| AvalohAlyn a întrebat:

Cei ce sunteti atei ati citit macar cateva carti duhovnicesti AMPLE si nu ma refer la cele generaliste ci usoare ci cele care TRATEAZA AMPLU credinta in Mantuitorul Iisus Hristos, Dumnezeu? Eu consider ca un om nu ar trebui DELOC sa isi dea cu parerea despre Dumnezeu cum ca nu exista daca nu a citit macar cateva carti AMPLE despre CRESTINISM! Nu poti sa spui ca nu crezi si ca toate astea sunt "'prostii de adormit copii" cand tu nu ai citit si nu ai incercat sa-L cunosti pe Dumnezeu.Sunt MULTI atei care care nu cred in Dumnezeu si daca ii intrebi de ce, ii blochezi total, iti dau niste argumente pe care un crestin inteligent(!) ti le desfiinteaza imediat.Trebuie sa fii cunoscator de religie,istoria religiilor,dogmele crestinismului ca sa spui clar ca Dumnezeu nu exista.
Deci intrebarea e :V-ati documentat,ati citit APROFUNDAT, AMPLU inainte de a spune ca nu exista Dumnezeu sau nu credeti in Dumnezeu din dorinta de a avea o viata asa cum vreti voi fara sa faceti sacrificii?

36 răspunsuri:
| Jackul336 a răspuns:

Arsenie Boca

| Mădă0611 a răspuns:

:)) Cine pe cine blocheaza? App, una e sa blochezi si alta e sa vezi ca n-are rost si sa iti vezi de alte tale.
Eu pot sa iti spun de ce nu cred si sa iti explic de ce crezi, dar tu batman batman, dumnezeu, Iisus e calea, adevarul si viata.

Am citit, nu mai stiu titluri sau autori, dar am citit, tu ai citit despre evolutie? Citeam acum despre bacterii rezistente la antibiotice. Cum au ajuns asa? Parca vad ca zici "pacatul", asta e argumentul pe care ti-l da "un crestin inteligent (!)" si asa blochezi ateii :-j, de fapt ii amuzi, rad bine si trec peste.

Cat despre "a avea o viata asa cum vreti voi fara sa faceti sacrificii" iar ai dat cu bata in balta, ca toti fratii tai, de altfel: http://i.imgur.com/jGJLBuX.jpg

De ce sa cred ceva ce stiu ca nu e adevarat? "Better the hard truth, I say, than the comforting fantasy." - Carl Sagan

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

E posibil sa existe teoria evolutiei dar daca aceasta exista nu inseamna ca Dumnezeu nu exista.Ci ca modul de lucrare a Creatiei Sale este evolutia. Dumnezeu e posibil sa fie evolutionist.Totusi sa nu uitam ca teoria evolutie are destule erori si a fost criticata si de unii oameni de stiinta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

rolling eyes ti-am mai zis ca daca fundatia e falsa, baza, sau cum vrei sa numesti geneza, restul nu are cum sa fie adevarat.
Teistii nici n-ar trebui sa fie numiti oameni de stiinta pentru ca credinta le adoarme ratiunea. Somnul ratiunii naste zei laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, crezi inexistenta urmatorilor zei : Horus, Odin, Thor, Zamolxe, Ganesha, Zambazulu, Baxu, Meba, Bagon, Zambrozie si alti 14.5 miliarde zei? Conform tie, tu nu poti spune Nu pentru ca nu te-ai documentat suficient de mult si nu stii RELIGIE. Totusi, spune-mi de ce nu crezi in zeii din hinduism?

Hai sa o luam si mai simplu : tu de ce crezi in zeul asta si nu in altii?

Nu poti sa spui ca nu crezi si ca toate astea sunt '''prostii de adormit copii'' cand tu nu ai citit si nu ai incercat sa-i cunosti pe alti14, 5 miliarde zei care sunt la fel de reali ca zeul crestin. Intelegi unde bat? Ma indoiesc.

