| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie făcut pentru ca un păcat să fie iertat de Dumnezeu în afară de recunoașterea păcatului în rugăciune?

Să luăm un exemplu ce poate fi judecat numai de către Dumnezeu: indiferența.
Știu că la 3 străzi de mine este un om care în noaptea asta doarme afară în ger, eu am liber de la muncă astea două zile, sunt singur acasă și nu fac nimic pentru omul respectiv.
Timpul a trecut, m-am pocăit și mi-am adus aminte de omul respectiv de care nu mai știu nimic acum(poate a și murit).

În afară de rugăciune ce alt ceva trebuie să mai fac pentru ca păcatul meu să fie iertat?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt câteva miliarde de săraci și nenorociți în diverse variante. Nu îi poți ajuta pe toți, oricât ai încerca. Nu este cazul să te simți vinovat pentru asta.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

În primul rând este o presupunere prin absurd, dacă nu ți-ai dat seama. În al doilea rând sper că nu te crezi creștin -> evident că îl puteam ajuta pe omul acela.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te la pastor si cere-i banii din zeciuiala!

| mentholinks a răspuns:

Intreaba-l pe Domnul? Sau nu-ti raspunde nici tie?

| xerxes1 a răspuns:

Dumnezeu nu iarta prostia.
In cazul tau domnule Steregoi nu se mai poate face nimic.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu ai nicio obligatie fata de omul acela, nu autoritatile publice ar trebui sa-i ofere adapost? La cate pisici in ger pe care nu le-am putut lua acasa pentru ca mai am cateva ar trebui sa ajung in iad. Asa ca stai linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu in ce oras esti dar sigur exista departamentul de Asistenta Sociala in cadrul Primariei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi și răspunsul la întrebare?
Pisica-i pisică, omu'i om.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să-i promiţi Domnului că nu vei mai face niciodată acel păcat, şi cel mai important: să-ţi pară sincer rău pentru el, să nu fi ipocrit şi să-ţi mărturiseşti păcatul doar de teama unei pedepse divine. Şi încă ceva: să te rogi ca păcatul tău să fie iertat.