| AvalohAlyn a întrebat:

Ce spun religiile despre existenta vietii extraterestre? Nu e logic sa existe in Universul asta infinit?

43 răspunsuri:
| farfuriaverdex a răspuns:

Stiintific vorbind iese din calcul varianta ca ar putea exista fiinte pe alte planete, religia nu sustine teoria existentei lor, religia se axeaza pe credinta, suflet, bunatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia nu face referire la asa ceva deci nu se baga.

| Gizăz a răspuns:

"Stiintific vorbind iese din calcul varianta ca ar putea exista fiinte pe alte planete". De unde dracu' scot unii bazaconiile astea?! laughing Dimpotrivă, probabilitatea spune că poate exista. E o şansă infimă ca într-o galaxie cu miliarde de stele(care pot avea potenţiale planete în jur gen Terra) şi miliarde de galaxii să nu existe nimic similar vieţii inteligente. Iar asta numai dacă privim viaţa inteligentă ca ceva care să aibă nevoie de un mediu similar cu al nostru. Că şi asta e doar o supoziţie. Din punct de vedere religios, dacă s-ar dovedi existenţa unor astfel de fiinţe s-ar veni cu placa "sunt şi ele fiinţele Domnului", moment în care dacă aş fi în locul lor aş pleca singur. laughing De ce să am contact cu o aşa specie înapoiată?

PS. Extratereştri au fost descoperiţi deja. Sub forma unor microorganisme. Iar unde e viaţă simplă o să găsim şi viaţă complexă. Sau o să ne găsească ea pe noi. Problema e că nu avem tehnologie nici să căutăm în a zecea parte din Sistemul nostru SOlar, da' în toată galaxia.

| AvalohAlyn explică (pentru farfuriaverdex):

Eu zic ca stiintfic stiinta ia in calcul existenta vietii pe alte planete asta se stie de mult timp. Poate ai vrut sa zici ca Biserica nu ia in calcul nu stiinta.

| frostxtq a răspuns:

Religia spune "Crede si nu cerceta", adica sa crezi in ce vezi si sa ramai mediocru. e o prostie imensa, e absolut absurd si teribil sa gandim ca in acest univers cu miliarde de stele noi suntem singurele fiinte speciale care supravietuiesc. De ce am fii singurii? Sa fim seriosi, religia e doar pentru mintile inguste care nu vor sa vada mai departe de cer.

| farfuriaverdex a răspuns (pentru Gizăz):

Ia mai documenteaza-te... nu exista posibilitatea pentru ca nu au conditiile necesare de a se dezvolta

| farfuriaverdex a răspuns (pentru Gizăz):

Daca asta ti se pare tie extraterestru... ma scuzi atunci

http://media1.webgarden.ro/......%20(1).jpg

| Gizăz a răspuns (pentru farfuriaverdex):

Fără supărare, tu ai înţeles ceva din ce-am scris?

| farfuriaverdex a răspuns (pentru Gizăz):

Fara suparare, parerea mea este ca nu exista, si pe canalele tv si in articolele despre subiect s-a spus ca cel mult poate exista o planeta asemanatoare terrei pe care s-ar putea dezvolta, hai sa credem ca exista si spiridusi atunci.

| Gizăz a răspuns (pentru farfuriaverdex):

Dar nu e vorba de păreri. E vorba de probabilitate matematică şi, ca mediu, de probabilitate biologică. Nu a zis nimeni că ne-a vizitat vreun omuleţ verde. Doar că, să nu existe viaţă inteligentă altundeva în Univers, nu e opţiune. Eu îţi argumentez ceva şi tu-mi răspunzi că părerea ta e că nu există. Părerea nu e un argument.

| farfuriaverdex a răspuns (pentru Gizăz):

Chiar vrei sa caut sa iti dau articole peste articole si linkuri la documentare ca sa vezi ca imi sustin parerea obiectiv? Nu sunt om de stiinta deci pot exprima o parere si cand spun stiintific ma refer la un procent majoritar in care se sustine ca nu exista...

| Gizăz a răspuns (pentru farfuriaverdex):

Să-ţi spun un secret? Eu SUNT om de ştiinţă. Fizician şi biolog. Nu o zic să mă dau mare ci ca să ştii că nu-ţi spune asta un idiot. Iar link-urile de care spui tu se înscriu în acelaşi clişeu cu "Cercetătorii din Zimbabwe au descoperit că...". Dacă vezi că scrie undeva ştiinţă sau ştiinţific nu înseamnă că aşa e.

| Gizăz a răspuns (pentru farfuriaverdex):

Uite, un articol serios pe tema asta.

http://www.hawking.org.uk/life-in-the-universe.html

| HowdidIgethere a răspuns:

E logic, dar nu prea ne-ajuta. Civilizatiile materiale, ca noi, au un capat de drum. Purtam un costum care nu tine mai mult de 100 de ani, nu putem sa "manevram" structuri din sisteme solare, ca sa ne dezvoltam; fiinta noastra nu poate sa utilizeze energia solara direct, decat procesata de alte vietuitoare, de care depindem.
Si singura forma de viata care ne-a aratat ca poate da viata altora, ca iubeste, ca ne poate oferi ceva dincolo de orizontul nostru, o dispretuim si o batjocorim cat putem.
De ce? Pentru ca suntem tari noi...

| farfuriaverdex a răspuns (pentru Gizăz):