Cand vine vorba de religiile si zeii altora tu esti sceptic DAR cand vine vorba de religia ta pur si simplu crezi. Asa ceva tine de favoritism si ignoranta. NU EXISTA DOVEZI CU ADEVARAT BUNE. Nici pentru zeul tau nici pentru altii. Zeul tau este la fel de real ca zeii altora (adica deloc). Tu poti sa-mi zici mie ca exista, eu pot sa-ti spun ca gresesti. Eu nu sunt obligat sa citesc chestii despre afirmatia ta. TU esti cel care este obligat sa-mi ofere DOVEZI cum ca afirmatia ta este corecta. Pana nu dovedesti, nu poti sa o arzi cu "eu am dreptate, tu nu". Ateismul nu tine doar de zeul tau. Ateismul tine de toti zeii. Tu afirmi ca exista niste zei, eu iti cer sa-mi dovedesti. Pana nu dovedesti eu nu am de ce sa te cred.

Sa incercam altceva : eu am un dragon invizibil in camera care se intampla sa fie unul din cei 13 creatori ai universului. Ma crezi? Esti obligat sa ma crezi? Nu cumva eu trebuie sa-ti dovedesc tie ca afirmatia mea este corecta?

Cat de multe stii tu despre alte religii si despre zeii lor? Eu as spune ca nu stii nimic. Cum iti permiti sa spui ca alti zei exista si ca doar al tau este singurul real? Daca faci asemenea afirmatii ele sunt bazate doar pe ignoranta si favoritism.

Sunt curios daca ai inteles unde bat. Eu sunt inclinat sa spun ca nu. Iti dau un indiciu : PANA NU DOVEDESTI CA DIN TOATE AFIRMATIILE (religiile) DOAR A TA ESTE CORECTA, EU NU SUNT OBLIGAT SA TE CRED. Deci mai pe scurt, fara dovezi eu pot sa fiu ateu linistit. Nu e de datoria mea sa citesc despre religia ta. E de datoria ta sa prezinti dovezi CU ADEVARAT BUNE.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Religia crestina e total diferita fata de celelalte.

Citeste articolul acesta:
http://www.everystudent.ro/dincolo/

SI NU NUMAI ASTA.SUNT FOARTE MULTE ARTICOLE CU ARGUMENTE BUNE!

Apropo, relax, nu te obliga nimeni sa crezi sau nu in Dumnezeu.

| casablanca40 a răspuns:

Eu consider ca un om nu ar trebui sa isi dea cu parerea despre ateism pana cand nu a citit cateva carti AMPLE despre acesta.
Sacrificii? Cred ca glumesti. Crestinismul este religia in care faptele rele pot fii iartate prin spovedania, ceea ce este destul de greu nu? Te duci la popa, zici cum sta treaba si gata, ciclul incepe din nou.
Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru, putem sa alegem cu / impotriva lui Dumneazeu. Noi am ales impotriva. Unde este problema? Trebuie sa faci pe arogantu sa ne intrebi de ce am ales asta, de ce suntem ceea ce suntem?
E treaba ta daca esti crestin, dar nu veni tu sa ma intrebi pe mine daca sunt sau nu crestin, asta dovedeste doar ca te bazezi pe prejudecati.
In opinia mea lumea ar fi mai buna daca religia nu ar fi atat de fatisa, ipocrita si aroganta. Ar fii frumos daca nu am cunoaste religia celor din jur, am inlatura cel putin prejudecatiile bazate pe criterii religioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

NU EXISTA ARGUMENTE SI DOVEZI CU ADEVARAT BUNE. Tot ce folosesti tu drept dovezi si argument este folosit de altii din alte religii pentru versiunea lor.

"e total diferita fata de celelalte"... dupa cum am zis, faci afirmatii bazate pe favoritism si ignoranta nu pe dovezi cu adevarat bune. Chiar daca nu vrei sa accepti, ea nu este diferita de alte religii. Toate sunt la fel si au aceleasi argumente/dovezi. Imi permit sa spun asta pentru ca ghici ce... cunosc RELIGIE.

Cat despre site-ul respectiv : pe bune? Cu asa ceva vi tu pe post de "argumente bune"? Eu sper ca glumesti.

