| cornelmarius a întrebat:

Credeti ca universul este infinit sau finit? Argumentati logic! Multumesc! Parere mea este ca este finit odata ce are inceput, iar ca sa fie infinit trebuia sa existe dintotdeauna! happy

12 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Universul se extinde, deci concluzia logica ar fi ca e finit.

| CVali a răspuns (pentru sublime89):

Concluzia stiintifica trebuia sa spui, dar sincer, nici aia ''dastapti'' inca nu stiu. Trebuie sa ne luam dupa logica noastra, nu dupa ce spun oamenii de stiinta. Multe guri spun ca universul se restrange, deci, nu stii ce sa crezi.winking Salut!

| sublime89 a răspuns (pentru CVali):

Nu, Universul nu se restrange, ci se extinde accelerat. Probabil tu ai auzit despre o probabila restrangere a lui care ar putea avea loc in viitorul indepartat.

| PedoBarbie a răspuns:

Universul este infinit.

| Radu284 a răspuns:

Probabil ca nu este infinit, infinitul este doar un concept matematic, dar nu exista in realitate. Tot ceea ce stiim despre univers este ca:
1. Are un inceput in timp.
2. Nu ii putem vedea marginile, din cauza ca, se pare, spatiul se deilata, deci universul este intr-o expansiune constanta.

| Duucu a răspuns:

Între Univers și spațiu e o diferență. Imaginează-ți spațiul ca o dreaptă și Universul ca un segment de dreaptă care se extinde pe zi ce trece. Oricăt s-ar extinde, nu v-a ajunge niciodată la capătul dreptei, deoarece dreapta nu are capăt.

| Dumniezău a răspuns:

S-a demonstrat ca universul se extinde...deci e finit.

| usuk a răspuns:

Exista mai multe argumente;
unul foarte simplu insa ar fi acela ca mintea umana nu poate concepe ideea de infinit, deci universul, indiferent de cum ar fi el de fapt, este finit

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Atata timp cat nu i-am gasit sfarsitul spunem ca universul este infinit!
Infinit ibn cazul ca nu ii poti determina lungimea acestuia ar trebui infinituri de ani! E mai bine sa stim ca este infinit. Daca esti prea curios gandindu-te la aceste lucruri (cand vine sf. lumii. unde se termina universul ) inebunesti! Sunt lucruri fara raspuns, stiute doar de Dumnezeu!
La revedere!

| ZambetDeGheata a răspuns:

Universul este mare. Desigur "mare" este un cuvant mic pentru a descrie marimea Universului. Ii spunem infinit pentru ca nu ne putem imagina cum se poate sa fie ceva atat de mare. Dar sigur acolo, undeva exista un capat.

| CVali a răspuns:

Cornelmarius, sincer sa iti spun, universul, ca si restul lucrurilor, este infinit. Stii de ce? Pentru ca la fiecare sfarsit, are un alt inceput, si la fiecare inceput un sfarsit, este un ciclu, care nu se termina niciodata, nu exista nici timp nici nimic, timpul este doar o iluzie, creata de propiul nostru creier pentru a putea calcula si procesa date. Deci, cum timpul nu exista, totul este fara de sfarsit.winking. Fiecare avem un ciclu de urmat, (stiu ca multi perversi vor interpreta cuvintele mele) planeta noastra de exemplu, are patru anotimpuri, iarna, fara viata, primavara, renasterea, vara, focul si toamna moartea. La fel suntem si noi oamenii, ne nastem, crestem, invatam si murim. Copil, adolescent, adult si batran.