| jmenaru a întrebat:

Potrivit religiei tale, ce se intampla cu sufletul omului dupa ce acesta moare?

9 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Potrivit religiei mele,așa zisul suflet nu există, este doar un fel de a spune că depinzi de rațiune, de sentimente. După ce voi muri, nu voi mai exista sub nici o formă, nu știu de ce le este greu unora să priceapă asta. Speranțe deșarte la eternitate...pe naiba.Nu există o eternitate nici măcar pentru o planetă, darămite pentru un amărât de om insignifiant! Religiile sunt doar niște iluzii pentru a-ți fi mai ușor în viață, și nicidecum acestea nu se vor adeveri.

| stlucian a răspuns:

INDIFERENT DE RELIGIE SUFLETUL E VESNIC! CEEA ce se intimpla cu el e intrebarea tuturor! Nu stim deocamdata daca am trecut intr-o o alta viata. Poate ai avut cum se spune deja-vu

| valentingb a răspuns (pentru stlucian):

Nu chiar. In Budism, nimic nu e vesnic. Ne nastem copii, fara minte, cu suflet, dar pe masura ce inaintam in varsta, corpul, mintea, intelepciunea, sufletul, totul se transforma, dupa moarte aceasta transformare continua, iar sufletul merge catre altcineva. Nu catre un bebelus proaspat nascut, ci catre o alta persoana. Poti citi pe wikipedia, este un articol despre budism, foarte bun.

| AtateaConditii a răspuns:

Va fi judecat de Dumnezeu si Acesta va decide daca vei merge in Iad sau Rai.

| Andeuta a răspuns:

Ajunge in iad sau in rai depinde de viata pe care a trait-obig grin

Răspuns utilizator avertizat
| elik a răspuns:

Va fo judecata de apoi, increderea ta, comportamentul tau si viata ta care ai trait-o, acoo vei vedea totul si vei fi judecat, dar exista o scapare sa nu fi judecat de faptele tale rele, crede in dumenezeu, fiul lui care a murit pentru tine, cere iertare pentru lucrurile rele, iar ele vor fi pierdute in 'marea uitarii' cum spune biblia, pentru fiecare dintre noi exista o scapare! si o viata plina de pace

| DreyP a răspuns:

Religia imi spune ca ori ajung in iad ori ajung in rai.
Intuitia imi spune ca o sa-mi aleg urmatoare viata pentru a invata celelate lectii pe care nu am avut ocazia de le invata in aceasta viata.

| andreeabigu a răspuns:

Viata acelui om va fi trimisa depinde in rai sau in iad depinde de pacatele pe care le-a facut cat a trait