| Hitalix22 a întrebat:

Ce se intampla cu sufletul unui animal(caine) dupa ce moare?

17 răspunsuri:
| BotezanDaniel a răspuns:

Buna!
„Și am zis iar în inima mea despre starea fiilor oamenilor: "Dumnezeu a orânduit să-i încerce, ca ei să-şi dea seama că nu sunt decât dobitoace". Căci soarta omului şi soarta dobitocului este aceeaşi: precum moare unul, moare şi celălalt şi toţi au un singur duh de viaţă, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Şi totul este deşertăciune! Amândoi merg în acelaşi loc: amândoi au ieşit din pulbere şi amândoi în pulbere se întorc. Cine ştie dacă duhul omului se urcă în sus şi duhul dobitocului se coboară în jos către pământ?".
Acest text de la Ecclesiast îl folosesc Martorii lui Iehova pentru a dovedi că, în privința firii sale, omul și animalele nu au absolut nici o deosebire, ci că în esența lor sunt la fel. „Prin urmare…", (concluzionează ei cu un ifos sentențios și triumfător), „…așa cum sufletul animalelor este muritor și se nimicește, tot astfel și sufletul oamenilor".
-in orice caz nu este concret daca sufletul animalului ajunge in cer, sau ajunge in tarana.

| T0T a răspuns:

De unde știi că există suflet? Moartea e stoparea existenței. Ai vreo dovadă că nu e așa? Dacă da văd în tine un Nobel.

| Neverrrrrr a răspuns:

Nu exista suflet, nici oamenii nu au.

| Elide a răspuns:

Asta nu putem știi, dar eu sper să se duca direct in Rai, dar oricum e dureros mai ales când îți moare un câine sau o pisica și știi că nu o sa ii mai mai vezi vreodată, golul ăla din suflet nu ți.l mai poate umple nici un alt câine sau pisica.

| Hitalix22 explică (pentru Elide):

Il aveam de aproape 9 ani.

| Elide a răspuns (pentru Hitalix22):

Daca moare de bătrânețe te mai împaci cu ideea că nu a murit în chinuri, doi câini mi.au împușcat unul a fost omorât de alți câini... Oribil! Acum îți vei lua unul micuț și te vei bucura de el happy

| danay72 a răspuns:

Merge în pământ, nu în alt loc. Eclesiastul 3:19, 20.

| drutzix a răspuns:

Din cate stiu eu in crestinism animalele nu au suflet

| Elide a răspuns:

Asta chiar e dureros. Uneori din cauza că.i pierdem prea devreme nu ne mai dorim nici un alt câine pentru că nimic nu.i pot înlocui.Îmi ziceam intre.una că nu o sa mai mă atașez de nici un animal vreodată dar nu ai cum.

| Hitalix22 explică (pentru Elide):

A fost lovit de o masina. Era o corcitura de bichon si beagle

| Holiday a răspuns:

Sufletul nu exista. Este doar un concept religios fara legatura cu realitatea.

| RAY a răspuns:

De parca omul merge undeva,viata de apoi este o credinta fara vreo dovada pur simplu pura fantezie, este doar o speranta atat, omul este un animal, acel nevoi le are si un om si un caine, noi doar suntem mai constienti de prostile care le facem atat

| Hitalix22 explică (pentru drutzix):

Daca un animal nu are suflet inseamna ca nici noi nu avem

| drutzix a răspuns (pentru Hitalix22):

Pai eu sunt de parere ca nu avem din moment ce nimeni nu a dovedit existenta sufletului.
Ideea e ca in crestinism doar omul are suflet, animalele nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se stiu prea multe. Totusi nu au fost facute sa aiba viata in cer, deci se duc in pamant si atat.

| SG1995 a răspuns:

Merge în astral.

| MihaiLuca123456789 a răspuns:

El nu are suflet, are trup si duh, dupa ce moare nu se intampla nimic, nu se duce nicaieri, e ca si cum nu a fost