| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce va face sa credeti ca scribii nu au gresit in copierea Bibliei?

4 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Acum câțiva ani, s-a decis ca nu e corecta forma "și nu ne duce pe noi în ispita" din rugăciunea de baza a creștinismului, pentru ca nu Dumnezeu ne duce în ispita, ci cel rău.

Fa tu calculele.
Și mai vin ăștia sa ne spună ca biblia e adevărul absolut. Cu mici excepții, desigur. Ca și cum adevăr absolut ar merge cu excepție.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De-a lungu secolelor, nu numai prin traducere, dar si prin copiere s-au omis sau s-au adaugat parti, chiar capitole, in functie de cat de folositoare sau nefolositoare erau acele scrisuri in sustinerea teoriilor religioase de cei ce le comandau.
Am avut ocazia sa vad, dar asta cu ani in urma, ca anumite capitole (scrieri ale unor asa zisi sfinti) lipsesc din anumite biblii, fata de altele, in functie de biserica sau cultul care le folosea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au vazut ca biblia e de succes si au zis sa faca si ei varianta lor raportat la textele biblice. Au vrut sa aiba si ei un succes cat mai posibil prin acest fapt.