Te felicit pentru titlu, te-ai ocupat de studiul vietii extraterestre pe alte planete? Ce spui tu sunt supozitii nu argumente, lungim discutia asta la nesfarsit degeaba, nu exista dovezi clare ca ar exista ci doar supozitii

| Gizăz a răspuns (pentru farfuriaverdex):

Dar nu a zis nimeni că există. Am zis că sunt probabilităţi mici să nu existe. E o diferenţă de la cer la Pământ. laughing Dar ai dreptate. Discuţia asta nu duce nicăieri. O seară bună.

| farfuriaverdex a răspuns (pentru Gizăz):

Bazate pe ce studii? laughing) Nonsens...Asemena

| jrockfreak a răspuns (pentru frostxtq):

Mă tem că te înșeli. Eu personal am discutat cu preoți și cu seminariști, unii chiar foare pasionați de știință care au susținut că nu i-ar mira dacă s-ar găsi viață și pe altă planetă. Depinde foarte mult cu ce fel de om al Bisericii vorbești. Și eu gândeam exact la fel, crede-mă, dar puțină documentare și oameni ceva mai răsăriți m-au făcut să îmi dau seama de anumite lucruri. Îmi pare rău că există atâția "preoți" corupți care murdăresc imaginea celor care chiar sunt ca lumea și deschiși la minte. În fine, mai rar găsești unul, dar na, nu le poți avea pe toate.

| frostxtq a răspuns (pentru jrockfreak):

Sunt ferm convinsa ca exista si preoti cu mintea deschisa, nu am cum sa sustin ca nu este asa, insa oamenii sunt indoctrinati de ideile majoritatii. La fel pot sa spun si de societatea romana. Degeaba este un om bun dintr-o suta. happy

| jrockfreak a răspuns:

De fapt, cunosc un tip care vrea să fie preot și este foarte pasionat de astronomie, plus e foarte bun și la stiințe. Am fost la o oră de astronomie susținută de el și chiar i-a pus cineva această întrebare. A răspuns că nu ar fi deloc exclus și că, mai nou, religia este din ce în ce mai deschisă la minte în fața întrebărilor ce le pune știința. De asemenea, a adus în apărarea sa un citat de-al lui Einstein: "Știința fără religie este șchioapă, religia fără știință este oarbă". Adică cele două au sens doar una cu cealaltă, ceea ce e și normal că dacă stai să o analizezi în profunzime, amăndouă îți pierd di sens la un moment dat. Acuma depinde și cu ce fel de preot sau credincios vorbești, dar generația nouă pare promițătoare (vorbesc de catolici, dar și la ortodocși am văzut ceva mișcare).

| jrockfreak a răspuns (pentru frostxtq):

Da, din păcate. sad Mă rog, eu totuși voi încerca să nu îmi las ruta bruită de îndoctrinați.winking

| sabin89 a răspuns:

Religiile prezinta ingerii ca pe niste fiinte. Si daca nu sunt de pe terra, cum sunt? Extraterestre. Asta prezinta religiile. Acum, ca e asa sau nu, e o alta problema.

| Alphawolf a răspuns (pentru farfuriaverdex):

Tu intelegi mai mult pe dos(alta explicatie nu am). Daca stiintific ar fi iesit din calcul posibilitatea de a exista fiinte inteligente pe alte planete, oamenii nu ar fi trimis mesaje in spatiu, iar institutul SETI (Search for Extraterestrial Intelligence), care de 50 de ani functioneaza intens, ar fi degeaba.

| AvalohAlyn explică (pentru jrockfreak):

Foarte raspunsurile tale. Felicitari.E foarte frumos ca si tu nu te lasi indoctrinata si incerci sa fii si credincioasa si conectata cu stiinta.happy

| farfuriaverdex a răspuns (pentru Alphawolf):

Eu inteleg ca exista presupuneri si atat, scoatem din fraza ca stiintific nu se poate si reiese acelasi lucru, nu exista dovezi ca exista extraterestrii ci doar presupuneri

| farfuriaverdex a răspuns (pentru Alphawolf):

Eu inteleg ca exista presupuneri si atat, scoatem din fraza ca stiintific nu se poate si reiese acelasi lucru, nu exista dovezi ca exista extraterestrii ci doar presupuneri, plus de asta nu ti-a cerut nimeni sa vi cu explicatii...

| Mădă0611 a răspuns (pentru farfuriaverdex):

Unii sunteti asa ingusti la minte, mult mai mult decat ar fi acceptabil. Crezi ca daca ar exista viata pe alte planete, si ma refer la organisme pluricelulare, ar arata ca cele pe care le-ai vazut misunand pe aici? Nu au nevoie de conditii asemanatoare celor existente pe planeta noastra.

| Mădă0611 a răspuns:

Religiile avraamice "spun" ca universul e format din Pamant, Soare, Luna si stele (de marimea smochinelor) agatate pe cer, care e un fel de perete/tavan deasupra caruia sta creatorul lui. De cand s-a mai trezit lumea si a vazut ca nu e asa, unii au inceput sa inventeze povesti, cica "fii domnului", cei carora le placeau fiicele omului, erau extraterestri. Altii spun ca dupa ce dumnezeu a fost dezamagit de neascultarea pamantenilor, a creat alte planete si alti oameni, hmm, probabil pe acolo misuna de e planeta asta cum e. devil

| farfuriaverdex a răspuns (pentru Mădă0611):

Care parte nu s-a inteles, am spus ca nu cred ca exista extraterestrii, nu ca nu exista organisme micro...