" nu te obliga nimeni"... tu esti cel care a pus o intrebare fiind indignat ca cei care spun ca nu cred nu au citit "niste titluri mai cu mot" iar acum zici "e ok sa nu crezi".

Ti-am pus cateva intrebari in comentariul trecut. Din moment ce eu am raspuns la intrebarea ta, ai si tu bunul simt sa raspunzi la ale mele.

| doctorandus a răspuns:

Dar tu cum iti dai cu parerea despre Dumnezeu fara sa citit studii islamice si hinduse aprofundate si fara sa-i recunosti pe Mahomed si pe Buddha ca profeti ai lui Dumnezeu?

| M25M a răspuns (pentru AvalohAlyn):

E posibil sa existe teoria evolutiei dar daca aceasta exista nu inseamna ca Dumnezeu nu exista.--- Evolutia este fundamentul pe care se bazeaza majoritatea oamenilor de stiinta in zilele noastre cu greu mai este aruncat cuvantul teorie in ecuatie avand in vedere faptele, in plus nimeni nu a sustinut ca daca avem evolutie nu mai este nevoie de Dumnezeu, stiinta nu este impotriva lui Dumnezeu, ci ofera alte alternative mai palpabile, mai plauzibile.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing Se vede ca nu stii argumentul nambăr 2 de "blocat" ateii. Hai sa ti-l zic. Cica dumnezeu e doar 1, ceilalti sunt doar interpretari diferite ale lui. Mai ia lectii de la pocaiti ca asa nu convingi pe nimeni de nimic.

App, tu ce ai citit? Ceva de nenea Tutea? Amplu. laughing

| Salahadin73 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai gandit vreodata ca toti acesti zei pot insemna una si aceeasi entitate metafizica?

Conform lui Shankara hinduismul are un singur zeu, Brahman, ceilalti ''zei'' fiind doar parti din Brahman.

| C0nstantin a răspuns:

Am citit Biblia! Cartea de suflet a oricarui crestin... cartea la care isi raporteaza viata fiecare crestin (ca e crestin adevarat sau ca e doar cu numele) si am ajuns la concluzia ca am citit o carte de povesti plina de contradictii in care la inceput Dumnezeu este razbunator si pedepsitor si care brusc se suceste si devine bun si milostiv dupa ce a ras de pe fata pamantului aproape tot ce a creeat (vezi Potopul).

| Calininio a răspuns:

De asemenea, tu n-ar trebui sa-ti dai cu parerea despre atei atat timp cat n-ai citit macar cateva carti AMPLE despre evolutia darwiniana, abiogeneza, big-bang. Nu poti sa spui ca nu crezi si ca sunt minciuni cand tu n-ai citit si n-ai incercat sa cunosti Universul asa cum este el de fapt. Nu trebuie sa fi cunoscator al dogmelor crestinismului, ci pur si simplu sa ai structurat in capul tau modul in care crezi ca lumea a aparut. Daca il vezi in orice alt mod decat cel pe care-l vad crestinii, esti necrestin. Daca il vezi intr-un mod ce nu include un Dumnezeu, esti ateu. Adica imi e de ajuns sa cred ca lumea a aparut fara un Dumnezeu ca sa fiu ateu.
Si ca sa-ti raspund la intrebare: Da, m-am documentat, am luat Biblia din coperta in coperta si mi-a fost de ajuns sa citesc Geneza ca sa vomit de 2 ori si sa-i dau foc. Si nu stiu despre ce dorinta de a avea o viata cum vrem noi visezi tu. Noi avem valori morale, pe care viata imi arata ca multi credinciosi nu le au.

| Metalbrain a răspuns (pentru AvalohAlyn):

De fapt, nici macar Darwin nu era sigur in privinta ei. Chiar inainte de moarte si-a negat propria teorie. Eu chiar nu am vazut nicio creatura care sa evolueze, asa, ca pokemonii, cum descrie teoria evolutionista. Ai auzit de vreo maimuta care sa se transforme in om?

| Metalbrain a răspuns (pentru Mădă0611):

