| Kramerwalt a întrebat:

Daca Adam si Eva nu pacatuiau, oare am mai fi existat noi?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred ca da. Pentru ca Dumnezeu le-a spus:,, Cresteti inmultiti-va si umpleti pamantul.,,

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Nu mai stiu thinking asta le-a zis-o inainte sau dupa ce au furat mere? laughing

| Esperança a răspuns:

Nu. Pentru că Dumnezeu nu a creat femeia cu scopul de a fi întrebuinţată sexual,ci a creat-o ca şi un ajutor pentru Adam.
Dar după ce cei doi au căzut în păcat au descoperit ce înseamnă ruşinea şi goliciunea. Atunci din cauza păcatului, au apărut relaţiile intime şi tot din această cauză Dumnezeu a permis ca bărbatul să aibă o singură femeie ca şi ajutor din toate punctele de vedere, mai ales din punctul de vedere al ispitei.
Deaceea găsim în Biblie scris "Decât să ardeţi, mai bine vă căsătoriţi"
Iar de atunci, din cauza neascultării, pământul s-a umplut de oameni, de boli, de păcat...

| MMihai a răspuns:

Dar la care dintre păcatele lor te gândești?

| Arthur a răspuns:

Crezi că ar fi fost mare pagubă?

| Laura a răspuns:

Dacă nu eram fricoși sau genial de manipulatori, oare ar mai fi existat Adam și Eva?

| RAY a răspuns (pentru Laura):

Corect asa e

| danut a răspuns:

Sigur nu, deoarece planul lui Dumnezeu era ca oameni sa se umple pamantul la modul unei civilizatii rurale unde fiecare sa ocupe o suprafata de teren care sa-i satisfaca toate necesitatile si peste dar nu aparitia marilor ingramadiri urbane si suprapopularea pamantului. Probabil extinderea umana s-ar fi oprit atunci cand tot pamantul era ocupat de locuitori, probabil cateva zeci de milioane era un numar destul de mare. Dumnezeu l-a facut pe om sa locuiasca si sa munceasca in gradina (Eden) si nu intr-un oras, Dumnezeu a facut pamantul ca pe o gradina dar omul (sub influenta satanei) mla transformat in cetati si orase.

| Cosminovici18 a răspuns:

Da pentru ca chiar daca ei pacatuiau sau nu, noi tot am fi existat!

| LineGuide a răspuns:

Da, n-am mai fi murit, nu ar mai fi fost nevoie de munca, nu ne-am mai putea lovii, am fi putut zbura cu puterea mintii, si cu viteza gandului, si altele.Dar categoric am fi existat.

| 4b a răspuns:

Daca Adam si Eva nu pacatuiau, noi n-am mai fi existathappy

| Reek54 a răspuns:

Daca faci dragoste, nu pacatuiesti, daca faci sex salbatic, atunci cica pacatuiesti laughing.

| RAY a răspuns:

Existam fara ei desigur

| pwp a răspuns:

Da,de ce nu? Si am fi trait cu totii in rai, in pace si armonie!

| Seby90 a răspuns (pentru pwp):

Skip life, head to heaven, take a train... in the face.

| pwp a răspuns (pentru Seby90):

Waw...ma uimesti..stii engleza!

| Seby90 a răspuns (pentru pwp):

Iar tu nu stii sa te folosesti e punctuatie.

| pwp a răspuns (pentru Seby90):

Uita-te la rank-ul meu, apoi la al tau..Vezi vreo diferenta?

| martzian a răspuns:

Nu stiu.

Cu siguranta ca oamenii s-ar fi inmultit si ar fi umplut pamantul, conform poruncii date in ultima zi a creatiei, dar nu sunt sigur ca circumstantele ar fi fost aceleasi astfel incat ca sa putem fi tot NOI... happy

Ce pot sa fiu sigur este ca nimeni nu ar mai fi stat pe TPU sa puna la indoiala existenta lui Dumnezeu sau sa faca un misto de proasta factura. sad

| Seby90 a răspuns:

Da am fi trait, dar atunci nu se mai putea crea aceasta form de manipulare in masa numita religie. Asa ca ar fi avut alta teme in care trebuiau sa isi imagineze alt scenariu minunat. Sa creeze alt dumnezeu pe cat de atotputernic pe atat de imposibil de dovedit din punct de vedere stiintific, pentru ca sunt constienti ca daca am putea dovedi ca dumnezeu nu exista atunci toata lumea si-ar pierde credinta.
Deci daca Adam si Eva nu pacataiau acum credeai in alta religie.

| reihiuke a răspuns:

De unde stii ca au pacatuit Adam si Eva?

| reihiuke a răspuns:

Si daca nu e adevarat ce scrie acolo? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum era bancul acela: Daca Adam si Eva erau chinezi, am fi fost inca in Rai, pentru ca ar fi mancat sarpele! laughing

| 1Mihai1 a răspuns:

Da.

| Silviuloan a răspuns:

Daca protoparinti nostri nu pacatuiau noi am fi trait, dar in rai.

| BellaKiოNana a răspuns:

Da,si am fi trait in rai.

| vitbsk a răspuns:

O interpretare subiectivă, NU.
Pentru că până la căderea în păcat cei doi nu se ruşinau că erau goi, deoarece nu îşi conştientizau sexualitatea.
Până la gustarea morţii erau VEŞNICI şi trăiau în deplină armonie cu natura.
Ca atare, nu aveau trebuinţă să se înmulţească pentru a-şi conserva specia sau pentru a stăpâni Pământul.
Dat fiind, că nu se poate aproxima cu exactitate cât timp durează o etapă(zi) a creaţiei unii consideră că este echivalentul a 10.000 de ani.
Este foarte posibil ca omul să fi căzut în ziua a 5-a, iar, pentru că în primul capitol este prezentată facerea sistematizat, să avem consemnată ÎNTÂI binecuvântarea de a se înmulţi şi stăpâni Pământul.
Binecuvântare despre care aflăm că are un preţ în cap 2 (care prezintă în detaliu evoluţia omului); femeia să zămislească în chinurile facerii pentru a asigura înmulţirea iar,
bărbatul să se lupte cu forţele vitrege ale naturii pentru a-şi asigura traiul şi pentru a stăpâni Pământul.
Lucru adeverit şi de faptul că Hristos este răstignit în ziua a 5-a în ceasurile căderii lui Adam în păcat.

| 7Roby7 a răspuns:

Nu numai ca am fi existat, dar am si trai in pace si armonie, fara nicio problema, fara nicio lacrima de tristete, fara treburi.Adam si Eva au fost creati ca Dumnezeu sa aiba si langa el pe cineva cu care sa vorbeasca si celelalte.Noi am fost trimisi pe Pamant ca pedeapsa pentur ce au facut Adam si Eva