| Arcadianul a întrebat:

Cititi cu atentie, si trageti concluziile!
-Ioan 1.18 Nimeni n-a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut."
-In geneza 32:30...( Iacov, declara după ce s-a bătut cu Dumnezeu) "Am văzut pe Dumnezeu in față si mantuit a fost sufletul meu!"
Care,, varianta"este bună (dacă este vreo una)? sunt o mulțime de asemenea contradictii și aberații...bineinteles popii, pastorii, predicatorii, nu au interes sa le-o arate turmei!

55 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Amandoua sunt bune. In Ioan este vorba despre Dumnezeu Tatal iar in Geneza este vorba despre Dumnezeu Fiul (Isus Hristos, Iahve, Emanuel, etc).

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

laughing

| Arcadianul explică (pentru danut):

Amandoua sunt bune?
In geneza este,, vorba de fiul?
CUM? de abia in NT ni se descrie fiul! si tu spui ca in Geneza?
Te intreb daca tu crezi in trinitate : cum de in apocalipsa ni se descrie CLAR ca numai Tatăl va sti cand va fi sfârșitul, nici Fiul nu va sti!
Pai daca sunt una si aceeasi, cum de țin,, secrete''unul față de celălalt? Nu reiese de aici ca sunt separate? Sau de fapt e o snoavă de speriat copii?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Pe ce se bazează răspunsul tău?

| danut a răspuns (pentru Arcadianul):

"In geneza este,, vorba de fiul?
CUM? de abia in NT ni se descrie fiul! si tu spui ca in Geneza?"
Nu o spun eu ci BIBLIA o spune:
Matei 22,
42. "Ce credeti voi despre Hristos? Al cui fiu este?" "Al lui David", I-au rãspuns ei.
43. Si Isus le-a zis: "Cum atunci David, fiind insuflat de Duhul, Îl numeste Domn, când zice:
44. "Domnul a zis Domnului Meu: "Sezi la dreapta Mea, pânã voi pune pe vrãjmasii Tãi sub picioarele Tale?"
45. Deci, dacã David Îl numeste Domn, cum este El fiul lui?"
Marcu 12,
35. Pe când învãta pe norod în Templu, Isus a zis: "Cum zic cãrturarii cã Hristosul este fiul lui David?
36. Însusi David, fiind insuflat de Duhul Sfânt, a zis: "Domnul a zis Domnului meu: "Sezi la dreapta Mea, pânã voi pune pe vrãjmasii Tãi sub picioarele Tale."
37. Deci chiar David Îl numeste Domn; atunci cum este El fiul lui?" Si gloata cea mare Îl asculta cu plãcere.
LUCA 20,
41. Isus le-a zis: "Cum se zice cã Hristosul este fiul lui David?
42. Cãci însusi David zice în Cartea Psalmilor: "Domnul a zis Domnului meu: "Sezi la dreapta Mea,
43. pânã voi pune pe vrãjmasii Tãi sub picioarele Tale."
44. Deci David Îl numeste Domn; atunci cum este El, fiul lui?"
Ioan 2, 25. Cãci David zice despre El: "Eu aveam totdeauna pe Domnul înaintea mea, pentru cã El este la dreapta mea, ca sã nu mã clatin.
"Te intreb daca tu crezi in trinitate : cum de in apocalipsa ni se descrie CLAR ca numai Tatăl va sti cand va fi sfârșitul, nici Fiul nu va sti!"
Absolut, cred in Trinitate dar este evident ca nu ai inteles CAND nu stia Isus Hristos despre timpul SFARSITULUI, inainte de reanviere.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Pe Biblie, vezi raspunsul pentru ARCADIAN, dar pot relua versetele daca vrei.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ştiu că Isus a fost creat înaintea tuturor lucrurilor şi că a fost folosit la crearea tuturor lucrurilor.
Scriptura arată că şi după înălţarea la cer Isus îi este supus Tatălui şi că va fi şi în continuare.
1 Cor. 11:3, BC: „Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat, că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos". (Este limpede deci că Cristos nu este Dumnezeu şi că Dumnezeu îi este superior lui Cristos. Să ne amintim că aceste cuvinte au fost scrise în jurul anului 55 e.n., la circa 22 de ani după ce Isus se întorsese în cer. Aşadar, adevărul enunţat aici se referă la relaţiile existente între Dumnezeu şi Cristos în cer.)
1 Cor. 15:27, 28, BC: „El [Dumnezeu] «a supus totul sub picioarele Lui [Isus]». Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că afară de Cel care I-a supus totul. Şi când toate Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui care I-a supus toate, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi".