Dumnezeu a creat omul cu ratiune, vointa si sentimente. Da, cu ratiune. Toti o avem, dar se pare ca unii nu prea o folosesc corect... Majoritatea personalitatilor din istorie, geniile lumii, au afirmat existenta unei forte creatoare, unui Dumnezeu. Exemplu, era o istorioara interesanta legata de Einstein, caruia nimani nu ii poate contesta inteligenta sclipitoare: http://www.misterele.ingerilor.ro/......-Einstein. Citeste-o pe toata cu atentie si mai gandeste-te. Dumnezeu ti-a dat ratiune, foloseste-o!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Salahadin73):

Altul care o arde cu "toti sunt acelasi zeu". Diferentele si contrazicerile uriase dintre religii fac acea afirmatie sa fie incorecta. Capisi? In plus de asta, daca "toate drumurile duc la roma", atunci mare parte din crestinism este inutil si ilogic iar afirmatiile zeului si semizeului din crestinism gen "doar prin mine ajungeti la tata", "doar zeul crestin ofera iertare/mantuire/etc" sau "sa nu te inchini altor zei doar mie" sau "ucideti persoanele care se inchina altor zei" sau altele de genul plus evanghelizarea celor care nu sunt crestini sunt primele lucruri care intra la categoria INUTIL si ILOGIC. E ilogic ca un zeu care este acelasi pentru toti dar sub alte nume sa dea asemenea porunci sau sa spuna asa ceva. Intelegi sau e prea complicat pentru tine? Ma indoiesc ca intelegi. Ti-am explicat de mai multe ori dar inca folosesti aceleasi intrebari/argumente idioate.

Zeul crestin a ordonat uciderea celor care se inchinau altor zei dar culmea, acei "alti zei" de fapt sunt tot el pentru CA COnform afirmatiei tale, "toti sunt acelasi dar sub alte nume. Observi problema?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Metalbrain):

rolling on the floor
Exact! Dumnezeu ti-a dat ratiune, foloseste-o! Daca n-o folosesti inseamna ca n-o ai, daca n-o ai, inseamna ca nu ti-a dat-o. Daca nu ti-a dat-o, nu e pentru ca nu exista?
1. Nenea ala nu era Einstein. Einstein nu era crestin.
2. Intunericul a existat inaintea luminii, lumina nu poate exista fara intuneric, invers da, la fel e cu frigul si caldura.

| Metalbrain a răspuns (pentru Mădă0611):

1. Nenea ala numit Einstein nu era crestin, nici nu am mentionat asta, era de fapt evreu, deci tot credea in Dumnezeu.
2. Ma bucur ca esti atat de sigura pe ceea ce spui si il contrazici, mie mi se pare total logica si rationala explicatia lui.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Metalbrain):

1. Oky, vad ca brain-ul tau din metal nu functioneaza bine. Nu Eistein e cel din poveste, apoi Einstein era agnostic.
2. Da, sunt 100% sigura, credinta mea imi permite sa pun totul la indoiala si sa accept sau cred doar ce stiu ca exista. Stinge toate stelele, in minte, bineinteles, ce iti ramane? Nu cumva intuneric, frig...moarte?

| Metalbrain a răspuns (pentru Mădă0611):

Cred ca asta este o discutie inutila si ar trebui sa se incheie aici. Eu doar mi-am spus opinia, iar daca este diferita fata de a ta, asta nu inseamna ca nu gandesc rational.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Metalbrain):

Ai stins stelele? Ce ti-a ramas? Raspunde-ti tie, eu stiu raspunsul, cat despre povestea cu Ainştain, sa-l citez: http://i.imgur.com/0U7wubw.jpg

| Liviu a răspuns:

Am citit biblia, nu mi s-a parut ca ar fi ceva real.
Incestul parca ar fi interzis de biblia voastra, cum sau imperechiat adam si eva? iar...
fecioara maria, cum a ramas insarcinata fara un barbat? deja o dam in sf.
Deja ma repet, deja am raspuns la 2 3 posturi de genu.
cred in ceea ce vad. nu cred in divinitati de genul " zana maseluta sau porcusorul de paste. " etc.

