| AvalohAlyn a întrebat:

Ce carti de religie, duhovnicesti ati citit?

Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Duc dorul timpului pentru carte duhovniceasca.
Am citit mai demult Staretul Varsanufie de la Optina, Staretul Macarie de la Optina si Noi minuni ale Sf Ioan de San Francisco. Ceva mai recent Sfantul inchisorilor.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia e o carte care merita sa fie studiata.

| Lawliet14 a răspuns:

Citeste prima data Biblia si ocupa-te de studiul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi pare incredibil, luna asta chiar am citit cateva carti religioaselaughing
Desi poveste pe scurt nu am avut net, si din lipsa de ocupatie voiam sa citesc ceva, si am mers l-a o cunostinta, care are casa plina cu carti si din intamplare si-a pentru parca un an la o manastire prin Sibiu daca nu ma insel.
Infine, cu am zis aveam lipsa de ocupatie si mi-a dat 2 carti:
-Patericul egiptean
-Serafim Rose-Cartea faceri si Omul inceputurilor (sau ceva de genu)
Acum mai am o carte cam la fel de stupida si anume Rene Guenon -Criza lumi moderne, zic stupida pentru ca respectivul filozof (care a dat coltu' in '52), considera evul mediu o epoca stabila, si mai considera epoca noastra un dezastru ambulant printre alte considera achimia si astrologia stiinte, iar chimie si astronomia in mod ironic le considera "pseudo-stiinta" sau erezi stiintifice.

| Green66 a răspuns:

Biblia! o consider cea mai bună carte S.F.

| Zenicide a răspuns (pentru Green66):

Atunci mi-e mila de tine happy
Recomand The Songs of Distant Earth.

| Mădălllinna a răspuns:

Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica si mai multe acatiste.