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru iurii75):

EU cuvintele lui Isus Hristos NU le interpretez si nici nu fac categorisiri dupa gradele de rudenie DEOARECE nu sunt in masura sa inteleg aceste lucruri. Spune clar Isus Hristos, pe DUMNEZEU TATAL nu l-a VAZUT NIMENI de pe pamant:
IOAN 1, 18. NIMENI N-A VAZUT vreodatã pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatãlui, Acela L-a fãcut cunoscut."
Ceea ce spui tu privind capul familiei nu are nici o legatura cu subiectul in discutie si nici cu ceva "ierarhi" din cer. Nu vreau sa te tulbur dar aici Biblia nu lasa loc de indoiala. Numai bine si mult studiu.

| danut a răspuns (pentru u2irish):

Iti dau dreptate.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Probabil n-ai citit atent. Am spus eu că vreun om l-a văzut pe Dumnezeu?
Am comentat la afirmarea ta "dumnezeu fiul" care nici nu apare în biblie.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Am comentat la afirmarea ta "dumnezeu fiul" care nici nu apare în biblie. "
Adica Fiul lui Dumnezeu nu este acelasi lucru cu Dumnezeu Fiul?
Vrei sa spui ca omul Popescu care are un fiu, fiul lui Popescu nu este OM? Atunci ce este, pisica, urangutan sau cetaceu copilul lui Popescu?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Îmi spui te rog definiţia sau doctrima trinităţii?
E cam confuz şi fiecare cu versiunea lui. Tu ce spui? Care este?

| iurii75 a răspuns (pentru u2irish):

happy UIte o traducere mai exactă şi în limbaj modern.
5 Păstraţi în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus, 6 cel care, deşi avea chip de Dumnezeu, nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu. 7 Nu, ci s-a golit pe sine, a luat chip de sclav, ajungând la fel ca oamenii. 8 Mai mult decât atât, când la înfăţişare s-a găsit ca om, s-a umilit şi a fost ascultător până la moarte, da, moarte pe un stâlp de tortură. 9 De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat într-o poziţie înălţată şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume, 10 pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ, 11 şi orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domn spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru u2irish):

De acord, o traducere bună redă exact sensul cuvintelor din original. De asenenea este înţelept să mai consulţi şi alte traduceri. Ca de exemplu:
În BC este redat astfel: „Să aveţi în voi gândul acesta, care era şi în Hristos Isus: El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a socotit ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu". (BG redă: „n-a ţinut ca la o pradă la egalitatea sa cu Dumnezeu".) NW redă versetul 6 astfel: „cel care, deşi avea chip de Dumnezeu, nu s-a gândit la uzurpare [greceşte har·pag·mon′], adică să fie egal cu Dumnezeu".
Care idee este în armonie cu contextul? Versetul 5 îi sfătuieşte pe creştini să-l imite pe Cristos în această privinţă. Puteau fi ei îndemnaţi să considere că ‘a fi egal cu Dumnezeu’ era un drept al lor, nu „un lucru de apucat", o „uzurpare"? Fireşte că nu! Ei puteau, în schimb, să-l imite pe Cristos care „nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu" (compară cu Geneza 3:5). Această traducere este în armonie şi cu ceea ce a spus Isus Cristos: „Tatăl este mai mare decât mine". — Ioan 14:28.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru iurii75):

Interesant, vrei o "definitie" a trinitati de parca Trinitatea poate fi definita.
Totusi putem spune ca din cele pe care le stim Trinitatea este alcatuita din: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant.

| danut a răspuns (pentru u2irish):

Sunt in totalitate de acord cu textul Biblic.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

rolling on the floor
Deci îi spui cuiva ce-ai scris şi el înţelege pe deplin ce este trinitatea? thinking

