| Maxim96 a întrebat:

Ce semnificatie are versetul:
" Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.".
Rog fara chestii de astea:"Dumnezeu nu exista" etc.

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Pe Dumnezeu Tatal nu L-a vazut niciun om pentru ca nimeni nu poate vedea pe Dumnezeu si sa ramana viu, nici cei adormiti care ajung in Rai nu Il vad pe Dumnezeu Tatal si nici la Judecata de Apoi nu il vom vedea. Tatal a trimis pe pamant pe Fiul Sau cel Unul Nascut pentru ca noi oamenii sa credem ca exista cu adevarat Dumnezeu si ca toate proorociile se vor adeveri. De aceea spune ca Fiul L-a facut cunoscut pe Tatal...

37 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns (pentru iurii75):

Da ce-i ma Dumnezeu, gorgona? Te impietreste daca te uiti la fata lui, sau ce?

| DeliaDaniela a răspuns:

Nimeni nu l-a vazut pe d-zeu ca si persoana fizica. Insa pe fiul sau, da. El a fost vazut de oameni in carne si oase. Si l-a facut cunoscut pe d-zeu prin faptul ca a predat oamenilor invataturi despre regatul lui d-zeu, despre scopul Lui cu privire la viata si pamant, despre posibilitatea invierii si a vietii vesnice.
La asta se refera versetul

| DeliaDaniela a răspuns (pentru ErrorFound):

Pai poate sustine cineva ca l-a vazut pe d-zeu? Poate ca da, dar oare e adevarat?

| ErrorFound a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu, se numeste skitzofrenie.

| claudica2703 a răspuns (pentru ErrorFound):

Ei, oricum la mistouri nu te intrece nimeni asa ca.

| ErrorFound a răspuns (pentru claudica2703):

Asa ca ce? happy Numai astfel de mistouri imi inspirati si daca nu-mi dati un motiv bun sa va respect, eu voi continua sa fiu asa + ca doar la asta ma pot gandi cand imi spune ca nu-l poti vedea pe Dumnezeu.

| claudica2703 a răspuns (pentru ErrorFound):

Asa ca nimic. Ce e asa inteligent sa faci misto de niste oameni care cred in Dumnezeu. Ti-am cerut eu tie parerea sau explicatii referitoare la comportamentul tau? Fa misto daca "doar la asta te poti gandi". Tu nu vezi ca singur te bagi in seama de-aiurea? Crede-ma pe cuvant, cunosc oameni si am fost inconjurata 4 ani de zile de oameni care dispretuiesc biserica si tot ce inseamna ea, dar puteam purta o discutie cu ei, nu trebuia sa ma ia la misto sau sa emita astfel de ineptii. E penibil (pentru tine) ca traim intr-o societate libera si civilizata (cica) dar nu ne putem exprima liber pentru ca vii tu si ne iei la misto. Excelent, uite aproape ca ma simt prost laughing daca tu nu stii sa respecti oamenii sau macar sa-i ignori daca nu-ti convine ce fac sa ce discuta ei, nu am ce sa-ti cer.

| ErrorFound a răspuns (pentru claudica2703):

Nu stiu daca ma bag in seamna, in fond, nu stii de la cine vrioa Maxim un raspuns.winking Asta inseamna ca amandoi ne bagam auirea in seama, nu crezi?
In fine, vad ca pe tine am de ce sa te respect. Macar ti-ai spus punctul de vedere fara sa ma amninti cu iadul. rolling on the floor

| doctorandus a răspuns:

Cauta ziua lui Moise intr-un calendar ortodox si vezi cum e numit Moise.

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

"Pe Dumnezeu Tatal nu L-a vazut niciun om pentru ca nimeni nu poate vedea pe Dumnezeu si sa ramana viu"
--sunt si eu curioasa un pic. DE CE persistati toti in ideea asta? stiu ca in adancul mintii nu o acceptati si nu o credeti.
--Cum poti crede si afirma ca oricine il vede pe dzeu va muri? voi realizati? va rog, spuneti ca da.

