrina103 a răspuns:

Ambii insa cu responsabilitate diferita. De ce Adam nu a stat langa Eva ca s-o protejeze? Sarpele s-a dus la femeie pentru ca era mai vulnerabila. Apoi Adam nu a reactionat cand Eva i-a dat sa manance.

| 22SWAG22 a răspuns:

Dumnezeu...

| RandomDeTot a răspuns:

Eva pentru ca ea s-a lasat ispitita si la ispitit si pe Adam

| xXAdeBossXx a răspuns:

Eva deoarece l-a ascultat pe sarpe si l-a atras si pe adam.Deasta Dumnezeu a dat ca tot restul vietii femeii sa se supuna barbatului.Credema stiu.