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Daca cineva are dorinta si dragostea de al cauta pe Dumnezeu nu se v-a "lovi" de neintelegerea trinitati deoarece Domnul Isus Hristos spune:
Ioan 14, 9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?" 10. Nu crezi cã Eu sunt în Tatãl, si Tatãl este în Mine? Cuvintele, pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine, ci Tatãl, care locuieste în Mine, El face aceste lucrãri ale Lui. 11. Credeti-Mã cã Eu sunt în Tatãl, si Tatãl este în Mine; credeti cel putin pentru lucrãrile acestea.
15. Dacã Mã iubiti, veti pãzi poruncile Mele.
16. Si Eu voi ruga pe Tatãl, si El vã va da un alt Mângâietor, care sã rãmânã cu voi în veac;
Este clara Trinitatea sau nici acum nu ai "inteles" ori "intelegerea" ta se "izbeste" cu putere de ..confesiune?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Poţi să nu te nai învârţi şi să ocoleşti ci să spui clar ce conţine doctrina trinităţii?

| iurii75 a răspuns (pentru u2irish):

Cum e posibil să traduci astfel? Foarte simplu şi exact!
Într-un comentariu biblic se spune: „Nu găsim niciun pasaj în care [har·pa′zo] sau vreunul dintre derivaţii săi [inclusiv har·pag·mon′] să aibă sensul de «a ţine», «a reţine». Se pare că acest termen înseamnă întotdeauna: «a uzurpa», «a smulge cu violenţă». Nu este deci permis să deviem de la adevăratul sens de «a acapara» la sensul total diferit de «a ţine strâns»". — The Expositor’s Greek Testament, de W. Robertson Nicoll (Grand Rapids, 1967), vol. III, p. 436, 437.
Acesta este sensul cuvântului din original!

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Există un singur Dumnezeu: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfînt, o unitate a trei Persoane coexistînd din veşnicie. Dumnezeu este nemuritor, atotputernic, atotcunoscător, mai presus de toate şi pretutindeni prezent. El este infinit şi mai presus de înţelegerea omenească, dar cunoscut totuşi prin faptul că S-a descoperit pe Sine. El este pentru totdeauna vrednic de închinare, adorare şi slujire de către întreaga creaţiune.
La asta te referi, pai nu o sti?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru u2irish):

rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Şi care dintre cei trei (sau care din cel unu în trei) este mai mare? thinking

| iurii75 a răspuns (pentru u2irish):

Probabil ai dreptate! Mai ales că la ioan 17:21 Isus spune că este una cu Tatăl.
Apropo, ştii că nu e chiar trinitate ci mai degrabă zecitate sau mai mult, deoarece Isus spune că şi discipolii să fie una cu El şi Tatăl? rolling on the floor
Sau poate e mai exactă redarea "în unitate", şi atunci are sens şi faptul că Isus a fost trimis de Tatăl, învăţat de El, că Tatăl este Dumnezeul lui (chiar şi după înălţare) şi că El n-a prenins nici odată că este egal cu Tatăl? smug

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru iurii75):

Dumnezeu este un INTREG format din trei Dumnezei fiecare dintre Ei reprezentand o parte din acel intreg. Cum poti alege o parte dintr-un INTREG PERFECT fara sa o separi, fara a distruge UNITATEA? Dintre tine si tatal tau care este mai mare? Mai mare in CE?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Tatăl este mai mare în autoritate, putere. În familia ta e altfel?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru u2irish):

