| Rombix a întrebat:

Ce simtiti de Craciun, cand ne amintim de nasterea lui Iisus Hristos Fiu de Dumnezeu si Dumnezeu intrupat? S-a nascut ca sa ne salveze pe fiecare dar noi in ziua de astazi nu mai avem respect pentru El.E valabil si pentru mine si pentru tine si pentru noi toti. Unde a disparut respectul pentru Iisus( pentru cate a facut pentru noi toti)?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu simtim NIMIC de craciun fiindca Dumnezeu Isus Hristos NU SA NASCUT atunci ci cu multe luni inainte (citeste Biblia). De craciun se sarbatoreste ziua Fretilitatii, sarbatoare BABILONIANA.

| danay72 a răspuns:

Oamenii nu mai acordă atenție lucrurilor spirituale și de aceea a dispărut interesul față de Dumnezeu și Isus. De fapt, Biblia a profetit ca in ultimele zile oamenii nu vor mai fii preocupați de spiritualitate.2 Timotei3:1,5

| Holiday a răspuns:

Isus asta e doar un personaj fabricat al unei povesti cu spiridusi fara nici o baza reala.
Practic el a fost doar un schizofrenic care a incercat crearea unei secte si pe povestea romantata si colorata a unei perioade din viata lui s-a creat apoi de catre altii monstruozitatea numita crestinism si ulterior parte din povestea lui, rebrand-uita a ajutat la formarea altei monstruozitati, respectiv islamismul.

| DeyCj a răspuns:

Plictiseală, chiar dacă am o zi liberă, din cauza acestei prostii de sărbătoare totul e închis şi nu poţi merge şi face nimic. Dacă aş avea puterea aş desfiinţa sărbători ca crăciun, revelion, şi paşte.
Cristos.Ce naştere? a unui personaj bibilic inventat; la fel ca şi cartea de unde provine acesta?! Dacă ar fi să fie sărbătorită doar naşterea acestui personaj bibilic, atunci bradul ar trebui desfinţat, deoarece nu are nici o legătură cu acest eveniment cre(ş)tin.

| mentholinks a răspuns:

Esti prost informat.

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca Bunul Dumnezeu m-a favorizat de Craciun.Craciunul este simbolul Sperantei noastre spre Mantuire! Ca un facut, de Craciun, s-a intamplat sa nu am mijloace materiale suficiente ca sa-mi fac 'de cap' dupa mintea mea pacatoasa, asa incat am fost protejat de excese de orice fel perioada Craciunului am fost nevoit sa ma rog, sa citesc acele carti esentiale, care m-au dus la un anumit gen de intelegere a lumii.
Am fost nevoit! Deci nu e meritul meu, personal, asa s-aintamplat sa fie!
Ca sa-l poti 'respecta' pe Iisus, trebuie sa-L cunosti, mai intai!
Cati crezi ca au inteles sau ii intereseaza ceva legat de iisus, cand gandul lor este sa se indoape pana la refuz in toate sensurile?
Dar asta se petrece de cand lumea!

| DeyCj a răspuns (pentru oprescudorin11):

Singura speranţă spre mântuire este ca să nu mai fiţi leneşi spiritual şi, în loc să asteptaţi să vie un cristos sau un dumnezo inexistenţi să vă salveze, să pueţi mâna şi să vă mântuiţi voi pe voi înşivă.Se poate, dar creştinismul interzice asta..Asta e cheia progresului spiritual, cheie obstrucţionată de ideologia creştină, deoarece scopul acestei ideologii este ca omul să devie sclav.

| oprescudorin11 a răspuns:

Intotdeauna, gandul meu de Craciun a fost spre IC.Si nu numai! Deci, chiar nu ma intereseaza manelistii, grataragii si alte categorii! Totul depinde de nivelul spiritual al familiilor noastre, dar trebuie, tot pentru Mantuitor sa fim iertatori si toleranti.

| xerxes1 a răspuns:

O zi in care nu se lucreaza.
Despre Iisus cred ca este mai mult vorba despre propaganda.
Daca citesti cu atentie Vechiul Testament o sa-ti dai seama ca YHWH transliterat Iehova, asa-zisul zeu al evreilor era doar un criminal insetat de sange.
Povestea siropoasa a lui Iisus nu mai impresioneaza dupa aceea.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru Rombix):

Iisus a zis ca nu se schimba nicio litera din lege.
Dumnezeu a zis ca sunt eterne legile sale.
Saul din Tars a zis ca a avut o vedenie care i-a zis diferite chestii care contravin sripturilor dar sunt mai usor de respectat.
Tu pe cine crezi?

| DeyCj a răspuns (pentru Rombix):

... De asta papa Benedict vrea să schimbe acest cristos?; că crestos a existat real?
Mă cam înşel.

| milan9 a răspuns (pentru xerxes1):

De curiozitate, ca sa nu fiu indiscret sa caut in raspunsurile tale precedente, ce anume te intriga in privinta Bibliei? (Te-ai exprimat iritat de curand la adresa ei) As putea avea surpriza de a descoperi lucruri care si pe mine ma nedumeresc.
Acestea privesc cu siguranta chestiuni din Vechiul Testament.
Dar in mod cert nu iti descopar eu acum tie vreo piatra filosofala. Cu siguranta nu-ti sunt straine anumite reticente inclusiv ale crestinilor cu privire la "inspiratia" din Vechiul Testament...

| xerxes1 a răspuns (pentru milan9):

Cred in existenta unui creator, dar nu are nicio legatura cu criminalul biblic.
Evreii au furat idei de pe unde au umblat.
Apoi in Biblie scrie ca Iisus a miscat in burta Mariei cand s-a intalnit cu Elisabeta, iar apoi despre 90% din viata lui nu se stie absolut nimic.
Adica sta linistit si o freaca (slefuia lemne), apoi la 30 de ani i se scoala sa schimbe lumea.

| milan9 a răspuns (pentru xerxes1):

Ok, mersi... happy Am inteles. Cand o sa am ocazia o sa incerc sa notez cateva lucruri legate de asta...

| gratargratar a răspuns:

Oamenii sunt prosti si rai. Hristos a stiut asta. De aceea este jertfa Lui atat de mare. Pentru ca s-a rastignit (inclusiv) pentru niste oameni prosti si rai.
Uite ce spune Sf. Ioan Hrisostom despre nasterea:

"Precum fara de femeie, Adam a nascut femeie, la fel fara de barbat, Fecioara Maria naste barbat in pestera Betleemului. Astfel se incheie ciclul prin care, la inceput, femeia ramasese datoare fata de barbat, si se arata egalitatea celor doua firi. Si precum din Adam, Dumnezeu a luat o coasta si a facut-o pe Eva, fara ca Adam sa fie in lipsa de ceva, la fel a facut Dumnezeu din pantecele Fecioarei Templu Fiului Sau fara sa o lipseasca de feciorie (Sf. Ioan Gura de Aur, omilie la Nasterea Domnului). "

Tu nu trebuie sa ai respect fata de Hristos, ci sa-L iubesti, sa-L traiesti pe Hristos. El este Acelasi in veci.