| AvalohAlyn a întrebat:

Cei ce sunteti atei ati citit macar cateva carti duhovnicesti AMPLE si nu ma refer la cele generaliste ci usoare ci cele care TRATEAZA AMPLU credinta in Mantuitorul Iisus Hristos, Dumnezeu? Eu consider ca un om nu ar trebui DELOC sa isi dea cu parerea despre Dumnezeu cum ca nu exista daca nu a citit macar cateva carti AMPLE despre CRESTINISM! Nu poti sa spui ca nu crezi si ca toate astea sunt "'prostii de adormit copii" cand tu nu ai citit si nu ai incercat sa-L cunosti pe Dumnezeu.Sunt MULTI atei care care nu cred in Dumnezeu si daca ii intrebi de ce, ii blochezi total, iti dau niste argumente pe care un crestin inteligent(!) ti le desfiinteaza imediat.Trebuie sa fii cunoscator de religie,istoria religiilor,dogmele crestinismului ca sa spui clar ca Dumnezeu nu exista.
Deci intrebarea e :V-ati documentat,ati citit APROFUNDAT, AMPLU inainte de a spune ca nu exista Dumnezeu sau nu credeti in Dumnezeu din dorinta de a avea o viata asa cum vreti voi fara sa faceti sacrificii?

36 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

A si am prezentat destul de multe argumente logice si plauzibile in intrebari.Nu am prezentat citate din Sf.Scriptura,am prezentat argumente logice, date si de la ganditori, filosofi etc.Am pus multe site-uri inteligente si stiri si teorii cum ca exista Dumnezeu dar voi Batman Batman, nepasare, ignoranta, bascalie, mistouri.De astea cred ca toti suntem satuli.E plina lumea de ''smecheri'',ignoranti,nepasatori,rautaciosi. Vrem valori,vrem oameni de apreciat,care se jertfesc pentru Dumnezeu, pentru tara, pentru oameni, pentru parinti, nu oameni terchea berchea care stiu doar sa faca bascalie.Aici te includ si pe tine draga Mada.

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu vrei sa crezi este numai problema ta.Tu pierzi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

=)) Esti penibil, si demonstrezi ca se poate mai mult. Un creator nu inseamna dumnezeul tau. Da, uite cati teisti exista si uite cati se omoara pentru zeii lor.
Ce dovezi ai? "Ignoranta si nepasarea" ateilor a facut ca tu sa stai la caldura si sa cauti gagici pe net. Psihologii si neurologii explica "dovezile" voastre, cica e schizofrenie :>
http://www.descopera.ro/cultura/4588035-dumnezeu-a-fost-inventat
Tot ei explica asta: http://i.imgur.com/9sIUyeT.jpg si se poate demonstra fooooooooarte usor, doar ca ignorantii spun batman batman, ateii/oamenii de stiinta sunt ignoranti. Vai de capul tau. Mie mi-ar fi rusine sa discut subiecte de genul pe net, adica folosing tehnologia. :o3

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Uite ce spune un filosof, cel mai misto dintre toti filosofii: Friedrich Nietzsche
"Credinţa înseamnă să nu vrei să ştii ce este adevărat"

"este vorba mai de¬grabă de credinţa lui Pascal, care se aseamănă teribil cu o sinucidere lentă a raţiunii, - a unei raţiuni îndărătnice, lon¬gevive, asemenea unui vierme ce nu poate fi ucis dintr-o dată, cu o singură lovitură."

rolling on the floor S-a remarcat oare măsura în care trândăvia sau semitrândăvia este condiţia necesară unei vieţi cu adevărat religioase (atât preferatului travaliu de analiză microscopică a sinelui, cât şi acelei stări de relaxare delicată ce se numeşte „rugăciune", pregătire permanentă în vederea „venirii lui Dumnezeu" -)?

rolling on the floor) "A-i iubi pe oameni de dragul lui Dumnezeu - iată cel mai ales şi cel mai rafinat dintre toate sentimentele pe care le-au dobândit până acum oamenii. Că iubirea de oameni, lipsită de vreo intenţie ascunsă care să o sfinţească, nu este decât o prostie şi o animalitate în plus, că predispoziţia spre această iubi¬re de oameni trebuie să-şi primească mai întâi măsura, fineţea, bobul de sare şi grăuntele de ambră din partea unei predispo¬ziţii superioare: -- oricine ar fi fost omul care a simţit şi a „trăit" pentru întâia oară aceste lucruri, oricât de mult i s-a împleti¬cit limba în încercarea de a exprima astfel de gânduri delica¬te, fie ca numele lui să rămână pentru noi veşnic sfânt şi demn de cinste, fiind numele aceluia care a zburat cel mai sus şi s-a rătăcit cel mai frumos până acum!"

Şi totuşi, dacă religiile au dăruit mângâiere suferinzilor, curaj celor oprimaţi şi deznădăjduiţi, un toiag şi un reazem celor care se poticneau, dacă pe cei tulburaţi sufle¬teşte sau sălbăticiţi i-au ademenit departe de societate, în mă¬năstiri şi în case de tratament psihic: ce le-a mai rămas de făcut, în străduinţa lor necontenită şi conştientă de a-i con¬serva pe toţi cei bolnavi şi suferinzi, adică de fapt şi în adevăr, de a lucra la ruinarea rasei europene? Aşezarea tuturor eva¬luărilor de-a-ndoaselea - iată, aceasta le-a mai rămas de fă¬cut! şi de a-i zdrobi pe cei puternici, de a infecta marile speranţe, de a mânji cu suspiciune bucuria întru frumuseţe, de a frânge toate cele suverane, virile, cuceritoare, dornice de dominaţie, toate instinctele proprii celui mai înalt şi mai izbutit tip uman, şi de a le preface în incertitudine, conştiinţă tulburată, autodistrugere, de a perverti până şi iubirea faţă de cele pământene, întreaga dorinţă de a stăpâni cele pămân¬tene preschimbându-le în ură faţă de pământ şi pământean ¬aceasta a fost misiunea pe care şi-a fixat-o Biserica, şi a trebuie¬buit să şi-o fixeze până în momentul în care a reuşit în fine să contopească într-o unică noţiune „renunţarea la lume", „renunţarea la simţuri" şi „omul superior".

E copy-paste de pe PDF, nu stau sa corectez pentru tine.

Ramai la Tutea al tau. rolling on the floor

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Nu cred ca am ce discuta cu tine.Esti prea ignoranta, nepasatoare, rautacioasa, faci bascalie din orice si vii cu argumente de doi bani, PENIBILE. Daca astea cu care vii tu sunt argumente plauzibile inseamna ca eu sunt Messi.Si nu sunt.Asa ca spor la bascalie(dar cu altii, nu cu mine)

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

rolling on the floor Da, argumente de 2 bani pentru cineva care nu le intelege nici pe alea de 0 bani smug
Imi place despre tine ca ti-e ciuda ca am dreptate si te tot agiti sa demonstrezi ca nu am, eu stiu ca am, si orice psiholog mi-ar da dreptate, si unul teist referitor la ce am spus despre tine, deci, ceaules! laughing