| anonim_4396 a întrebat:

Ce scrie in biblie despre scoici/cochilii? Sunt importante?

1 răspuns:
| SasaSasa2000 a răspuns:

Potrivit cuiva.
Scoicile filtrează apa... Deci este interzis în Vechiul Testament:
Levitic 11
9 Iată(D) vieţuitoarele pe care să le mâncaţi dintre toate cele ce sunt în ape. Să mâncaţi din toate cele ce au aripi (înotătoare) şi solzi şi care sunt în ape, fie în mări, fie în râuri. 10 Dar să priviţi ca o urâciune(E) pe toate cele ce n-au aripi şi solzi din tot ce mişună în ape şi tot ce trăieşte în ape, fie în mări, fie în râuri. 11 Să le priviţi ca o urâciune, să nu mâncaţi din carnea lor, şi trupurile lor moarte să le priviţi ca o urâciune. 12 Să priviţi ca o urâciune pe toate cele care n-au aripi şi solzi în ape.

Faptele apostolilor 10
10L-a ajuns foamea şi a vrut să mănânce. Pe când îi pregăteau mâncarea, a căzut într-o răpire sufletească.
11A* văzut cerul deschis şi un vas ca o faţă de masă mare, legată cu cele patru colţuri, coborându-se şi slobozindu-se în jos pe pământ.
* Fapte 7:56 Apoc 19:11
12În ea se aflau tot felul de dobitoace cu patru picioare şi târâtoare de pe pământ şi păsările cerului.
13Şi un glas i-a zis: „Petre, scoală-te, taie şi mănâncă."
14„Nicidecum, Doamne", a răspuns Petru. „Căci* niciodată n-am mâncat ceva spurcat sau necurat."
* Lev 11:4 Lev 20:25 Deut 14:3 Deut 14:7 Ezec 4:14
15Şi glasul i-a zis iarăşi a doua oară: „Ce* a curăţit Dumnezeu, să nu numeşti spurcat."

Te las sa tragi niste concluzii, și te rog, spune-mi ce vei face.