"Mare atentie la cuvinte. nu sunt trei dumnezei, Dumnezeu este unul singur"
Acelasi lucru am spus si eu mai sus, dar pentru iuri75 trebuie apelat la o metoda mai pe intelesul sau. Este greu de asimilat pentru multi existenta a trei in unul. Aici principile tin mult de studiu si credinta. Multi confunda lectura cu studiul iar modul de desfasurare al acestuia (studiul) in general este lipsit de prezenta lui Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Este o doctrină confuză şi aproape fiecare adept are versiunea sa. De aceea te-am întrebat cum înţelegi tu trinitatea. Potrivit uneia dintre definiţii, „există trei persoane divine (Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt), fiecare dintre ele fiind considerată eternă şi atotputernică, nici mai mare, nici mai mică decât celelalte, fiecare fiind considerată Dumnezeu, toate împreună formând totuşi un singur Dumnezeu". Alte formulări ale dogmei subliniază faptul că aceste trei „Persoane" nu sunt fiinţe separate şi distincte, ci trei manifestări ale esenţei divine. Dar tu cum crezi? Poţi s-o defineşti?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Este o doctrină confuză şi aproape fiecare adept are versiunea sa."
Unde vezi tu confuzia in ceea ce am spus eu?
Reiau:
"Există un singur Dumnezeu: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfînt, o unitate a trei Persoane coexistînd din veşnicie. "
Daca ceea ce am scris nu poti intelege inseamna ca ai mari probleme si trebuie sa te "rescolarizezi".
Sa-ti dau un exemplu umil: OM, cuvantul om din Biblie nu se refera la un individ ci la BARBAT+FEMEIE. Noi spunem ca fiecare din cei enumerati sunt oameni, asa este dar efectiv sunt dor o parte din OM, parte femeiasca sau parte barbateasca. Biblic DOAR cei doi impreuna fac un OM. Este un mic exemplu, modest dar de inteles pentru tine.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Cu privire la adoptarea de către biserică a conceptului păgân despre Trinitate, în New Catholic Encyclopedia se spune: „Până la sfârşitul secolului al IV-lea, formularea «un Dumnezeu în trei persoane» nu era pe deplin recunoscută şi, cu certitudine, nu fusese complet asimilată în viaţa creştină şi în profesiunea ei de credinţă. Dar exact această formulare a fost cea care a ajuns să poarte prima titlul de dogmă a Trinităţii. La Părinţii Apostolici nu a existat nimic care să semene câtuşi de puţin cu o astfel de mentalitate sau punct de vedere".
În schimb religiile păgâne abundau în trinităţi.
Arată Biblia că toţi cei despre care se spune că fac parte din Trinitate sunt eterni, fără început?
Col. 1:15, 16, BC: „[Isus Cristos] este chipul Dumnezeului Celui nevăzut, Cel Întâi născut peste toată creaţia; pentru că prin El au fost create toate lucrurile, cele care sunt în ceruri şi pe pământ". În ce sens este Isus Cristos „Cel Întâi născut peste toată creaţia"? 1) Trinitarienii spun că „întâi născut" înseamnă aici: principal, proeminent, cel mai distins. În acest fel, ei arată că Cristos nu face parte din creaţie, ci este deasupra tuturor creaturilor. Dacă aşa ar sta lucrurile şi dacă doctrina Trinităţii ar fi adevărată, atunci de ce nu se spune şi despre Tatăl, şi despre spiritul sfânt că sunt întâi născuţi peste toată creaţia? Biblia aplică însă această expresie numai la Fiul. Expresia „întâi născut" arată, conform sensului ei obişnuit, că Isus este cel mai în vârstă dintre fiii care alcătuiesc familia lui Iehova. 2) Expresia „întâi născut" apare de peste 30 de ori în Biblie, înainte de Coloseni 1:15, şi, ori de câte ori se referă la creaturi vii, are acelaşi sens: întâiul născut face parte dintr-un grup. „Întâiul născut al lui Israel" este unul dintre fiii lui Israel; „întâiul născut al faraonului" este unul dintre membrii familiei faraonului; „întâii născuţi" ai animalelor sunt şi ei tot animale. De ce vor atunci unii să atribuie alt sens acestei expresii în Coloseni 1:15? Fiindcă Biblia face aşa sau mai degrabă fiindcă ei ţin cu tărie la convingerile lor şi caută dovezi pentru a le susţine? 3) Coloseni 1:16 (BC) îl exclude oare pe Isus din categoria creaturilor atunci când spune că „prin El au fost create toate lucrurile... Toate lucrurile au fost create prin El şi pentru El"? Cuvântul grecesc tradus aici prin „toate lucrurile" este pánta, o formă flexionară a lui pas. În Luca 13:2, BC redă acest termen prin „toţi ceilalţi", iar BO prin „toţi" (vezi şi Luca 21:29 şi Filipeni 2:21, atât în versiunea BC, cât şi în BO). În armonie cu tot ce spune Biblia despre Fiul, NW acordă termenului pánta acelaşi sens şi în Coloseni 1:16, 17, redând acest text astfel: „Prin el au fost create toate celelalte lucruri... Toate celelalte lucruri au fost create prin el şi pentru el". Astfel, reiese că şi el este o fiinţă creată, o parte din creaţia lui Dumnezeu.
Apoc. [Rev.] 1:1; 3:14, BC: „Descoperirea lui Isus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu... «Îngerului bisericii din Laodicea scrie-i: „Iată ce zice Cel care este Amin, Martorul credincios şi adevărat, începutul (greceşte arkhé) creaţiei lui Dumnezeu"»". Este corectă această redare? După concepţia unora, versetul ar vrea să spună că Fiul a fost ‘cel care a început creaţia lui Dumnezeu’, ‘sursa supremă’ a acesteia. Dar, potrivit unei lucrări (Greek-English Lexicon, de Liddell şi Scott), sensul principal al cuvântului arkhé este „început" (Oxford, 1968, p. 252). Concluzia logică este că persoana care vorbeşte în Apocalipsa 3:14 este o creatură, prima dintre creaturile lui Dumnezeu, şi că a avut un început. Comparaţi acest text cu Proverbele 8:22, care, aşa cum recunosc mulţi comentatori biblici, se referă la Fiul, el fiind în acest verset înţelepciunea personificată. Conform traducerii BO, cel care vorbeşte aici a fost ‘zidit’.
Referindu-se în mod profetic la Mesia, în Mica 5:2, BO, se spune: „Obârşia Lui este dintru început, din zilele veşniciei". În BG, versetul este redat astfel: „A cărui obârşie este dintru început, din veşnicie". Aceste cuvinte vor oare să spună că Mesia ar fi Dumnezeu? Este demn de remarcat că, în loc de „zilele veşniciei", în SS 1874 termenul ebraic este redat prin „zile vechi", iar în NW prin „zilele timpului indefinit". În lumina versetului din Apocalipsa 3:14, analizat mai sus, Mica 5:2 nu dovedeşte că Isus nu ar fi avut un început.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Cu privire la adoptarea de către biserică a conceptului păgân despre Trinitate, în New Catholic Encyclopedia se spune: „Până la sfârşitul secolului al IV-lea, formularea «un Dumnezeu în trei persoane» nu era pe deplin recunoscută şi, cu certitudine, nu fusese complet asimilată în viaţa creştină şi în profesiunea ei de credinţă. Dar exact această formulare a fost cea care a ajuns să poarte prima titlul de dogmă a Trinităţii."

