| lilith16 a întrebat:

Ce teorii aveti despre religie si ce credeţi de religia din ziua de azi? Oare ea ne protejează la modul ca faci ceva gresit si zici ca nu mai faci ca te vede Dumnezeu? De ce esti judecat daca nu crezi in Dumnezeu si de ce suntem obligaţi si la scoala si cam peste tot sa credem in el? Am auzit ca un preot a declarat ca iadul nu există, ca este doar o invenţie care manipulează oamenii, voi ce credeţi? Vreau punctul vostru de vedere

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

90% din credinciosi nu se te cu adevarat, doar respecta niste traditii.

Iadul, raiul si religia, se stie bine ca sunt niste inventii de manipulat masele. Istoria omenirii se invarte clar in jurul religiei.

| Holiday a răspuns:

Religia azi, la fel ca mereu, este o afacere, nimic mai mult. De pe urma ei se obtin profituri materiale, influenta, putere. Ce vand ei? Iluzii. Cui? Fraierilor.
Pe scurt cam asta e.

| AC4S4 a răspuns:

Fiecare om este păcătos și are nevoie de iertare. Isus Hristos, prin jertfa Sa, spală de păcat pe oricine crede în El.
Adevărul nu este o religie, ci Isus Hristos. Nu este greșit să ai o religie, greșit este să nu-L ai pe Hristos.
Manipulați sunt toți cei care nu cred în Hristos din cauza a ce prezintă mass-media (câțiva preoți necinstiți, creștini ipocriți, teorii conspiraționiste false).

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Manipulați sunt toți cei care nu cred în Hristos din cauza a ce prezintă mass-media

nu pentru ca ceea ce se vrea a fi nu exista dovezii

| Mircea08 a răspuns (pentru AC4S4):

Daca prin jetfa Sa Iisus te spala de pacate cum poti sa spui ca esti pacatos? Vezi ca Evanghelia spune altceva!
Ai spus ca "adevarul nu este o religie, ci Iisus Hristos ". Vezi ca in Evanghelie se spune ca IISUS ESTE ADEVARUL
" Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 14/6)
Daca nu e gresit sa ai o religie de ce nu te faci ortodox, sau martor a lui Yehova? de ce ramai intr-o religie care te-a invatat asa de bine incat ai gresit in fiecare propozitie pe care ai scris-o?
Manipulati sunt toti - manipulatorii sunt cei care au interese
Preotii cinstiti care sunt? cei care iti cer mai putini bani?
Crestini ipocriti NU EXISTA deoarece ipocritii nu sunt crestini
Imi cer scuze dar nu pot sa nu spun adevarul si sa las pe altii sa inteleaga ca crestinii sunt niste oameni care habar nu au ce e cu ei, deoarece din cauza celor care spun ca sunt crestini, dar nu sunt, si vorbesc numai minciuni, este hulit numale lui Dumnezeu

| AC4S4 a răspuns (pentru Mircea08):

Niciun sfânt sau apostol nu a spus vreodată că el nu mai este păcătos. În Biblie scrie că oricine spune că nu are păcat, minte.
Cei iertați prin jertfa lui Hristos, sunt considerați drepți de către Dumnezeu. Isus a luat păcatul nostru asupra lui, asta nu înseamnă că El a devenit păcătos.

De ce m-aș face ortodox sau martor? Nu are nicio legătură cu ce am scris eu. E ca și cum aș spune că nu e greșit să asculți muzică, iar tu mă întrebi că atunci de ce nu ascult Jazz.

Preoții cinstiți sunt cei cărora le pasă de comunitatea pe care o au în grijă, nu de bani.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"Manipulați sunt toți cei care nu cred în Hristos din cauza a ce prezintă mass-media (câțiva preoți necinstiți, creștini ipocriți, teorii conspiraționiste false)."

