| Maxim96 a întrebat:

Ce semnificatie are versetul:
" Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.".
Rog fara chestii de astea:"Dumnezeu nu exista" etc.

Răspuns Câştigător
| claudica2703 a răspuns:

Pe Dumnezeu Tatal nu L-a vazut niciun om pentru ca nimeni nu poate vedea pe Dumnezeu si sa ramana viu, nici cei adormiti care ajung in Rai nu Il vad pe Dumnezeu Tatal si nici la Judecata de Apoi nu il vom vedea. Tatal a trimis pe pamant pe Fiul Sau cel Unul Nascut pentru ca noi oamenii sa credem ca exista cu adevarat Dumnezeu si ca toate proorociile se vor adeveri. De aceea spune ca Fiul L-a facut cunoscut pe Tatal...

37 răspunsuri:
| DeliaDaniela a răspuns (pentru ErrorFound):

Daca nu te superi ca te intreb, cum ai vrea sa iti demonstreze? ce te-ar convinge cu adevarat ca el exista?

| ErrorFound a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Sa-mi apara in fata si sa-mi traga o palma. Sa-mi demonstreze si ca n-am eu probleme mintale.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru ErrorFound):

Poate ca ti-a aparut in fata si poate ca ti-a dat si o palma, doar ca nu in mod fizic. Asa cum nici gravitatia nu o poti vedea, dar o poti simti. La fel il poti vedea pe d-zeu, in creatia lui: florile de pe camp care cresc fara ca cineva sa le ingrijeasca, copacii care dau rod fara ca cineva sa aiba grija de ei...
Oare toata aceasta creatie atat de complexa a aparut in urma unei explozii, sau a unei evolutii? Bineinteles, esti liber sa crezi ce vrei...

| ErrorFound a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Un urma celor doua. E atat de greu sa intelegi evolutia? In primul rand, copacii n-au nevoie neaparat de oameni ca sa creasca si sa faca fructe. Ai niste conceptii gresite.

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Fiecare are dreptul la o părere, asta o înțeleg, nu înțeleg cei cu viața ta -" E atat de greu sa intelegi evolutia?"-. Ba o înțelegi, ba n-o înțelegi, te bate vântul bre!

| ErrorFound a răspuns (pentru iurii75):

Esti cam fraier...am zis eu vreodara ca nu inteleg evolutia?

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Dacă nu sânt de acord cu o afirmație, n-o folosesc ca dovadă pentru alții rolling on the floor