| AdeeXd a întrebat:

Voi in ce teorie credeti si de ce? Cea a Bibliei, cea conform careia provenim din maimute sau cea in care ne-au adus extraterestrii? laughing)

Răspuns Câştigător
| Afãrinツ a răspuns:

Nu prea cred in povestea
''Dumnezeu a facut hocus-pocus, a suflat praf de unicorni si asa s-a creat Adam si i-a smuls o coasta ca sa o faca pe Eva''... laughing

Cred ca ne tragem din maimute.
''De ce?''
Pentru ca...
Noi ii copiem pe ceilalti. Cum cineva vine imbracat cumva la scoala/ serviciu, BUM a doua zi toata lumea e ca ea.
Uita-te la feţele noastre... Suntem aproape identici cu maimutele, doar ca fara par. (unii sunt chiar maimute. fizic si psihic).
Maimuta face ce vede omul. Il imita
(asta e momentul in care asociezi ce am spus eu cu cativa din cunoscutii tai). laughing

8 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Confirm teoria bibliei

| Ozanaf a răspuns:

Eu cred in Biblie deoarece Unii oameni de ştiinţă îşi exprimă îngrijorarea cu privire la faptul că genomul uman se degradează ca urmare a acumulării mutaţiilor, sau a imperfecţiunilor. Dacă este adevărat, acest lucru ar pune sub semnul întrebării ipoteza conform căreia omul evoluează. Dar de ce prezintă genomul uman defecte dacă a fost creat de Dumnezeu? Biblia dezvăluie un adevăr pe care ştiinţa nu ni-l poate dezvălui, şi anume că imperfecţiunea umană este consecinţa păcatului, a neascultării de Dumnezeu. În Romani 5:12 se spune: „Printr-un singur om [Adam] a intrat păcatul în lume şi prin păcat moartea". Aşadar, un genom care se degradează infirmă teoria evoluţiei, dar susţine ceea ce este scris în Biblie. Înseamnă aceasta că genomul uman va continua să se deterioreze la nesfârşit? Nu. Dumnezeu a promis că va interveni şi va înlătura tot răul cauzat de primii noştri părinţi, Adam şi Eva. Creatorul nostru, nu evoluţia oarbă, va aduce genomul la starea de perfecţiune

| sappy a răspuns:

Daca Biblia zice ca ne tragem din maimute, atunci teoria lui Darwin ce mai zice?

| Bitextual a răspuns (pentru sappy):

Cred că se referea la teoria evoluţionistă. Le-a enumerat pe rând, pe toate cele trei. Dar se poate lesne înţelege şi că a dat o explicaţie teoriei creaţioniste.

| Doub a răspuns:

Teoria creationista.

| dani2404 a răspuns:

Ma, eu cred in Biblie, dar nu exclud teoria maimutei si a stiintei.

| Glumet a răspuns:

Eu cred ca ne tragem din maimute.