Sau poate de asta nu se arata? ne protejeaza de la moarte daca-l vedem? e o explicatie, nu?
Incetati sa mai repetati din cartea aceea cuvant cu cuvant invatate mecanic.
Interpretati realist, treceti prin filtrul gandirii voastre, sunteti fiinte umane. Ganditi rational si vedeti irationalitatea din cuvintele astea.

| claudica2703 a răspuns (pentru ErrorFound):

Da, in fine. Din nou, crezi ce vrei. Eu nu am zis ca te bagi in seama pentru ca oferi un raspuns intrebarii, te bagi in seama aiurea pentru mi-ai dat mie replica la raspuns. Cel care a postat intrebarea doreste opiniile noastre, eu I-am oferit-o pe a mea si tie nu ti-a convenit ce am zis si ai comentat raspunsul meu. asta era ideea. Nu simt nevoia sa atrag atentia sau sa iti castig respectful, vreau doar sa nu ma iei la misto pentru ca asta nu e o dovada de inteligenta si o poate face oricine! Daca tu consideri ca esti mai presus de noi sau de mine, sa nu-i amestec pe altii, demonstreaza, nu ma lua la misto asa ca te plictisesti tuwinking

| claudica2703 a răspuns (pentru Lizzu):

laughing Te-am intrebat eu pe tine de ce nu crezi sau de ce nu ai aceleasi idei ca mine? Sau daca doresti cu adevarat o discutie pe tema asta, intreaba civilizat, nu ma subestima si nu ma desconsidera. Hai pa! (si rimeazalaughing )

| Lizzu a răspuns (pentru claudica2703):

Am intrebat civilizat. Eu nu vad sa fi scris vreun cuvant de insulta si jignire... acesta e stilul meu, dar nu am intentionat sa jignesc.
Nu am scris vreun cuvant in sensul asta.

Dar, ca de obicei, nu vreti sa raspundeti intrebarilor si ocoliti.Nu e ceva nou.
Nu inteleg cum puteti afirma aceste cuvinte si de asta intreb.

Cu finalul dai dovada de imaturitate. Nu asa se goneste un om ci ii raspunzi la ce te-a intrebat si daca cu adevarat crezi ceea ce afirmi, sustii.
O zi buna.

| claudica2703 a răspuns (pentru Lizzu):

Din moment ce spui asa ceva : "DE CE persistati toti in ideea asta? stiu ca in adancul mintii nu o acceptati si nu o credeti.
--Cum poti crede si afirma ca oricine il vede pe dzeu va muri? voi realizati? va rog, spuneti ca da.

Sau poate de asta nu se arata? ne protejeaza de la moarte daca-l vedem? e o explicatie, nu?
Incetati sa mai repetati din cartea aceea cuvant cu cuvant invatate mecanic.
Interpretati realist, treceti prin filtrul gandirii voastre, sunteti fiinte umane. Ganditi rational si vedeti irationalitatea din cuvintele astea. " consider ca deja m-ai subestimat. nu in cercat sa duscuti mai intai ca sa imi afli parerea, deja ai presupus ca nu gandesc si ca doar copiez de undeva idei ale altora, etc. Nu trebuie sa folosesti cuvinte sau expresii licentioase ca sa jignesti. Atitudinea si exprimarea ta pot de multe ori sa denote mai multa lipsa de respect decat un cuvant urat. Putem afirma aceste cuvinte exat la fel de smplu cum poti si tu afirma ca noi aberam spunandu-le. Ideea nu e de goni pe cineva ci de a opri discutiile care oricum nu vor duce nicaieri. Orice ti-as spune eu tu tot la fel vei gandi despre mine.

| Lizzu a răspuns (pentru claudica2703):

Imi pare rau daca asa a sunat. Nu mi-am dat seama.
Gresesti, impresiile despre persoane se schimba si se pot schimba chiar radical pe masura ce discutiile curg si la fel si parerile.

Nu am o impresie gresita despre tine sau despre cei care gandesc ca tine, nu intelege asta. Nu sunt asa de comunista.
Sunt constienta ca nu toti oamenii gandesc identic.