Nu dau doi (2) bani pe enciclopedia catolica" atata timp cat insusi catolicii din sec 7-10 en l-au recunoscut pe PAPA in postura de ANTIHRIST demonstrat pana in zilele noastre de simbolul de4 pe tira papala. VICARIVS FILII DEI.

"La Părinţii Apostolici nu a existat nimic care să semene câtuşi de puţin cu o astfel de mentalitate sau punct de vedere".

Nici pe opinile acestora nu putem pune baza ATATA TIMP cat in cartea CELUI MAI IUBIT dintre ucenici Isus Hristos spune:"
Ioan 14, 16. Si Eu voi ruga pe Tatãl, si El vã va da un alt Mângâietor, care sã rãmânã cu voi în veac; 17. si anume, Duhul adevãrului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru cã nu-L vede si nu-L cunoaste, dar voi Îl cunoasteti, cãci rãmâne cu voi, si va fi în voi."
Iata trinitatea, ce te intereseaza atat de mult cum isi imparte Dumnezeu puterea? Esti interesat de Mantuire sau faci speculatii? Si inca ceva enumerarea de versete ANAPODA, luate
aiurea din diverse traduceri fara IMPORTANTA semantica in privinta subiectului arata doar brambureala si nu cunoastere.
Cauta mantuirea si pocaiestete, mai putin vorbe aiurea si judecati privind Creatia.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Există dovezi incontestabile că dogma Trinităţii nu se află în Biblie şi nu este în armonie cu ceea ce învaţă Biblia. Această dogmă îl prezintă complet greşit pe Dumnezeul adevărat. De fapt, Isus Cristos a spus: „Vine ceasul, şi acum este, când adevăraţii închinători se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr, că şi Tatăl astfel de închinători Îşi doreşte. Dumnezeu este Duh şi cei ce i se închină trebuie să I se închine în duh şi în adevăr" (Ioan 4:23, 24, BO). Aşadar, Isus arată clar că oamenii care nu se închină „în adevăr", adică potrivit adevărului prezentat în Cuvântul lui Dumnezeu, nu sunt ‘adevăraţi închinători’. Isus le-a spus conducătorilor religioşi iudei din primul secol: „Aţi desfiinţat astfel porunca lui Dumnezeu, din cauza tradiţiei voastre. Făţarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, când a zis: «Poporul acesta Mă cinsteşte cu buzele, dar inima lui este departe de Mine. Degeaba Mă cinstesc ei, învăţând ca învăţături nişte porunci ale oamenilor»" (Mat. 15:6–9, BC). Aceste cuvinte li se aplică în egală măsură celor din creştinătatea de azi, care susţin tradiţii omeneşti în locul adevărurilor clare ale Bibliei.
Adeseori, susţinătorii doctrinei Trinităţii recunosc că aceasta este o „taină". Cu siguranţă, Isus nu avea în minte un asemenea Dumnezeu trinitar atunci când a zis: „Noi ne închinăm la ce cunoaştem" (Ioan 4:22). Îl cunoaşteţi într-adevăr pe Dumnezeul căruia vă închinaţi?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru U2lrish):