| AvalohAlyn explică (pentru Metalbrain):

Las-o pe Mada, ea saraca incearca sa para ce nu este, e disperata si se oftica la maxim cand citeste cate o intrebare a crestinilor.Si ea nu intelege mare lucru din ce zicem noi, dar crede ca noi nu stim nimic si suntem incuiati.Sa o lasam in ignoranta ei. Einstein nu era crestin stiu, dar CREDEA INTR-O FORTA CREATORE, INTR-O PUTERE SUPERIOARA! Asta e 100% sigur.Si au fost MULTI ALTII GANDITORI si INTELEPTI care credeau la fel, intr-un Creator.Nu neaparat Dumnezeul crestin.Saraca Mada, sa o lasam in ignoranta, nepasarea si bascalia ei.Ea numai linkuri cu bascalie stie sa puna.Crede ca impresioneaza pe cineva.Ba din contra, eu ma amuz teribil, m-a facut disperat dar eu ma amuz si stau relaxat si ea cred ca e cea care dispera si se oftica.Eu Il am pe Dumnezeu alaturi, ea il are pe ...eroare..eroare...nimic detectat.Ea se are pe ea, se crede buricul pamantului.Nu vezi ca zice:eu stiu asta, eu stiu, voi nu aveti ratiune etc.
Penibil si amuzant totodata.
Te-am pupat pa.Am fost dur dar merita pentru bascalia pe care o face.
Numai bine

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Lector de inalta distinctie la Universitatea din Leeds, dr.Andrew McIntosh un specialist de marca in teoria combustiei.El priveste cu mare atentie la implicatiile modelului creationist in relatie nu numai cu primele capitole ale cartii Geneza ci si cu subiectele generale ale teologiei crestine.Albert Einstein a scris ca,, armonia legilor fizice indica spre o inteligenta atat de superioara incat toata gandirea sistematica a fiintelor umane este absolut nesemnificativa.,, Si totusi, traim azi intr-o lume in care majoritatea oamenilor pun la indoiala faptul ca realitatea in toata complexitatea ei este un indicator spre un Creator.

| AvalohAlyn explică (pentru EmaS):

Ema,pe fata ateilor se citeste ignoranta, nepasare, bascalie.Si cu asta am spus tot.E trist dar adevarat. Dumnezeu sa-i lumineze!

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

rolling on the floor) Cat de patetic, ipocrit si demn de mila esti! Fierbi de ciuda ca nu poti sa demonstrezi ca ai dreptate, asta pentru ca nu ai.
Disperat e cel care pune n intrebari cu si despre religie, cu si despre atei, cu si despre "ce parere aveti despre mine". puppy dog eyes Ti-as pune un link, dar mi-e lene, data viitoare o sa pun 2.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Pai un neurochirurg a "mers in rai" in timpul mortii clinice, unde ghici ce a vazut? Fluturi, nori, bla bla, asa ca poti sa fii Einstein, daca credinta iti acopera ratiunea, nu esti credibil.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

A invatat copilu' un cuvant nou "ignoranta" si acum e tot cu el. Probabil ti-a zis cineva asa, ai cautat ce inseamna, si ca orice om, cand ai ceva nou vrei sa arati tuturor. rolling on the floor Penibil, iar asta cu judecatul te face atat de ipocrit ca nu ai masura. rolling on the floor

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Aoleu.Probabil te descrii pe tine.
Cum nu am dreptate? Stii bine ca Dumnezeu exista.Ia spune, cati crestini sunt pe Terra, cati cred intr-un Creator(nu neaparat in Dumnezeul crestin) si cati atei sunt? Eu cred ca statistica asta e zdrobitoare de partea crestinilor.Plus ca avem destule dovezi plauzibile sa credem in Dumnezeu.Voi ce aveti? Ignoranta, bascalia, mistourile, nepasarea.Si cica eu nu am dreptate.De parca as fi unul singur care crede in Dumnezeu si restul atei.Cred ca e invers.Ha ha.