Si daca toti crestinii ar fi impecabili, povestea si spiridusul promovati de ei tot un fals ramane. Iar Isus tot un sectant schizofrenic. Ce are sula cu prefectura?!

| Mircea08 a răspuns:

In ziua de azi sunt mai multe religii si am fata de ele pareri diferite. Un crestin adevarat nu se abtine de la a gresi de frica lui Dumnezeu. El se comporta in conformitate cu invatatura lui Iisus pentru ca asa ii place sa se comporte, acesta e felul lui de a fi. El nu fura pentru ca uraste ideea de a fura.
Nimeni nu ar trebui sa oblige pe nimeni sa creada in Dumnezeu
Conform Evangheliei exista imparatia lui Dumnezeu, si un loc in afara imparatiei lui Dumnezeu. Se intelege din Evanghelie ca si in imparatie lui Dumnezeu sunt multe locuri, dar si in afara imparatiei sunt multe locuri.

| ziptrack a răspuns:

Dv. confundati religia cu credinta.

Credinta adevarata o dobanditi in momentul in care descoperiti Adevarul ce sta scris negru pe alb in Scripturi. Restul sunt doar invataturi sau traditii omenesti.

Cine il cauta pe Dumnezeu cu adevarat, Il descopera studiind Scripturile pentru ca doar acolo va gasi Adevarul. Asta e si motivul pentru care exista Biblia, ca fiecare om sa aiba o sansa sa ajunga la cunoasterea Adevarului si sa aleaga pe ce cale sa mearga.

Dumnezeu a inzestrat omul cu liberul arbitru pentru ca el, prin deciziile pe care le ia in decursul vietii sale, sa aleaga singur de partea cui vrea sa fie, de partea lui Dumnezeu, sau de partea heruvimului neasultator care s-a rasculat impotriva lui Dumnezeu, adica Diavolul sau Satan.

Din nefericire oamenii sunt prea indoctrinati si ocupati cu munca pentru a mai cauta Adevarul ce sta scris in Biblie, iar multi dintre ei incearca sa ajunga la Adevar slujind diferitelor religii, fara sa stie ca religia este o unealta menita sa-i indeparteze de Adevar.

Intre om si Dumnezeu exista un singur mediator, iar acela este Iisus Hristos care si-a varsat propriul sange pentru ca Dumnezeu sa poata incheia un nou Legamant cu neamurile, adica oamenii din orice popor si limba.

Studiati Scripturile si cautati-L pe Dumnezeu ca nu mai e prea mult timp pana cand lucrarea lui va fi completa. In momentul de fata, majoritatea "credinciosilor" sunt in fata lui Iisus doar niste antihristi...cititi 1 Ioan 2 ca sa intelegeti la ce ma refer.

| SwedishMeatball a răspuns:

Eu sunt o persoana nereligioasa. Nu sunt ateu sau ceva, nu am nimic nu oamenii credinciosi, pur si simplu nu sunt religios.
Religia din ziua de astazi este, cel putin in unele parti ale lumii, bagata pe gat oamenilor. De exemplu, in tarile arabe, exista multe persoane care sunt necredincioase dar nu pot sa recunoasca acest lucru de teama familiei, a oamenilor din jur sau a faptului ca pot fi chiar pedepsiti cu moartea! Si atunci se prefac credinciosi. E o problema a societatii in primul rand. Si la noi, la romani, esti judecat daca nu crezi in Dumnezeu. Intr-adevar, nu te omoara nimeni, probabil, dar tot esti judecat. In tarile din vest nu se intampla aceste lucruri. Exista tari precum Suedia, Islanda, Norvegia, Olanda, in care oamenii nereligiosi sunt majoritari, sau cel putin intr-un numar foarte mare, si aceste tari o duc mai bine decat multe tari foarte religioase, din mai multe puncte de vedere.
Nu zic ca religia nu este si ea buna in felul ei, pana la urma fiecare om are dreptul sa creada sau sa nu creada intr-o religie in care a fost botezat sau pe care si-a ales-o mai tarziu in viata, dar sa bagi altora religia pe gat doar pentru ca tu crezi in ea, nu e bine absolut deloc!
Cand despre iad, nu stiu ce sa cred. In unele religii exista conceptul de rai si iad, in altele nu exista, si am impresia ca ideile religiilor, cel putin unele, se cam contrazic, se intersecteaza, nu stiu cum sa explic. Consider ca nu pot fii 100% de existenta/neexistenta iadului, asa ca prefer sa stau deoparte.