De acord.

| Arcadianul explică (pentru danut):

Dacă cineva are dorinta de a căuta adevarata Divinitatea - TREBUIE SĂ ELIMINE miturile biblice, ritualurile si traditiile superstitioase ale bisericii, DEOARECE TOATE ACESTEA SUNT INVENTII OMENESTI.Acei scribi antici, habar nu aveau ce forma are pamantul dar se băteu cu pumnii in piept ca-l cunosc pe Dumnezeu! de fapt ceea ce au descris ei in biblie si nu numai, sunt niste inventii care au avut ca scop linistirea gloatei!
Exemplele cu popii si pastorii sunt rusinoase, fiindcă ei transmit cam 10% din mitologia bibliei, restul pe,, sfanta traditie''.De rasul curcilor! Adevarata Divinitate a universului, NU ARE ABSOLUT NICI O LEGĂTURA CU ACESTE ABERATII! cei,, treziti'' din fibrilația mitologica iudeo-crestină, stiu la ce ma refer!

| danut a răspuns (pentru Arcadianul):

"Acei scribi antici, habar nu aveau ce forma are pamantul dar se băteu cu pumnii in piept ca-l cunosc pe Dumnezeu! de fapt ceea ce au descris ei in biblie si nu numai, sunt niste inventii care au avut ca scop linistirea gloatei! "
Problema ta rasiala nu ma intereseaza dar ar trebui sa intelegi ca Biblia nu are nici un mit, istoria si arheologia a aratat ca toate localizarile Biblice sunt reale inclusiv Sodoma si Gomora. Evreii nu-L recunosc pe Mesia deci crestinismul nu prea are de a face cu iudaismul.
In ceea ce priveste CUM arata pamantul, cei de acum 3000 de ani stiau FOARTE BINE drept dovada sunt SCRIERILE Biblice:
Proverbe 8, 31. jucând pe ROTOCOLUL pãmântului Sãu, si gãsindu-mi plãcerea în fiii oamenilor.
Isaia 40, 21. "Nu stiti? N-ati auzit? Nu vi s-a fãcut cunoscut de la început? Nu v-ati gândit niciodatã la întemeierea pãmântului?"
22. El sade deasupra CERCULUI pãmântului, si locuitorii lui sunt ca niste lãcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mãhramã subtire, si le lãteste ca un cort, ca sã locuiascã în el.
Si ca ultima concluzie, NU TOATE religile au inclusa TRADITIA printre doctrinele lor ci DOAR cele TRADITIONALISTE, catolicismul si ortodoxismul. Dumnezeu isi face SINGUR si cum vrea EL, religia, crezul s.a.m.d. Nu cred ca are nevoie de opinile noastre (ale tale in speta).

| Arcadianul explică (pentru danut):