Doar ca in unele probleme firul se rupe pe undeva si incerc sa inteleg gandirea aceasta pe care eu nu o am.

| claudica2703 a răspuns (pentru Lizzu):

Ok, atunci imi cer scuze si eu pentru ca pote am inteles gresit. Desi sun studenta la teologie si frecventez biserica si am o viata active din acest punct devdere, nu sunt adepta ideii "Crede si nu cerceta". Nu exista asa ceva, nu apare nicaieri asa ceva si Mantuitorul daca a spus vreodata asta, nu era in sensul ca sa nu te intereseze absolut nimic in afara de crdinta ta. Deci sunt dispusa sa port o discutie si nu o sa incep cu chestii de genul : E mai presus de ratiune, nu poate fi explicat, etc. Sunt intr-adevar unele lucruri pe care trebuie sa le crezi, daca esti credincios, pentru ca nu au explicatie. Cum ar fi Nasterea Mantuitorului sau Sfanta Treime. Eu dupa ani de studiu teologic, nu pot spune ca traiesc fara dubiu, nu am nico intrebare si sunt 100% sigura de ce sti, pentru ca as avea aripi probabil si n-as mai tasta acum. laughing deci oricine are dubii si intebari oricat de credincios ar fi, nu neg asta, dar sunt unele lucruri scrise in Sfanta Scriptura ce nu pot fi demonstrate dar nici contestate si asta e difernta dintre noi oamenii, unii aleg sa creada, altii sa nu creada. happy

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

Omul nu e vrednic sa-L vada pe Dumnezeu. daca ar face-o ar muri pentru ca Dumnezeu este sfant

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Lizzu):

Singurul lucru irational este ateismul. nu Dumnezeu.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

Da, chiar asta spun.

| Lizzu a răspuns (pentru claudica2703):

Se spune ca cu cat avansezi in studiile teologice si cu cat studiezi mai intens religia cu atat incepi sa observi contradictiile si nedreptatile din ea si cu atat incepi sa pui la indoiala tot ce tine de ea.

Sau nu.

| Lizzu a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Irationale sunt lucrurile pe care nu le putem intelege pentru ca nu le traim.
Si atat.

| claudica2703 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu, cu cat studiezi teologia mai mult, realizezi cat de complexa e de fapt. nu irationala, complexa!

| Lizzu a răspuns (pentru claudica2703):

Stii? acum ceva ani buni voiam sa intru si eu la teologie.
Ma atragea ceva la acest domeniu, dar era atat de mult de invatat pentru admitere,materiale si carti cu miile.
Si oricum ma gandisem prea tarziu pentru ca nu mai era timp,inscrierile trebuiau sa se faca. Si am renuntat la asta.

Acum multe imi par irationale din biblie. Unele pasaje,unele versete, capitole...
Geneza pare un film pentru copii mici.
Apocalipsa imi pare un scenariu SF... nu vreau sa jignesc dar asa le vad acum, cu ochii de acum.

Se poate sa ma insel si totul sa fie sub forma metaforica dar nu inteleg de ce, daca a fost scrisa sub inspiratie divina nu spune lucrurile clar si concis, pentru toti oamenii si pentru intelegerea lor?

| claudica2703 a răspuns (pentru Lizzu):

Pentru ca probabil ar fi fost prea simplu. Si nu asta e scopul. Trebuie credinta neconditionata. Asa vad eu lucrurile.

| lizucalisuca a răspuns:

Inseamna ca un om numit Iisus care a trait acum cam 2000 de ani a zis ca el e fiul lui dumnezeu si toata lumea l-a crezut pentru ca era mai invatat decat altii si mai bun orator, un lider carismatic asemeni unui dictator din zilele noastre pe care cei multi si fraieri il cred bun si ii dau puterea. Doar ca acum 2000 de ani cei multi si fraieri erau si mai multi si mai fraieri asa ca ar fi crezut in orice le dadea o urma de speranta intr-un viitor mai bun, iar nenea Iisus cam asta a facut, i-a ajutat pe cei cu adevarat sarmani asa ca toti l-au considerat un sfant. Si i s-a dus vestea si s-au scris carti intregi despre el si faptele lui minunate.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru ErrorFound):

Corect. Dar oare si cei care au afirmat ca l-au vazut pe Isus au suferit de schizofrenie?

| ErrorFound a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu neg existenta lui Iisus, neg puterile lui. happy Probabil ca a fost un fel de Budha(invatator) iudaic. Poate ca era mai istet si pacalea prostimea.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru ErrorFound):

Deci in opinia ta cade ideea cum ca Isus este fiul lui D-zeu? Daca da, eu iti respect principiile, e viata ta. doar ca ar trebui sa cercetezi inainte, sa fi sigur ca principiul tau de viata e cel corect. happy

| ErrorFound a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Da, ideea cade, fiindca sunt foarte sceptic.
Dumnezeu trebuie sa-mi demonstreze ca exista in primul rand, si daca exista, PROBABIL ca voi crede si in Iisus...