Nu stiam că ADEVĂRUL este,, rasial'' ( cum spui TU )!
DECI, TU crezi aceasta compilatie selectata de niste oameni semianalfabeti, ca fiind adevarata 100%!?
TU chiar poti crede ca Divinitatea universului a ucis cu propriile,, maini'' sute de mii de oameni, copii, femei, batrani? ( biblia descrie acestea amanuntit )
TU chiar poti crede ca un om poate sta de vorbă cu un măgar?( biblia descrie amanuntit )
TU chiar poti crede ca un om poate sta in intestinele unui peste timp de 3 zile? ( biblia descrie amanuntit)
TU chiar poti crede ca Divinitatea universului a ordonat uciderea de mii de copii, femei, batrani, barbati, pentru niste ifose jidănesti? (biblia o descrie amanuntit)
Etc.Etc.Etc.
O ABERATIE DE copil limitat ai mai scris :,, Dumnezeu isi face SINGUR si cum vrea EL, religia, crezul '' Pana si popi ar râde de tine! Indoctrinare pana in madiva oaselor! TREZESTE-TE din prostiile inoculate plebei, de fortele bisericesti! Cei cu gandire limitata ca tine au ucis in,, numele'' lui YAHWE, mii si mii de copii, batrani, femei si barbati -crezănd ca fac dreptate Divina!

| danut a răspuns (pentru Arcadianul):

"DECI, TU crezi aceasta compilatie selectata de niste oameni semianalfabeti, ca fiind adevarata 100%!? "
Stiu si eu, parca SOLOMON era socotit cel mai destept om de pe terra (pana si comunistii i-au tiparit vorbele intelepte). Si asta era pe acolo acu cca 3000 de ani sau 2700?
"TU chiar poti crede ca Divinitatea universului a ucis cu propriile,, maini'' sute de mii de oameni, copii, femei, batrani? ( biblia descrie acestea amanuntit )"
Nu sunt in masura sa judec ceea ce a facut Dumnezeu.
"TU chiar poti crede ca un om poate sta de vorbă cu un măgar?( biblia descrie amanuntit ) "
Hai ca asta e buna, IL ingradesti si pe Dumnezeu ce poate si ce nu, sa faca. Daca te-a facut pe tine "vorbitor" cum sa nu faca o biata magarita?
"TU chiar poti crede ca un om poate sta in intestinele unui peste timp de 3 zile? ( biblia descrie amanuntit)"
Nu in intestine ci in pantece, tu nu crezi? Atunci cum te-a "tinut" mamica ta 9 luni acolo, sau pe tine te-a adus barzoiul?
"TU chiar poti crede ca Divinitatea universului a ordonat uciderea de mii de copii, femei, batrani, barbati, pentru niste ifose jidănesti? (biblia o descrie amanuntit)"
Nu pentru "ifose jidanesti" ci pentru ca n-au facut ce a spus Dumnezeu, lucru pe care sigur IL v-a mai face, cu durere dar SIGUR IL va mai face. Sigur ca Dumnezeu si-a facut cum vrea EL religia, dar nu a facut-o sa o tina ascunsa ci sa fie folosita.

| RAY a răspuns:

Isi dai seama ca sunt basme, eu nu inteleg de ce mai puneti intrebari, biblia e o colectie de basme, crestini cred din interese si atat

| iurii75 a răspuns:

Nici un om nu la văzut pe Dumnezeu.
Iacov a luptat cu un înger, un reprezentatnt al lui Dumnezeu. Când Avraam primeşte 3 drumeţi din dialog ar părea că vorbeşte faţă-n faţă cu Dumnezeu, dar apoi Biblia precizează că el a găzduit îngeri.
Degeaba te stărui.

| Arcadianul explică (pentru iurii75):

Iacov nu a,, luptat''cu Dumnezeu?
Dar aceasta descriere,, spune'' că DA :8 Apoi a zis: „Numele tău nu va mai fi Iacov, ci te vei chema Israel; căci ai luptat cu Dumnezeu şi cu oameni şi ai fost biruitor."
Degeaba te stărui. adevarul este Dumnezeul omului liber!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Arcadianul):

Scuza-ma ca intervin... dar citeste te rog Osea 12:4 si vezi ca a fost vorba de un inger...

| iurii75 a răspuns (pentru Arcadianul):

Ţi-am dat 1 exemplu dar sînt multe de genul acesta.
matei cap. 8 un centurion vine la Isus să-l roage pentru servitorul său, dar luca cap. 7 precizează că a făcut lucrul acesta prin nişte bătrâni ai iudeilor